Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod okorec » 09. Jan 2018 02:44



2 krát, možno 3 krát v živote sa mi stalo, že vodič na hlavnej musel na mňa zatrubit, aby som mu dal prednosť a zrovna raz to bolo na tomto mieste. Bol to kamión, ktorý som videl, ale proste mi to hlava podvedome vyhodnotila tak, že naše dráhy sa nepretnú a môžem ísť.
To len ako postreh z praxe.
Múdry to pochopí sám a hlúpemu to aj tak nevysvetlíš.
Obrázok používateľa
okorec
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 13. Jan 2011 19:45
Bydlisko: Martin

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod JaNY » 10. Jan 2018 23:25

Jedna zaujimavost z New Yorku. Tuna sa vobec neuziva znacka Hlavna cesta. Pred krizovanim ciest je but znacka Daj prednost alebo STOP.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod plš » 14. Jan 2018 15:02

Aplikované na naše pomery podľa článku v Pravde viď viewtopic.php?f=35&t=23091 mi vychádza nasledovné:
Obmedzenie maximálnej rýchlosti na vidieckych cestách nevidím len ako nástroj na zníženie obetí dopravných nehôd, ale aj ako opatrenie na zníženie intenzít nákladnej dopravy. Zníženie intenzít nákladiakov, ktoré tieto cesty, konštruované na nižšie váhy kamiónov, ničia v zrýchlenom tempe. Obmedzením na 80 km/hod u osobákov resp. na 60 km/hod u nákladiakov budú tieto na nekvalitných vidieckych cestách 2 a 3. časovo zdržované, čím štát získa ďalší nástroj a spolu s mýtom tieto autá vytlačí na pevnejšie a rýchlejšie cesty 1. triedy resp. dialnice a rýchlostné cesty. Toť dobrý nápad pre Érseka.
plš
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 04. Sep 2011 22:26
Bydlisko: Košice

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 15. Jan 2018 11:09

Dobrým opatrením pre nákladnú dopravu by bolo aj dynamické mýto. Nie som v tejto téme doma, ale zaujíma ma, čo by tomu bránilo. Dynamické mýto si predstavujem tak, že cesta bude lacnejšia v časoch, kedy nie je exponovaná a drahšia v časoch, kedy sú dopravné zápchy.

Pre osobáky zase vidím potenciál v spomaľovacích semaforoch a dynamických spomaľovacích prahoch. Oba majú pekný výchovný efekt. Ak vodič v obci prekročí MPR (teraz nemyslím pri tabuľke "obec" v poli o 5 km/h), dostane v strede obce automaticky červenú a v očiach ostatných vodičov to bude "ten blbec, ktorý to tu celé spomalil". Ešte keby na druhej strane semaforu bol snímač EČV, ktorý bo automaticky posielal pokuty za jazdu na červenú. Nehodovosť v obciach by sa znížila bez jedného policajta navyše.

Dynamický spomaľovací prah je vlastne to isté, akurát sa pri predpisovej jazde zasunie pod úroveň vozovky tak, že ho posádka osobáku necíti.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Maxx787 » 15. Jan 2018 17:09

suhlas a suhlas.
Geography is not a career, is post apocalyptic survival skill
Maxx787
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 727
Obrázky: 77
Založený: 03. Okt 2014 17:33
Bydlisko: NO

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 19. Jan 2018 08:38

https://domov.sme.sk/c/20740964/nehody- ... ehoda.html

Mení sa zákon? Inak mohlo sa to využiť aj na upratanie radenia, zavedenie univerzálneho striedavého radenia, parkovania na chodníkoch a BUS pruhov.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod aquila » 19. Jan 2018 08:53

meni sa tak po slovensky, ani nie ze polovicato ,ale tak na desatinu. ako uz expwy X krat pisal, co sa tyka chodcov, nech maju absolutnu prednost ako maju na zapade, ale nech 3/4 vsetkych prechodov aj zatru a odstrania hluposti typu prechod cez elektrickovu trat.

mohli by sa zaviest aj BUS pruhy sirky 4 metre v meste kde by boli aj cyklisti OK, dalej umoznit zuzene pruhy v intravilane, a nie mat dialnicne pruhy v strede mesta. a samzorejme vyhodit tu zhovadilost s parkovanim na chodniku.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 19. Jan 2018 09:02

Jedna vec je značenie BUS pruhov, ktoré je chaotické v zmysle "není voják ako voják", pričom sa dá vyriešiť elegantne, ale to sme už s expwym prediskutovali, a druhá vec sú ustanovenia ako sa v BUS pruhu správať bez ohľadu na značenie. A to je problém. Uvádza sa tam niečo v tom zmysle, že pre BUS pruhy platia ustanovenia upravujúce jazdu na električkovom páse v primeranom rozsahu. A po električkovom páse je napr. možné predchádzať vozidlá, čím sa imho dosť neguje podstata BUS pruhov.

Zebry cez električkovú trať sú vyslovene nebezpečné.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod 3pa3ck3 » 19. Jan 2018 09:18

Len taká otázka:

V prípade zavedenia absolútnej prednosti by mohol chodec vstúpiť na cestu kedykoľvek alebo až po zastavení vozidiel, ktoré mu majú dať prednosť?
3pa3ck3
diskutujúci
 
Príspevky: 55
Založený: 19. Jún 2014 15:25

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod aquila » 19. Jan 2018 09:24

nie, len na prechode by mal absolutnu prednost, a preto napriklad ani v rakusku a nemecku nie je take kvantum prechodov, lebo chodec moze krizovat hocikde, ale prednost ma len na prechode.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod mb1000 » 19. Jan 2018 09:51

Ike napísal:Zebry cez električkovú trať sú vyslovene nebezpečné.


Takto to spravili po novom v BA/Spitalska:
gallery/image_page.php?album_id=65&image_id=38842
mb1000
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 406
Obrázky: 283
Založený: 23. Feb 2010 11:59

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 19. Jan 2018 10:12

Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 19. Jan 2018 11:42

K téme spomaľovacích prahov:

viewtopic.php?f=35&t=23121
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod rado » 19. Jan 2018 11:49

Miro napísal:K téme spomaľovacích prahov:
http://dialnice.info/viewtopic.php?f=35&t=23121

Ako nápad fajn, ale pri radaroch v obciach sa mi bežne stane, že aj pri rýchlosti do 50 km/h mi tam preblikne alebo trvalo svieti trebárs 64 km/h, alebo iný nezmysel, zrejme kvôli rôznym odrazom. Hlavne vo veľkej premávke. Prípadne v situáciách kde je radar na konci dlhej rovinky s veľkým výhľadom. Zaujímalo by ma ako to má ošetrené toto zariadenie, či je trebárs v meraní spoľahlivejšie, pretože nesprávna rýchlosť na displeji ešte žiadnemu autu neublížila, ale ten 6cm prah v 50 km/h už môže byť trochu nepríjemný :lol:
Obrázok používateľa
rado
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 19. Jan 2018 11:55

čoskoro sa v NR budú výrabať Discovery. pre tie bude taký prah "nepostrehnuteľý". veľkých SUV je na našich cestách celkom dosť.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 19. Jan 2018 12:15

U nás v KNM takýto prah vznikol poklesnutím asfaltu po zaliatí rozkopávky. Vždy tam spomaľujem na 20 km/h, lebo inak je to veľmi nepríjemné.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod aquila » 19. Jan 2018 16:10

na slovensku je to je bezna feature, len s tym, ze ten pokles je trvaly a dlhodoby :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 19. Jan 2018 19:30

Budem lokálpatriot, ale môj najobľúbenejší natívny spomaľovací prah je tu:
https://goo.gl/maps/n7G75regw4u

Hlavne pre jeho citlivé zasadenie do okolia a hlavne nenápadnosť, čím potrestá všetkých vodičov, ktorí idú rýchlejšie ako 15 km/h :lol:

Bonus: je dynamický - s časom sa zväčšuje :D
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod peterle » 19. Jan 2018 20:22

3pa3ck3 napísal:Len taká otázka:

V prípade zavedenia absolútnej prednosti by mohol chodec vstúpiť na cestu kedykoľvek alebo až po zastavení vozidiel, ktoré mu majú dať prednosť?


Môžu autá z hlavnej cesty vojsť do križovatky, až keď autá z vedľajšej zastavia?
Je to úplne jednoduché, len treba priechod pre chodcov chápať ako hlavnú cestu. Tak to robia napr. v Rakúsku, ale aj v Maďarsku a nie je problém. S obmedzením počtu zebier súhlasím.
peterle
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 592
Obrázky: 231
Založený: 13. Júl 2011 13:31

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 19. Jan 2018 20:43

Keby len tam, plati to tak samozrejme v kazdej normalnej krajine, kedze je to pravidlo z Dohovoru o cestnej premavke a teda nasa prednost pre chodcov je uz desatrocia v rozpore s medzinarodnou zmluvou, ktorou sme viazani.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod mjk » 20. Jan 2018 21:13

Ak to myslí polícia s prednosťou chodcov vážne, tak treba zrušit parkovanie na chodníkoch (pokiaľ to nie vyznačené a ponechané aspoň 1,5 m pre chodcov). Často chodec (rodič s kočíkom, vozíčkár) musí vojsť na vozovku, aby obišiel auto na chodníku. To považujem za najhorší príspevok k posväteniu vačších práv pre motoristov oproti ostatným. Stalo sa mi viackrát, že som dostal (naštastie) len vynadané, keď som sa ohradil k parkujúcemu vodičovi, prečo neparkuje na vozovke, keď tam nie je zákaz stánia, ale na chodníku. Chápem, že aj na vozovke sa musí nechať aspoň 6 m (ak je obojsmerná), ale prečo by mali trpieť a nechať sa ohrozovať chodci zbytočným vstupovaním na vozovku.
mjk
diskutujúci
 
Príspevky: 217
Obrázky: 49
Založený: 24. Okt 2013 19:27

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 23. Jan 2018 00:41

Hank napísal:Keby len tam, plati to tak samozrejme v kazdej normalnej krajine, kedze je to pravidlo z Dohovoru o cestnej premavke a teda nasa prednost pre chodcov je uz desatrocia v rozpore s medzinarodnou zmluvou, ktorou sme viazani.

Konečne. Lepšie neskoro ako nikdy. A tých pomaly 50 rokov máme rozporov viac...ktovie, možno raz dôjde aj na hlavnú cestu.

Každopádne, chybná je len tá mediálna skratka o absolútnej prednosti chodcov. Akej absolútnej? Po prvé, žiadna prednosť nemôže byť absolútna a po druhé, stačí povedať, že sa zavádza prednosť chodcov na priechodoch, lebo dnes predsa žiadnu prednosť nemajú, chodci sú ÚCP druhej kategórie. Jedine vodič nesmie chodca na prechode ohroziť, ale to predsa nesmie ani mimo neho...jediný rozdiel je vo výške pokuty.

Ešte ma napadlo, že kvôli nudiacim sa dôchodcom bude o rok treba ďalšiu novelu, ktorá chodcom zakáže poflakovať sa v blízkosti priechodov, ak nemajú v úmysle ho použiť.. :wink:
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 23. Jan 2018 08:20

Nechcem sa nikoho zastávať, ale ono tí poflakujúci a neistí chodci (aj tých mám "najradšej") sú len výsledkom toho marazmu, ktorý tu teraz vládne. Ak by skutočne chodec na priechode symbolizoval signál stoj, určite by sa to dostalo do povedomia chodcov a na prechodoch by nepostávali v prípade, že nepotrebujú. Žiaľ, je veľa prípadov, kedy potrebujú prejsť a dlho ich nikto nepustí.

Mimochodom, nemáme niekde to konkrétne znenie ustanovenia?
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 23. Jan 2018 13:16

Treba si este pockat, kym ten navrh bude oficialne zverejneny. Zas nie vsetko, co policajti kedy navrhli sa aj v reali do zakona pretavilo (co je niekedy chvalabohu, ze bohuzial a niekedy bohuzial ze chvalabohu). Napr. pred dvoma rokmi dopravna policia avizovala zrusenie parkovania na chodnikoch a nakoniec z toho nic nebolo.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 23. Jan 2018 15:43

Áno, účinnosť bola od 1.1.2019 :wink: Potom to zmizlo.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 62 hostí.