100 dni noveho ministra DPaT

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod aquila » 07. Júl 2010 11:02

tak tak .. len rocna splatka za druhy balik je sice o chlop ale predsa vyssia ako terajsi cely obnos na vystavbu, obnovu a pripravu dialnicnej siete zo statneho rozpoctu .. takze asi tak ..

co bude postavene rieste ale prosim vas v teme "co sa stihne do roku 2015"
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod racto » 07. Júl 2010 11:03

pohodak napísal:v poriadku ale najprv si urcime pravidla, ci do poctu odovzdanych kilometrov ratame polprofily 2 krat, takisto ci tam zaratame nove zvodidla pripadne nejaku-tu rozsirenu dialnicu :lol:

btw statistiky nastupujucej vlady bude dost skreslovat dokoncenie 2. balika PPP, ku ktoremu nijako neprispeje...mimo toho balika nie je rozostavane takmer nic (narozdiel od roku 2006)



V pohode a tiež si možeme dať kolko si uleju do vlastných vreciek. Lebo poniektori si už nepametaju asi kauzy ako vlačiky, branisko a tak.
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod aquila » 07. Júl 2010 12:19

sice uz ideme dost mimo temy.. ale tych 35 vlacikov bolo paradoxne docela lacnych.. lacnejsie ako ked kupovala CD alebo aj ÖBB v tej dobe.. tam bol len problem kto to zoberie .. ci ZOS zvolen alebo ZOS vrutky ...

branisko sam vies je special case, to podpisoval este mikolaj za meciara a dzurinda to doklepol.. ale to sme trosku OT ..

kazdopadne predrazti dialncie zo 4 na 21 miliard sa myslim nepodari ani novej radicovej vlade ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod Dialniciar » 07. Júl 2010 14:07

expwy: koncesionár aj v Rakúsku má prispeté štátnou zárukou za úver. Tak kam sa chceš ísť učiť ? Ja som hosp. krízu nezažil po I. sv. vojne, ty snáď áno ? A bol by som ticho, vzhľadom na sekery v NDS. NDS má dneska čo robiť aby splácala úver 15 mld. SKK za Dzurindu. Takže keď A, tak aj B.

Eurovia na Slovensku má stabilné tržby, za minulý rok takmer 100 mil. € a to ešte PPP prakticky len štartovalo. Predražené prípravné práce ? ... našich 52 km ani nie 41 mil. €. Likvidácia desiatok nelegálnych skládok (preplatené štátom), stiahnutá ornica, vyrúbané lesy - zisky Lesom SR a poľnohospodárom. Natiahnutá príprava ARCHEOLÓGMI. Nevypýtali sme si ani 1 € naviac. Bolo katastrofálne nepriaznivé počasie - nevypýtali sme si ani 1 € naviac. (áno, mohli sme vplyvom zmluvy). Tomu ja hovorím RIADNE PPP.

A že nie je R1 na parameter diaľnice, tak za to ja naozaj nemôžem. Hoci sám od r. 2005 odkedy je toto fórum, tvrdím že tam D mala byť - ale bola to Dzurindova vláda ktorá mala 90 km/h na TT-NR. A policajti tam ryžovali. Potom tam boli aj etapy so 110 km/h. Len si treba spomenúť, presne ako racto hovorí.

DrX: stavbári sa majú ako "prasatá v žite" ? A to myslíš akože tých, čo drú 12h denne ? Aj víkendy po fuškách ? Lebo takí sa majú dobre, to je pravda. Ale sa aj narobia. Či myslíš topmanažérov ? Ale oni sú majiteľmi, tak sa majú LOGICKY dobre. Ponidkateľ = tvorí zisk, aby sa mal dobre. Preto podniká :)

A ako ja ti prosím ťa dám Róma alebo učiteľku z materskej škôlky alebo úradníka, ... ovládať stavebný stroj, keď nemá ani VP, ani skúsenosti. Ja mu mám dať stroj za 1-3 mil. € a on s ním bude pracovať ? :lol: :roll:

racto: zbytočná snaha presviedčať tu ľudí, ktorí ešte aj obhajujú zlodejiny, pretože áno = Branisko podpísal Mikolaj, ale on tie dodatky nepodpisoval. :) Hoci Mikolaja nemusím, ale to Branisko staval v r. 1999-2003 Dzurinda.

čavo: áno, treba to splácať, keďže to nebudeš splácať ty, ani ja výkonovým mýtom: ako v Španielsku, Portugalsku, Francúzsku, Chorvátsku. To otváranie desiatok až stoviek km ročne NIE JE ZADARMO. Keď to nechce štát hodiť na ľudí, prevezme to na seba.

pohodak: aspoň niekedy súhlasíš :)
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod aquila » 07. Júl 2010 14:13

dialniciar, uz sme to preberali a je to zbytocne, nasich siesnych 52 km rychlostnej cesty miestami v parametroch lepsej cesty prvej triedy s dvomi pruhmi voci standardnej dialnici 26,5/120 co su v projekte Y a navyse je betonova, je tam 8 km tunelov, 80m protihlukovych stien a aj napriek tomu to vyjde na 933 mio euro na 30 rokov.. my zaplatime za to podstatne horsie 3,8 miliard ..

a ked mame problem splacat 15 miliard korun, aky asi bude problem splacat 110 miliard za druhy PPP projekt alebo vyse 600 miliard za PPP ?
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod racto » 07. Júl 2010 14:17

Ja len najdite mi tu nejake slovo kotré spája nového ministra z dopravou :
http://www.osobnosti.sk/index.php?os=zivotopis&ID=161

Vážny mal aspoň niečo z dopravou ale toto mi pripada ako že sa mu nič ine neušlo tak aspoň tu sa da zarobiť



PS: Ďiaľničiar dakujem už som si myslel že tunak som sám stakýmito názormi
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod Dialniciar » 07. Júl 2010 14:19

ale ty to píšeš ako keby ja za to môžem ... :(
110 mld. SKK za 30 rokov, si zabudol napísať :) - a tam je 52 km R1 vrátane údržby :) na spojenie 3 krajských miest s hlavným mestom, trošku iný impulz pre región ako vyplieskanie peňazí na Ladce-Sverepec a Važec-Mengusovce atď.


FIGEĽ

*kandidát na predsedu NR SR - proti bolo SDKÚ, chceli to dať 2. najs. strane
*kandidát na ministra hospodárstva - zásadne proti SaS
*kandidát na ministra zahraničných vecí - zásadne proti SDKÚ

*no tak šup mu dopravu, posilnenú o výstavbu a cestovný ruch ... to prehnali s tou turistikou, ale budiš :D

Figeľ to bude mať ťažké: dostane rezort, ktorý:

zamestnáva alebo dohliada (legislatívou) cca. 500 tis. Slovákov
*tvorí legislatívu pre 200 tis. stavbárov, 200 tis. vodičov (kamióny, autoškoly, autobusári)
*ďalej zamestnáva 30 tis. železničiarov, 5 tis. cestárov a diaľničiarov (+vplyv na regionálnych)
*k tomu cez 10 tis. pracovníkov pôšt a cez 7 tis. pracovníkov telekomunikácií
*úrady (stavebné, regionálneho rozvoja atď., telekomunikačný atď.) asi 2000 ľudí
spadne mu do kompetencie tendrov OP Doprava, ROP, v ktorých sú k dispozícii miliardy € (odhad asi 1/3)
*čerpanie je slabé, bude to musieť dobehnúť
*legislatíva je zložitá, sťažujú sa hlavne samosprávy
zdedí ťažko zadlžené železničné spoločnosti
*ich celkový dlh (úvery, dlhy voči SP, ZP, Slovnaftu a SE) je vyše 1 mld. €
*stále je vysoká prezamestnanosť
vo výstavbe je chaos
*bude sa musieť zriadiť stavebná polícia
*novelizovať stavebný zákon

Figeľ nie je ani stavbár, ani pracovník vo verejnej doprave, ani nemá prehľad o telekomunikačných veciach. Má však skúsenosti s fungovaním eurofondov, ktoré budú hlavným KAPITÁLOVÝM nástrojom jeho rezortu a zjavne je dobrý manažér v rámci politiky. Nezatracoval by som ho, ale na druhú stranu je pod ním príliš veľa ľudí a firiem a ... škandál môže urobiť ktorýkoľvek z nich. :idea: :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod Driver » 08. Júl 2010 06:58

Na Slovensku máme 5 tis. dialniciarov? A ja som si doteraz myslel, že iba jedného :lol:
Obrázok používateľa
Driver
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 497
Obrázky: 1287
Založený: 22. Dec 2009 21:01
Bydlisko: Desolate valley

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod aquila » 08. Júl 2010 09:10

2 dialniciar: tych 933 mio euro co zaplatia rakusania je tiez na 30 rokov VRATANE urdzby ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod Tomas PO » 08. Júl 2010 09:29

DrX napísal: Ako som tu uz davno pisal, treba do nasej dialnicnej siete pridat prepojenie Kezmarok - Podspady - Jurgow - polska DK 49/DK47(Zakopianka)/S7 - Krakow. Toto je na polskej strane jedina planovana cesta, ktora bude dotiahnuta ako stvorprudovka v dohladnej dobe az prakticky k nasim hraniciam (konkretne po Nowy Targ ako 4-prudovka, potom obchvat Noweho Targu az po Jurgov). Takze ak by sme sa na to my napojili, vieme spravit spolu s nasou D1 a juznou castou R4 skkutocne solidne prepojenie Krakow-severovychod madarska..

Kadial chces cez Tatry tahat Rku?????
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod Tomas PO » 08. Júl 2010 09:40

Na margo stavbarov, ich prepustania, krachu ekonomiky, bytovej vystavby, atd., by som dal len na zvazenie myslienku, ci je normalne, aby poloop(ity) clovek v monterkach bez schopnosti verbalneho vyjadrovania zobral za 3dnovu pracu na omietke v byte tolko, kolko zarobi ucitel na ZS alebo SS za cely mesiac.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod DrX » 08. Júl 2010 15:38

Tomas, hej Tatry su citliva otazka. Rozoberali sme to tu: http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... st25454038
Cez NP ta cesta cez Zdiar/Podspady vedie iba malicky kusok, zvysok obchadza po okraji ochranneho pasma (v tom linku je odkaz na mapu TANAPu). A podla mna by sa minimalne pre automobilovu dopravu mala ta cesta stat hlavnym tahom z vychodu do Polska. A hlavne, zlepsila by pristup poliakov-turistov do tatier aj do raja, co by malo pre turizmus u nas obrovsky vyznam. S trocha prizmurenymi ocami by som tam nechal jazdit aj kamiony (kamiony po nej tak ako tak jazdia, aj ked je oficialne pre kamiony uzavreta; a ten kusocek cez park by sa dal rozumne odhlucnit/zakryt...)
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod Tomas PO » 08. Júl 2010 16:54

Hm, tak aj ked napriklad Zdiar nie je v CHO, viest okolo neho D ci R je aj tak kustik barbarstvo.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod i15 » 08. Júl 2010 17:09

uplne bezvyznamny tah, po roku 2030 sa mozeme zacat bavit na tuto temu.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod dragon » 08. Júl 2010 17:45

UZ ste trosku OT
dragon
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 462
Obrázky: 0
Založený: 29. Jan 2007 13:49

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod Dialniciar » 08. Júl 2010 18:31

Tomas PO napísal:Na margo stavbarov, ich prepustania, krachu ekonomiky, bytovej vystavby, atd., by som dal len na zvazenie myslienku, ci je normalne, aby poloop(ity) clovek v monterkach bez schopnosti verbalneho vyjadrovania zobral za 3dnovu pracu na omietke v byte tolko, kolko zarobi ucitel na ZS alebo SS za cely mesiac.


Je na občanovi, akú firmu si vyberie. Na trhu je silná prevaha kvalitných majstrov a remeselníkov, nad tými, čo si opísal.
Ak sa ti zdá cena práce za omietku nejaká vysoká, pozri sa že ten živnostník naozaj ten mercedes nemá. Ak sa ti teda zdá, že je to nejaké vysoko výnosné - daj syna za stavbára, keďže bohužiaľ, štát nedokáže zaplatiť učiteľov. :idea:

Ja dlhodobo kritizujem, že na Slovensku má robotník viac peňazí, než učiteľ. To nie je len stavbár, ale aj Róm v automobilke alebo u niektorého jej dodávateľa. Tiež má človek so ZŠ alebo SOŠ plat v čistom taký, ako učiteľka ZŠ, ale na rozdiel od tej učiteľky má často aj 13. plat a významne hradenú dopravu.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod kstano » 09. Júl 2010 09:10

V tomto suhlasim s Tomasom, naozaj tie ceny za remeselne prace isli uz HODNE vysoko, tu istu skusenost som mal aj ja - omietka v jednej izbe stala cca 15 tis SKK, a zistoval som si aspon 10 firiem, vsade to tak vychadzalo a viac. To je trosku vela, ked ucitel tolko dostal v tom case za mesiac.
kstano
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 263
Obrázky: 14
Založený: 09. Nov 2005 17:34

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod Pe3k » 09. Júl 2010 13:31

Tak sa vratme k teme... Uz je meno odklepnute, pozname cloveka a jeho kvality. Osobne si myslim, ze sa nehodi na tuto funkciu, no ked si ako slusny menezer vyberie dobry tim, moze nabrat spravny kurz.

A co sa asi bude diat? Okolnosti prihravaju verzii zastavit co sa da, no myslim, ze pouceni a skuseni z minulosti najdu kompromisne a verejnostou prijatelne riesenia. Teda, nestopne sa vsetko, nieco sa prehodnoti a zacne sa nanovo jednat.

O dolezitosti usekov ste napisali dost, ja pokladam za dolezity usek D1 po Ivachnovu (docasne i bez useku HP - LL) a bodove zavady typu Radola, most cez Dunaj, PD, LE, no aj tah ZA - LL... Urcite za kriticke nepovazujem useky R3, R4, D1 od Kosic na vychod, no ani Sorosku a R2 od Detvy na LC. /podla intenzit a skusenosti - cesta 3. triedy zo ZA do nasej obce (Rosinska cesta) ma podla SSC intenzity cca 6 000 a dialnicu tu nechceme :-)))/

Obavam sa, ze sa bude stavat v enormnom rozsahu, no urcite sa potesime kazdemu km. Tak, pan minister, vela stastia.
Obrázok používateľa
Pe3k
diskutujúci
 
Príspevky: 86
Obrázky: 1
Založený: 07. Sep 2009 15:34
Bydlisko: Žilina

Re: 100 dni noveho ministra DPaT

Odoslaťod B; » 26. Júl 2010 17:09

Kedze je uz vymenovany Jan Figel, v diskusii sa pokracuje tu:
viewtopic.php?f=10&t=13791
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Predchádzajúca

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Igi a 22 hostí.