1/2 profil na D1

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod Dialniciar » 14. Mar 2007 13:18

aquila napísal:ibaze tento usek stavany je cez EU fondy ... leda ze by nejako vyclenili ten jeden pruh ..


Viem, že je stavaný z eurofondov, ale len upozorňujem na to, že "rôzne časy" sa neskončili a veru si mi teraz pripomenul: dá sa aj vyňať, keďže pôvodná zmluva je mimo druhú polku profila.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod mel » 14. Mar 2007 13:24

Aj keby to bola sutaz a ma sa to stavat v podstate takmer subezne s tym prvym pruhom (teda pokracovat na danom useku), tak konzorcium co tam stavia vie dat lepsiu cenu, kedze uz tam je ... alebo sa mylim?
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Dialniciar » 14. Mar 2007 13:27

mel napísal:Aj keby to bola sutaz a ma sa to stavat v podstate takmer subezne s tym prvym pruhom (teda pokracovat na danom useku), tak konzorcium co tam stavia vie dat lepsiu cenu, kedze uz tam je ... alebo sa mylim?


Tak určite ano, pretože už tam hotové stavenisko, zapracovaných ľudí, pozná prostredie. :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod mel » 14. Mar 2007 13:31

Tak som to myslel ... proste sa vyuzije existujuce stavenisko, predlzia sa zmluvy (v podstate zduplikuju) a ide sa dalej :)
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod aquila » 14. Mar 2007 13:36

len aby sa nesekli a nedali tam moc velku ponuku :lol: to by bola sranda ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Andrej » 14. Mar 2007 13:41

A z coho sa bude financovat druhy 1/2 profil na 3. useku? Bude to z usetrenych penazi z predoslych usekov, ktore su vlastne viazane na cely usek M-J?
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod Dialniciar » 14. Mar 2007 13:49

Andrej napísal:A z coho sa bude financovat druhy 1/2 profil na 3. useku? Bude to z usetrenych penazi z predoslych usekov, ktore su vlastne viazane na cely usek M-J?


Zase mi vkladáte do úst chod myšlienok, ktorý som nevyslovil. Ja som nikde nenapísal, že sa nebude na 100% financovať z EÚ dobudovanie na plný profil. Kde som to napísal :?:

Mimochodom, euro posilnilo, takže SKK je to menej. Takže to bude ešte zaujímavé v r. 2008-2009, koľko to nakoniec bude alebo nebude stáť.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Buldozér » 14. Mar 2007 13:50

Dialniciar napísal:
mel napísal:Aj keby to bola sutaz a ma sa to stavat v podstate takmer subezne s tym prvym pruhom (teda pokracovat na danom useku), tak konzorcium co tam stavia vie dat lepsiu cenu, kedze uz tam je ... alebo sa mylim?


Tak určite ano, pretože už tam hotové stavenisko, zapracovaných ľudí, pozná prostredie. :wink:



teoreticky :)))
Buldozér
návštevník
 
Príspevky: 17
Založený: 23. Feb 2007 09:02

Odoslaťod Dialniciar » 14. Mar 2007 17:47

Buldozér napísal:teoreticky :)))


Existujú aj takéto svetové údaje, ohľadom dostavania diaľnic na plný profil a za rok 2005 (2006 ešte nie je) platilo, že až 91,4% dostavala firma, ktorá stavala na danom úseku a dokonca v 56,23% sa ani neprihlásila iná firma do výberu/tendra.

Údaje sú za: USA, G7+1, OECD a EÚ, plus Čína+India. To totiž vystihuje stavebníctvo sveta a extra diaľnice.

Takže je to prax potvrdená logikou. :wink: Teória v tomto neexistuje žiadna. Existuje len pri PPP: ak súkromné konzorcium stavia 1/2 profil, tak dostavia aj na plný profil. :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Andrej » 14. Mar 2007 22:42

Dialniciar napísal:
Andrej napísal:A z coho sa bude financovat druhy 1/2 profil na 3. useku? Bude to z usetrenych penazi z predoslych usekov, ktore su vlastne viazane na cely usek M-J?


Zase mi vkladáte do úst chod myšlienok, ktorý som nevyslovil. Ja som nikde nenapísal, že sa nebude na 100% financovať z EÚ dobudovanie na plný profil. Kde som to napísal :?:

Kde som ti ja vlozil do ust chod myslienok, ktory si nevyslovil? Ja som iba pokladal otazku. Na useku sa pri tendri usetrili peniaze, tak sa pytam, ci sa tie usetrene peniaze mozu dat na dostavanie na plny profil?
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod Dialniciar » 14. Mar 2007 23:45

Andrej napísal:
Dialniciar napísal:
Andrej napísal:A z coho sa bude financovat druhy 1/2 profil na 3. useku? Bude to z usetrenych penazi z predoslych usekov, ktore su vlastne viazane na cely usek M-J?


Zase mi vkladáte do úst chod myšlienok, ktorý som nevyslovil. Ja som nikde nenapísal, že sa nebude na 100% financovať z EÚ dobudovanie na plný profil. Kde som to napísal :?:

Kde som ti ja vlozil do ust chod myslienok, ktory si nevyslovil? Ja som iba pokladal otazku. Na useku sa pri tendri usetrili peniaze, tak sa pytam, ci sa tie usetrene peniaze mozu dat na dostavanie na plny profil?


Tak vyplynulo to z tvojej otázky a diskusie. :roll:

A ako si prišiel na to, že sa ušetrili peniaze :?: Celkovo totiž posilnila SKK, platby sú pre SR v eurách, takže to je menej SKK. Okrem toho, 1. úsek sa začal stavať neskôr, podlieha predraženiu. Jediné, kde sa zatiaľ ušetrilo, je táto mierna zima: dobehol sa čas trochu pri výstavbe, ušetrilo sa na stavebných materiáloch, lebo nebolo treba dávať rôzne zmesi do betónu, keďže nemrzlo, dalo sa celkovo stavať aj pri slabých mrazoch a tým, že sa stavalo, tak časti diaľnice sú aj popredu.

Vláda sa tu rozhodla dostavať na plný profil nie pre nejaké šetrenie, ale preto, že nie je kam z hľadiska priorít presunúť financie a tu je to najjednoduchšie a hlavne sa tým už vyrieši definitívne celý úsek pod Tatrami až za PP.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Andrej » 14. Mar 2007 23:55

Dialniciar napísal:A ako si prišiel na to, že sa ušetrili peniaze :?: Celkovo totiž posilnila SKK, platby sú pre SR v eurách, takže to je menej SKK. Okrem toho, 1. úsek sa začal stavať neskôr, podlieha predraženiu.

Nemyslel som usetrene peniaze pocas stavby, ale popri tendri. Statna expertiza bola na cely tento usek cca 10 mld. Sk a nakoniec sa to po tendroch stiahlo na tusim 8 mld. Sk (aj s DPH). Pritom bolo viazanych 74% z KF priamo na tento usek. Teda logicky sa nieco usetrit muselo.
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod Dialniciar » 14. Mar 2007 23:58

Andrej napísal:
Dialniciar napísal:A ako si prišiel na to, že sa ušetrili peniaze :?: Celkovo totiž posilnila SKK, platby sú pre SR v eurách, takže to je menej SKK. Okrem toho, 1. úsek sa začal stavať neskôr, podlieha predraženiu.

Nemyslel som usetrene peniaze pocas stavby, ale popri tendri. Statna expertiza bola na cely tento usek cca 10 mld. Sk a nakoniec sa to po tendroch stiahlo na tusim 8 mld. Sk (aj s DPH). Pritom bolo viazanych 74% z KF priamo na tento usek. Teda logicky sa nieco usetrit muselo.


Ale veď ti hovorím, že to, čo sa ušetrilo sa minulo na kurze SKK. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Buldozér » 15. Mar 2007 08:45

Dialniciar napísal:
Buldozér napísal:teoreticky :)))


Existujú aj takéto svetové údaje, ohľadom dostavania diaľnic na plný profil a za rok 2005 (2006 ešte nie je) platilo, že až 91,4% dostavala firma, ktorá stavala na danom úseku a dokonca v 56,23% sa ani neprihlásila iná firma do výberu/tendra.

Údaje sú za: USA, G7+1, OECD a EÚ, plus Čína+India. To totiž vystihuje stavebníctvo sveta a extra diaľnice.

Takže je to prax potvrdená logikou. :wink: Teória v tomto neexistuje žiadna. Existuje len pri PPP: ak súkromné konzorcium stavia 1/2 profil, tak dostavia aj na plný profil. :wink:



Je to na dlhšiu diskusiu. Určite ten kto stavia na danom úseku má voči konkurencii výhodu z toho že pozná lepšie miesto, miestne pomery, má tam postavené ZS... Ale nie je to obrovská výhoda oproti konkurencii. Postaviť ZS je investícia cca 5 mil SKK, čo pri celkovej cene rozšírenia celkom zanedbateľná suma. Či nie??
Buldozér
návštevník
 
Príspevky: 17
Založený: 23. Feb 2007 09:02

Odoslaťod Dialniciar » 15. Mar 2007 11:06

Buldozér napísal:Je to na dlhšiu diskusiu. Určite ten kto stavia na danom úseku má voči konkurencii výhodu z toho že pozná lepšie miesto, miestne pomery, má tam postavené ZS... Ale nie je to obrovská výhoda oproti konkurencii. Postaviť ZS je investícia cca 5 mil SKK, čo pri celkovej cene rozšírenia celkom zanedbateľná suma. Či nie??


Ano, ale okrem toho staveniska už tu je aj možná betonárka atď. a to je potom úspora nafty a je to viac ako 5 mil. SKK, je to reálne aj 10 mil. SKK. A to je len stavenisko.

Ale to nie je na dlhšiu diskusiu, ... základom je to, koľko % chce mať firma zisk. Niektorá nejde pod 5%, niektorá ide aj pod 2%.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Buldozér » 16. Mar 2007 09:20

Dialniciar napísal:
Buldozér napísal:Je to na dlhšiu diskusiu. Určite ten kto stavia na danom úseku má voči konkurencii výhodu z toho že pozná lepšie miesto, miestne pomery, má tam postavené ZS... Ale nie je to obrovská výhoda oproti konkurencii. Postaviť ZS je investícia cca 5 mil SKK, čo pri celkovej cene rozšírenia celkom zanedbateľná suma. Či nie??


Ano, ale okrem toho staveniska už tu je aj možná betonárka atď. a to je potom úspora nafty a je to viac ako 5 mil. SKK, je to reálne aj 10 mil. SKK. A to je len stavenisko.

Ale to nie je na dlhšiu diskusiu, ... základom je to, koľko % chce mať firma zisk. Niektorá nejde pod 5%, niektorá ide aj pod 2%.


Aka uspora nafty?? Myslim ze je tam len uspora vo vybudovani ZS. Prevadzkovat ju musi kazdy tak ci tak. Betonaren ak je postavena, tak ju tam necham aj pre konkurenciu pokial som to nevyhral - zarobim aspon na predaji betonu... Co sa tyka zisku, je to rozne. Pokial firma potrebuje referencnu stavbu, tak je ochotna ist aj za stratu. Tuto stratu si vynahradi ziskanou referenciou o uspesne odovzdanej stavbe.
Buldozér
návštevník
 
Príspevky: 17
Založený: 23. Feb 2007 09:02

Odoslaťod Dialniciar » 16. Mar 2007 10:27

Buldozér napísal:Aka uspora nafty?? Myslim ze je tam len uspora vo vybudovani ZS. Prevadzkovat ju musi kazdy tak ci tak. Betonaren ak je postavena, tak ju tam necham aj pre konkurenciu pokial som to nevyhral - zarobim aspon na predaji betonu... Co sa tyka zisku, je to rozne. Pokial firma potrebuje referencnu stavbu, tak je ochotna ist aj za stratu. Tuto stratu si vynahradi ziskanou referenciou o uspesne odovzdanej stavbe.


Buldozér, ibaže toto je len tvoja teória, ale prax funguje úplne inak. :wink:

Sú firmy, ktoré musia ísť so ziskom vyšším, aby mohli viac investovať do svojho rozvoja. Sú firmy, ktoré majú všetko a stačí im aj menší zisk, len aby mali prácu a obsadený trh a držali sa na ňom. A tam nejde o stavbu samotnú.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Buldozér » 16. Mar 2007 13:31

Dialniciar napísal:
Buldozér napísal:Aka uspora nafty?? Myslim ze je tam len uspora vo vybudovani ZS. Prevadzkovat ju musi kazdy tak ci tak. Betonaren ak je postavena, tak ju tam necham aj pre konkurenciu pokial som to nevyhral - zarobim aspon na predaji betonu... Co sa tyka zisku, je to rozne. Pokial firma potrebuje referencnu stavbu, tak je ochotna ist aj za stratu. Tuto stratu si vynahradi ziskanou referenciou o uspesne odovzdanej stavbe.


Buldozér, ibaže toto je len tvoja teória, ale prax funguje úplne inak. :wink:

Sú firmy, ktoré musia ísť so ziskom vyšším, aby mohli viac investovať do svojho rozvoja. Sú firmy, ktoré majú všetko a stačí im aj menší zisk, len aby mali prácu a obsadený trh a držali sa na ňom. A tam nejde o stavbu samotnú.


No tak to si teda dosť vedľa... Myslím, že tu to nevyriešime ale skús si pozrieť nejaký ten výsledok z minulého roka zo zákaziek v dopravnom staviteľstve v hodnote nad 200 mil sk... A nájdeš tam X takých čo sú vysúťažené s cenou pod priame náklady.. A nie to ešte so ziskom... :)
Buldozér
návštevník
 
Príspevky: 17
Založený: 23. Feb 2007 09:02

Odoslaťod Dialniciar » 08. Apr 2007 15:01

Buldozér napísal:No tak to si teda dosť vedľa... Myslím, že tu to nevyriešime ale skús si pozrieť nejaký ten výsledok z minulého roka zo zákaziek v dopravnom staviteľstve v hodnote nad 200 mil sk... A nájdeš tam X takých čo sú vysúťažené s cenou pod priame náklady.. A nie to ešte so ziskom... :)


Ale väčšina stavieb, dopravno-cestných je realizovaných v konečnom dôsledku so ziskom. :idea: To by si sa práveže čudoval ty. A hlavne je umenie rozložiť správne financie: tak, aby dodávateľ betónu bol v zisku, tak, aby dodávateľ ocele bol v zisku, tak aby si na seba zarobili nové stavebné stroje, tak aby robotník dostal sem-tam aj prémie, aby si vedenie spoločnosti rozdelilo pár miliónov-stoviek miliónov na dividendách, tak aby sa dali splácať úvery ... že to je spravené tak, že väčšia firma má zisk len tak, že to spraví cez 20 dcérskych firiem, je len výhoda potom napr. voči problémom jednej z nich, ted ajedného tovaru ... o tomto viem zase niečo ja. Alebo si snáď myslíš, že ten boj o diaľničné zakázky tu je preto, že sa stavia zadarmo ? Prebuď sa. Len je samozrejme rozdiel, ak niektorá firma dokáže mať zisk 5% zo stavby a niektorá má 1%. Ale je tiež rozdiel, ak má niektorá zisk 0,1% a cez svoje dcérske firmy tým, že im dá prácu a ďalší zisk je konečný zisk 4,6%. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Jurislav » 11. Okt 2007 16:39

Ktoré úseky na D1 sa budú stavať na 1/2 profil?
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ

Odoslaťod Andrej » 11. Okt 2007 16:54

Dufajme, ze uz ziaden (snad okrem MI-Ukrajina) :)
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod Dialniciar » 12. Okt 2007 00:15

Jurislav napísal:Ktoré úseky na D1 sa budú stavať na 1/2 profil?


Stále je plán stavať na 1/2 profil KE-MI, s dostavbou do 10 rokov na plný profil a čistý 1/2 profil s rezervami od MI po hranice s EÚ. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 12. Okt 2007 00:16

Inak prišli mi také (stále mi to chodí) porovnanie:

Kým bude celá D1 súvislá, vznikne pár rozdielov:

- na západe bude 4+4 pruhy, na východe 1/2 profil :idea: Rok 2025.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Andrej » 12. Okt 2007 07:15

Dialniciar napísal:- na západe bude 4+4 pruhy, na východe 1/2 profil :idea: Rok 2025.

Dovolim si pochybovat :) vychod uz rastie rychlejsie ako zapad a onedlho sa to prejavi aj v doprave
samozrejme bude dost zavisiet od situacii na ukrajine :)
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod kvalitná dialnica » 12. Okt 2007 10:07

Skôr to závislí od tej-ktorej vlády a jej prioritách...keď bude vláda dbať aj na V SR tak taký závratný rozdiel nepredpokladám.
_________________
Obrázok používateľa
kvalitná dialnica
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 452
Založený: 28. Feb 2007 17:18
Bydlisko: KE,BJ

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 27 hostí.