Intenzity

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

O. T.: Intenzity

Odoslaťod KN.SK » 02. Feb 2018 13:03

StVO napísal:... a keby nebol celý proces za každú cenu tlačený do tohto ultradebilného variantu, tak už sme po nej mohli aspoň 10 rokov jazdiť.
Možno sa mýlim, ale tipnem si, D1 Turany - Hubová.(?)
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Intenzity

Odoslaťod StVO » 02. Feb 2018 13:09

Písal som o úseku medzi Žilinou a Martinom. Ale keď už spomínaš Turany - Hubová, áno, to je ďalšia veselá story.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Intenzity

Odoslaťod Vlados » 02. Feb 2018 15:42

žiaľ takmer každý požaduje 2+2. kľudne môže byť 2+1 polprofil a keď intenzity niekedy dosiahnu potrebu napr. diaľnice tak sa druhý pás dobuduje.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Intenzity

Odoslaťod rastislav5 » 02. Feb 2018 20:25

zoom napísal:Čiernu dieru so skratkou EP snáď nejdeme na odbornom fore citovať.

Europsky parlament schvaluje eurofondy. Dostavali sme ich uz pred vstupom do EU a aj po vstupe sme stale ich cistym prijemcom (viac dostavame ako prispievame). Namiesto vdaky nalepkovanie.

Velka cast eurofondov, ktore schvalil EP, isla do vystavby dialnic, o ktorych sa diskutuje na tomto fore. Aj preto som ho citoval.
rastislav5
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 25. Nov 2006 18:58

Re: Intenzity

Odoslaťod devil » 03. Feb 2018 17:23

ja som napisal ze je to ulava, tadial praveze cestujem velmi zriedkavo, zriedkavejsie ako od NR na PE...takze citujem...Nevkladaj mi prosím do klávesnice, čo som nenapísal.

Čítaj pozorne - to bola v85. Stredné rýchlosti sú tam 63 resp. 72 km/h čo zodpovedá Tvojej skúsenosti.


A keď už sme pri tých horských prechodoch, zabehni si zajazdiť na pár týždňov do Švajčiarska. Tam je bežné, že aj podstatne vyťaženejšie trasy ako gemerská štátna cesta vedú serpentínami cez hory a nikto sa nad tým nepozastavuje. Diaľnice stavajú len tam, kde ich naozaj treba - a ešte nie v takých megalomanských parametroch ako u nás. A pritom sú neporovnateľne bohatší ako my.


ano a presne tie ma zaujimaju. lebo 63-72 na ceste medzinarodneho významu je malo. a smerove a vyskove vedenie je v podstate hanba. tu cestu treba prelozit tak ako mnohe ine. a uz bolo x-krat povedane ze cez narodny park so zbijackou sa nepojde. a nie kvoli politikom, to je jeden z mala pripadov ze tunelu sa vyhnut neda. to co pises je OK na gemerskej statnej ceste cez zbojsku ale nie na E58.

podstatne vytaznenejsia moze byt hociktora cesta pri vacsom meste. svajciarsko vsak ma nejakych 1.800 km dialnic - to je odhadom asi 2,5x viac ako Sk. ale nemaju 2,5 viac obyvatelov a maju podstatne horsi teren pretoze je to daleko hornatejsia krajina ako Sk. opytaj sa romana kanalu zo zenevy. cize ano, isteze nemaju vsade dialnice aj my mame cez 3.000 km ciest I. tr. a podstatne menej km naplanovanych D/RC z kt. by som urcite este skrtol 2-3 tahy ako R7 ci R8.

ale mas pravdu, su podstatne bohatsi preto sa porovnavajme s cechmi, poliakmi a madarmi a povedz im ze su hlupaci ze tolko stavaju.

Nie, je tu iks iných úsekov, ktoré sú urgentnejšie (ném, Soroška medzi ne nepatrí).


no daj...ale aspon 5 a takych kt. sa nestavaju a ani netendruju.

Uups, tak to by ma zaujímalo, ako si na taký úlet prišiel že 2-3 násobok. Principiálne nemá viac ako 18. Sklony ani oblúky zas tak zásadne kapacitu cesty neobmedzujú.


lebo aj pri 2-3 nasobnej intenzite prejdem rovnako rychlo a plynulo ako na soroske. ak z tych vzorcov vychadza ze rozdiel kapacity je tak maly...tak asi tie vzorce nie su v poriadku. tam staci jedno pomale auto kedze okrem kusku na planine sa NEDA predbiehat.

k nehodovosti....na serpentinach si soferi daju viac bacha...je npr. zname ze npr. pri ruzovej osade co bola jedna zle klopena zakruta bolo viac nehod ako o par km dalej cez ozdianske serpentiny. ale to predsa neznamenalo ze serpentiny su OK.

http://www.dialnice.info/viewtopic.php? ... ska#p23651

Odporúčam návštevu bývalej NDR, kde boli investované do infraštruktúry rádovo väčšie peniaze ako u nás a kde vedie diaľnica obrazne povedané do každej dediny. Výsledok - vo väčšine prípadov je to tam horšie ako na Gemeri. Mapy porovnania hustoty diaľničnej siete a ekonomického rozvoja na mňa nevyťahuj, nemám chuť tisíci krát vysvetľovať rozdiel medzi koreláciou, konzekvenciou a koincidenciou, ako aj o smere implikácie v prípade tej konzekvencie.


https://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Arb ... 017-10.png

cize maju nizsiu nezam. ako na gemeri, a platy si myslim ani nemusime porovnavat. tak potom neviem v com su na tom horsie.... nemusis tu kopirovat slovnik cudzich slov :) , staci vysvetlit ze preco sa prekryvaju okresy s nizkou nezam. s trasami dialnic a osobitne preco po dostavbe R1 klesa nezam. v BB kraji viac ako KE a PO kraj....

Ak si si všimol, tak práve politika znižovania regionálnych rozdielov je zo všetkých politík EU jednoznačne najmenej úspešná.


oproti komu, blizkemu vychodu, alebo cine kde bez mihnutia oka prestahuju cele dediny alebo US kde su po hypotekarnej krize opustene cele obytne zony duchov....???

A aby som to uzavrel: nech sa postaví poriadna cesta (nie nevyhnutne diaľnica, stačí 2+1 pruh na predchádzanie a komplet mimo obce) od Zvolena po Lučenec a potom uvidíme, čo nám naozaj ďalej treba. Medzitým môžeme poriešiť tie tisíce kilometrov nevyhovujúcich ciest po celom Slovensku.


vyznas sa v cislach a prepoctoch ale absolutne nepoznas realne pomery. poprve krivansky potok je objekt ochrany prirody, cesta ide tesne pri nej, preto sa riesi akym sposobom a nakolko cestu ZDVIHNUT cize rozsirovanie ciste povrchom je nepriechodne, potom mame mytnu...cize po lovinobanu treba komplet novu cestu. podruhe asi 15 km okolo batky a batky - opat nevhodna cesta stredom 2 dedin a soroska - narodny park. toto vsetko sa davno vie ze TREBA. presne tieto useky zakreslilo aj INEKO ako primerane riesenie problemu....ja si nemyslim ze je to vela. ale naozaj rad si precitam priority ktore uvedies. ale prosim nie ze tisicky km reko ciest.....
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Intenzity

Odoslaťod StVO » 07. Feb 2018 22:18

devil,

ja si teda pod „úľavou“ vodiča nemusiaceho sa trtošiť cez serpentíny predstavujem vyšší komfort, nie vyššiu zamestnanosť v Rožňave. Ale dobre, nechajme to tak. Pokiaľ ide o témy regionálnych rozdielov a bla bla, je to tu offtopic, tak som Ti odpísal v inom vlákne. A čo sa týka toho ostatného:

devil napísal:lebo aj pri 2-3 nasobnej intenzite prejdem rovnako rychlo a plynulo ako na soroske

No to preto, že aj 3-násobná intenzita oproti tomu, čo zažívaš na Soroške, je ešte stále pod kapacitou toho Strečna, prinajmenšom v danom čase. Ale z toho ani náhodou nevyplýva, že Strečno má vysokú kapacitu, iba toľko, že na tej Soroške sú intenzity hlboko pod jej kapacitou. Ovšem skús si Strečno v špičkových hodinách.

Aby sme si rozumeli. Bežná 2-pruhová cesta má v optimálnom prípade kapacitu cca 2.500 skv/h. Koľko je to za deň, záleží od konkrétnej cesty, presnejšie od denných priebehov dopytu – iné je to na regionálnej ceste v blízkosti veľkého mesta (silná ranná špička do mesta a silná popoludňajšia špička z mesta, medzitým dosť útlm) a iné na diaľkovom ťahu, kde sú síce tiež špičky (vyplývajúce z regionálnej dopravy), ale celkovo sú menšie rozdiely medzi špičkou a sedlom. Ale pre orientáciu, typicky tá hodnota vyššie znamená RPDI okolo 18.000 skv/deň, ak uvažujeme cca 15% nákladnej dopravy.

Vyššie uvedená "optimálna" kapacita je limitovaná tromi významnými faktormi: smerovými oblúkmi, pozdĺžnymi sklonmi a ťažkou dopravou. Pre predstavu, kapacita cesty v strednom stúpaní/klesaní, veľmi slušne pokrútená a s pomerne vysokým podielom nákladnej dopravy (20%) je takmer o tretinu nižšia oproti rovnej ceste na rovine so zákazom vjazdu náklaďákov. V prípade Sorošky je kapacita 2.125 skv/h, čiže o 15% nižšia ako optimum. Môže sa Ti to zdať akokoľvek divné, ale zase vplyvy spomenutých faktorov nie sú také fatálne, pokiaľ nejdú do naozaj extrémnych hodnôt.

Tieto kapacity sú počítané pre funkčnú úroveň E. To znamená, že ide o maximálne dosiahnuteľné hodnoty (po ktorých prekročení dochádza k rozpadu dopravného prúdu, tvorbe kolóny a jazde prískokmi vpred), pričom takýto dopravný prúd je nestabilný s množstvom porúch, takže to nie je úplne najkomfortnejšia jazda. Ale ak to rátame na 50-razovú špičkovú intenzitu (t.j. intenzitu, ktorá sa za rok dosiahne počas jednej hodiny 50 krát) resp. pre oba smery na 100-razovú, tak je to akceptovateľné, v podstate ide o týždennú špičku, pričom denná špička býva slabšia, typicky potom funkčná úroveň D. Niekde sa pre diaľkové ťahy požaduje úroveň D aj pre 50-razovú intenzitu, no a nebudem radšej hovoriť, čo píše na túto tému naša slávna STN, podľa ktorej by sa nové cesty mali dimenzovať na dušičkovú premávku (Slovensko je totiž ropný emirát s diamantovými baňami, ak o tom ešte nevieš).

Pozor ešte na jednu vec: bavíme sa o kapacite medzikrižovatkového úseku. Okrem toho sa samostatne kapacitne posudzujú križovatky, pričom v obci obvykle nie je problém ani tak v úsekoch ako v križovatkách. Naopak mimo obce na bežnej rurálnej ceste spravidla križovatky nie sú problémom. Teda za predpokladu, že nejaký mudrc nepostaví na hlavnom ťahu plnom náklaďákov kruháč, prípadne rovno štyri kruháče za sebou. Ale to je iná téma.

Poznámka: výpočty sú podľa TP 102, čo je v princípe preklad nemeckej smernice HBS, hoci staršej verzie a k tomu sem-tam pajcnutý. Ale v princípe k veľmi podobným číslam prídem aj podľa HBS 2015.

devil napísal:ano a presne tie ma zaujimaju. lebo 63-72 na ceste medzinarodneho významu je malo. a smerove a vyskove vedenie je v podstate hanba. tu cestu treba prelozit tak ako mnohe ine.

No, medzinárodného významu... s trochou zlomyseľnosti sa dá napísať, že ide o medzinárodnú cestu E58 Bratislava – Košice (medzi nami, predstava, ako niekto ide z Viedne do Odesy cez Slovensko, je ľahko absurdná). Ale dobre. Pozerám do nemeckých predpisov a citujem, RIN Ausgabe 2008, tabuľka 13 na strane 23: kategória LS I, požadovaná cestovná rýchlosť, tramtadadá: 80-90 km/h. Čo platí nie bodovo, ale úsekovo pre hodnotené úseky medzi uzlami, v našom prípade teda Rožňava (mimo) – Košice (mimo). Aká je tam cestovná rýchlosť Pkw? Tvoj kamoš Google vraví 82 km/h. A to opakujem, že som pre pokoj Tvojej duše nadhodnotil kategóriu, ktorá má byť podľa mňa LS II, a to už by bola požiadavka na cestovnú rýchlosť 70-80 km/h. Aspoň teda v Nemecku, možno že na Slovensku je to málo, predsa len sme bohatá krajina, ropa, diamanty a 5 miliónov odborníkov na dopravu a hokej :wink:

devil napísal:a uz bolo x-krat povedane ze cez narodny park so zbijackou sa nepojde.

Správne. Takže jedine tunel, ale až potom, keď to bude zmysluplné. Lebo tomu ver, že keď nahádžeš do CBA časovú úsporu 4,5 minúty na 6 tisíc vozoch a dáš to vyvážiť 4.650-metrovým tunelom, tak to vyjdú škaredé čísla.

devil napísal:svajciarsko vsak ma nejakych 1.800 km dialnic - to je odhadom asi 2,5x viac ako Sk. ale nemaju 2,5 viac obyvatelov

Lenže kilometre diaľnic sa obvykle nepočítajú na obyvateľa (Švajčiari majú mimochodom 2-násobnú hustotu obyvateľstva, ale to nie je relevantné), ale na vozokilometre a tých tam majú trochu iné cifry ako my.

devil napísal:vyznas sa v cislach a prepoctoch ale absolutne nepoznas realne pomery. poprve krivansky potok je objekt ochrany prirody, cesta ide tesne pri nej, preto sa riesi akym sposobom a nakolko cestu ZDVIHNUT cize rozsirovanie ciste povrchom je nepriechodne, potom mame mytnu...cize po lovinobanu treba komplet novu cestu. podruhe asi 15 km okolo batky a batky - opat nevhodna cesta stredom 2 dedin a soroska - narodny park. toto vsetko sa davno vie ze TREBA. presne tieto useky zakreslilo aj INEKO ako primerane riesenie problemu....ja si nemyslim ze je to vela. ale naozaj rad si precitam priority ktore uvedies. ale prosim nie ze tisicky km reko ciest.....

Ale veď som písal, že po Lučenec treba postaviť cestu 2+1! To je hádam jasné, že som tým myslel novú, či nie?

A čo sa týka priorít: väčšina objemu dopravy sa realizuje mimo ciest, ktoré sú „prioritami“ tohto štátu. Nehovorím o regionálkach v okolí okresných miest, ale o ťahoch nadregionálneho významu, ako Nitra – Levice, Trnava – Senica – Kúty, Prešov – Vranov – Humenné/Michalovce apod. Cesty vedú veselo cez dediny (kde majú obyvatelia obzvlášť radosť najmä z kamiónov), majú kopce bodových závad, stav mostov často radšej nechci poznať, bál by si sa tade jazdiť. Vozovka...desaťročia zanedbávaná údržba. Niečo sa vyriešilo v rámci projektu ľudovo zvaného Eliminácie, ale v konečnom dôsledku išlo vlastne o výmenu krytu vozovky, teda fakticky o jednorazovú nápravu zanedbávanej cyklickej údržby (a žiaľ v niektorých prípadoch na podmytom telese, takže vyhodené prachy). Keď už sme pri tom, málokto si uvedomuje, že je síce pekné postaviť nové diaľnice za eurofondy, ale potom ich treba udržiavať už za vlastné. Za 30 rokov stojí poctivá údržba viac ako nová cesta. A otázka je, či na to budeme mať, alebo pôjdeme klasicky zase ďalej na vnútorný dlh a o 30 rokov budú tie diaľnice vyzerať ako tankodromy.

Každopádne, investície do „znormálnenia“ základnej cestnej siete by boli rádovo v jednotkách stoviek miliónov za celé Slovensko, pričom výsledkom by boli hlavné ťahy so slušnými cestovnými rýchlosťami, nehľadiac na zdravie a kvalitu života obyvateľov stoviek obcí. Dtto kraje a obce by to isté mali zabezpečiť pre regionálne a miestne cesty (v slovenských pomeroch čisté sci-fi). A potom môžeme začať vôbec uvažovať nad nejakou nadstavbovou infraštruktúrou tam, kde nie je absolútne nevyhnutná kvôli intenzitám. Ono príčetný človek väčšinou rieši prioritne, aby mal kde bývať a až potom si dovolí povedzme lepšie auto...iba pako si kúpi Ferrari na splátky a býva pod mostom. Čo je presne to, čo táto republika dlhodobo robí. A porovnaj tých pár sto mega s cenami D a R do každej rodiny a ich prínosom pri tých občas až absurdne nízkych intenzitách. Apropos, NDS svojho času chcela zvýšiť atraktivitu a kvalitu odpočívadiel tým, že sem pritiahne nejaké firmy prevádzkujúce siete motorestov na diaľniciach na západe. Po oboznámení sa s intenzitami dopravy na našich diaľniciach to tieto firmy zhodnotili tak, že kvôli pár reštauráciám na západnom Slovensku sa im neoplatí expandovať na náš trh a inde by tie motoresty boli kruto stratové.

Ozaj, spomínal si Poliakov. Kde prosím Ťa stavajú Poliaci diaľnice na 5- či 10-tisícové intenzity? Vlastne, aj tí Česi.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Intenzity

Odoslaťod mireceq » 08. Feb 2018 01:53

StVO, diky za vycerpavajuci prispevok. Mne si celkom otvoril oci :)

A nemyslim ohladom Sorosky ale tak vseobecne. Uvedomil som si ze za tie peniaze co sa vrazaju do R-iek a dialnic by sa dalo poriesit omnoho viac usekov jedniciek s vacsim efektom.

Kazdy asi ma daku cestu a ktorej by chcel a privital R alebo D. Ja napr casto jazdim I/51 Trnava - Hodonin. A je to pekna otrava, vlacit sa za kamionmi, Biela hora, jablonica, senica, ... Bolo by super keby na Bielej hore bol tunel, jablonica mala obchvat, intenzity by si mozno zasluzili aj nejaku R v polovicnom profile (haha). Ale uvedomil som si ze v podstate priemerna rychlost aj ked idem za kamionmi je 80-90 kmh, teda nie je to az take zle. V skutocnosti by stacilo keby tam obcas bol treti pruh na predbehnutie 2 kamionov a samozrejme obchvat senice, kde sa naozaj stoji. zvysok by sa dal prezit, cestovanie by bolo omnoho pohodlnejsie a menej na nervy. Priemerna rychlost alebo cas prejazdu by sa moc nezmenil/a. Tzn. za zlomok ceny by sa cestovanie o dost sprijemnilo.

Jasne ze ked niekto jazdi pravidelne cez Sorosku tak mu to ide na nervy obcas, ale ta investicia je bohuzial na Slovensko naozaj luxus. Jednoducho tie peniaze vynalozene na inych miestach by mali omnoho vacsi efekt. Asi sa treba trochu odosobnit od konkretneho useku, aby si to clovek uvedomil...
mireceq
diskutujúci
 
Príspevky: 188
Obrázky: 8
Založený: 30. Okt 2012 16:49

Re: Intenzity

Odoslaťod devil » 08. Feb 2018 17:41

No to preto, že aj 3-násobná intenzita oproti tomu, čo zažívaš na Soroške, je ešte stále pod kapacitou toho Strečna, prinajmenšom v danom čase. Ale z toho ani náhodou nevyplýva, že Strečno má vysokú kapacitu, iba toľko, že na tej Soroške sú intenzity hlboko pod jej kapacitou. Ovšem skús si Strečno v špičkových hodinách.


tak to nejako nevychadza lebo ked na soroske ma byt kapacita az 15k a pod strecnom si tusim pisal ze max. o 3k viac cize 18k a intenzita 2015 bola tusim 25,5k....cize ak soroska 15k tak strecno hodne-hodne az nasobne viac. a ak nie tak potom tych 15k na soroske je blbost a je to hlboko pod 10k.

Aby sme si rozumeli. Bežná 2-pruhová cesta má v optimálnom prípade kapacitu cca 2.500 skv/h. Koľko je to za deň, záleží od konkrétnej cesty, presnejšie od denných priebehov dopytu – iné je to na regionálnej ceste v blízkosti veľkého mesta (silná ranná špička do mesta a silná popoludňajšia špička z mesta, medzitým dosť útlm) a iné na diaľkovom ťahu, kde sú síce tiež špičky (vyplývajúce z regionálnej dopravy), ale celkovo sú menšie rozdiely medzi špičkou a sedlom. Ale pre orientáciu, typicky tá hodnota vyššie znamená RPDI okolo 18.000 skv/deň, ak uvažujeme cca 15% nákladnej dopravy.


ale bezneho sofera zaujima aka je kapacita pre normalnu rychlost na ceste I. tr. a to som sa zial nedozvedel. pre mna je normalne max. o 10 km menej ako je zakonna mpr. 90 km/h. cize kolko aut denne prejde sorosku aspon s 80 km/h a kolko pod strecnom ?

s trochou zlomyseľnosti sa dá napísať, že ide o medzinárodnú cestu E58 Bratislava – Košice (medzi nami, predstava, ako niekto ide z Viedne do Odesy cez Slovensko, je ľahko absurdná).


daleko menej absurdna ako to ze z francuzska do ruska prejde niekto cestu po E50. :lol:

roznava-kosice je z velkej casti dobra cesta. ked vacsina je dobra cesta a pridas tam problematickych par km tak to az take zle nebude. to si sa nemusel namahat. btw. BA - KE severom je az 101 km/h. bez zilinskych, ruzomberskych a presovskych tunelov. tak preco sa vlastne buduju :lol:

Správne. Takže jedine tunel, ale až potom, keď to bude zmysluplné. Lebo tomu ver, že keď nahádžeš do CBA časovú úsporu 4,5 minúty na 6 tisíc vozoch a dáš to vyvážiť 4.650-metrovým tunelom, tak to vyjdú škaredé čísla.


a preto pisem ze poloprofil a riesenie bodovej zavady uprostred krajiny by som nikam nehadzal. plne profily ano.

Ale veď som písal, že po Lučenec treba postaviť cestu 2+1! To je hádam jasné, že som tým myslel novú, či nie?


no nie uplne.

A čo sa týka priorít: väčšina objemu dopravy sa realizuje mimo ciest, ktoré sú „prioritami“ tohto štátu. Nehovorím o regionálkach v okolí okresných miest, ale o ťahoch nadregionálneho významu, ako Nitra – Levice, Trnava – Senica – Kúty, Prešov – Vranov – Humenné/Michalovce apod. Cesty vedú veselo cez dediny (kde majú obyvatelia obzvlášť radosť najmä z kamiónov), majú kopce bodových závad, stav mostov často radšej nechci poznať, bál by si sa tade jazdiť. Vozovka...desaťročia zanedbávaná údržba. Niečo sa vyriešilo v rámci projektu ľudovo zvaného Eliminácie, ale v konečnom dôsledku išlo vlastne o výmenu krytu vozovky, teda fakticky o jednorazovú nápravu zanedbávanej cyklickej údržby (a žiaľ v niektorých prípadoch na podmytom telese, takže vyhodené prachy). Keď už sme pri tom, málokto si uvedomuje, že je síce pekné postaviť nové diaľnice za eurofondy, ale potom ich treba udržiavať už za vlastné. Za 30 rokov stojí poctivá údržba viac ako nová cesta. A otázka je, či na to budeme mať, alebo pôjdeme klasicky zase ďalej na vnútorný dlh a o 30 rokov budú tie diaľnice vyzerať ako tankodromy.


no kontretne NR-LV, ci TT-SE alebo aj TO-NR-KN treba hlavne useky ktore zacinaju slovom OBCHVAT. presne tak ako na I/75 GA a dalej SA. tam to bude od SC po NZ vyzerat slusne. ale obchvat GA tiez stal desiatky mil., a je na rovine, obchvat SA bude s mostom cez vah drahsia. ale vah neprelozis, tak ako neprelozis sorosku. ale na tych cestach okolo NR, LV, SE atd. je dedina ze dedinou cize desiatky az stovky km novych ciest ak to ma naozaj za nieco stat.

Ozaj, spomínal si Poliakov. Kde prosím Ťa stavajú Poliaci diaľnice na 5- či 10-tisícové intenzity? Vlastne, aj tí Česi.


momentalne ? citam tu akurat o snahe stavat masivne na via carpatia a tam je kopa usekov s takymito intenzitami. alebo M30 na madarskej strane. pred casom bolo halo ze madari postavili celu M6 na juh z velkej casti pre 5-10.000 aut a to iste vychodne casti M3.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Intenzity

Odoslaťod devil » 09. Feb 2018 22:58

npr. len na 45 km NR-LV mas 7 dedin a vrable, jeden obchvat ma povedzme 2 km tak to je hned 16 km novych ciest. cize tretina z 45 km. a NR-LV je najkratsi usek z tych co si vymenoval. a ktore by som urcite doplnil.

ja som samozrejme za. len neviem ci si si uvedomil o akych kvantach ciest sa bavime. okolite krajiny davali a davaju na cesty daleko vyssie sumy. ale to aj patricne zmanazovali, lebo nedali vacsinu sumy na jednu dialnicu. takze mylis sa, soroska je mozno je velke susto ale nejake sporadicke kusky R2-3-4 nie su na vine ze sa neinvestovalo do jedniciek. places nad nespravnymi dialnicami. radsej chod vysvetlit do vlakien o D3 ze dat miliardu do 3 okresov nesie nasledky pre celu krajinu.....
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Intenzity

Odoslaťod zoom » 10. Feb 2018 17:18

mireceq napísal:
A nemyslim ohladom Sorosky ale tak vseobecne. Uvedomil som si ze za tie peniaze co sa vrazaju do R-iek a dialnic by sa dalo poriesit omnoho viac usekov jedniciek s vacsim efektom.

Kiežby si toto uvedomili ludia, ktorí o danej veci rozhodujú a nielen tí...
Obrázok používateľa
zoom
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 21. Sep 2008 16:28

Re: Intenzity

Odoslaťod richie » 12. Feb 2018 14:54

StVO - celkom pekna argumentacia a vysvetlenie .. skoda, ale z mojho pohladu ju degraduje ucelovost .. argumentacia od stola s tabulkami a prepoctami nad vyhovujucimi udajmi s "vynechanim/pozabudnutim" miestnych zvlastnosti/skutocnosti (mozno z neznalosti) ..

StVO napísal:... Vyššie uvedená "optimálna" kapacita je limitovaná tromi významnými faktormi: smerovými oblúkmi, pozdĺžnymi sklonmi a ťažkou dopravou. Pre predstavu, kapacita cesty v strednom stúpaní/klesaní, veľmi slušne pokrútená a s pomerne vysokým podielom nákladnej dopravy (20%) je takmer o tretinu nižšia oproti rovnej ceste na rovine so zákazom vjazdu náklaďákov. V prípade Sorošky je kapacita 2.125 skv/h, čiže o 15% nižšia ako optimum. Môže sa Ti to zdať akokoľvek divné, ale zase vplyvy spomenutých faktorov nie sú také fatálne, pokiaľ nejdú do naozaj extrémnych hodnôt....

kapacita cez 2tis by Ti hned bola podozriva, akonahle sa budes pravidelne "vliect" celou Soroskou ~40-50km/h za tirakom .. bez moznosti rozumne predbehnut (a to vobec neratam nevhodne poveternostne podmienky) .. a to nehovorim o "relativne" castych problemoch, ked je uzavreta a cakas niekdy aj par hodin, lebo to nie je kadial obist - preto od isteho casu tadial jazdim skor vynimocne - ale ak by sa to zlepsilo, tak rad znova prehodnotim ( a podla mna je takych viac)

StVO napísal: ...No, medzinárodného významu... s trochou zlomyseľnosti sa dá napísať, že ide o medzinárodnú cestu E58 Bratislava – Košice (medzi nami, predstava, ako niekto ide z Viedne do Odesy cez Slovensko, je ľahko absurdná). Ale dobre. Pozerám do nemeckých predpisov a citujem, RIN Ausgabe 2008, tabuľka 13 na strane 23: kategória LS I, požadovaná cestovná rýchlosť, tramtadadá: 80-90 km/h. Čo platí nie bodovo, ale úsekovo pre hodnotené úseky medzi uzlami, v našom prípade teda Rožňava (mimo) – Košice (mimo). Aká je tam cestovná rýchlosť Pkw? Tvoj kamoš Google vraví 82 km/h. A to opakujem, že som pre pokoj Tvojej duše nadhodnotil kategóriu, ktorá má byť podľa mňa LS II, a to už by bola požiadavka na cestovnú rýchlosť 70-80 km/h....

zvlastne, ze "kamoš Google" hovori o rychlosti na poduseku Saca-Jablonov(benzinka) priemer cez 90km/h - a to su na useku spomalenia a obce (priemyselny park/70, Moldava/70, Cecejovce/50, Drienovec/70,Turna/70) .. a preco ?, lebo
tuto rychlost totiz skresluje "tranzit vychod-BA" vyrazne prekracujuci MPR (v casoch mimo spicky a v noci )

ano, daju sa tieto useky za vhodnych podmienok zvladnut vyrazne rychlejsie (su taki, co Sorosku spravia bez problemov priemerkou cez 90km/h - za vhodnych podmienok).. ale to, ze niekto spravi KE-BA pod 3hod neznamena, ze je cesta v poriadku

tym nechcem povedat, ze tam maju hned zajtra postavit tunel 2+2 (aj ked taka predstava sa mi osobne paci - ale je to ekonomicky nezmysel)
richie
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 304
Obrázky: 0
Založený: 17. Jún 2015 07:32

Re: Intenzity

Odoslaťod i15 » 12. Feb 2018 20:10

ale to, ze niekto spravi KE-BA pod 3hod neznamena, ze je cesta v poriadku


ďalšie pekné zhrnutie niekoľkostranovej diskusie
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Intenzity

Odoslaťod pedro » 02. Mar 2018 10:31

Re: D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno
Odoslať od pedro » 02. Mar 2018 11:28

priemerná denná intenzita za február - 5800 vozidiel celkom, z toho 57% OA. február by mal byť cca 94 % z RPDI.


FYI
pedro
diskutujúci
 
Príspevky: 81
Obrázky: 43
Založený: 26. Apr 2013 18:38

Re: Intenzity

Odoslaťod StVO » 02. Mar 2018 15:55

devil napísal:ale bezneho sofera zaujima aka je kapacita pre normalnu rychlost na ceste I. tr. a to som sa zial nedozvedel. pre mna je normalne max. o 10 km menej ako je zakonna mpr. 90 km/h. cize kolko aut denne prejde sorosku aspon s 80 km/h a kolko pod strecnom ?

richie napísal:kapacita cez 2tis by Ti hned bola podozriva, akonahle sa budes pravidelne "vliect" celou Soroskou ~40-50km/h za tirakom .. bez moznosti rozumne predbehnut (a to vobec neratam nevhodne poveternostne podmienky) ..

Vidím, že tu panuje pojmový zmätok o tom, čo je to kapacita PK. Vlastne, čítajúc bližšie, často vidím zamieňanie intenzity s hustotou a podobné lahôdky.

Takže, aby bolo jasno. Kapacita je maximum, neprekročiteľné číslo. V našom prípade ide o to, aká je maximálna možná intenzita dopravy, t.j. aké maximálne množstvo vozidiel prejde nejakým priečnym rezom za určitý časový úsek. Vtip je v tom, že ak sa dosiahne takáto hodnota intenzity a dopyt bude stúpať, tak doprava v dôsledku príliš vysokej hustoty skolabuje, čím logicky okamžite klesne intenzita (a hustota vystrelí do výšin nebeských). Kto chce vedieť viac, nech gúgli „fundamental diagram.“ Prosím nie v slovenčine, slovenské/české texty sú často zmätočné a uvádzajú zjednodušené tvrdenia ako večné pravdy aj v prípadoch, keď sú takéto tvrdenia platné len za určitých okrajových podmienok.

Vyššie uvedené ponímanie kapacity je od veci. To je totiž to isté, ako keby som ako kapacitu autobusu uvádzal taký počet ľudí, že každý sedí a ešte k tomu na vlastnej dvojsedačke.

A vrátim sa k otázke na Sorošku. Kapacita je, ako som už iks krát napísal, 2.125 skv/h. Koniec, bodka, finito. V tom sú zarátané všetky pomalé náklaďáky, zátačky aj všetko, na čo si kto spomenie. Keď to budete ďalej spochybňovať, tak vám to zrátam podľa nemeckého HBS 2015 a to vyjde ešte vyššie číslo :roll:

A poprosím nešíriť legendy o tom, ako sa tam stále plazíte za náklaďákmi. Niežeby sa to nedialo, ale tvrdé čísla zo sčítačov hovoria, že takto postihnutých je 4,8% osobákov. Zvyšok ide plynulo.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Intenzity

Odoslaťod StVO » 02. Mar 2018 16:23

richie napísal:a to nehovorim o "relativne" castych problemoch, ked je uzavreta a cakas niekdy aj par hodin, lebo to nie je kadial obist - preto od isteho casu tadial jazdim skor vynimocne - ale ak by sa to zlepsilo, tak rad znova prehodnotim ( a podla mna je takych viac

A to fakt po mne chceš, aby som sa pozrel do DSS SSC, koľko krát sa táto situácia prihodila za posledných povedzme 10 rokov???? Fakt sa mi nechce, lebo výsledok aj tak tuchám vopred. Poviem Ti len toľko, že trebárs blbá Sitina je zavretá nejakých 50 či 100x častejšie a obísť sa dá len teoreticky, keďže hneď skolabuje doprava široko-ďaleko. A čo teraz, postavíme vari kvôli tomu ešte jednu diaľnicu, aby to bolo kade obísť?? Dúfam, že cítiš, aký je to nezmysel...

A keď už ma podozrievaš z neznalosti miestnych zvláštností (prepáč, ale to ma fakt pobavilo, totiž z čisto pracovných dôvodov mám po našich cestách viac nacúvané ako väčšina vodičov najazdené :mrgreen: ), tak obchádzka je Krásnohorské Podhradie - sedlo Úhorná - Smolník - Štós - Jasov - Moldava n/B. Cesta je to zvlášť cez Úhornú otrasná, ale keď iná nie je, tak príde vhod :D

richie napísal:zvlastne, ze "kamoš Google" hovori o rychlosti na poduseku Saca-Jablonov(benzinka) priemer cez 90km/h - a to su na useku spomalenia a obce (priemyselny park/70, Moldava/70, Cecejovce/50, Drienovec/70,Turna/70) .. a preco ?, lebo tuto rychlost totiz skresluje "tranzit vychod-BA" vyrazne prekracujuci MPR (v casoch mimo spicky a v noci )

Kamoš Google hovoril o situácii o 16:00 hod. Takže tranzit je v tom nevinne, to miestni takto jazdia v špičke...

richie napísal:tym nechcem povedat, ze tam maju hned zajtra postavit tunel 2+2 (aj ked taka predstava sa mi osobne paci - ale je to ekonomicky nezmysel)

Budeš sa diviť, ale ešte väčší ekonomický nezmysel je jednorúrový tunel. Lebo pri splnení všetkých bezpečnostných predpisov vyjde na viac ako 70% ceny dvojrúrového, o neskoršom postavení druhej rúry ani nehovoriac.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Intenzity

Odoslaťod StVO » 02. Mar 2018 16:25

i15 napísal:
ale to, ze niekto spravi KE-BA pod 3hod neznamena, ze je cesta v poriadku

ďalšie pekné zhrnutie niekoľkostranovej diskusie

No veď hej. Keď to dá jeden feši za 3 hodiny, nič to neznamená, keď to bude priemerná cifra, tak aj cesta bude v poriadku. Na úseku Rožňava - Košice som osobne písal o priemere...
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Intenzity

Odoslaťod StVO » 02. Mar 2018 16:58

devil napísal:ale obchvat GA tiez stal desiatky mil., a je na rovine,

Obchvať GA je príklad toho, ako sme v tejto republike zmagorení z diaľnic. Obyčajná štátna cesta, postavená v parametroch „poloprofilovej“ rýchlostnej cesty – teda až na tie kruháče – vyhovujúc na väčšine štreky návrhovej rýchlosti 120 až 140 km/h. A ešte ako bonus: na kilometer vyšiel tento obchvat len o málo lacnejšie ako R1 okolo Žiaru nad Hronom (ktorá je pritom plný profil). To je také echt slowakisch.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Intenzity

Odoslaťod i15 » 02. Mar 2018 21:28

Už by hádam stačilo o Soroške, kde sa zhodneme na tom, že intenzita je nízka. D3 Brodno tiež podľa očakávania. Radšej dajte výsledky za iné úseky :)
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Intenzity

Odoslaťod devil » 03. Mar 2018 11:42

Re: D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno
Odoslať od pedro » 02. Mar 2018 11:28

priemerná denná intenzita za február - 5800 vozidiel celkom, z toho 57% OA. február by mal byť cca 94 % z RPDI.


vdaka. dali by sa zistit aj intenzity na zvolen,vychod-krivan :?: uz vyse pol roka je v prevazdke cast po pstrusu.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Intenzity

Odoslaťod devil » 03. Mar 2018 12:28

A vrátim sa k otázke na Sorošku. Kapacita je, ako som už iks krát napísal, 2.125 skv/h. Koniec, bodka, finito. V tom sú zarátané všetky pomalé náklaďáky, zátačky aj všetko, na čo si kto spomenie. Keď to budete ďalej spochybňovať, tak vám to zrátam podľa nemeckého HBS 2015 a to vyjde ešte vyššie číslo :roll:


OK, tak potom si najdem ine, vystiznejsie slovo. nic to nememi na fakte ze potom ani strecno a dalsie neboli na to az tak zle. cize ked sa stavalo tam, ma sa aj inde. finito.

Obchvať GA je príklad toho, ako sme v tejto republike zmagorení z diaľnic. Obyčajná štátna cesta, postavená v parametroch „poloprofilovej“ rýchlostnej cesty – teda až na tie kruháče – vyhovujúc na väčšine štreky návrhovej rýchlosti 120 až 140 km/h. A ešte ako bonus: na kilometer vyšiel tento obchvat len o málo lacnejšie ako R1 okolo Žiaru nad Hronom (ktorá je pritom plný profil). To je také echt slowakisch.


a bude este drahsie, vid obchvat SA. tam by v ramci zlacnenia mala byt navrhnuta kompa alebo potom tunel pod riekou s 2 rurami, lebo vsak na rozdiel od jednej rury je to ekonomicky zmysel :lol: ano, vyzera to ako vtip, lenze to nie je o nic vacsia blbost ako tie 2 rury pre 5-6.000 aut denne pod soroskou.

co sa tyka parametrov, precitaj si toto:

viewtopic.php?p=204969#p204969

to su tie super rekonstrukcie. vycistenie priekopy, reko autobusovych zastavok, vyrub stromov....akurat je tam krajnica, odbocovacie pruhy/90+ percent aut tam nikam neodbaca/. ziadne 2+1 ani cez kopec a uz vobec nie uprava vyskoveho a smeroveho vedenia....sorry je tam ze "v prípade možností" vypracovať zmenu polomerov smerových oblúkoch.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Intenzity

Odoslaťod richie » 12. Mar 2018 12:51

StVO - po odbornej stranke (normy/prepocty/terminologia/....) sa s tebou nebudem natahovat, pretoze na to skutocne nemam a vobec mi nerobi problem si priznat, ze v tejto problematike si asi odborne daleko predo mojimy vedomostami
.. s cim uz vsak trochu problem mam, je pocit, ze ze tieto odborne vedomosti niekedy vyuzivas ucelovo, teda vyberies tie udaje, ktore su vhodnejsie .. mozno ti krivdim, ale je to len moj pocit .. a ano, ja som zaujaty tiez, pretoze tieto trasy casto pouzivam a rad by som, aby som sa na nich citil pohodlnejsie a bezpecnejsie ..

StVO napísal:
richie napísal:a to nehovorim o "relativne" castych problemoch, ked je uzavreta a cakas niekdy aj par hodin, lebo to nie je kadial obist - preto od isteho casu tadial jazdim skor vynimocne - ale ak by sa to zlepsilo, tak rad znova prehodnotim ( a podla mna je takych viac

A to fakt po mne chceš, aby som sa pozrel do DSS SSC, koľko krát sa táto situácia prihodila za posledných povedzme 10 rokov???? Fakt sa mi nechce, lebo výsledok aj tak tuchám vopred. Poviem Ti len toľko, že trebárs blbá Sitina je zavretá nejakých 50 či 100x častejšie a obísť sa dá len teoreticky, keďže hneď skolabuje doprava široko-ďaleko. A čo teraz, postavíme vari kvôli tomu ešte jednu diaľnicu, aby to bolo kade obísť?? Dúfam, že cítiš, aký je to nezmysel...

A keď už ma podozrievaš z neznalosti miestnych zvláštností (prepáč, ale to ma fakt pobavilo, totiž z čisto pracovných dôvodov mám po našich cestách viac nacúvané ako väčšina vodičov najazdené :mrgreen: ), tak obchádzka je Krásnohorské Podhradie - sedlo Úhorná - Smolník - Štós - Jasov - Moldava n/B. Cesta je to zvlášť cez Úhornú otrasná, ale keď iná nie je, tak príde vhod :D

.. napr. to su argumenty, ktore sa mi nezdaju - porovnavat to zo Sitinou, kde je problem dopravy v BA ako takej .. alebo davat za vhodnu obchadzku cestu cez Uhornu, ked v case uzavierky (kedze najcastejsie su vtedy nevhodne poveternostne podmienky) by tadial isiel skutocne len dobrodruh ..

StVO napísal:
richie napísal:zvlastne, ze "kamoš Google" hovori o rychlosti na poduseku Saca-Jablonov(benzinka) priemer cez 90km/h - a to su na useku spomalenia a obce (priemyselny park/70, Moldava/70, Cecejovce/50, Drienovec/70,Turna/70) .. a preco ?, lebo tuto rychlost totiz skresluje "tranzit vychod-BA" vyrazne prekracujuci MPR (v casoch mimo spicky a v noci )

Kamoš Google hovoril o situácii o 16:00 hod. Takže tranzit je v tom nevinne, to miestni takto jazdia v špičke...

praveze prevazne miestny jazdia viac podla predpisov (pripadne aj pomalsie), kedze na 90% su to pracujuci cestujuci z/do prace, kde im nechyba tych usetrenych 2.5minuty ale viac si cenia usetrenych "5litrov" (ano prehanam) benzinu pri uspornejsej jazde ..

StVO napísal:
richie napísal:tym nechcem povedat, ze tam maju hned zajtra postavit tunel 2+2 (aj ked taka predstava sa mi osobne paci - ale je to ekonomicky nezmysel)

Budeš sa diviť, ale ešte väčší ekonomický nezmysel je jednorúrový tunel. Lebo pri splnení všetkých bezpečnostných predpisov vyjde na viac ako 70% ceny dvojrúrového, o neskoršom postavení druhej rúry ani nehovoriac.

nie .. nebudem sa divit, pretoze tiez som toho nazoru .. tu som to len pisal s trochou nadsadzky, s cielom upozornit, ze som "zaujaty" a rad by som mal komfortnu cestu cez Sorosku, ale beriem na vedomie, ze mozno je aj lacnejsia alternativa, na navrhnutie/posudenie ktorej zial nemam dostatocne odborne vedomosti ..

teda este raz, som rad za tvoje prispevky, citit z nich odbornost, no neviem sa zbavit pocitu, ze su ucelovo upravovane (o to o to viac, ak vezmem do uvahy tvoju odbornu sposobilost) ..

aj ked je tu moznost, ze len chces spravit istu protivahu (nastavit zrkadlo) inym tendencnym prispevkom ..
richie
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 304
Obrázky: 0
Založený: 17. Jún 2015 07:32

Re: Intenzity

Odoslaťod pedro » 14. Mar 2018 10:46

39063
pedro
diskutujúci
 
Príspevky: 81
Obrázky: 43
Založený: 26. Apr 2013 18:38

Re: Intenzity

Odoslaťod Peterman » 14. Mar 2018 10:59

Vie niekto najst, resp. zistit ako vyzerá podobný graf s intenzitami na R1...od TT až po BB, pripadne aj s porovnaním minulých rokov, od dokončenia az po BB
To by boli urcite zaujímavé čísla
Peterman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 502
Obrázky: 17
Založený: 02. Okt 2013 20:38

Re: Intenzity

Odoslaťod Yoggy52 » 14. Mar 2018 12:35

Mam pocit, ze to rychlejsie spravis.
Yoggy52
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 9
Založený: 25. Feb 2013 23:02
Bydlisko: Rosenheim

Re: Intenzity

Odoslaťod i15 » 14. Mar 2018 20:35

pedro vďaka, si whistleblower :) lebo intenzita dopravy na našich diaľniciach je prísne tajná záležitosť
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Igi a 21 hostí.