Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Suhlasite, aby sa po otvoreni D4 spoplatnili dialnicne useky v BA pre voz. do 3,5t dialn.nalepkou?

Ano, v plnom rozsahu bez vynimky
42
61%
Ano, avsak s vynimkami pre Pristavny most a Lafranconi
10
14%
Nie, je potrebne ponechat sucasny stav
12
17%
Nie, treba vynat zo spoplatnenia aj dalsie useky v blizkosti velkych miest, vratane buducej D4/R7
5
7%
Iny navrh (uviest v diskusii)
0
Žiadne hlasy
 
Celkový počet hlasov : 69

Re: R4 Košice-Milhosť

Odoslaťod Qwert » 03. Dec 2013 17:54

Súčasný systém spoplatnenia je podľa mňa v poriadku. Spoplatnené sú plnohodnotné plnoprofilové úseky a izolované polprofily sú bez úhrady. Do budúcnosti by som nemal problém ani so spoplatnením dlhších polprofilových úsekov, napr. keby sa nebodaj podarilo postaviť súvislú R3 od O. Podzámku po Trstenú. Na R4 mohli spraviť marketingovú akciu, že do konca roka by tento úsek bol bez úhrady, ale inak nevidím dôvod na vyňatie tohto úseku zo siete spoplatnených ciest. Tiež by som pokojne spoplatnil D v BA, je to región, kde je ekonomicky najsilnejšie obyvateľstvo a väčšina tranzitujúcich známku aj tak má. Za zamyslenie by stálo akurát nespoplatňovanie príhraničných úsekov podobne ako v Maďarsku, akurát by to malo byť na báze reciprocity, teda že nespoplatnený bude aj úsek po prvý výjazd v susednom štáte.
Qwert
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 445
Obrázky: 39
Založený: 12. Dec 2010 13:11

Re: R4 Košice-Milhosť

Odoslaťod i15 » 03. Dec 2013 17:59

hej mohli spraviť takú akciu, zvýšilo by to výnos z nálepiek 2014
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: R4 Košice-Milhosť

Odoslaťod juraj1 » 03. Dec 2013 18:01

Qwert napísal:Tiež by som pokojne spoplatnil D v BA, je to región, kde je ekonomicky najsilnejšie obyvateľstvo a väčšina tranzitujúcich známku aj tak má.


V tom prípade by som bol za zavedenie mýta na cestách I.-IV. triedy na území mesta, so zľavou 100% pre autá s bratislavskými EČV.
juraj1
diskutujúci
 
Príspevky: 205
Obrázky: 2
Založený: 09. Sep 2005 14:44
Bydlisko: BA (TN)

Re: R4 Košice-Milhosť

Odoslaťod Kanky » 03. Dec 2013 18:07

ale tak to potom treba aj v inych mestach, nie len v BA...
dalsia vec je, ze kazdy, kto je za spoplatnenie dialnic v BA, nedal ziaden navrh na vyriesenie situacie v meste...
kadial ma ist vodic, ktory nechce platit za cestu? cez centrum?
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: R4 Košice-Milhosť

Odoslaťod juraj1 » 03. Dec 2013 18:15

BA (a čiastočne KE) je znevýhodnená v tom, že na rozdiel od iných miest:
- má v správe cesty I.triedy na území mesta (inde spravuje SSC)
- má v správe cesty II. a III. triedy na území mesta (inde spravuje VUC)
- nedostáva výnos z cestnej dane (na rozdiel od VUC)
Nespoplatnenie D na území mesta chápem ako (slabú) kompenzáciu za vyššieuvedené znevýhodnenia.
juraj1
diskutujúci
 
Príspevky: 205
Obrázky: 2
Založený: 09. Sep 2005 14:44
Bydlisko: BA (TN)

Re: R4 Košice-Milhosť

Odoslaťod Qwert » 03. Dec 2013 18:40

juraj1 napísal:
Qwert napísal:Tiež by som pokojne spoplatnil D v BA, je to región, kde je ekonomicky najsilnejšie obyvateľstvo a väčšina tranzitujúcich známku aj tak má.


V tom prípade by som bol za zavedenie mýta na cestách I.-IV. triedy na území mesta, so zľavou 100% pre autá s bratislavskými EČV.


V tom nevidím logiku. Väčšina áut, ktoré jazdia po BA, má domáce značky, takže je vôbec otázne, či by si takýto systém zarobil aspoň sám na seba. Keď už, tak by sa mohlo uvažovať o obmedzení/spoplatnení vjazdu do centrálnej mestskej zóny.

Kanky napísal:ale tak to potom treba aj v inych mestach, nie len v BA...
dalsia vec je, ze kazdy, kto je za spoplatnenie dialnic v BA, nedal ziaden navrh na vyriesenie situacie v meste...
kadial ma ist vodic, ktory nechce platit za cestu? cez centrum?


Takýto vodič by mohol použiť v prvom rade MHD, keď nie, tak je ešte dosť možností, kadiaľ jazdiť aj mimo diaľnic. Tých 50 eur nie je v porovnaní s nákladmi, aké bežný majiteľ auta ročne s jeho prevádzkou má, veľká suma, takže predpokladám, že väčšina ľudí by si tú známku kúpila, ak ju už nemajú.
Qwert
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 445
Obrázky: 39
Založený: 12. Dec 2010 13:11

Re: R4 Košice-Milhosť

Odoslaťod okorec » 03. Dec 2013 19:21

A ten čo ide napríklad z bytce do žiliny tých pár km by mal tiež mať diaľnicu zadarmo? Či to len obyvatelia veľkých miest ako BA a KE by mali mať takéto privilégiá? V bratislave je na každú trasu niekoľko variant a za diaľnicu sa neplatí. Keď ide človek zo žiaru nad hronom do zvolena tak nemá poriadnu alternatívu ale za diaľnicu si musí platiť.
Múdry to pochopí sám a hlúpemu to aj tak nevysvetlíš.
Obrázok používateľa
okorec
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 13. Jan 2011 19:45
Bydlisko: Martin

Re: R4 Košice-Milhosť

Odoslaťod Jano1 » 03. Dec 2013 20:17

juraj1 napísal:BA (a čiastočne KE) je znevýhodnená v tom, že na rozdiel od iných miest:
- má v správe cesty I.triedy na území mesta (inde spravuje SSC)
- má v správe cesty II. a III. triedy na území mesta (inde spravuje VUC)
- nedostáva výnos z cestnej dane (na rozdiel od VUC)
Nespoplatnenie D na území mesta chápem ako (slabú) kompenzáciu za vyššieuvedené znevýhodnenia.


To mi napis, ktore cesty D/RC/I.triedy spravuje mesto Kosice, ja som ziadne take nenasiel.

BA spravuje 62 km ciest I.triedy. Moze ich odovzdat statu, pri tych 3 300 km ciest I.triedy by to prilis rozpocet SSC nepocitil.
Cesty II. a III.triedy nech odovzda VUC. VUC BA sa stazuje, ze nemoze investovat do majetku mesta Bratislavy a mesto Bratislava nechce tieto cesty odovzdat VUC. VUC parlament odmietol poskytnut cast penazi z dani z mot.voz. mestu Bratislava.
Jano1
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 17. Máj 2013 10:00

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod aquila » 03. Dec 2013 20:22

sme sice uz OT, cesty prvej triedy by sa mali odovzdat SSC cim skor, ale co sa tyka dani z motorovych vozidiel, mala by BA dostat pomerne peniaze ako dostavaju kraje po novom a prolbem je vyrieseny, kedz rovnica na prerozdelovanie je tu a dane uz bude vyberat priamo stat. ale mat v jednom mesto 5tich spravcov ciest (NDS, SSC, VUC, magistrat, MC) by bola katastrofa v bratislave. teraz su tam len dvaja a nevedia sa dohodnut
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod ANDi » 03. Dec 2013 21:30

Qwert napísal:Súčasný systém spoplatnenia je podľa mňa v poriadku. Spoplatnené sú plnohodnotné plnoprofilové úseky a izolované polprofily sú bez úhrady. Do budúcnosti by som nemal problém ani so spoplatnením dlhších polprofilových úsekov, napr. keby sa nebodaj podarilo postaviť súvislú R3 od O. Podzámku po Trstenú. Na R4 mohli spraviť marketingovú akciu, že do konca roka by tento úsek bol bez úhrady, ale inak nevidím dôvod na vyňatie tohto úseku zo siete spoplatnených ciest. Tiež by som pokojne spoplatnil D v BA, je to región, kde je ekonomicky najsilnejšie obyvateľstvo a väčšina tranzitujúcich známku aj tak má. Za zamyslenie by stálo akurát nespoplatňovanie príhraničných úsekov podobne ako v Maďarsku, akurát by to malo byť na báze reciprocity, teda že nespoplatnený bude aj úsek po prvý výjazd v susednom štáte.


Plne suhlasim. Az na ten polprofil R3, polprofil nezaracuje bezpecne predchadzanie, ani jeden polprofil by nemal byt spoplatneny.

A tiez si myslim, ze 50 Eur na rok, nieco vyse 4 Eur na mesiac nie je vela. Keby tu bola kompletna zakladna siet D1, R1, R2, R3, R4, (prip. aj R7), tak by som s usmevom zaplatil aj 100 Eur.
Obrázok používateľa
ANDi
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1142
Založený: 14. Júl 2012 16:12

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod black1 » 03. Dec 2013 21:42

len toho sa nikdy nedozijeme :D, kym spravime D1 nakomplet uz auta budu lietat a cesty nebudu potrebne
Obrázok používateľa
black1
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 274
Obrázky: 1
Založený: 30. Okt 2013 10:08
Bydlisko: Podhájska

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod m.klempa » 03. Dec 2013 21:45

Kým spravíme D1 na komplet? Tak ono, nepredpokladám, že do 15 rokov budú autá lietať a cesty nebudú potrebné - tie boli potrebné už v časoch, keď ešte ani autá neboli. :)
m.klempa
návštevník
 
Príspevky: 21
Založený: 02. Dec 2013 18:51

Re: R4 Košice-Milhosť

Odoslaťod Kanky » 04. Dec 2013 01:25

Qwert napísal:... je ešte dosť možností, kadiaľ jazdiť aj mimo diaľnic. Tých 50 eur nie je v porovnaní s nákladmi, aké bežný majiteľ auta ročne s jeho prevádzkou má, veľká suma, takže predpokladám, že väčšina ľudí by si tú známku kúpila, ak ju už nemajú.

a ake su teda tie moznosti? napoviem...most SNP - veduci do/zo Stareho Mesta, most Apollo veduci na semafory na hranici Stareho Mesta, Sancova, Staromestska, Nabrezie...atd, atd...
uz sa niekedy z vas niekto pozeral na auta v uliciach BA? uz niekto videl, ze kolko aut ma dialnicne znamky? tych aut je pomerne malo...
osobne mi je velmi tazko jedno, ci sa bude platit za dialnice v BA lebo bez dialnicnej znamky sa nezaobidem....trapi ma ale situacia v meste a tiez situacia ludi, pre ktorych je potrebnych aj tych 50 eurko za rok...
neviem o tom, ze by si niekedy nejaky bratislavcan ziadal spoplatnenu dialnicu (prietah), ktora by rozdelovala mesto...
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod i15 » 04. Dec 2013 08:50

prirodzený výber... kto nechce stáť na semaforoch, nech si kúpi nálepku.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 04. Dec 2013 09:03

a s nalepkou na prietahu si postoji "len" niekolkokrat medzi Avionom a Petrzalkou, nehovoriac o zahltenych vyjazdoch na prietah z Petrzalky, Bajkalskej, atd...
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod i15 » 04. Dec 2013 09:14

V iných krajinách sa stojí aj na spoplatnených diaľniciach. Bol tu argument, že vodiči platia rôzne iné dane a netreba ich zaťažovať viac - no ale za platenie daní nie je žiaden priamy benefit, naproti tomu nálepka prináša možnosť jazdiť po kvalitnejšej ceste
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 04. Dec 2013 09:22

len to asi nie je priklad porovnatelnych alebo okolitych krajin...resp. porovnatelnych miest...
len ked si tu nalepku ludia nekupia, tak zrejme nepotrebuju jazdit po dialniciach alebo jazdia na cierno...
krok vpred urcite prinesie elektronicka nalepka, zvysia sa zisky a spoplatnenie prietahov ako je BA, KE, BB sa moze zasa odsunut :D
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Dejvid » 04. Dec 2013 10:11

a co chces akoze spoplatnovat v KE? :D myslis prietah s kratkymi pripajacimi a odbocovacimi pruhmi, semaformi, prechodmi, autobusovymi zastavkami? to ma velmi daleko od rychlostnej cesty, nie to este dialnice..
Dejvid
diskutujúci
 
Príspevky: 53
Založený: 26. Feb 2013 19:13

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 04. Dec 2013 10:26

neviem o tom, ze by som niekedy napisal, ze chcem spoplatnit nejaky prietah v KE...reagoval som na ludi, ktori chcu silou mocou spolpatnit generalne vsetky useky D a RC...
osobne som proti spoplatneniu D a RC v meste, ktore rozdeluju mesto napr. v prip. BB asi tak 1:1, BA asi tak 2:3 a KE nech je to 1:3 a su s obmedzeniami...lebo taketo nieco nie je ani v CZ, PL, H...

ale keby niekto veeelmi chcel, tak poznam aj usek mimo mesta, ktory by mozno niekto chcel spoplatnit, ja som ale proti...tu je... https://maps.google.sk/maps?q=Ko%C5%A1i ... 42,,0,5.62
:wink:
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod marianqo » 04. Dec 2013 10:58

tento usek nema ziadnu alternativnu cestu ...
marianqo
návštevník
 
Príspevky: 27
Obrázky: 1
Založený: 06. Nov 2013 08:51

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod i15 » 04. Dec 2013 11:03

keby sa spravili preložky I/50 okolo USS, II/548 a napojenie Poľova na 548, tak sa to môže spoplatniť
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 04. Dec 2013 11:08

marianqo napísal:tento usek nema ziadnu alternativnu cestu ...

a alternativa k R1 Budca - Sa. Podhradie je aka? ZC - N. Bana?
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 04. Dec 2013 11:10

i15 napísal:keby sa spravili preložky I/50 okolo USS, II/548 a napojenie Poľova na 548, tak sa to môže spoplatniť

nieco podobne plati v BA...ked sa postavi D4, tak ta sa moze spoplatnit a D1 a D2 v BA ostanu bezplatnymi alternativami :wink:
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod marianqo » 04. Dec 2013 11:32

Kanky napísal:
marianqo napísal:tento usek nema ziadnu alternativnu cestu ...

a alternativa k R1 Budca - Sa. Podhradie je aka? ZC - N. Bana?


ok :) košice -saca ma iba urovnove krizovatky (okrem krizovatky na letisko) :wink:
marianqo
návštevník
 
Príspevky: 27
Obrázky: 1
Založený: 06. Nov 2013 08:51

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod i15 » 04. Dec 2013 11:50

Kanky napísal:
marianqo napísal:tento usek nema ziadnu alternativnu cestu ...

a alternativa k R1 Budca - Sa. Podhradie je aka? ZC - N. Bana?


tento úsek by nemal byť spoplatnený a za zváženie stojí aj TT-Sereď
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 24 hostí.