Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Suhlasite, aby sa po otvoreni D4 spoplatnili dialnicne useky v BA pre voz. do 3,5t dialn.nalepkou?

Ano, v plnom rozsahu bez vynimky
42
61%
Ano, avsak s vynimkami pre Pristavny most a Lafranconi
10
14%
Nie, je potrebne ponechat sucasny stav
12
17%
Nie, treba vynat zo spoplatnenia aj dalsie useky v blizkosti velkych miest, vratane buducej D4/R7
5
7%
Iny navrh (uviest v diskusii)
0
Žiadne hlasy
 
Celkový počet hlasov : 69

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod fh » 11. Dec 2013 09:06

pohodak napísal:
i15 napísal:Ja si myslím že naši ľudia by na komfort MHD frflali aj keby boli zlaté kľučky na dverách. Kto si zvykol na auto, ten si neodvykne a maximálne bude nadávať na organizáciu dopravy a zvyšovanie poplatkov. Šanca je však podchytiť mladých ľudí, aby po skončení školy zostali verní MHD


budem sa tu opakovat uz x-ty krat, ja by som velice rad cestoval verejnou dopravou ale mozem sa na to z vysoka vyprdiet, ked mi rano ta ista cesta napriek statiu v 20-minutovej zapche trva autom menej ako verejnou dopravou a je to este aj lacnejsie aj ked idem sam...a to sa bavime o cistom case, neratam cakanie na prestup ci to ze musis pri odchode z prace odist na stanicu s dostatocnou casovou rezervou keby nahodou vynechal spoj ci meskal 7-8minut co je uplne bezne, za ten cas co vypadnem z kanclu a vlak odide zo stanice smer domov som autom doma v teplucku...a uz vobec nehovorim o tom ze s prepacenim trotli ktori vytvaraju cestovne poriadky stale ziju v roku 1985 ked ludia cestovali na siestu maximalne na siedmu do fabriky a o druhej-tretej sa cestovalo naspat...samostatny pribeh je nadvazovanie spojov/vlakov/autobusov s MHD v BA (aj ked tieto veci sa od noveho grafikonu zrejme zlepsia)...dalej neexistujuce elektricky na hlavnu stanicu, zastavky MHD na kazdom rohu (genialny priklad elektricka do race) atd atd...

napriklad dostat sa odo mna z PK k okoliu polusu ci k avionu (kde pracuje odhadom tak 4-5000 ludi) pouzitim verejnej dopravy je cista katastrofa a aj napriek tomu ze chodim do kanclu len raz za tyzden by som sa z toho za par mesiacov zarucene zblaznil


Cesta autobusom PK-BA je cca 40 min. na AS, a osobným vlakom cca 20 min na hl. stanicu. Ale vlak nechodí tak casto a nie je zo stanice rýchle elektrickové spojenie. Takže kto nepracuje v blízkosti stanice, vždy sa mu oplatí autom, ako stracať cas pomalým trmacaním sa v buse plus MHD. A porovnavať BA s W to sú len salonne kecy a mokré sny.
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod devil » 11. Dec 2013 10:53

zopakujem to aj tebe, keby bola namiesto "dialnice" v BA 2+2 cesta I.tr. alebo aj 3+3 cesta I. tr.s uzsimi pruhmi, posluzila by tak isto resp. aj lepsie ako ten tebou pomenovany nadstandard s obmedzenou rychlostou :wink:


neposluzila by tak isto lebo by poskytovala nizsi komfort a teda by bola menej atraktivna.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod juraj1 » 11. Dec 2013 11:05

Nie je pravda, že by bola menej atraktívna. Bratislave by na atraktívnu vnútromestskú dopravu bohato stačili cesty v parametroch napríklad Dolnozemskej. Tzn. 2+2 s odstavnými alebo bus pruhmi, s mimoúrovňovými kríženiami alebo aspoň odbočovacími/pripájacími pruhmi. MPR 70-80 km/h. Ale to by sa nesmeli robiť úzke hrdlá so semafórmi: napr. križovatka Košická/Prístavná - tam sa spravila veľká chyba, že (aspoň) vetva most Apollo-Košická sa neurobila mimoúrovňovo. Ďalší horúci adept na mimoúrovňovú križovatku je Bajkalská/Trnavská. Toto sú záležitosti, ktoré spomaľujú a tým zneatraktívňujú dopravu, nie šírka pruhov.
juraj1
diskutujúci
 
Príspevky: 205
Obrázky: 2
Založený: 09. Sep 2005 14:44
Bydlisko: BA (TN)

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 11. Dec 2013 11:18

devil napísal:neposluzila by tak isto lebo by poskytovala nizsi komfort a teda by bola menej atraktivna.

necitim ziaden rozdiel v komforte ked idem po D1 medzi Avionom a Prist. mostom alebo po R1 v BB alebo po lavobreznej v ZA...
zabudol si mi porovnat W a BA...
a este by som aj rad vedel, ze ked cielovej doprave z/do BA zahltis ulice spoplatnenim D v meste, ze co budu robit po zjazde z prazdnejsej dialnice na preplnenejsie ulice mesta...
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod devil » 11. Dec 2013 14:50

dialnica v BA obsahuje tunel sitina ci vyse 1,7 km dlhu estakadu nad prievoz, dovolim si tvrdit ze pokial by tam bola namiesto D cesta 2+2 alebo aj 3+3 tak tunel ani estakada by neboli a tiez si nemyslim ze by boli vsade MUK. teda cesta by bola menej atraktivna.

a este by som aj rad vedel, ze ked cielovej doprave z/do BA zahltis ulice spoplatnenim D v meste, ze co budu robit po zjazde z prazdnejsej dialnice na preplnenejsie ulice mesta...


a preco by si zahltil BA ulice touto dopravou, stale plati pravidlo ze poplatok odradzuje od pouzivania dialnice najma tych pre kt. neprinasa uzitok alebo prinasa mensi uzitok. zdrojova/cielova doprava cize ludia mimo BA praveze znamku maju lebo im sa to oplati.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Andrej » 12. Dec 2013 18:34

Kanky napísal:Wien je dlhodobo mestom alebo jednym z miest, kde sa podla vselijakych prieskumov zije ludom najlepsie na svete :wink:

cize omyl, postkomunisticke krajiny nezaostavaju, ale poskytuju ludom vyhody, ktore im poskytnut mozu... nebicuju ich pre stratenych 40 rokov cesty s5 a dalsich 24 rokov rozkradania...

Trosku si protirecis, nemyslis? :)
Vieden je len o krok dalej ako hlavne mesta v postkomunistickych krajinach. Jednoducho sa snazi do istej miery zamerne znevyhodnit IAD, a to je dalsi dosledok spoplatnenia dialnic na uzemi mesta. Vsetky zmeny samozrejme treba robit ruka v ruke s podporou MHD. Nove busy, tbusy ci elektricky budu co nevidiet, cize na uroven cestovania sa uz nebude dat tolko stazovat. Na rad by mali prist rozumne bus pruhy (dobry priklad - Stefanikova, zly priklad - Novy most), lepsie grafikony ci niektore trasy.

pohodak, keby bola Filialka, predpokladam, ze by si z auta presadol na vlak :-)
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 12. Dec 2013 23:38

devil napísal:a preco by si zahltil BA ulice touto dopravou, stale plati pravidlo ze poplatok odradzuje od pouzivania dialnice najma tych pre kt. neprinasa uzitok alebo prinasa mensi uzitok. zdrojova/cielova doprava cize ludia mimo BA praveze znamku maju lebo im sa to oplati.

ulice by sa predsa zahltili domacimi, ktori by si nekupili znamku a nemohli by tak na D1...cize by sa viac zatazili oblasti SNP, Apollo, centrum, atd...a cielova doprava by si tak viac postala na semaforoch po zjazde z dialnice...
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 13. Dec 2013 00:24

Andrej napísal:
Kanky napísal:Wien je dlhodobo mestom alebo jednym z miest, kde sa podla vselijakych prieskumov zije ludom najlepsie na svete :wink:

cize omyl, postkomunisticke krajiny nezaostavaju, ale poskytuju ludom vyhody, ktore im poskytnut mozu... nebicuju ich pre stratenych 40 rokov cesty s5 a dalsich 24 rokov rozkradania...

Trosku si protirecis, nemyslis? :)
Vieden je len o krok dalej ako hlavne mesta v postkomunistickych krajinach. Jednoducho sa snazi do istej miery zamerne znevyhodnit IAD, a to je dalsi dosledok spoplatnenia dialnic na uzemi mesta. Vsetky zmeny samozrejme treba robit ruka v ruke s podporou MHD. Nove busy, tbusy ci elektricky budu co nevidiet, cize na uroven cestovania sa uz nebude dat tolko stazovat. Na rad by mali prist rozumne bus pruhy (dobry priklad - Stefanikova, zly priklad - Novy most), lepsie grafikony ci niektore trasy.

neprotirecim, asi si nezachytil kontext... ja som nepisal, ze postkomunisticke krajiny nezaostavaju za Viednou, tym nezaostavanim som reagoval na devila:
postkomunisticke krajiny zjavne v istej casti logiky zaostavaju

cize, dajme tomu, ze je Vieden "o krok dalej" (aj ked take tvrdenia sa mi velmi nepacia)...tak prave ten velky (40 rocny) krok opravnuje vieden na spoplatnenie dialnice v meste (aj ked nik nevie, aka by bola aktualne situacia bez spoplatnenia)...
dalej v kontexte piseme aj o RC v BB ci KE a tam je ten krok oproti Viedni uz katastrofalny...
ale napis mi, preco sa maju BA, BB, KE opicit po Viedni?
sam dobre vies, ze Vieden ma nieco, comu sa nadava metro (u-bahn) velmi dobre doplnene s-bahn...toto chce naozaj niekto porovnavat s BA???
Chces mi povedat, ze Cesi, Madari a Poliaci su tak blbi a zaostali, ze prave my im musime ukazat ako sa spoplatnuju cesty v meste??? To vo Varsave a Budapesti (mestach velkych ako Vieden) mudre hlavy neprisli na to, na co prisli Austrianci?
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod devil » 13. Dec 2013 08:06

nielen vo viedni aj v prahe a budapesti maju metro, aj primestske zeleznice tak preco nespoplatnuju svoje dialnice ? ku KE sa nevyjadrujem lebo su tam take vymozenosti ako prechody pre chodcov na RC ale BB, BA ale aj tzv. SO NR by mali byt spoplatnene prave preto ze su spoplatnene aj ostatne casti D/RC mimo miest.

ulice by sa predsa zahltili domacimi, ktori by si nekupili znamku a nemohli by tak na D1...cize by sa viac zatazili oblasti SNP, Apollo, centrum, atd...a cielova doprava by si tak viac postala na semaforoch po zjazde z dialnice...


ale bol by to tlak na zatraktivnenie MHD, no keby tito lokalpatroti vo volbach volili zle tak by sa nadalej skvarili v kolonach. ja si myslim ze 8 pruhov na 2 cestnych mostoch v BA je aj pre petrzalku dost.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 13. Dec 2013 23:22

devil napísal:nielen vo viedni aj v prahe a budapesti maju metro, aj primestske zeleznice tak preco nespoplatnuju svoje dialnice ?

no ved prave preto, ze praha, varsava ani budapest sa nejde porovnavat s viednou ako to robis ty, ze prirovnas BA k W...
v tych zaostalych postkomunistickych mestach pochopili, ze nepotrebuju tahat dalsie peniaze od ludi, ktori nepotrebuju jazdit po dialniciach lebo na to nemaju, potrebuju sa len presunut v ramci mesta co najefektivnejsie a bohuzial aj v BA je stale najefektivnejsou IAD...
to, ze v BA ide dialnicny tranzit cez mesto, to je len docasne riesenie, ktore nebolo az tak velmi dobre premyslene, resp. kompetentni zaspali pri rieseni D4...to iste v KE, aj ked tu si myslim, ze obchvat az tak nehori ako v pripade BA...ale obe mesta budu mat obchvaty mimo...BB ma smolu, ze na obchvat mimo mesta nedorastie, aspon teda v najblizsich desatrociach...

devil napísal:ale bol by to tlak na zatraktivnenie MHD, no keby tito lokalpatroti vo volbach volili zle tak by sa nadalej skvarili v kolonach. ja si myslim ze 8 pruhov na 2 cestnych mostoch v BA je aj pre petrzalku dost.

dost vazne predpokladam, ze teraz sa len nakupia tie nove stroje, nieco sa opravi a postavi sa par sto metrov el. trate Safko - Petrzka a inac nic...je to stale maaaalo...
k tym 8 pruhom....vsetkych 8 vedie z/do v pripade SNP rovno do srdca Stareho Mesta, v pripade Apolla na okraj Stareho Mesta do aleje svetelnych krizovatiek, urcite by si ani ty nechcel aby sa toto dalej zahustovalo co i len o par aut...to by nechcel snad nik vo svojom meste...
dalsia vec v tomto je aj dalsich par aut z oblasti DNV, Lamaca, Dubravky, Karlovky atd...tieto maju totiz alternativu k D2 tiez rovno do Stareho Mesta...
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Andrej » 14. Dec 2013 21:38

Kanky, pride mi trochu vtipne povedat, ze prave v BA ludia nemaju na zakupenie dialnicnej nalepky, ak sa presuvaju po meste autom, s vysokou spotrebou, drahym parkovanim a obcas to auto aj tak vyuziju na cestu po SR, alebo najnovsie aspon do Voderadov :-) . Ked niekto denne jazdi po Pristavnom ci Lafranconi, tak si tu dialnicnu nalepku jednoducho kupi a nebude stracat desiatky minut naviac na vnutromestskych krizovatkach.

Nespoplatnenim len nadalej podporujeme IAD a namiesto koncepcneho riesenia pomocou MHD iba dalej znasobujeme problemy, ktore potom nevyriesi ani D4, R7 ci Sev.tangenda.

V KE sa neda hovorit o RC, cize nie je dovod na spoplatnenie. Nech sa spoplatni R4 a obchvat D1/R2, bez vynimky. Navyse spolu s BB su to znacne mensie mesta, ktore sa IAD nikdy nezaplnia tak, ako dnes BA.

Vieden je este aj tak pozadu oproti Londynu ci viacerym mestam, ktore platia aj za vstup auta do sirsieho centra :-)
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 15. Dec 2013 19:52

Andrej, presuvam sa autom po obchvate v BA uz niekolko rokov a prave na tom obchvate mam najnizsiu spotrebu paliva vobec...
stale si sa asi nepozrel v uliciach petrzalky ci karlovky, dubravky atd., ze kolko aut ma dialnicne znamky...je naozaj vela ludi, ktori dialnicu nepotrebuju...
spoplatnenim len chces upliest bic na ludi, ale koniec koncov tie peniaze nespasia ani BA ani SK...alebo myslis, ze ano?

koncepcne riesenie pomocou MHD - toto je vtipne, nic take sa neriesi, spoplatnenim ziaden krok vpred v koncepcii MHD nebude

ked sa v KE neda hovorit o RC, tak preco je tak oznacena? nech sa ale spoplatnia obchvaty, ktore obchvatmi su, nie cesty v meste...

Vieden, Londyn...tak toto je este vtipnejsie...k BA, BB a KE tahat Londyn, uz je na svete potom len par vacsich miest so stovkami km metra a superrychlou zeleznicou...:) v Britanii su dialnice a RC bezplatne, vratane dialnic v meste ci orbitaly M25 (plati sa akurat za prejazd cez Erzin most ponad Temzu resp. tunel aj to cca 1,5 libry), ani raz som za vjazd do centra Londyna neplatil, ale ak sa nieco zmenilo, tak daj prosim vediet :) Anglicko je krajina, kde je hustota dopravy jedna z najvyssich na svete...

ale porovnatelne alebo aj vacsie mesto v madarsku, polsku, cesku nie a nie najst...co?
myslim, ze ked spoplatnia cesty v meste oni, tak po nich mozme aj my... :wink:
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Andrej » 15. Dec 2013 21:23

Kanky, motame sa dokola, takze poporiadku :-)

1. Peniaze navyse nespasia ani BA ani SK, ale bolo by to spravodlive voci zvysku SR, kde sa za znamky na dialnici plati bez vynimky.

2. Viackrat opakujem, ze spoplatnenie musi prist ruka v ruke s väcsou zmenou MHD a vystavbou D4/R7.

3. V KE sa nejedna o RC, ale o cestu pre motorove vozidla, resp. privadzace, s prechodmi pre chodcov a urovnovymi krizovatkami.

4. Neziadam spoplatnit vstup do mesta. Ziadam vyriesit dopravu tak, aby som nemal problem dostat sa kdekolvek, ci pridem do BA z mestskej casti alebo z Novej Sedlice, ci chcem ist do centra alebo do okrajovej casti. Vo Viedni, Londyne, Prahe, alebo ak chces aj v Brne, Ostrave ci Grazi takyto problem nemam, v BA ten problem mam aj ked ju poznam ovela lepsie a je jedno, ci pouzijem auto alebo MHD.
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 15. Dec 2013 22:11

1. spravodlive je aj bude spoplatnit cestu mimo mesta, nie D/RC v meste, sluziacu vylucne mestu...spravodlive je aj bude ak zostane nadalej sucasny stav, cize ziadne mesto nema ziadnu spoplatnenu cestu, to je spravodlivost... :wink:

2. D4, R7 mimo mesta sa moze spoplatnit

3. vseobecne to, co nazyvame RC, je cesta pre motorove vozidla (oznac. autickom na modrom podklade), v KE je to taky mix, to co pises je len na casti...tak som zvedavy, ze keby sa spoplatnilo globalne, tak ako by to vyzeralo v KE...

4. ked pojde bratislavcan do N. Sedlice, tak si dialnicu mimo mesta zaplati a naopak, ked pojde novosedlican do BA, tak si zaplati taku istu znamku, obaja prejdu rovnaky pocet spoplatnenych km...toto je ta spravodlivost...
vsetky mesta co si vymenoval maju obchvaty mimo miest, vieden ma to tak pol na pol...a toto treba pochopit, ze BA nema obchvat mimo mesta...cize pre tvoj problem je riesenie - obchvat mimo mesta...

neviem preco mas taky pocit, ze ak sa spoplatni dialnica v BA, ze sa znizi pocet aut celkovo v BA...neznizi...len sa cast presunie na semafory, kde to len viac zahlti...dalsia cast si kupi dialnicne znamky, ale celkovo to bude mat vplyv akurat tak na vrecka obyc. ludi...
asi tak
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Pacho » 15. Dec 2013 23:46

Podľa mňa, v BA by sa mala dialnica spoplatniť. Určite by to neprinieslo neaké dramatické zmeny. Neviem si dosť dobre predstaviť, kto v súčasnosti jazdí v BA bez DZ. Úseky bez poplatku majú zmysel jedine, v takom prípade, ako napr obchvat Hornej štubne, a pod. kde je predpoklad, že by sa časť presunula späť do obce. Podľa môjho nároru ani R4 KE - Milhosť, by nemala byť spoplatnená. Spoplatnenie by malo vlastne regulovať intenzity na D. Ako prídem k tomu, keď mám DZ, a prechádzam cez BA, aby sa mi tam motal neaký BA , ktorý nema DZ, a zbytočne ma zdržoval?:
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 125
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod devil » 16. Dec 2013 11:28

ja zasnem, musim suhlasit s Pachom, napisal to velmi trefne. zaplatim si znamku a uzivam dialnicu a niekto si nezaplati znamku a uziva ju tiez. socializmus najhorsieho zrna. Kanky, znamena že "...sluziacu vylucne mestu" hadam si tu dialnicu nepostavilo mesto...a to ze nemame na vieden este neznamena ze musime rezignovat na sposob ze vykompezujme zlu MHD tym ze dialnica bude zadarmo.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod juraj1 » 16. Dec 2013 13:37

Ako ja k tomu prídem, že si ako obyvateľ mesta platím dane a premávajú sa mi po mestských komunikáciách a parkujú na mestských uliciach a parkoviskách autá iných značiek, ktoré žiadne dane neplatia? To už je spravodlivé? Parafrázujúc Pacha: chcem si zaparkovať pred vlastným domom a nechcem, aby mi tam zavadzal niekto cudzí...
juraj1
diskutujúci
 
Príspevky: 205
Obrázky: 2
Založený: 09. Sep 2005 14:44
Bydlisko: BA (TN)

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod ANDi » 16. Dec 2013 13:38

Uz by hadam stacilo... Proste sa NEZHODNETE.

juraj1
blbe prirovnanie, ak mas dom, tak mas vacsinou aj dvor, tam ti nikto stat nebude. A pochybujem, ze ullicu pred domom mas v sukromnom vlastnictve.
Obrázok používateľa
ANDi
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1142
Založený: 14. Júl 2012 16:12

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod juraj1 » 16. Dec 2013 13:50

Andrej napísal:
2. Viackrat opakujem, ze spoplatnenie musi prist ruka v ruke s väcsou zmenou MHD a vystavbou D4/R7.



S týmto súhlasím. Spoplatnenie prieťahu D1/D2 by sa dalo akceptovať v prípade, že už bude vybudovaná D4,R7 a dosiahnu sa zásadné pokroky v MHD a IDS tak, aby predstavovali reálnu alternatívu pre IAD. Ale aj v takom prípade by som vylúčil zo spoplatnenia Prístavný most a Lafranconi. R7 by bola spoplatnená tiež.
juraj1
diskutujúci
 
Príspevky: 205
Obrázky: 2
Založený: 09. Sep 2005 14:44
Bydlisko: BA (TN)

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod i15 » 16. Dec 2013 13:52

vraj veľa ľudí v BA nemá nálapku... prečo by aj mali, keď majú diaľnicu zadarmo?

je diaľničná nálepka daň? nie je, lebo typická daň skončí v bezodnej diere štátnej pokladnice a neprináša žiaden priamy benefit, kdežto diaľničná nálepka ten benefit prináša

spoplatnením D1 a D2 sa zvýši príjem rozpočtu a rýchlosť jazdy na nich... win/win situácia :)

na sociálne aspekty a zápchy na semaforoch kašlem, to potom môžme zrušiť nálepku úplne a odľahčíme tým prejazdy cez niekoľko stoviek obcí, ktoré majú spoplatnený obchvat.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Pacho » 16. Dec 2013 18:29

juraj1 napísal:Ako ja k tomu prídem, že si ako obyvateľ mesta platím dane a premávajú sa mi po mestských komunikáciách a parkujú na mestských uliciach a parkoviskách autá iných značiek, ktoré žiadne dane neplatia? To už je spravodlivé? Parafrázujúc Pacha: chcem si zaparkovať pred vlastným domom a nechcem, aby mi tam zavadzal niekto cudzí...


No Juraj, zlé, alebo veľmi zlé prirovnanie. všetci diskutujúci, zabúdajú na to, že väčšina aut platí aj cestnú daň, a to nie malé pálky. Pritom pomerne veľká čast firiem má sídlo v BA, a tam má aj registrované autá. A tak sa stáva, to, že auto s BA značkou, ktoré možna v BA ani nebolo, a chodí len po KE cestnú daň odvádza do BA, a verte mi nie sú to žiadné odrobiny. Taktiež to nie je porovnateľné s tým, že zasa v BA jazdia autá aj inými značkami. Preto ešte raz opakujem svoj názor, že FREE dialnice by mali byť regulátorom vyťaženosti , a nie akýsi pseudo sociálny aspekt, pre bohatých. A riešiť spoplatnenie dialnic v BA až po vyriešení MHD tak to je už úplna haluz, práve naopak, spoplatnená dialnica, by vytvárala na kompetentných ešte väčší tlak na riešenie MHD.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 125
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 16. Dec 2013 18:42

devil napísal:Kanky, znamena že "...sluziacu vylucne mestu" hadam si tu dialnicu nepostavilo mesto...a to ze nemame na vieden este neznamena ze musime rezignovat na sposob ze vykompezujme zlu MHD tym ze dialnica bude zadarmo.

ak by bola dialnica mimo mesta a na mieste dnesnej dialnice nie dialnicna 4prudovka, vsetkym by to vyhovovalo viac...
to nie je rezignacia, to potom rezignovali podla teba aj mesta, ktore maju metro resp. MHD na vyssej urovni ako BA a maju dialnice v meste alebo obchvaty zadara?
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 16. Dec 2013 18:46

Pacho napísal: Neviem si dosť dobre predstaviť, kto v súčasnosti jazdí v BA bez DZ. Úseky bez poplatku majú zmysel jedine, v takom prípade, ako napr obchvat Hornej štubne, a pod.

Preco podla teba v BA bojovali za rozsirenie nezpoplatnenej dialnice az po MUK Jarovce, ked podla teba maju vsetci DZ?
preco maju v porovnatelnych statoch vsetky cesty v meste a niekde aj obchvaty zadara?
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod Kanky » 16. Dec 2013 18:54

i15 napísal:vraj veľa ľudí v BA nemá nálapku... prečo by aj mali, keď majú diaľnicu zadarmo?

je diaľničná nálepka daň? nie je, lebo typická daň skončí v bezodnej diere štátnej pokladnice a neprináša žiaden priamy benefit, kdežto diaľničná nálepka ten benefit prináša

spoplatnením D1 a D2 sa zvýši príjem rozpočtu a rýchlosť jazdy na nich... win/win situácia :)

na sociálne aspekty a zápchy na semaforoch kašlem, to potom môžme zrušiť nálepku úplne a odľahčíme tým prejazdy cez niekoľko stoviek obcí, ktoré majú spoplatnený obchvat.

nemaju nalepku, lebo nemaju na to, aby niekam daleko jazdili alebo dalej mozno jazdia na vlaku a preto by mali byt zvyhodneni...je niekolko prikladov v BA, kedy sa z miesta A do miesta B na MHD presunies za 45 min, s 2 prestupmi...autom to trva 5-8 min...dakujem pekne
ty chces zvysit prijem rozpoctu mozno o niekolko tisic eurko, rozpoctu ktory potom urcite skupiny sikovnymi kartelmi okradaju o niekolko milionov???
v BA, BB ci KE nie je obchvat, su to prietahy mestom...
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Odoslaťod i15 » 16. Dec 2013 19:06

Pravda, bez kradnutia a kartelov by mohli mať osobáky diaľnice zadarmo, ale bohužiaľ kradne sa a to neovplyvníme

Neviem prečo spomínaš MHD, ja nechcem aby ľudia čo nemajú nálepku šli autobusom. Chcem aby si ju kúpili, alebo šli autom o niekoľko minút dlhšie. Okolie Trenčína je husto obývané a D1 spoplatnená - cestujúci si môžu vybrať, či pôjdu po bezplatnom, ale vyťaženom moste na I/61, alebo si priplatia za D1. To isté chcem aj od Bratislavákov. A namiesto Trenčína môžeme dosadiť x iných príkladov
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: nevo83 a 27 hostí.