Voľby 2006 a výstavba diaľníc

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod Adaios » 22. Mar 2006 10:32

eucitizen napísal:Adoas,

Smer 100% nepovedalo nie PPP, len ze sa m vyskusat na menej narocny usek. Druha vec je urcite nebude vladnut sam, urcite bude potrebovat koalicnich partnerov a ti mozno budu tlacit na PPP (tu zalezi kto moze byt ako koalicny partner).
Dalsia zaujmava vec je ze Smer uz sa nechal pocut ze euro by sa malo zaviest o 2 roky neskor nez rok 2009. Hlavne tvrdenie je ze ludia nei su nato pripraveni, ze malo zarabaju. Urcite pravda je ina: zato sa schovava vec ze urcite budu sa snazit zvysovat deficit na socialne programy. Mozno tam budu aj dialnie, mozno nie. Doteraz ich program je velky otaznik a dost populisticky, po druhe kolko toho splnia.
Ale inac mas pravdu.


eucitizen,

ja som ani nereagoval na Smer-SD.

Ja som napisal vseobecne co robi lavica na svete v viac ako 50% pripadov. Samozrejme ze ked je system rozbehnuty tak sa meni nebude. Dialnicna spolocnost "kryje" statne dlhy, PPP je schopne usetrit velke peniaze kazdy rok ale princip pri PPP+tienove myto je ako leasing - stat preplati na case a nie na samotnych platbach za rok. Leasing dnes vyuziva vo vyspelych krajinach viac ako 1/3 ludi, niekde aj viac ako 2/3 ludi - vybavenie a zariadenie domacnosti a bytov a domov, auta, ... nakoniec aj uver je na tomto principe zalozeny. Nie je na tom nic zle.

Ja nechcem zasahovat do priamych hodnoteni ziadnej strany kdekolvek na svete. "A boh chran toto forum od politickych tem. Politika rozdeluje ludi na celom svete." Ale mam pripomienku - neda sa od lavicovej strany ocakavat ze nebude podporovat socialnu oblast. Podobne sa podla mna neda kritizovat ze co dana strana slubuje a dopredu hodnotit co nebude - kym dana strana nie je v vlade a nema hlavne/vyznamne slovo.

A EURO - nic zle by sa nestalo aj keby SR prijala EURO o 2 roky neskor. Svet sa nerozpadne - CR, Polsko a Madarsko na tom budu podobne a co sa stane :?: ... mena EURO je o tom ze treba robit reformy a dodrziavat iste hranice rozpoctov - ale Nemecko a Francuzsko a Taliansko to vobec nerobia, dnes ani Portugalsko, Grecko atd. - a nic sa nedeje. Stale je EURO silnejsia mena nez USD a to o 20%. Ale nebudem pisat vyhody a nevyhody silnej meny atd. - sme OT.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod devil » 22. Mar 2006 11:19

je to jasne opravene dalsim prispevkom takze neviem preco na mna utocis

V SR je v aktualne rozostavanych cca. 80 km dialnicnej siete. V danej vete som zabudol napisat slovo "km".


Sorry Adoas, aspon vidno ze by som nemal robit tolko veci naraz.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod devil » 22. Mar 2006 11:22

este Einsteinova v Petrzalke


aj Ladce-Sverepec npr....tam plati moja veta Niektore su v prevadzke ale stale sa tam pracuje, tam je uz ale vacsina penazi preinvestovanych.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Dialniciar » 22. Apr 2006 14:43

Strana Smer-SD a niečo z jej programu k výstavbe diaľničnej siete:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=3515
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 22. Apr 2006 14:48

V roku 2002 Dzurinda vyhlásil, že Branisko a Ivachnovú bude v r. 2006 spájať diaľnica. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=3516

Ani nie sú všetky úseky rozostavané, ... :shock: ... tak potom dôverujte tejto strane tento rok a uvidíte na 100% diaľnicu v r. 2010 súvislú od BA až po KE. :twisted:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 23. Apr 2006 10:19

Diaľnice v Slovenskej republike by SNS vo vláde dokázala dostavať do piatich rokov, tvrdí Slota. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=3517
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod sezbrzni » 24. Apr 2006 08:19

ano. 2011 je taky realny termin, ako 2010.... :?
sezbrzni
sezbrzni
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1
Založený: 23. Feb 2006 18:54
Bydlisko: BA, KE

Odoslaťod Andrej » 24. Apr 2006 09:49

Dy napísal:V roku 2002 Dzurinda vyhlásil, že Branisko a Ivachnovú bude v r. 2006 spájať diaľnica. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=3516

Ani nie sú všetky úseky rozostavané, ... :shock: ... tak potom dôverujte tejto strane tento rok a uvidíte na 100% diaľnicu v r. 2010 súvislú od BA až po KE. :twisted:


Dy, Dzurinda nikde nepovedal, ze Branisko a Ivachnovú bude v r. 2006 spájať diaľnica.
Chcem deklarovať veľmi jasnú politickú vôľu, aby sme našli také riešenie, že rok 2006 by bol cieľovým horizontom, keď bude tunel Branisko spojený diaľnicou až po Ivachnovú

To nebolo vyhlasenie, iba mozny ciel. Nakoniec za tento usek nebol taky velky lobbing a zacalo sa makat na uskeoch pred ZA.
A za to, ze Meng-Janovce sa tak oneskorili, uz nemoze tato vlada, ale stavebne firmy :wink:
Nehovorim, ze SDKU je pre dopravu zrovna najstastnejsie riesenie (naopak, velmi rad by som bol, keby v kresle MDPT sedel niekto iny ako Prokopovic), ale co sa tyka ekonomiky statu, tato strana podla mna jednoznacne vedie.
Dialnicny program Smeru - nic konkretne nehovori, ale je zasa realny. Ak sa vsak Smer dostane do vlady s velkym poctom kresiel, tak ver tomu, ze zruinuje tuto republiku.
HZDS - ich sposob vystavby uz pozname - na prvy pohlad to vyzera ako super vystavba, ale ked sa pozries hlbsie - financovanie a vyber stavebnych firiem (vid. tunel Branisko), tiez to nie je stastne riesenie :wink:

Takze mozes si vyberat. Ja si myslim, ze vystavba D a RC v SR zacina konecne naberat na obratkach a je tu stale priestor na dalsi rast az na viac ako 1 mld Euro rocne. Ekonomika statu je teraz v najlepsom stave od vzniku SR. Dialnica BA-KE v roku 2010 nebude, nech bude pri moci akakolvek strana.
Ja budem volit taku stranu, ktora bude odovzdavat stav republiky v r. 2010 v najlepsom stave.
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod Dialniciar » 24. Apr 2006 11:10

Andrej,

nie je mojím cieľom tu rozoberať politiku, to by sme sa začali hádať, tomu ver. Ja len uvádzam jednotlivé programy strán.

SDKÚ absolútne zlyhala v oblasti dopravnej infraštruktúry a to je zásadná časť vývoja hospodárstva.

Strana Smer je dosť výrazne populistická, ale na druhú stranu ešte nemala šancu ukázať, čo vie.

Strana SNS hovorí o 5 rokoch, ale nekonkretizuje aké diaľnice a akým spôsobom.

Strana HZDS rozbehla diaľničnú výstavbu a išlo jej to.

Problém na Mengusovce-Jánovce zavinil štát cez NDS, a.s. pre zlý až deravý tender a nie stavebné firmy, to čo mi tu píšeš?

Problém Hydrostavu - kde bola vláda od r. 1998 ??? Prečo nerobila lepšie kontroly atď. ?

Ja nevolím ani HZDS, ani Smer, SDKÚ. Takže mi to je jedno. Volím SNS, to vie o mne každý. A tak ako ani SNS nebude mať diaľnice za 5 rokov postavené, tak ani SDKÚ nedosiahla od r. 98 do r. 02 zvýšenie platov o 100% atď.

Nemiešaj politiku do fóra, je iné písať o programoch a iné je písať, čo kto ako povedal a myslel. Strana SDKÚ ovláda ministertvá financií a dopravy - čo viac je potrebné pre dopravnú infrasštruktúru a politická vôľa nie je reálna, keď sa šetrí a škrtá v tejto oblasti tak, že sa to postaviť nedá. Si najprv uvedom, čo píšeš a potom hodnoť.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod fh » 24. Apr 2006 12:50

Politické strany sa vyjadrujú k výstavbe diaľnic, ale dovolím si tvrdiť, že žiadna strana nestavia diaľnice. Vo vláde bolo a bude viac strán a to je aj viacero názorov. Či má, alebo bude mať konkrétna strana ministra má vplyv, ale aj tak treba to hlavné: peniaze,peníze,peneži 8) .
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Odoslaťod devil » 24. Apr 2006 13:08

Strana HZDS rozbehla diaľničnú výstavbu a išlo jej to.


dovolim si nesuhlasit...podla stranky

http://www.highways.sk/highways/opening.html

Za vlady Hzds 94-98 sa odovzdalo okolo 110-120 km D, niektore useky sa zacali, ale ich rozostavnanost nedosahovala ani 50 % (niekde este menej). Vacsina sa odovzdavala na konci volebneho obdobia ako to uz byva zvykom, ale v prepocte na jeden rok to vychadza okolo 30 km. to na prvy pohlad nevyzera zle, ale...lenze:

1/ Velka cast bola len 1/2 profil a za dostavbu zaplatila az nova vlada.

2/ Vacsina usekov sa nachadza v relativne lahkom terene, a v cenach tych rokov je to dobry start ale zeby jej isla stavba D...tak to je trochu silne...

3/ Nehovoriac o tendroch ci vlastne netendroch...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod aquila » 24. Apr 2006 15:14

suhlasim s devilom, kdesi to bolo aj spocitane, ze k septembru 1998, kedy sa odovzdavali useky bolo tusim az 60 km dialnic a rychlostnych ciest odovzdanych v polovicnom profile. tieto useky sa dostavavaju vlastne az dodnes ..

a dost casto trpela aj kvalita .. ci uz nestastny most pri beckove ktory sa zacal prepadavat, alebo problemy s mostami pri dialnicnom obchvate trencina. uz sa na niektorych usekoch musel menit aj asfalt ... takze zase ked sa povie A treba povedat aj B.

ale problem dialnic bol najviac eskalovany v rokoch 1998 az 2002. resp najvacsi problem bol v tom, ze z hojna bolo zrazu ho... mno nic proste ;) co tiez nebol najlepsi pristup.

aj ked je fakt ze do rokou 2002 sa dokoncovali tie "otvorene" meciarove dialnice ...
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Dialniciar » 24. Apr 2006 16:40

devil napísal:
Strana HZDS rozbehla diaľničnú výstavbu a išlo jej to.


dovolim si nesuhlasit...podla stranky

http://www.highways.sk/highways/opening.html

Za vlady Hzds 94-98 sa odovzdalo okolo 110-120 km D, niektore useky sa zacali, ale ich rozostavnanost nedosahovala ani 50 % (niekde este menej). Vacsina sa odovzdavala na konci volebneho obdobia ako to uz byva zvykom, ale v prepocte na jeden rok to vychadza okolo 30 km. to na prvy pohlad nevyzera zle, ale...lenze:

1/ Velka cast bola len 1/2 profil a za dostavbu zaplatila az nova vlada.

2/ Vacsina usekov sa nachadza v relativne lahkom terene, a v cenach tych rokov je to dobry start ale zeby jej isla stavba D...tak to je trochu silne...

3/ Nehovoriac o tendroch ci vlastne netendroch...


devil,

ty zrovna môžeš tak akurát nesúhlasiť so mnou a to je tak všetko. Ty vôbec nevieš nič o tom, čo to je proces "začať a rozbehnúť výstavbu diaľničnej siete", na to nie si ani odborník, ani si to nikdy nerobil a dovolím si tvrdiť, že o tom nič okrem tohto fóra ani nevieš.

A že aquila súhlasí ? Jeden most pri Beckove je dosť málo, problémy s Braniskom boli známe aj pred zverejnením, ale vy všetci mladí odborníci z fóra zisťujete už dávno objavené ... a potom o tom doširoka píšete.

Čo Mečiar začal, to Dzurinda dokončil, nič viac. A SR je na tom stále tak, že nie je ani 50% diaľničnej siete dokončenej. Sme v EÚ. A nič sa nedeje výraznejšieho.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Jarda » 24. Apr 2006 17:02

Nepřipadá mi, že pokud jde o dálniční síť, by na tom Slovensko bylo hůř než jiné nové země EU. Před nějakými pěti lety toho v ČR bylo rozestavěno méně než v SR teď a to je ČR 2x větší. Situace na Slovensku mi v tomto směru nepřipadá vyloženě špatná.
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod devil » 24. Apr 2006 17:44

Dy, a ty mozes konstatovat ze "Sdku zlyhala", si obycajny stavbar ktoremu sa nepaci co sa tu udialo po 1998, a to je tvoj problem, nie moj. A nemas pravdu. Vystavba musela byt zregulovana lebo program Hzds bol dlhodobo nefinancovatelny a to nielen pri D. A co take "vyraznejsie" by sa malo diat, nechapem o co ti ide :?:
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Caesar » 24. Apr 2006 17:57

devil napísal:... si obycajny stavbar ...


Devil, pre Teba je stavbár zrejme nadávka. Absolútne nevieš o čom píšeš a urážaš ostatných naokolo. Aj keď máš v názve "devil", mal by si sa ovládať.
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod devil » 24. Apr 2006 18:13

nikoho nechcem urazit...ani nahodou...a nie je to nadavka...ani pre mna...ale za svojim si stojim ci sa to tebe alebo niekomu inemu paci alebo nie. Mna si akurat urazil konstatovanim "Absolútne nevieš o čom píšeš a urážaš ostatných naokolo"
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Caesar » 24. Apr 2006 19:39

devil napísal:nikoho nechcem urazit...ani nahodou...a nie je to nadavka...ani pre mna...ale za svojim si stojim ci sa to tebe alebo niekomu inemu paci alebo nie. Mna si akurat urazil konstatovanim "Absolútne nevieš o čom píšeš a urážaš ostatných naokolo"


Naopak devil, ty si ten, kto provokuje stavbárov a ľudí okolo nich a to takmer všetkými svojimi príspevkami "akože k veci".

Ty si myslíš, že ja som ťa urazil? Tak v takom prípade, ja by som musel byť urazený už oveľa viackrát než ty, za niektoré, viaceré, tvoje príspevky, ktoré si tu napísal a to už je jedno, či tu zostali alebo boli zmazané.

Za čím si ty stojíš? Za ničím, ani za tvrdením v téme Poľsko, že si demagóg. Si neobyčajný had, ktorý sa len vykrúca na tomto fóre, nič viac, nič menej. Niekedy to je potrebné, ale niekedy devil, strácaš slušnosť pri argumentovaní, podobne ako aj kaviarista.

V r. 1998 a v r. 1999 spravila vláda to, čo by si nedovolila žiadna iná vláda. Zastaviť rozostavané úseky, to neznamenalo zastaviť plánovanú výstavbu v hodnote 150 mld. SKK, ale zastaviť vo svojej podstate diaľničnú výstavbu a keďže to mala byť vláda zodpovedná, tak mala vedieť, že budú rásť ceny a to povedie k vysokej inflácií a to až k takej, ktorá jednoducho tie rozostavané úseky predraží o 100%.

Kritizuješ otváranie úsekov na 1/2 profil. A čo dnes robí dnešná vláda :?: Na D1 sa budú otvárať úseky na 1/2 profil. Aspoň to bol zámer ešte pred predčasnými voľbami. Aj Branisko je len na 1 rúru. Aj D3 sa plánuje stavať len na 1/2 profil.

Rozostavané diaľnice sa mali dostavať, to nemá nič spoločné s tým, že niekto je stavbár. Pretože každý ekonóm vie, že tento krok stál SR veľmi veľa a to ako doma, tak vo svete.

Stoj si za svojimi argumentami, ale nemáš pravdu ty. :!: A za týmto si stojím ja. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Dialniciar » 24. Apr 2006 19:59

devil napísal:Dy, a ty mozes konstatovat ze "Sdku zlyhala", si obycajny stavbar ktoremu sa nepaci co sa tu udialo po 1998, a to je tvoj problem, nie moj. A nemas pravdu. Vystavba musela byt zregulovana lebo program Hzds bol dlhodobo nefinancovatelny a to nielen pri D. A co take "vyraznejsie" by sa malo diat, nechapem o co ti ide :?:


Ano, ja to môžem konštatovať, na základe dlhodobých skúseností s výstavbou cestnej a aj diaľničnej infraštruktúry od komunistov cez Mečiara až po Dzurindovcov. A môžem hodnotiť len to, čo sa reálne dialo, nie to, čo mohlo byť a nebolo. Komunisti stavali diaľnice pomaly, diaľnice nebola ich priorita. Mečiar reálne rozbehol diaľničnú výstavbu a to znamenalo nárast počtu otváraných kilometrov. Dzurinda de facto hlavne dostaval rozostavané, ale to až potom, čo to rozostavané zastavil.

A že som stavbár ? A čo tým chceš akože povedať ? Lebo ty si kto ? A nie, nepáči sa mi to, čo sa v r. 1998 až 2002 dialo v oblasti diaľničnej výstavby a v skutočnosti až do r. 2004. A ani r. 2005 nie je v poriadku, pretože nárast peňazí na diaľnice o viac ako 25% ročne je nezdravý a nedajú sa tieto peniaze minúť, čoho dôkazom je neprečerpanie financií a stále pomalá výstavba vzhľadom na plánované investovanie. A poračuje to aj rokom 2006.

Výstavba nemusela byť zregulovaná, nie tá, čo prebiehala. To čo tu píšeš ? Výstavba mala na otváranie ročne 35 km, nie na 70 km, čo boli niektoré plány. Stred by bol prijateľný. A čo sa také stalo ? Zastavila sa výstavba diaľnic, dostavby Mochoviec, ... a dnes ? Dnes to chýba.

A nie že o čo ide mne, ale o čo ide tebe ?
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod wazari » 24. Apr 2006 20:40

Caesar napísal:Rozostavané diaľnice sa mali dostavať


OK, zapojim sa trosku aj, aj ked je mi jasne, ze si koledujem, ale hadam to prezijem v zdravi :wink:

Trosku sa mi nepaci ten imperativ - mali sa dostavat. Spomina sa tam dakych 150 mld - aj ked to asi nebol rocny rozpocet, je to vcelku dost penazi. Ak sa dobre pamatam, cena penazi bola vtedy dost vysoka, blizila sa k 30%. Niekto tu raz na fore argumentoval, ze v doprave boli pozicky s nizkymi urokmi (okolo 6 % sa mi zda) - lenze to boli ucelove uvery vacsinou z EIB - a to nie je bezodny zdroj - po jeho vycerpani by nasledovali "normalne" pozicky. Ano, mohlo sa to vtedy tlacit, co to da a mohli sme aj skoncit ako Argentina pred par rokmi.

Asi kazda vlada, ked ma problemy, zoskrta investicie - a kde su najvacsie investicie? Urcite na dialnice. A problemy tam boli, rok 1999 bol tusim s doteraz najnizsim rastom. Mozno sa rast mal tlacit cez investicie - ale tam uz asi hrozila pozicia tej Argentiny, deficity rozpoctu boli vcelku vysoke.

Kedysi nas v skole ucili, ze kazdy stavbar dava robotu dalsim 4-5 ludom. Za Meciara sa hovorilo, ze z kazdej koruny vydanej na dialnice sa 60 halierov vrati do statneho rozpoctu. Ale pamatam si, ze strojarske podniky, co sa na to spolahli, sa stazovali, ze stavebne firmy od nich nekupuju stroje, ale ze kupuju zahranicne - taka drobna trhlinka vo vtedajsom plane ...

Toto forum je o dialniciach, ale zase postavit vec tak, ze tento stat stoji a pada na vystavbe dialnic ...
OK, dialnice su dolezite, ale mozno ak by sa to nestoplo vtedy, padlo by to o rok ci dva ...

K tomu, ako to funguje teraz sa radsej nevyjadrujem.

Este poslednu poznamku.
Kedysi na tomto fore som cosi popisal o mojom nazore na privatizaciu pred rokom 1998. Avsak vtedy som tam zabudol dopisat jednu vetu: Ak by sa pred rokom 1999 nebudovala slovenska kapitalotvorna vrstva, ale privatizovalo by sa tak, aby cosi z toho mal aj tento stat, tak minuly rok sme mohli po dialnici dorazit do Kosic.

OK, pre istotu poznamku - doteraz som bol volit 1x a volil som SNS - ale to uz je dakych 16 rokov.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Caesar » 24. Apr 2006 21:17

wazari napísal:Trosku sa mi nepaci ten imperativ - mali sa dostavat. Spomina sa tam dakych 150 mld - aj ked to asi nebol rocny rozpocet, je to vcelku dost penazi. Ak sa dobre pamatam, cena penazi bola vtedy dost vysoka, blizila sa k 30%. Niekto tu raz na fore argumentoval, ze v doprave boli pozicky s nizkymi urokmi (okolo 6 % sa mi zda) - lenze to boli ucelove uvery vacsinou z EIB - a to nie je bezodny zdroj - po jeho vycerpani by nasledovali "normalne" pozicky. Ano, mohlo sa to vtedy tlacit, co to da a mohli sme aj skoncit ako Argentina pred par rokmi.

Asi kazda vlada, ked ma problemy, zoskrta investicie - a kde su najvacsie investicie? Urcite na dialnice. A problemy tam boli, rok 1999 bol tusim s doteraz najnizsim rastom. Mozno sa rast mal tlacit cez investicie - ale tam uz asi hrozila pozicia tej Argentiny, deficity rozpoctu boli vcelku vysoke.

Kedysi nas v skole ucili, ze kazdy stavbar dava robotu dalsim 4-5 ludom. Za Meciara sa hovorilo, ze z kazdej koruny vydanej na dialnice sa 60 halierov vrati do statneho rozpoctu. Ale pamatam si, ze strojarske podniky, co sa na to spolahli, sa stazovali, ze stavebne firmy od nich nekupuju stroje, ale ze kupuju zahranicne - taka drobna trhlinka vo vtedajsom plane ...

Toto forum je o dialniciach, ale zase postavit vec tak, ze tento stat stoji a pada na vystavbe dialnic ...
OK, dialnice su dolezite, ale mozno ak by sa to nestoplo vtedy, padlo by to o rok ci dva ...

K tomu, ako to funguje teraz sa radsej nevyjadrujem.

Este poslednu poznamku.
Kedysi na tomto fore som cosi popisal o mojom nazore na privatizaciu pred rokom 1998. Avsak vtedy som tam zabudol dopisat jednu vetu: Ak by sa pred rokom 1999 nebudovala slovenska kapitalotvorna vrstva, ale privatizovalo by sa tak, aby cosi z toho mal aj tento stat, tak minuly rok sme mohli po dialnici dorazit do Kosic.

OK, pre istotu poznamku - doteraz som bol volit 1x a volil som SNS - ale to uz je dakych 16 rokov.


Rozkazovací spôsob sa ti nepáči. A ja som zámerne podčiarkol zase tvoj spôsob vyjadrovania = neistota ako "možno, asi" ... a čo mohlo byť a čo bolo.

Ako som ti napísal v IS, tak časť zopakujem aj v tejto téme.

Cena peňazí bola v priemere 20%. Pretože to aj dnes je cena peňazí na max. aj 10%, aj keď sa dá aj 3% a priemer je cca. 3%, takže buďme presný. A boli to krátkodobé úvery, nie dlhodobé, takže SR neprerábala ako sa vtedy hovorilo a určite diaľničný program nespôsoboval problémy v ekonomike. SR nebola závislá na EIB, takže čerpanie sa dalo realizovať dlhodobo a hlavne, nevyčerpalo sa, takže je zbytočné písať o niečom, čo nebolo a keby aj bolo, nič by sa nedialo.

Správne, rok 1999 bol rast cca. 1,5%. Problémy boli, ale nie s diaľnicami, ale s tým, že sa skutočne nečakane okrem iného zastavil diaľničný program a rozvoj cestnej siete. Nasledovalo výrazné zdraženie všetkých energií, čo spôsobovalo problémy tak domácnostiam ako aj všetkým domácim firmám a začala stúpať nezametnanosť. Mám pokračovať :?: Je asi jasné, že diaľnice v tomto boli niekde na konci, ale dnes je jasné, že diaľnice chýbajú. Je to jedna z troch požiadaviek zahraničných investorov. Keby diaľnice nechýbali, tak by sa nezvyšovali výdavky na výstavbu diaľničnej infraštruktúry od pravicovej vlády ročne o viac ako 50% od r. 2004 dodnes. Takže wazari, nesúhlasím s tebou v tom, že diaľnice nie sú potrebné.

Mohli sme skončiť ako Argentína. Tak to potom dnes Portugalsko, Taliansko a Grécko aj Nemecko atď. sú Argentínou. A ty sám veľmi dobre vieš ako znalec na EÚ, že to tak nie je a prečo to tak nie je.

Nemyslím si, že diaľnice mali plniť to, čo ty si napísal a teda aj aby firmy kupovali domáce stroje a aj aby štát financoval výstavbu diaľnic a aby štát dával prácu atď. Veď to bol voľný trh, kapitalistický trh. A je to tak aj dnes. Dnes dokonca chcela vláda predať aj zbrojárske firmy, ktoré vyrábajú také stroje ako húfnica Zuzana alebo Aligátor atď.

A neviem prečo sa nechceš vyjadriť k tomu ako sa stavia dnes :?: Kritizovať minulosť bez uvedenia názoru na súčasnoť je nesprávne.

A o tom, čo mohlo byť v r. 2005 by som nepísal, pretože nevieš, čo by bolo keby neprišiel Dzurinda. (Argentína?) A dokonca prišiel Dzurinda, ale D1 v KE v r. 2010 nebude. Takže Argentína?
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod johhan » 24. Apr 2006 21:54

No to čo spravil Miki v 98 bol typický slovenský mantinelizmus - financovanie a tým aj stavanie mohlo pokračovať plynule s nejakým 1-2 ročným spomalením. Len tu sa to zobralo troška ako pomsta a pomstili sa aj stavebným firmám. Peniaze na úvery boli drahšie oproti normálu o 2 %( cca 16% ). Iba jeden - posledný úver vo výške asi 300 mil Skk bol zobraný za 28,5% A to bolo tesne pred voľbami.

Ako povedal Čarnogurský, Mečiar či chceme a či nechceme a či sa nám to páči a či nie bude "otcom vlasti". A tak isto Mečiar naštartoval výstavbu dialnic. A nebol to Mikuláš Dzurinda, blahej pamäti minister dopravy SR.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod wazari » 24. Apr 2006 22:10

:wink:

ta neistota je moj styl a sposob vyjadrovania - samozrejme nie vsade, ale na tomto fore si to mozem dovolit :wink:

podciarkol si zhruba 17 veci, z toho 8 by som mohol uviest ako fakty, zvysok je moj nazor

pretoze to je "akademicka" debata, vieme, co sa stalo, ale nepozname a nikdy nebudeme vediet, ci a ako by to fungovalo inak

priklad - uviedol si, ze to boli kratkodobe uvery - a co potom? splatili by sa? boli by na ne peniaze? zobrali by sa nove? za vyssi urok? za nizsi? je vela moznosti a vplyvaju na to aj ine veci a nikto nevie, ako by sa vtedy niekto zodpovedny rozhodol a ako by to nakoniec dopadlo

nikde v prispevku som nenapisal, ze dialnice nie su potrebne :wink:

k Taliansku a Grecku by som dal aj Belgicko - ale my sa s nimi zatial nemozeme porovnavat

domace stroje - vtedy sa o tom pisalo v tomto duchu a niektory podnik sa stazoval v novinach (myslim, ze to boli PPS Detva) - to si pamatam velmi dobre

hm, nemyslis si, ze by dialnice mali plnit niektore funkcie? - minimalne v druhom bode (aby štát financoval výstavbu diaľnic) ta Dzurinda vyslysal :wink:

dnes? ocakaval by som daleko lepsi pristup po rokoch skusenosti, skoda pisat
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod devil » 25. Apr 2006 09:12

Si neobyčajný had, ktorý sa len vykrúca na tomto fóre, nič viac, nič menej.


Myslim si presne to iste o tebe, ale nemam chut sa k tomu viac vyjadrovat. ohladom financovania suhlasim s wazarim, sam by som to lepsie nenapisal...

Výstavba nemusela byť zregulovaná, nie tá, čo prebiehala.


to suhlasim...tam vsak islo tak o max. 45-50 km...ak myslis toto:

http://www.highways.sk/highways/year1999.html

Kritizuješ otváranie úsekov na 1/2 profil.


nekritizujem 1/2 profil ako taky, ale nie je to plnohodnotna dialnica, a vlada po 98 na ich dokoncenie musela davat peniaze. rozhodla tak ako rozhodla a to je vsetko.

Výstavba mala na otváranie ročne 35 km, nie na 70 km, čo boli niektoré plány. Stred by bol prijateľný. A čo sa také stalo ?


ale ved aj za vlady MD sa otvorilo niekolko usekov sice menej ako predtym ale predsa. aj tento rok sa budu otvarat, a bude to slusne. Spomalenie vystavby bolo mnohokrat vytknute Sdku a napriek tomu boli (su) vo vlade aj po 2002.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Dialniciar » 25. Apr 2006 11:17

devil napísal:ale ved aj za vlady MD sa otvorilo niekolko usekov sice menej ako predtym ale predsa. aj tento rok sa budu otvarat, a bude to slusne. Spomalenie vystavby bolo mnohokrat vytknute Sdku a napriek tomu boli (su) vo vlade aj po 2002.


Vláda MD trvá od roku 1998 a počet km, ktorý sa otvoril je smiešne nízky.

A súhlasím s Caesarom, že si len had. :lol:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 21 hostí.