Povrch vozovky

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Povrch vozovky

Odoslaťod mareks96 » 23. Nov 2014 15:18

Nikde som nenašiel thread na túto tému, tak som sa rozhodol že jeden založím. Chcel by som sa týmto dozvedieť aké sú typy povrchov používané vo svete, aké sú ich benefity, poprípade prečo nie sú používané u nás.

Ja som sa zatiaľ okrajovo dostal k informáciam o cementobetónových krytoch vozoviek. Podľa štúdie, ktorá pochádza so Španielska z roku 2010 sú lacnejšie ako asfaltové už pri výstavbe a pri údržbe je úspora až 60% v priebehu 20 rokov. Otázka je prečo ich nestaváme? Stavajú ich snáď všetky krajiny EÚ (minimálnectie vyspelé + naši susedia).
mareks96
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 500
Založený: 11. Okt 2014 08:14

Re: Povrch vozovky

Odoslaťod Qwert » 23. Nov 2014 16:25

Výhody CB vozoviek sú neodškriepiteľné. Podľa mňa hlavným dôvodom, prečo sa u nás nepoužívajú CB vozovky (mimo tunelov) je, to že naše najväčšie firmy na ich stavbu nemajú kapacity. Jednoducho si to ich vlastníci na ministerstve vydupali, že žiadna CB vozovka nebude, aby nemuseli investovať do technológie na ich výrobu, resp. aby sa do výhody nedostali firmy, ktoré túto technológiu majú k dispozícií.

Bohužiaľ to vyzerá, že aj v rámci plánovanej rekonštrukcie CB úsekov ciest prvej triedy, budú tieto vyasfaltované.
Qwert
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 445
Obrázky: 39
Založený: 12. Dec 2010 13:11

Re: Povrch vozovky

Odoslaťod ANDi » 23. Nov 2014 17:08

Obrázok používateľa
ANDi
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1142
Založený: 14. Júl 2012 16:12

Re: Povrch vozovky

Odoslaťod Pista » 23. Nov 2014 17:21

Témy týkajúce sa AB a CB krytov sú v Glosári: viewforum.php?f=20
Pista
diskutujúci
 
Príspevky: 167
Obrázky: 1
Založený: 10. Dec 2008 18:51


Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 18 hostí.