Vodorovné dopravné značenie

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Vodorovné dopravné značenie

Odoslaťod Jonathan » 18. Júl 2005 19:07

Všimol som si, že keď sa pripájajú vetvy kryžovatky na diaľnicu, tak sa predtým (na tej vetve) najskôr spoja dva pruhy do jedného ten sa potom pripojí k diaľnici. Ono väčšinou to je v poriadku, ale na niektorých miestach je to trochu od veci, najmä ak je cesta postavená v podstatne širšom prevedení.

Typický príklad je pripájanie vetvy na Zlatých pieskoch z centra na Senec, kde po pripojení vetvy je klasický pripájací pruh, hoci je tam preistor minimálne na 100m štvorpruh.

Další zaujímavý pripájací pruh je na križovatke D1-R1 vetva od Leopoldova do Trnavy, kde je pripájací pruh zase krátky, hoci cesta je ešte niekoľko metrov dostatočne široká pre pripájací pruh.

Proste niekedy mi to pripadá, ako keby úradník tie pruhy nakreslil od stola podľa nejakej normy a zdravý rozum občas chýba. Chcem sa spýtať, či existujú nejaké normy ako by taký pripájací pruh mal vyzerať a či sa uvažuje nad prekreslením niektorých pripájacích pruhov.
Jonathan
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 624
Obrázky: 31
Založený: 09. Feb 2005 09:49

Odoslaťod expwy » 19. Júl 2005 09:21

Také sú buhužiaľ normy, ktoré boli vytvorené kedysi dávno a stále sú v platnosti a podľa nich sa projektujú diaľnice. Mňa tiež trápi rozširovanie a zužovanie jazdných pruhov na vetvách (rampách) križovatiek. Bežne sa stáva, že dĺžka vetvy je okolo 75m a na 50m vetvy je dvojpruh. Pri odpočovaní z diaľnice je jeden pruh, ktorý sa po 10m rozšíri na 2 a po 50m sa zase spoja do pripájacieho pruhu. Totálna kravina podľa mňa.

Pripájacie a odbočovacie pruhy na križovatkách dvoch diaľnic, by mali vyzerať tak ako je to bežné vo svete, aby bola zachovaná aj na rampách minimálna rýchlosť 100 kmh. Už je to bežné aj v Maďarsku:

Obrázok
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod aquila » 19. Júl 2005 10:01

tie dobre dimenzovane ramena som si na tom obrazku uz vsimol ked si to sem daval prvy krat, je to fakt super a skoda ze sa to nerobi. aj ked na slovensku sa setri aj na podstatnejsich veciach ako toto ...

<OT>
hm to je obrazok hned po otvoreni? lebo je to nejake prazdne, tusim jak usek D2 malacky kuty :)
</OT>
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod expwy » 19. Júl 2005 10:09

Mal by to byť obrázok tesne pred otvorením, je tam vidieť ešte najakú stavebnú činnosť. Ale to je len môj odhad :D
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod Jonathan » 19. Júl 2005 10:32

MH napísal:Také sú buhužiaľ normy, ktoré boli vytvorené kedysi dávno a stále sú v platnosti a podľa nich sa projektujú diaľnice. Mňa tiež trápi rozširovanie a zužovanie jazdných pruhov na vetvách (rampách) križovatiek. Bežne sa stáva, že dĺžka vetvy je okolo 75m a na 50m vetvy je dvojpruh. Pri odpočovaní z diaľnice je jeden pruh, ktorý sa po 10m rozšíri na 2 a po 50m sa zase spoja do pripájacieho pruhu. Totálna kravina podľa mňa.

Pripájacie a odbočovacie pruhy na križovatkách dvoch diaľnic, by mali vyzerať tak ako je to bežné vo svete, aby bola zachovaná aj na rampách minimálna rýchlosť 100 kmh. Už je to bežné aj v Maďarsku:


To je presne to, na čo som poukazoval. Je nejaka šanca, že by sa tie normy mohli zmeniť, napr. pri novom cestnom zákone?

A ešte jedna vec. Všimol som si, že aj maďari používajú "napisy na vozovke" a šípky na sprehľadnenie križovatiek, podobne v rakúsku. U nás, ak som si dobre všimol, som také ešte na diaľniciach nevidel, hoci vždy keď idem do rakúska tak na križovatke D2-D4 stojí nejaký zblúdený cudzinec. Ak teda máme byť a chceme byť tranzitná krajna, tak by sa mohlo myslieť aj týmto smerom, lebo nás budú turisti obchádzať.
Jonathan
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 624
Obrázky: 31
Založený: 09. Feb 2005 09:49

Odoslaťod B; » 19. Júl 2005 10:35

Mne sa zda, ze prave tam (d2/d4) som napisy na ceste videl.
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod expwy » 19. Júl 2005 10:59

B; má pravdu na križovatke D2/D4 Ba-Jarovce sú nápisy na vozovke. Je tam napísané: WIEN, GYÖR a JAROVCE a dokonca sú tam aj šípky ale len obyčajnej veľkosti ako všade inde. Šípky zväčšenej (diaľničnej) veľkosti tak ako napr. v Rakúsku u nás neexistujú a nie sú ani vo vyhláške tak preto sa nepoužívajú. Križovatka D1/D4 je výnimkou. Dá sa so šípkami ešte stretnúť na starých R-kách, ktoré boli kedysi cestami I. triedy a tam sa mohli používať.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod Alexander Velky » 19. Júl 2005 17:13

Na obrázku je zjavne úsek pred otvorením, pretože všetky práce na ňom zjavne skončili, nie je tam premávka ani v jednom smere a ešte sa čístí zametačom krajnica, ak som si správne všimol. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod Adaios » 20. Okt 2005 22:23

Ja sa priznam, ze nepoznam dostatocne vodorovne dopravne znacenie na slovenskych dialniciach, ale som spokojny, ked idem po vasich dialniciach.

Narozdiel od ciest, kde casto je len stredna ciara a krajne chybaju. A na niektorych vasich cestach nie je vobec nic - iba naznak nejakej ciary, ktora mozno pred rokom bola v strede krasne vidiet. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Zvislé dopravné značenie.

Odoslaťod Čavo » 02. Nov 2005 08:45

Položím otazku, ktorá sa týka zvislého dopravného značenia.

Ak si dobre pamätám, tak značka obchádzania (šikmé červeno-biele pruhy), znamená, že sa má obchádza zo strany tej, na ktorej sú tie pruhy nižšie. (je to podobné ako na modrej okrúhlej s bielou šípkou.)

http://dialnice.info/album_thumbnail.php?pic_id=355

Na stavbách, (Budem hovoriť o jednej, kde je to ešte teraz tak rozložené.) to tých čo majú na starosti toto označenie obchádzania na to dlabú a potom to vyzerá všelijako. Napr. na R1 most cez Váh. Opravujú jednu stranu mosta a oba smery sú zvedené do jedného dvojpruhu. Ak by som dodržiaval predpisy tak robím slalom medzi značkami, prípadne v niektorých prípadoch, by som musel jazdit v protismere.

Na tomto úseku je jasné že niekto urobil chybu a dá sa ľahko zbadať. Horšie je to ak sa opravuje polovica dvojpruhu, je noc a značky sú sice v strede vozovky, ale ale sú pootáčané ako sa im zachce. Potom ak nie je dobré vidieť ktorá strana je vyfrézovaná tak to niekoho, kto to cez deń nevidel zláka (ak bolo presne opačne pár značiek za sebou) prejsť na druhú stranu. To som zažil a bolo z toho dosť brzdenia, pretože ten čo sa tak pomýlil (iba dodržoval značky) sa pokúsil hneď svoj omyl napraviť. Skúste to v kolóne.

Je niekto za takéto značenie zodpovedný? Má to na starosti polícia, alebo dodavateľ stavby?
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

RE na cavo

Odoslaťod Adaios » 05. Nov 2005 17:36

Urcite je niekto zodpovedny. Keby to bol stat - SSC, NDS, tak tieto institucie, pretoze "cestari" na to su skoleni a musia vediet ako sa maju davat znacky.

Ked to je takato stavba - ja si osobne myslim, ze ten, kto tam tie znacky dal je zodpovedny a to byva vacsinou prave dodavatel stavby. Ale na 100% si isty nie som . Mozno sa mylim.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Miro » 06. Nov 2005 20:36

Podľa môjho názoru je polícia určená na to, aby dbala na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, Teda polícia by prvá mala na takéto veci reagovať a to tak, že by príslušného zodpovedného z dodávateľskej firmy "prinútila" dať to do poriadku. Iná vec je, že polícia si tieto svoje povinnosti neplní :oops:

Myslím, že by sme sa nemali báť v takýchto prípadoch upozorniť políciu. Ako som povedal, tá je tu na to, aby zasahovala v prípade ohrozenia bezpečnosti či plynulosti premávky.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Odoslaťod Adaios » 06. Nov 2005 20:42

Miro napísal:Myslím, že by sme sa nemali báť v takýchto prípadoch upozorniť políciu. Ako som povedal, tá je tu na to, aby zasahovala v prípade ohrozenia bezpečnosti či plynulosti premávky.


To uz je ina vec. Ak aj nevieme, kto ma na starosti tu - ktoru vec, tak policiu mozeme upozornit vzdy a ta bude konat, presnejsie ta je povina vzdy vsetko preverit.

Ale treba byt spravodlivy - tam, kde obyvatelom je to jedno a jedine co dokazu je nadavat na vsetkych, tak tam by som necakal nejaku napravu - ako ma policia vediet o celej krajine? Dnes uz nie ste v diktatorskom rezime - tajna sluzba nie je v kazdej ulici, ...

Ine je, ze mate strach a vela ludi asi ani nechce nic riesit. Ale to ja hodnotit nebudem. Napriklad policia v Greece je super. Ked uz sa nieco nahlasi, tak sa to aj riesi. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Re: Zvislé dopravné značenie.

Odoslaťod Dialniciar » 18. Jan 2007 12:32

Čavo napísal:Je niekto za takéto značenie zodpovedný? Má to na starosti polícia, alebo dodavateľ stavby?


Ten, čo robí stavebné úpravy je povinný to poriadne označiť. V prípade, že to tak nie je, polícia by mala byť činná, nemusí o tom vedie, niekedy treba dať podnet:

1. Buď najprv tomu, kto vykonáva opravu. A ten, ak je múdry, tak bude konať okamžite a ešte sa ti poďakuje.
2. Alebo priamo polícií - len neviem ktorej, či dopravnému inšpektorátu alebo obvodnej alebo :?: :roll: - ale kľudne diaľničnej, len zase neviem aký to má dosah na RC.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Jurislav » 10. Apr 2007 09:38

V MT pri Tulipe na parkovisku sú čiary (ale zdá sa mi, že len krajnice) namaľované žltou farbou. Môže sa používať na parkoviskách, alebo je to výnimka?
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ

Odoslaťod mapman » 10. Apr 2007 10:05

Žltá farba na krajnici značí zákaz zastavenia, ak sa nemýlim.... Aspoň v ČR ;) Z Londýna si dokonca pamätám žltú, dvojitú žltú, červenú a dvojitú červenú. U nás stačí zatiaľ žltá, na prvý pohľad to vodiča upozorní že tam nemá stáť, ak náhodou prehliadne zvislé značenie...
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Odoslaťod Jurislav » 10. Apr 2007 10:20

No, môže byť...Blaváci tam furt stoja :wink: . Na tých nových polprofiloch na D1 je oranžová, červená, ružová, vyblednutá oranžová...jak dajaká dúha.
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ

Odoslaťod Dialniciar » 10. Apr 2007 11:37

Jurislav napísal:No, môže byť...Blaváci tam furt stoja :wink: . Na tých nových polprofiloch na D1 je oranžová, červená, ružová, vyblednutá oranžová...jak dajaká dúha.


To boli dočasné vodiace čiary.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod kvalitná dialnica » 05. Máj 2007 13:01

Ja keď som išiel do Budapešti podialnici z Miškovca asi na 5 km bola vyznačená trojuholníkmi vzdialenosť aká by mala byť medzi autami....

je to veľmi dobré... učí to vodičov....pomáha to bezpečnosti...

je niečo podobné plánované aj na naších dialniciach?
_________________
Obrázok používateľa
kvalitná dialnica
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 452
Založený: 28. Feb 2007 17:18
Bydlisko: KE,BJ

Odoslaťod Jurislav » 05. Máj 2007 13:07

kvalitná dialnica napísal:Ja keď som išiel do Budapešti podialnici z Miškovca asi na 5 km bola vyznačená trojuholníkmi vzdialenosť aká by mala byť medzi autami....

je to veľmi dobré... učí to vodičov....pomáha to bezpečnosti...

je niečo podobné plánované aj na naších dialniciach?
Aj na D1 BA-TT máš také.
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ


Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 12 hostí.