Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Suhlasite, aby sa po otvoreni D4 spoplatnili dialnicne useky v BA pre voz. do 3,5t dialn.nalepkou?

Ano, v plnom rozsahu bez vynimky
42
61%
Ano, avsak s vynimkami pre Pristavny most a Lafranconi
10
14%
Nie, je potrebne ponechat sucasny stav
12
17%
Nie, treba vynat zo spoplatnenia aj dalsie useky v blizkosti velkych miest, vratane buducej D4/R7
5
7%
Iny navrh (uviest v diskusii)
0
Žiadne hlasy
 
Celkový počet hlasov : 69

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod aquila » 29. Dec 2013 12:06

Toto je jedna z veci co zazlievam figelovi (hned po nezluceni SSC a NDS), ze sa pausalne nespoplatnili vsetky dialnice a RC s vynimkov slepych criev ala horna stubna, svidnik, figa-tornala, severna R3. V BA to malo byt davno spoplatnene
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 578
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 30. Dec 2013 22:57

spoplatnenie = ziadny plus pre ludi / volicov...
spoplatnenie H. Stubna, Svidnik, atd...pre nakladne su spoplatnene...pre osobaky vyznam ziaden, znamenalo by to viac aut v mestach a obciach...krok s5..nie je to snad nikde na svete
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod devil » 31. Dec 2013 12:22

to bolo take pekne, napada ma pojem socialne dialnice.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 01. Jan 2014 17:19

tie su v madarsku, polsku, atd...nie u nas
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod devil » 02. Jan 2014 09:10

zrazu su madarsko a polsko dobre na porovnanie...
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 04. Jan 2014 14:15

zrazu? a s akymi statmi sa chces porovnavat ohladom spoplatnenia dialnic??? s Britaniou? Holandskom? Belgickom? Luxemburskom? atd...= dialnice a RC zdarma
so Svajciarskom? = rocna dialn. nalepka stoji cca 30 eurko...
so statmi z byv. ZSSR? = neplatia za dialnice
so zapadnymi statmi, kde sa plati myto? tam su ale vsade paralelne cesty I.tr. mimo miest a obci
s africkymi statmi? s amerikou?
dalej ani nepokracujem, ani ja som nebol vsade...

kludne napis stat, s ktorym chces porovnat a porovname...

ktore staty by mohli byt, co sa tyka spoplatnenia dialnic, lepsie na porovnanie, ako su Madarsko, Polsko ci Cesko ???
podobna historia za posledne desatrocia, podobna ekonomicka situacia, porovnatelny pocet km dialnic k rozlohe, ci poctu obyv., rovnake moznosti financovania dialnic..atd..atd...
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod devil » 04. Jan 2014 17:14

ale trend nie su socialne dialnice...v polsku je npr. trend zavadzania myta aj do 3.5 ton. niektore useky A1, A2 a A4 su uz zmytene rovnako ako aj sukromne dialnice.

http://www.viatoll.pl/sk/vozidla-do-3-5-t-13

v madarsku je zvlastny system neplatenia za vybrane useky, najma obchvaty vacsich miest ale zaroven rocna nalepka resp. potvrdenie stoji v prepocte okolo 140 eur cize je takmer 3x drahsia ako ta nasa.

teda Sk ma socialnejsie dialnice ako polsko a madarsko. aj cesko ma tusim drahsiu rocnu nalepku. a zaroven ma spoplatnene prakticky vsetko vratane obchvatu prahy, mozno okrem kratkych subehov a pod. cize mame aj socialnejsie dialnice ako cesko.

http://www.suricata-travel.com/uploads/ ... ys-map.gif
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 04. Jan 2014 18:19

cize predsa sa da porovnat...
trend? tak mi napis, ze v ktorej z tychto nasich troch susednych krajin je trend zavadzania spoplatnenia ciest v meste, ci uz su to dialnice alebo RC ???

v Polsku je tych spoplatnenych ciest velmi malo oproti ich dialnicnej sieti a sieti RC a stvorprudoviek, vsetky obchvaty vacsich miest su zadarmo, cize oproti nim mame my pomerne viac spoplatnenych stvorprudoviek...

v madarsku to iste, maju pomerne viac nespoplatnenych dialnic ako my, taktiez maju vsetky mestske cesty a obchvaty vacsich miest zadara...2,5 nasobne drahsou nalepkou sa zrejme snazia kompenzovat chyby z minulosti...ale na druhej strane maju dialnicou prepojenu republiku krizom krazom a ta cena je porovnatelna s nasou, ked si prepocitas, ze kolko km mas k dispozicii...

cize SK nema socialnejsie dialnice ako Polsko a Madarsko, ani Cesko (v Cechach je asi dvojnasobny pocet km dialnic a dialnicna nalepka nestoji dvojnasobok)...
ani v jednom meste nema ani jeden z tychto statov spoplatnenu cestu, o tom sa tu bavime...
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod devil » 04. Jan 2014 18:32

v Polsku je tych spoplatnenych ciest velmi malo oproti ich dialnicnej sieti a sieti RC a stvorprudoviek, vsetky obchvaty vacsich miest su zadarmo, cize oproti nim mame my pomerne viac spoplatnenych stvorprudoviek...


a podla mna je to dost vela a na troch najdolezitejsich tahoch

v madarsku to iste, maju pomerne viac nespoplatnenych dialnic ako my, taktiez maju vsetky mestske cesty a obchvaty vacsich miest zadara...2,5 nasobne drahsou nalepkou sa zrejme snazia kompenzovat chyby z minulosti...ale na druhej strane maju dialnicou prepojenu republiku krizom krazom a ta cena je porovnatelna s nasou, ked si prepocitas, ze kolko km mas k dispozicii...


clovece uvazuj, madarsko ma takmer 2x tolko obyvatelov takze je prirodzene ze maju cca 2x tolko dialnic a to iste cesko. neviem ake chyby maju kompenzovat, skor mi pripada ze vypadok prijmov z nespoplatnenych usekov dohanaju na zvysku co je maximalne diskriminacne. niekto plati a niekto nemusi.

ako som uviedol vyssie, cesko ma spoplatnene dialnice obchvat prahy, brna, olomouca, plzne atd....
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 04. Jan 2014 19:07

devil, ale to voobec neznamena, ze aj cena nalepky ma byt podla poctu obyvatelov !!!

ziadna diskriminacia, kazdy ma platit za cestu tam, kde je to potrebne...ja mozem povedat, ze diskriminacia je, ked sa niekto ma presuvat vo svojom meste a platit za to a iny v inom meste ma vsetky cesty zadara...

a s tym Brnom, to bol pokus o vtip alebo co?
https://maps.google.sk/maps?q=Brno,+%C4 ... 96,,0,0.28
v ziadnom ceskom meste nie je spoplatnena cesta...
ja som nikdy nepisal, ze nemaju byt spoplatnene obchvaty mimo mesta...D4, teda obchvat BA, nech je spoplatneny
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod devil » 04. Jan 2014 19:57

mne je uplne jedno ci su dialnice v meste alebo mimo nich, uviedol som mapu dialnic aby nikto netvrdil ze si vymyslam a dialnice su spoplatnene. na rozdiel od madarska npr. aj obchvaty miest.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 04. Jan 2014 20:13

no a presne to nie je jedno ani v Cesku ani Polsku ani Madarsku... a vsetci maju dialnice v meste zadarmo, Poliaci a Madari aj obchvaty mimo miest...

ale ty tu pises o spoplatneni dialnic a RC v BA, BB a KE a tie mesta, keby lezali na uzemi Madarska, Polska ci Ceska, tak maju tie dialnice a RC bezplatne... :wink:

a mozes byt kludny, D4 aj R2 pri KE budu spoplatnene, aj ja som za to tiez :D
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod devil » 04. Jan 2014 20:18

a kto povedal ze obchvaty su mimo mesta, hranice mesta ti google ukaze a obchvat prahy, brna, atd. ciastocne zasahuju do mesta a su spoplatnene.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 04. Jan 2014 20:31

su mimo miest a nerozdeluju mesta ako v pripadoch na SK...
proste dialnica v meste...ako je to u nas, ze je taka vsade za znackou zaciatku mesta...tak je v Cechach bezplatna...
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod devil » 04. Jan 2014 20:45

lenze je to na uzemi mesta, a je mi jedno ci na obvode meste alebo ide cez stred, to btw. nie je ani v pripade BA lebo petrzalka snad nie je centrum. a tam nie je iny paralelny vnutromestka dialnica, je len jeden obchvat a plati sa zan. kto nechce platit musi ist po inej ceste.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 04. Jan 2014 21:01

vobec to nie je jedno lebo si zabudol na dost podstatne casti oddelene od centra, tak ti ich vypisem: Vrakuna, P. Biskupice, Karlovka, Dubravka, atd...
a mozme pokracovat v BB a v KE...
na obvode mesta bude D4...
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod devil » 04. Jan 2014 21:29

obyvatelia z MC maju alternativu. pokial by dialnica prinasala efekt oplati sa za nu platit tak ako hocikomu inemu.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod i15 » 04. Jan 2014 21:31

obyvatelia akejkoľvek časti BA nie sú odkázaní na D1, lebo sa dá obísť. Naproti tomu ľudia z KE Nad Jazerom + Krásna (asi 30000 obyvateľov) sa do mesta nevedia dostať inak ako po pseudoRC
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod devil » 04. Jan 2014 21:42

KE ma vlastne cestu I. so 4 pruhmi len sa jej nadava RC, toto je o BA, BB a scasti aj NR.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod i15 » 04. Jan 2014 22:00

Väčšina tej pseudoRC je len 2+2 1.trieda, ale napríklad úsek Šaca-Optima by sa dal spoplatniť, keby sa vybudovali paralelné cesty a MÚK. Osobne by som nebol proti, cesta by bola prázdnejšia a premávka oveľa plynulejšia
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod fh » 04. Jan 2014 22:06

D1 cez Bratislavu je vedená tak, že všetok medzinárodný tranzit ide intravilánom mesta a v prípade Einsteinovej v tesnej blízkosti centra a zároveň oddeľuje Petržalku (pre neznalých : Petržalka bola do vytvorenia V. obvodu súčasťou Starého mesta)od nábrežia a sadu Janka Kráľa. Keby to bolo v pohode ako si myslia niektorí diskutéri z odľahlejších končín Slovenska, asi by sa neuvažovalo o prekrytí Einsteinovej aby bol tento neprirodzený stav aspoň trocha napravený. Spojením D1 a D2 v intraviláne mesta dostala Bratislava Danajský dar za ktorý by mala podľa mienky závistlivcov ešte aj platiť.,.a to tu čítam perly ducha že nech si jazdia po paralelných cestách..asi zívajú prázdnotou :roll:
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 06. Jan 2014 16:37

devil napísal:obyvatelia z MC maju alternativu. pokial by dialnica prinasala efekt oplati sa za nu platit tak ako hocikomu inemu.

tie alternativy su take, z akych sa v inych mestach snazia dostat auta prec takym sposobom, ze pre nich postavia take nieco ako je v bratislavska D1 a D2...priklad z BP... https://maps.google.sk/maps?q=Budape%C5 ... 9,,0,-0.28
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 06. Jan 2014 16:43

i15 napísal:obyvatelia akejkoľvek časti BA nie sú odkázaní na D1, lebo sa dá obísť. Naproti tomu ľudia z KE Nad Jazerom + Krásna (asi 30000 obyvateľov) sa do mesta nevedia dostať inak ako po pseudoRC

v KE je to cca 1km peaz I/50 a I/68 medzi J.tr. a Slaneckou...ta kosicka RC nie je az taka pseudo, len na nej nie su dorieseni chodci a niektore odflaknute vyjazdy...ak by boli na miestach priechodov pre chodcov postavene nadchody, tak je cela pseudo RC poriesena a bez semaforov...
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod i15 » 06. Jan 2014 17:48

Nie je to len o tej peáži, ani Južné nábrežie nemá alternatívu - do časti Vyšné Opátske sa inak nedostaneš a neexistuje alternatíva ako prejsť z Jazera smerom na centrum v priestore okolo Hornádu a železnice. A okolo Prešovskej je zopár firiem, ktorá sa tam nasťahovali, keď to ešte nebola RC. Zásadný rozdiel oproti BA je, že v BA sa stavala nová trasa na odľahčenie/skrátenie ciest a v KE sa prebudovali existujúce cesty. Prešovská sa tak volá preto, lebo sa tadiaľ odjakživa jazdilo do Prešova a premostenie Hornádu medzi Slaneckou a Južným nábrežím existuje minimálne od 70-tych rokov. Jedinou staršou stavbou na D1 v BA je prístavný most a ten má alternatívu od kedy je Apollo
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 06. Jan 2014 20:24

ano, je tam Hornad aj zeleznica, tak je to na figu, nik sa neunuval riesit to dalej..tak, ako sa nesnazili robit nadchody...
odlahcenie ciest...spoplatnenie znamena presne opacny efekt...v KE by to bolo vlastne na spominanych miestach nemozne, kym by sa nieco nevymyslelo...dufam teda, ze to nikdy nespoplatnia :wink:
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 25 hostí.