Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod Miro » 24. Júl 2023 09:46

Chorvátsko ide mýtnice rušiť. Neprejdú na diaľničné známky, ale platiť sa bude za prejdenú vzdialenosť, pričom prechádzajúce vozidlá bude registrovať kamerový systém podľa EČV.

Sám som zvedavý, ako im to bude fungovať.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod Kvík » 24. Júl 2023 10:11

Podľa mňa presne naopak, fyzické mýtnice sú beznádejne zaostalý a nepraktický systém, ktorý by krajiny mali čo najskôr kompletne zrušiť. Zaberá to veľa miesta, potrebuje to kopu hardvéru, údržbu, je to nepohodlné pre vodičov a zdržuje to premávku. Ako-tak to malo zmysel v 70tych rokoch, keď sa inak nedalo, ale pri dnešných technológiách je to anachronizmus a všetko môžeme riešiť omnoho lepšie elektronicky. Navheje úplne jedno, či chceme mať spoplatnenie fixné ako teraz, alebo podľa prejdenej vzdialenosti, alebo podľa ľubovoľného vzorca (ktorý môže brať do úvahy napríklad aj hmotnosť, počet náprav, náklady na konkrétny úsek alebo fázu Mesiaca).
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 273
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod pa3ck » 24. Júl 2023 12:00

Pre ilustráciu aktuálna situácia na najväčšej chorvátskej mýtnici Lučko: gallery/image_page.php?album_id=54&image_id=48989

7 km kolónu nepovažujem za štandardnú situáciu na európskej diaľnici.
Naposledy upravil pa3ck dňa 24. Júl 2023 12:31, celkovo upravené 1 krát.
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 952
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod sendvo » 24. Júl 2023 12:09

ty si vobec isiel niekedy po dialniciach s mytnicami? bol si niekedy v chorvatsku? jezisi toto je snad najhlupejsi napad ako som tu cital

spocitaj si kolko mame vyjazdov. prvych 10 rokov by si to myto zarabalo iba na tieto investicie. plus su vyjazdy kde nie je moc miesta na nieco take.

na nejaky komfortny vjazd do velkych miest by si mohol zabudnut. bratislavska dialnica by sa mohla rovno zburat :D

snad nechces porovnavat 3 minuty raz rocne na nakup znamky s platenim myta na kazdom vyjazde..

pokial sa ideme bavit o usekovom myte tak ok, technologie na to su. automaticke mytnice som videl v norsku a vo svedsku uz v roku 2006
https://www.google.at/maps/@63.2598464, ... ?entry=ttu
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 507
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod Jonathan » 24. Júl 2023 13:20

Určite nie je vhodné prerábať diaľnice na mýtne také, ktoré neboli projektované ako mýtne. Napr. MÚK. Na mýtnych diaľniciach je typická trupkovitá MÚK, na ktorej môže byť iba jedna združená mýtna búdka. Naopak takmer vôbec nie je vhodná MÚK typu diamant. V dnešnej dobe ak mýtny systém, tak elektronický.

A zaberá to veľa miesta. Napríklad pred Milánom to vyzerá takto https://www.google.com/maps/@45.556115, ... ?entry=ttu
Z ostatných asi 5 smerov podobne.
Jonathan
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 627
Obrázky: 31
Založený: 09. Feb 2005 09:49

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod rempo » 24. Júl 2023 13:30

prečo vlastne nefunguje všade mýtny systém na základe GPS veď je docela presný dnes už na 1,5m,aplikácia v telefóne sledovanie polohy ak vyjdem na diaľnicu a zaplatenie počtu km ktorý som prešiel po spoplatnenej ceste
História a súčasnosť výstavby diaľničnej siete na Slovensku na stránke http://www.historiadialnic.sk/
Obrázok používateľa
rempo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 745
Obrázky: 2319
Založený: 22. Feb 2010 00:25

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod Kvík » 24. Júl 2023 14:21

GPS má dostatočnú presnosť už desiatky rokov, odkedy vypli SA (2000), a problém je to aj tak iba vtedy, ak ide súbežne diaľnica a iná cesta. Lenže zase musíš mať buď telefón (a skoro určite s internetom, čo zďaleka nemá a nechce mať každý, a nepovažujem za dobrý nápad to vyžadovať), alebo potom nejakú dedikovanú mýtnu jednotku ako NA. Ktorá zase stojí peniaze.

Za mňa je najjednoduchšie skenovanie EČV na všetkých vjazdoch / výjazdoch, na to netreba na strane vodiča vôbec nič, čo by už nemal, a podstatná časť infraštruktúry už na Slovensku aj inde aj tak stojí, kvôli mýtu. Tu je akurát problém, čo robiť v prípade výpadku niektorej stanice, ale ten je riešiteľný.

Na druhej strane klientska aplikácia by mala ďalšie výhody: napríklad by sa cena mohla meniť dynamicky podľa aktuálnej premávky. Navyše sa nemusíš sa vôbec nad ničím zamýšľať, akurát koncom roka príde faktúra so zoznamom prejazdov a zaplať. Technologicky sme na to dávno zrelí, akurát chýba spoločenský tlak, vôľa niečo meniť a zrejme aj peniaze (aj keď tu by sa dalo dosť vybrať, platiť 60 € ročne za využívanie diaľnic, ak po nich niekto najazdí 20000 km, je úplne smiešne a nespravodlivé). No a potom je tu otázka, ako vymôcť peniaze od neplatičov, najmä zahraničných. Toto je asi jediná skutočná prednosť mýtnic, tam sa to obchádza veľmi ťažko.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 273
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod sendvo » 24. Júl 2023 15:12

Jonathan napísal:A zaberá to veľa miesta. Napríklad pred Milánom to vyzerá takto https://www.google.com/maps/@45.556115, ... ?entry=ttu
Z ostatných asi 5 smerov podobne.


a zapnutie aktualnej premavky pekne ukazuje ake to ma nasledky - obrovske kolony vo vsetkych smeroch. a to maju taliani telepass ale ani ten zjavne nepomaha. ja mam tiez v rakusku predplatene myto cize cez mytnice iba prechadzam a aj tak to je casto skoro rovnake zdrzanie - priebeznych pruhov je malo a musis spomalit na 50kmh aby ta nacitalo.

Kvík napísal: No a potom je tu otázka, ako vymôcť peniaze od neplatičov, najmä zahraničných


normalne by za nezaplatenie prisla pokuta ako doteraz a pokuty medzi statmi sa uz dnes posielaju celkom bezne
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 507
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod michaelse » 24. Júl 2023 19:12

uff...chciet v dnesnej dobe mytnice namiesto komfortu digitalizacie ???
mytnice su prezitok ktory zneprijemnuje cestovanie
michaelse
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 348
Založený: 23. Dec 2010 19:16

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod Xisco » 25. Júl 2023 07:19

Tieto rôzne systémy vyberania poplatkov diaľnic a napr. aj radarov ma odrádza na dovolenku ku moru autom. Môžu byť prípady, že prejdeš mýtnicou raz dva, ale niekde sú dlhé kolóny a ide sa krokom.
Xisco
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 341
Obrázky: 21
Založený: 18. Júl 2017 14:34

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod IDV » 25. Júl 2023 07:23

Osobne si laicky myslim ze ak by mal niekto platit rocne 300-500e namiesto 60e tak zacne jazdit po paralelnej ceste prvej triedy. Napriklad dochadzajuce smery z TT, SC, MA, DS, co by malo opacny efekt este menej vyzbieranych prostriedkov.
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod Miro » 25. Júl 2023 14:04

Neviem ako v iných štátoch, kde platia za prejdenú vzdialenosť, ale Chorvátsko ťaží z toho, že tam prichádzajú milióny turistov, ktorí raz za rok za cestu k moru tých cca 30-60 € dajú. My sme v inej situácii.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod Hank » 25. Júl 2023 14:59

Chciet prejst z funkcneho systemu e-znamky a e-myta na fyzicke mytnice je ako chciet prejst v mobilnom telefonovani z pausalnych faktur na predplatene karty s uctovanim odchadzajucich aj prichadzajucich hovorov po sekundach.

Staty, ktore stale prevadzkuju mytnice, predsa postupne prechadzaju na elektronicke systemy, nie naopak.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod JaNY » 25. Júl 2023 17:11

V New Yorku a okoli su 4 tunelove 10 mostnych mytnic. Poslednych 3-4 roky presli vsade na e-myta. Skoncili kolony a casove uspori su obrovske. Ako pise pan Hank, nevracajme sa naspet.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod pa3ck » 25. Júl 2023 17:46

Inak keď tu už riešime potenciálne zavedenie mýta pre osobné autá na Slovensku, je možné ho vyberať na úsekoch, ktoré boli postavené z fondov EÚ?

Aj keď teda vzhľadom na rozvoj elektromobility sa bude musieť v celej EÚ skôr či neskôr prejsť na zavedenie mýta na všetkých cestách s tým, že terajšia spotrebná daň na fosílne palivá by bola iba enviromentálnou a nie cestnou, resp. by sa prešlo na emisné povolenky
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 952
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod IceFox » 26. Júl 2023 19:25

Celý systém mýtnic je desne archaická vec, ktorá si zaslúži poslať do minulosti a najlepšie ak by sa z nej už ani nevracala. Je to veľké, otravné, zdržujúce. Ak už tak strašne treba mýtny systém (úprimne som radšej za známku hoci jej férovosť je veľmi diskutabilna), tak radšej počítanie km cez čitanie EČV.
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod 110mat110 » 31. Júl 2023 05:12

Tak tak. Treba system co najviac zjednodusit pre vodica a zaroven co najmenej zdrziavat dopravu. Znamka je v tomto smere slusny kompromis. Ale ak chceme naozaj kasirovat vodicov za kazdy prejazdeny kilometer, tak podme norskym sposobom. Citanie spz a nasledne vyuctovanie domov.

Inak nezabudajme na to, ze myto je pre soferov, co jazdia viac ako len do prace a domov vyrazne drahsie ako znamky
110mat110
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 407
Založený: 30. Júl 2019 12:56

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod ondrejko_t » 02. Aug 2023 10:27

Aslanove dialnice napísal:Prečo by sme mali silou-mocou prebudovávať niečo, čo je osvedčené a funguje perfektne?
ATo, čo tak veľmi pracuje proti systému hmotných mýtnych brán, je len pohodlnosť vodičov, ktorí už nadávajú, akonáhle majú trochu spomaliť. Tak si aj hneď myslia, že je to nepohodlné a že to je časovo nešetrné. Pravda je však taká, že tak isto času strávia platením mýta na diaľnici ako si zaobstarajú diaľničnú známku.

Začnem tým, že rovnako, ako drvivá väčšina vodičov s diaľničnou známkou ročnou chodím po diaľnici do a z práce. hádam mi nechceš povedať, že bude časovo rovnaké, keď teraz len vyjdem na diaľnicu a zídem z diaľnice a potom budem musieť zastaviť 4x, že to bude časovo narovnako.

Druhá vec... začal si zaujímavú tému - diaľnice vs. mýto. že možno prídeme k zaujímavým záverom. po pár príspevkoch je ale jasné, že Ty už záver máš. to už nie je diskusia.

no a k samotnej téme mýto vs. známka. osobne som za známku. kúpim raz a mám svätý pokoj. rovnako ako si môžem kúpiť permanentku na hokej, alebo do fitka. Môžem chodiť aj jednorazovo, potom si zvážim, čo sa mi oplatí. Áno, z mýta sa vyberie ďaleko viac peňazí. ale neverím, že na SVK by šli nazad do diaľníc. viď SkyToll. koľko to malo priniesť a kde to (vo väčšine) skončilo.
Odhliadnuc od toho, že mýto je pre mňa, ako občana a bežného šoféra ďaleko nákladnejšie. pre porovnanie, v roku 2015 som za ročnú diaľničnú zaplatil 50€ a za víkend po CRO diaľnici som zaplatil 70.
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 783
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod Miro » 02. Aug 2023 13:57

rovnako ako si môžem kúpiť permanentku na hokej, alebo do fitka. Môžem chodiť aj jednorazovo, potom si zvážim, čo sa mi oplatí.


Prečo by nemohol mať aj vodič na výber, či si kúpi ročnú (mesačnú, desaťdňovú atď.) známku, alebo bude platiť mýto podľa prejdenej vzdialenosti? Samozrejme nie v búdkach, ale elektronicky.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod ondrejko_t » 03. Aug 2023 06:56

ale ja s tým súhlasím, ak by bola taká možnosť. rovnako ako súhlasím s eu nariadením zaviesť aj jednodňovú známku.
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 783
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod svaco » 04. Aug 2023 23:32

Chorvati maju od 2025 prejst na elektronicke myto, len neviem ako to chcu vyberat. Teraz to maju tak, ze im neujde ani cent. Ako chcu toto dosiahnut bez mytnic to neviem. Riesit to zasielanim pokut do zahranicia je problematicke. Kazdopadne mytnice su archaizmus a pomaly koncia. Aj slovinci mali cca 20 rokov dozadu mytnice a presli na znamky.
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod badger-FB » 12. Aug 2023 18:46

kontrola v HR: https://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic ... 64#p273064

prejdeš, nezoskenujú ťa, máš problém
prejdeš, nezaplatíš, máš problém
...

čo sa dá vyčítať z tých príspevkov tej téme aj od užívateľa nollie

veď ale to ja viem z praxe u nás, čo si myslíš ako prebieha kontrola NADky? a sú tie prehrešky stále, nemá krabičku, má krabičku ale nefunguje.. tak nič, tak jednak sa to dá určiť ale bez mobilného to je na dlho to vypátrať, s mobilným to vieš operatívne riešiť a šľahneš mu pokutu, aby si pamätal (hliadky a počet pokút motivácia k odmene, čiže aj metodika kde stoja na to zase pomáha ten model ktorý je zavedený a nejaké prepočty koľko prešlo a sa vybralo), ver mi tá kontrola je dobrá a na cent to nemajú ani dnes, lebo sú stále prípady, že pracovník sa obohatil (v HR), stačí že nevydá potvrdení zopár a tie rampy blbnú a tie kamery a jedno s druhým, že tá tržba sa úplne denne síce počíta ale nepreratúva - a za každým len námatkové kontroly a kamery odhalia dlhoročné obohacovanie sa pracovníka na tej búdke a toto zmizne a ešte keď mali kuny, tak bežne ti nevydali a hádaj sa tam s ním etc.

automatizáciu majú už dnes, veď je kopa exitov kde 22-6.00 sa dá platiť len kartou/enc a žiadny pracovník tam nie je, vie tam prísť ale tam potom čakáš aj polhodinu.. to také menšie výjazdy/nájazdy, bezhotovostná platba, im ide hlavne o zrýchlenie na hlavných mýtniciach a zníženie zamestnanosti, aby dosiahli vyššiu efektivitu tých firiem, potom si prečítaj že NDSka má 1900+ zamestnancov a je ti zle (to ani nemáme búdky), lebo menšie náklady = vyššie investície, to chápu všade, len my nie
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod badger-FB » 12. Aug 2023 18:56

ale hlavne to mýto už teda vysúťažili (99 až 305 mil. eur), ešte asi hodnotia proces a zaplatia ho hlavne z fondu obnovy, lebo je to ideálny príklad podnikateľského zámeru, ktorý prinesie vyššiu efektivitu, to len taký detail ešte oproti nám, tak sa to robí do psej matere :D , oni to vysúťažia za pár rokov a my tu nevieme za 4 zmeniť stávajúcu službu..

a pokuty zo zahraničia? pcha, neviem kde žiješ.. bežne ti príde aj z ČR aj z Maďarska.. oukej, tak príde za mesiac, dva, ale ona príde, EÚ poprepájala systémy aj sociálnych zabezpečení, už len tak nezmeníš prácu a že doma neplatíš a inde berieš full cash.. a vyzvú ťa v cudzej reči pre teba na okamžité uhradenie ak uhradíš včas niečo ti odpustia ale ak nie tak obohatia ich najatú kanceláriu (aby tá na seba zarobila a oni nestratili čo im právom patrí), to všade tak majú, to nie je ako tu že tu roky jazdíš bez známky a potom si niekto zmyslí to riešiť a roky rieši a nič sa nedeje

a práveže to chcú na centrálnej bruselkej úrovnI: majte elektronicky - bude prehľad a postupne zladiť výbery s inými štátmi - jedna služba a pokryješ 4 krajiny a ona ti elektronicky presne povie komu čo patrí a prerozdelí to :) ale toho sa my tu len tak nedožijeme lebo.. budeme poslední, aby euráče išli do poslednej chvíle kam treba, tak sa zlaďuje prednostne tranzit
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod Miro » 13. Aug 2023 05:27

Z ČR mi prišla pokuta za rýchlosť v slovenčine, dokonca mi dali možnosť zaplatiť priamo v eurách na ich eurový účet.

A prišlo to rýchlo, asi do 10 dní.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Mýtne búdky vs diaľničná známka (čo je lepšie)?

Odoslaťod Sentilj » 13. Aug 2023 11:53

Miro o kolko si prekrocil limit a aka bola vyska pokuty, ak to nie je tajne? :)
Sentilj
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 492
Obrázky: 165
Založený: 06. Jún 2010 10:38

Ďalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 69 hostí.