Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Suhlasite, aby sa po otvoreni D4 spoplatnili dialnicne useky v BA pre voz. do 3,5t dialn.nalepkou?

Ano, v plnom rozsahu bez vynimky
42
61%
Ano, avsak s vynimkami pre Pristavny most a Lafranconi
10
14%
Nie, je potrebne ponechat sucasny stav
12
17%
Nie, treba vynat zo spoplatnenia aj dalsie useky v blizkosti velkych miest, vratane buducej D4/R7
5
7%
Iny navrh (uviest v diskusii)
0
Žiadne hlasy
 
Celkový počet hlasov : 69

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 09. Dec 2013 00:13

Andrej napísal:Po mestskych komunikaciach. Ak ponechame D1 v BA nespoplatnenu aj po dobudovani D4, ktora spoplatnena bude, tak budu vsetci jazdit dalej po D1, ktoru vsak potrebujeme maximalne odlahcit.

kto vsetci budu jazdit dalej po D1 po dobudovani D4? po dobudovani D4 nema ziaden vyznam pre tranzit s nalepkou jazdit po D1 cez mesto...naco potrebujeme D1 v BA maximalne odlahcit, ked bude bez tranzitu??? odlahcit ju o vozidla, ktore pojdu do ulic mesta?

Andrej napísal:V najblizsich tyzdnoch budem investovat do auta okolo 1000 € na bezne veci v ramci dlhodobej udrzby (nove pneu, skorodovany vyfuk, atd.), takze otazka 50 € za vyuzivanie nadradenej infrastruktury mi pride absolutne smiesna...

to napis bratislavcanom, ktorych hodnota auta je 1000 eurko a potrebuju a presuvat v ramci mesta co najefektivnejsie...
a co ak sa nahodou niekedy v buducnosti zvysi poplatok za dialnice? potom sa to ma prehodnotit a spoplatnenie pripadne o5 zrusit?
stale nevidim dovod platit za mestsku komunikaciu, ktora ma o par cm sirsie pruhy, len kvoli tomu, ze sa niekto rozhodol, ze sa to bude volat dialnica, stale je to len cesta, ktora odbremenuje od aut (presuvajucich sa v ramci mesta) vnutromestske cesty...v madarsku, polsku i v cesku to chapu dokonca este velkorysejsie...a som rad, ze aj u nas to tak je a bude... :wink:
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod marianqo » 09. Dec 2013 09:11

marianqo
návštevník
 
Príspevky: 27
Obrázky: 1
Založený: 06. Nov 2013 08:51

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod black1 » 09. Dec 2013 09:15

tie "lacnejsie" ako vyzeraju? :D
Obrázok používateľa
black1
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 274
Obrázky: 1
Založený: 30. Okt 2013 10:08
Bydlisko: Podhájska

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod devil » 09. Dec 2013 09:35

kto vsetci budu jazdit dalej po D1 po dobudovani D4? po dobudovani D4 nema ziaden vyznam pre tranzit s nalepkou jazdit po D1 cez mesto...naco potrebujeme D1 v BA maximalne odlahcit, ked bude bez tranzitu??? odlahcit ju o vozidla, ktore pojdu do ulic mesta?


dalej po D1 bude jazdit zdrojova/cielova doprava z velkej casti desiatky az stovky km vzdialenych destinacii a domaci navstevovatelia avionu, hornbachu atd...im budu upchavat dialnicu.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 09. Dec 2013 17:15

devil napísal:dalej po D1 bude jazdit zdrojova/cielova doprava z velkej casti desiatky az stovky km vzdialenych destinacii a domaci navstevovatelia avionu, hornbachu atd...im budu upchavat dialnicu.

lepsia cesta v meste je v prvom rade pre obcanov toho mesta, ktori ju vyuzivaju pravidelne, aby tak nezapchavali tretotriedne cesty v meste...okrem domacich navstevovatelov avionu atd., jazdia za pracou v oblasti Galvaniho stovky ludi...
kludne nam napis, v ktorom meste v Madarsku, Polsku alebo v Cesku je podobna cesta v meste spoplatnena...alebo v ktorom meste sa domaci navstevovatelia obchodnych centier nepresuvaju po takychto cestach...dakujem
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Andrej » 09. Dec 2013 21:29

Kanky napísal:
Andrej napísal:Po mestskych komunikaciach. Ak ponechame D1 v BA nespoplatnenu aj po dobudovani D4, ktora spoplatnena bude, tak budu vsetci jazdit dalej po D1, ktoru vsak potrebujeme maximalne odlahcit.

kto vsetci budu jazdit dalej po D1 po dobudovani D4? po dobudovani D4 nema ziaden vyznam pre tranzit s nalepkou jazdit po D1 cez mesto...naco potrebujeme D1 v BA maximalne odlahcit, ked bude bez tranzitu??? odlahcit ju o vozidla, ktore pojdu do ulic mesta?

Pretoze mnohi ti, ktori by mohli vyuzit D4 (aj v ramci denneho dochadzania do prace), vyuziju D1. D1 treba co najviac odlahcit - a to aj dialnicnymi znamkami.
to napis bratislavcanom, ktorych hodnota auta je 1000 eurko a potrebuju a presuvat v ramci mesta co najefektivnejsie...
a co ak sa nahodou niekedy v buducnosti zvysi poplatok za dialnice? potom sa to ma prehodnotit a spoplatnenie pripadne o5 zrusit?
stale nevidim dovod platit za mestsku komunikaciu, ktora ma o par cm sirsie pruhy, len kvoli tomu, ze sa niekto rozhodol, ze sa to bude volat dialnica, stale je to len cesta, ktora odbremenuje od aut (presuvajucich sa v ramci mesta) vnutromestske cesty...v madarsku, polsku i v cesku to chapu dokonca este velkorysejsie...a som rad, ze aj u nas to tak je a bude... :wink:

Aj ked ma niekto auto v hodnote 1000 €, naklady na jeho prevadzku sa pohybuju v stovkach €. Kto jazdi vynimocne, postaci mu aj Novy most, Apollo alebo MHD. Kto jazdi viac, minie tisice € za benzin a udrzbu, takze otazka 50 € je zase smiesna.
D1 v BA kompletne splna dialnicne parametre, vzdy bola planovana ako dialnica a ze sa vyuziva ako mestska komunikacia je len plus pre obyv.BA, ale obrovsky minus pre zvysok SR. Tak preco by najbohatsi region mal mat gratis dialnice na ukor ostatnych?
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 10. Dec 2013 08:01

Andrej napísal:Pretoze mnohi ti, ktori by mohli vyuzit D4 (aj v ramci denneho dochadzania do prace), vyuziju D1. D1 treba co najviac odlahcit - a to aj dialnicnymi znamkami.

mnohi ti, ktori nemaju doteraz dialnicnu znamku a ziju prakticky par metrov od spoplatnenej dialnice, ju nemaju preto, ze ju nepotrebuju lebo po dialnici nejazdia a nejazdia preto lebo na to nemaju...uz som viackrat odporucil ist sa pozriet napr. do ulic Petrzalky, ze kolko aut ma na celnom skle dialn. znamky...tych aut je pomerne naozaj malo...ti ludia nepotrebuju dialnicu, ale cestu v meste, ktoru mozu vyuzit bez dalsich zbytocnych nakladov...tych ludi sa nik nepytal, ci nahodou nechcu namiesto dialnice stvorprudovku ala lavobrezna, ktora by sa nevolala dialnica, ale plnila by ten isty ucel...
Andrej napísal:Aj ked ma niekto auto v hodnote 1000 €, naklady na jeho prevadzku sa pohybuju v stovkach €. Kto jazdi vynimocne, postaci mu aj Novy most, Apollo alebo MHD. Kto jazdi viac, minie tisice € za benzin a udrzbu, takze otazka 50 € je zase smiesna.
D1 v BA kompletne splna dialnicne parametre, vzdy bola planovana ako dialnica a ze sa vyuziva ako mestska komunikacia je len plus pre obyv.BA, ale obrovsky minus pre zvysok SR. Tak preco by najbohatsi region mal mat gratis dialnice na ukor ostatnych?

nik mi nezaruci, ze ak sa dialnica v BA spoplatni, ze poplatok neporastie...je to zbytocne zatazovanie ludi dalsimi poplatkami, ci uz za dialnicu alebo za palivo, ktore spalia na alternativnej nespoplatnenej ceste (SNP, Apollo)...
to, ze ma D1 v BA dialnicne parametre, ale rychlost je na nej obmedzena na 90 (v prip. BB na 80-90) to nie je kompletne plnenie dialnicnych parametrov...
gratis nema mat len BA, ale aj ostatne mesta, kde urobili kompetentni chybu tym, ze z miesta v meste urobili cestu s nazvom dialnica/RC...

Stale cakam, ze mi napises mesto v Madarsku, Polsku, Cesku, kde je spolatnena podobna cesta ako su u nas pripady BA, BB, KE...na druhej strane mam take tusenie, ze preco sa take mesto nenaslo... :wink:
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod juraj1 » 10. Dec 2013 10:00

Kanky, súhlasím s tebou. Andrej, bolo by dobré odhadnúť, aké odľahčenie spoplatnením môžeme dosiahnúť. Podľa mňa sa spoplatnením nijaké významné zníženie počtu áut neudeje. Malá časť áut, ktoré nemajú nálepku, sa presunie na mestské komunikácie, ktoré sú už beztak dosť zapchaté, čiže budú ešte viac, pričom D1 to významným spôsobom neodľahčí. Ostatní si buď kúpia nálepky alebo ich už majú. Je to len ďalšie žmýkanie ľudí, ktoré nerieši podstatu, Keď chceme odľahčovať cesty, treba ponúknuť alternatívy, čiže zase len nové cesty. MHD v Bratislave nie je v súčasnom stave reálna alternatíva, na tom sa hádam všetci zhodneme. A pre časť dopravných nárokov ani nikdy nebude. Mne to celé príde ako snaha presunúť problém na mesto. Ale povedzme si otvorene: Bratislava (a ani žiadna iná samospráva) nemá a nebude mať na budovanie nových ciest na svojom území, na to sú samosprávy na SK príliš finančne poddimenzované. Čiže to bude zasa len na pleciach štátu.
K D4: ak chceme presmerovať maximum dopravy na D4, spoplatnením D1 sa to nevyrieši. Kto nemá nálepku a nechce si ju kúpiť, na platenú D4 ho aj tak nedostaneme. Kto nemá nálepku a bude preňho D4 dostatočne zaujímavá, nálepku si kúpi bez ohľadu na to, či bude D1 spoplatnená alebo nie. Kto už nálepku má, je to preňho irelelvantné. Ďalšia vec je, kto sa kam potrebuje dostať. Obyvatelia z okolia, ktorých cieľom sú nákupné centrá alebo práca v blízkosti D1, či prístup do centra, budú stále využívať D1. Takisto presun v západ-východ rámci Bratislavy (kým nebude dostavaná aj časť D4 pod Karpatmi). Tranzit, najmä do AT a HU, sa vo významnej miere presunie na D4.
juraj1
diskutujúci
 
Príspevky: 205
Obrázky: 2
Založený: 09. Sep 2005 14:44
Bydlisko: BA (TN)

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod devil » 10. Dec 2013 13:23

kludne nam napis, v ktorom meste v Madarsku, Polsku alebo v Cesku je podobna cesta v meste spoplatnena...alebo v ktorom meste sa domaci navstevovatelia obchodnych centier nepresuvaju po takychto cestach...dakujem


admin to tu x-krat vysvetloval ako su spoplatnene D vo W. postkomunisticke krajiny zjavne v istej casti logiky zaostavaju.

lepsia cesta v meste je v prvom rade pre obcanov toho mesta, ktori ju vyuzivaju pravidelne, aby tak nezapchavali tretotriedne cesty v meste...okrem domacich navstevovatelov avionu atd., jazdia za pracou v oblasti Galvaniho stovky ludi...


a na co su potom mestske komunikacie ? samozrejme je to o tom ze cez mesto sa ide cez krizovatky, semafory a po dialnici je vacsi komfort = nadstandart = za nadstandart sa plati.

petrzalcania budu mat elinu a kedze ludia si rychlo zvyknu na komfort jazdenia do prace autami je motivaciou nielen zlepsovanie MHD ale -a napisem to natvrdo- zhorsovanie podmienok IAD co sa tyka trasy petrzalka-centrum cez pristavny most ako sucast D urcenej predovsetkym pre tranzit a po dobudovani D4 pre zdrojovu/cielovu dopravu z/do BA.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod aquila » 10. Dec 2013 13:31

tak tak, v mestach typu vieden, cielene znizuju pocet parkovacich miest v meste a znizuju aj komfort cestovania auta sustavou jednosmeriek, v ktorych sa vyzna tak maximalne ten, co v tom okoli byva :)

vsetky dialnice by mali byt spoplatnene, s vynimkou dotovanej MHD v ramci intravilanu mesta.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod pohodak » 10. Dec 2013 13:48

akurat ze vo viedni je aj celkom vysoky komfort verejnej dopravy, u nas sa len znizuje komfort IAD :)
Everything that can be counted does not necessarily count; everything that counts cannot necessarily be counted.
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod i15 » 10. Dec 2013 13:56

Ja si myslím že naši ľudia by na komfort MHD frflali aj keby boli zlaté kľučky na dverách. Kto si zvykol na auto, ten si neodvykne a maximálne bude nadávať na organizáciu dopravy a zvyšovanie poplatkov. Šanca je však podchytiť mladých ľudí, aby po skončení školy zostali verní MHD
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod juraj1 » 10. Dec 2013 13:58

Aquila, devil: S politikou zakazovania, spoplatňovania, znevýhodňovania bez reálnej alternatívy by ste ako politici u ľudí ťažko pochodili. Si vážne myslíte, že akékoľvek spoplatňovanie alebo zákazy povedú k redukcii IAD, pokiaľ nie je k dispozícii reálna alternatíva? Navyše vytláčanie áut môže mať význam z centra, ale nie z celej BA. Keď sme pri Prístavnom moste - nie je to spojnica Petržalka-centrum ale prístup z Petržalky do celej východnej časti mesta. Vy asi nepoznáte reálne dopravné toky v Bratislave. Nejde len o dopravu ľudí z a do práce, oblasť Galvaniho, Starej Vajnorskej, Žabieho majera, Turbínovej, atď. obsahuje asi najväčšie množstvo rôznych malých výrobných prevádzok a predajní tovaru v BA predovšetkým pre stavebníctvo - hádam si nemyslíte, že tento tovar sa má voziť prostredníctvom MHD? To bol len malý príklad, kde nemôže byť IAD nikdy nahradená verejnou dopravou. Všetka doprava z týchto končín do Petržalky ide cez Prístavný most - chcete aby tieto autá išli radšej cez Apollo?
Nakoniec osobný príklad "výhodnosti" MHD: denne cestujem do práce na trase Rusovce-Tomášikova a späť. Autom 15-20 minút, v špičke max 30 min. Parkovanie nie je problém. Z D1 využívam len Prístavný most. Autobus MHD v ideálnom prípade 50 minút, nepreferovaná MHD = ovplyvnená zápchami na mostoch, 2 prestupy + 10 min. peší príchod na zastávku. O akej alternatíve v podobe MHD sa tu teda bavíme? P.S. Diaľničnú nálepku kupujem pravidelne, ale nie kvôli premávke po BA.
juraj1
diskutujúci
 
Príspevky: 205
Obrázky: 2
Založený: 09. Sep 2005 14:44
Bydlisko: BA (TN)

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod aquila » 10. Dec 2013 14:02

problem je, ze jednak ako naznacil i15, tu by ludia uz principu neboli spokojni a za dalsie. za posledncy 20 rokov sa vsetci zastupcovia v bratislave sustredili len na rozkradanie a rozpredavanie majetko sialene pod cenu a schvalovanie uzemnych rozhodnuti, ktore su v rozpore s UPN. vysledok vidime.

stale sa vyhovaraju, ze peniaze na dopravu nie su, ale nie su ani k tomu nuteni. vid podla mna najhorsia zmena, ktora prispevla k najvacsej devastacii ciest, chodnikov a boomu IAD. povolenie parkovania na chodnikov roku 2008. tato rakovina sa bude velmi zle odstranovat.

a to vsetko v ramci hesla, ulahcime si pracu namiesto riesenia
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod juraj1 » 10. Dec 2013 14:04

K využívaniu MHD - nemám vôbec problém začať využívať MHD. Mám v Rusovciach v pešom dosahu žel.stanicu. Koľko myslíte, že tam denne stojí vlakov? 0 - slovom nula. Pritom by to bola reálna alternatíva práve pre dopravu do východnej časti BA, kde neexistuje výhodné spojenie MHD: min. okolie ŽST Nové Mesto (Polus, Lakeside, SLSP), po dobudovaní žel.zastávky aj biznis centrá na Galvaniho.
juraj1
diskutujúci
 
Príspevky: 205
Obrázky: 2
Založený: 09. Sep 2005 14:44
Bydlisko: BA (TN)

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod pohodak » 10. Dec 2013 14:10

i15 napísal:Ja si myslím že naši ľudia by na komfort MHD frflali aj keby boli zlaté kľučky na dverách. Kto si zvykol na auto, ten si neodvykne a maximálne bude nadávať na organizáciu dopravy a zvyšovanie poplatkov. Šanca je však podchytiť mladých ľudí, aby po skončení školy zostali verní MHD


budem sa tu opakovat uz x-ty krat, ja by som velice rad cestoval verejnou dopravou ale mozem sa na to z vysoka vyprdiet, ked mi rano ta ista cesta napriek statiu v 20-minutovej zapche trva autom menej ako verejnou dopravou a je to este aj lacnejsie aj ked idem sam...a to sa bavime o cistom case, neratam cakanie na prestup ci to ze musis pri odchode z prace odist na stanicu s dostatocnou casovou rezervou keby nahodou vynechal spoj ci meskal 7-8minut co je uplne bezne, za ten cas co vypadnem z kanclu a vlak odide zo stanice smer domov som autom doma v teplucku...a uz vobec nehovorim o tom ze s prepacenim trotli ktori vytvaraju cestovne poriadky stale ziju v roku 1985 ked ludia cestovali na siestu maximalne na siedmu do fabriky a o druhej-tretej sa cestovalo naspat...samostatny pribeh je nadvazovanie spojov/vlakov/autobusov s MHD v BA (aj ked tieto veci sa od noveho grafikonu zrejme zlepsia)...dalej neexistujuce elektricky na hlavnu stanicu, zastavky MHD na kazdom rohu (genialny priklad elektricka do race) atd atd...

napriklad dostat sa odo mna z PK k okoliu polusu ci k avionu (kde pracuje odhadom tak 4-5000 ludi) pouzitim verejnej dopravy je cista katastrofa a aj napriek tomu ze chodim do kanclu len raz za tyzden by som sa z toho za par mesiacov zarucene zblaznil
Everything that can be counted does not necessarily count; everything that counts cannot necessarily be counted.
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod i15 » 10. Dec 2013 14:16

to niekto čaká, že MHD bude rýchlejšia? moja osobná skúsenosť je 12-15 minút autom a 25-30 minút MHD a využíval som to tak 50:50...
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod pohodak » 10. Dec 2013 14:40

ano teoria je taka, ze cestovanie verejnou dopravou by malo byt rychlejsie (alebo minimalne rovnako rychle) ako stat autom v zapchach...ked mi cestovanie autom usetri denne cca 50 minut az hodinu, ponukne flexibilitu a este k tomu aj nejaky (aj ked maly) financny benefit preco mam vyuzivat verejnu dopravu?
Everything that can be counted does not necessarily count; everything that counts cannot necessarily be counted.
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod devil » 10. Dec 2013 14:55

pohodak, ty ked cestujes z PK autom je stale mensi problem ako cestovat autom v ramci BA npr. z petrzalky. to iste juraj1 rusovce aj s cunovom a jarovcami su dediny s okolo 5.000 obyvatelov a akiste nezahltia cesty ako petrzka so 110.000 obyv. teoria je taka ze vyuzivas co chces ale za pohodlie sa plati. mas auto tak si platis PHM, a za dialnicu si mas platit tiez. aj dialnica sa postavila za verejne prostriedky cize bola dotovana a kupit si znamku je este stale "socialne" - mohli by sa spoplatnit mytom ako v mnohych krajinach. to by bolo nariekania.

Nejde len o dopravu ľudí z a do práce, oblasť Galvaniho, Starej Vajnorskej, Žabieho majera, Turbínovej, atď. obsahuje asi najväčšie množstvo rôznych malých výrobných prevádzok a predajní tovaru v BA predovšetkým pre stavebníctvo - hádam si nemyslíte, že tento tovar sa má voziť prostredníctvom MHD?


nemam pocit zeby tam prevladali nakladiaky a dodavky prevazajuce stavebny material ale bezne OA kde sedia 1-2 ludia.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod pohodak » 10. Dec 2013 15:04

ale ja sa nebavim o spoplatneni dialnic (aj ked povodne vlakno o tom bolo :)), s tym nemam ziadny problem a uz som tu x krat pisal ze by mali byt D v ramci BA spoplatnene bez vynimky, ziadna diskusia o tom :) ale nejak nerozumiem ako si myslel to ze moje cestovanie z PK je mensi problem ako cestovanie v ramci BA, prosim vysvetlit :)
Everything that can be counted does not necessarily count; everything that counts cannot necessarily be counted.
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod juraj1 » 10. Dec 2013 15:11

Podľa grafikonu je čas Rusovce-Hlavná stanica po železnici 28 minút, to je porovnateľné s cestou autom aj mimo špičky. Rusovce-Nové mesto dokonca len 23 minút. Pritom železnica ide veľmi nevýhodnou trasou a má cestou zopár zastávok. Takže by mala byť rýchlejšia ako auto. Za takýchto okolností by som ju určite využíval.

K mýtu/poplatkom za D: nejde o sociálnosť. Diaľničné nálepky či mýto sú v podstate druhom dane. Akékoľvek zvyšovanie zdaňovania negatívne ovplyvňuje ekonomiku. Nemecko má podstatne bohatších obyvateľov, ale diaľnice nemajú spoplatnené. Nerobia to pre nikoho modré oči, ale pre podporu vlastnej ekonomiky. Ak chceš ešte argumentovať "spravodlivosťou" pri platení (nálepky z toho pohľadú sú nespravodlivé z princípu), tak bol by som všetkými desiatimi za zrušenie poplatkov za diaľnice úplne - napr. pre občanov SK tak ako to idú robiť v Nemecku, aby sme nedotovali aj cudzí tranzit. To by bolo skutočne sociálne, a k tomu aj silný podporný impulz ekonomike.
juraj1
diskutujúci
 
Príspevky: 205
Obrázky: 2
Založený: 09. Sep 2005 14:44
Bydlisko: BA (TN)

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod devil » 10. Dec 2013 15:32

lebo z PK to mas do BA dalej ako z petrzalky do centra. to poprve a podruhe kvoli tomu co si pisal o spojoch, MHD BA moze byt akolkovek zhadzovana ale predsa jazdi v x-minutovych intervaloch. i15 ma pravdu, najviac nadavaju na MHD ti co nou nejazdili ani keby bola neviem ako kvalitna. je vela ludi co nemusia cestovat cez pol mesta a aj tak pojdu autom. keby chodili MHD len oni uz to by bolo citelne zlepsenie. ide o sucast kultury dopravy v meste, co je ale v BA nemyslitelne.

skvely priklad pre satelity je regiojet ktory jazdi na nie prilis kvalitnej trati a zdvojnasobil prepravu osob oproti ZSSK. k nejakemu extra zrychleniu vlakov pritom urcite nedoslo.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod i15 » 10. Dec 2013 16:17

pohodak tvoje dochadzanie autom z PK je v pohode :) ale niektori nesadnu do MHD ani ked byvaju blizko zastavky, je to sucast ich imidzu
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod pohodak » 10. Dec 2013 18:25

ok potom sa chapeme :) ja by som verejnou dopravou cestoval mile rad a ani mi osobne nevadili stare vlaky ci autobusy, problem mam cisto s totalnou nedomyslenostou dopravy a ako hovorim hore aj (ne)prepojenim MHD s primestskou dopravu, ked si k tomu priratam este aj to na ktorej strane je financna vyhodnost (aj ked minimalna) tak fakt ze vo vlaku si mozem citat knizku a o nic sa nestarat mi ostatne nevyhody nevyvazi ani omylom...z mojho okolia poznam dost ludi ktori sa na veci pozeraju rovnako...

samozrejme je urcita cast ludi ktori MHD ci vlakom nepojdu, lebo je to pod ich uroven a ja sa na nich mozem len smiat...to je sice bezne aj na zapade, ale na slovensku je tento s prepacenim sedlacky pristup o cosi vypuklejsi :)
Everything that can be counted does not necessarily count; everything that counts cannot necessarily be counted.
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 10. Dec 2013 23:34

devil napísal:admin to tu x-krat vysvetloval ako su spoplatnene D vo W. postkomunisticke krajiny zjavne v istej casti logiky zaostavaju.

co ine sa dalo cakat...ja napisem, ze chcem mesto v porovnatelnom state a ty napises Wien...to s W chces porovnavat nejake nase mesto???
tak ta teda poprosim porovnat: mzdy vo W vs BA (resp. kolko ostane komu po zaplateni mes. vydavkov), ceny dialnicnych nalepiek v A vs SK, pocet km dialnic a RC v A vs SK, kvalitu alternativnych nespoplatnenych usekov vo W vs BA, ceny PHM v A vs SK, kvalitu MHD vo W vs BA...to by aj stacilo...aquila ti moze pomoct...dakujem...
pritom nezabudajte, ze Wien je dlhodobo mestom alebo jednym z miest, kde sa podla vselijakych prieskumov zije ludom najlepsie na svete :wink:

cize omyl, postkomunisticke krajiny nezaostavaju, ale poskytuju ludom vyhody, ktore im poskytnut mozu... nebicuju ich pre stratenych 40 rokov cesty s5 a dalsich 24 rokov rozkradania...

devil napísal:a na co su potom mestske komunikacie ? samozrejme je to o tom ze cez mesto sa ide cez krizovatky, semafory a po dialnici je vacsi komfort = nadstandart = za nadstandart sa plati.

mestskou komunikaciou v BA je aj D1 a D2 a tie sluzia presne na to, aby odbremenili nekvalitne cesty/ulice iduce pomedzi obytne domy po semaforoch a vseobecne tak znizia spotrebu a opotrebovanie a teda, dalsie nakaldy obcanov...zopakujem to aj tebe, keby bola namiesto "dialnice" v BA 2+2 cesta I.tr. alebo aj 3+3 cesta I. tr.s uzsimi pruhmi, posluzila by tak isto resp. aj lepsie ako ten tebou pomenovany nadstandard s obmedzenou rychlostou :wink:
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 25 hostí.