D1 Hubová-Ivachnová: PPP alebo eurofondy?

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Akú formu financovania tohoto úseku uprednostňujete?

Jednoznačne PPP
4
18%
Eurofondy
17
77%
Žiadnu z uvedených, len výstavbu zo štátneho rozpočtu
0
Žiadne hlasy
Iný názor
1
5%
 
Celkový počet hlasov : 22

D1 Hubová-Ivachnová: PPP alebo eurofondy?

Odoslaťod Branco » 08. Jún 2006 08:52

Váš názor?
Naposledy upravil Branco dňa 08. Jún 2006 12:50, celkovo upravené 1 krát.
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod Dialniciar » 08. Jún 2006 10:52

Oveľa lepšia téma už aj s rozsiahlym hlasovaním je tu:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=730
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Branco » 08. Jún 2006 11:14

Toto nie je diskusia, ale téma, resp. hlasovanie. Inak diskusia v PPP téme je skutočne výborná, hoci viac odzrkadľovala situáciu ca. pred rokom. Možno sa časom tiež obe témy spoja...

Cez eurofondy a pravdepodobne cez PPP tečie a bude tiecť najviac peňazí na diaľnice. Viaceré úseky - napr. Jánovce-Jablonov a Hubová-Ivachnová sú súčasne v zásobníkoch projektov pre Kohézny fond, ako aj v projektoch PPP.
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod Dialniciar » 08. Jún 2006 11:40

Branco napísal:Toto nie je diskusia, ale téma, resp. hlasovanie. Inak diskusia v PPP téme je skutočne výborná, hoci viac odzrkadľovala situáciu ca. pred rokom. Možno sa časom tiež obe témy spoja...

Cez eurofondy a pravdepodobne cez PPP tečie a bude tiecť najviac peňazí na diaľnice. Viaceré úseky - napr. Jánovce-Jablonov a Hubová-Ivachnová sú súčasne v zásobníkoch projektov pre Kohézny fond, ako aj v projektoch PPP.


A kde je napísané, že aj po r. 2010-2014 sa bude stavať diaľničná sieť cez PPP ?

Kým ale cez EÚ sa bude stavať dovolím si povedať už dovtedy, kým bude SR v EÚ.

Toto nie je diskusia a je to hlasovanie - je to však na diskusnom fóre a tak to dovolím si tvrdiť, diskusia je.

Nespochybňujem význam PPP a EÚ - ale nedá sa to oddeliť od seba tak, ako sa to ani nedá spojiť k sebe, ... diaľnice potrebujú v 99% štátoch viaczdrojové financovanie, ... spájanie tém stráca význam, keď budú v obidvoch témach rôzne otázky, rôzne názory.

Čo bolo pred rokom a čo bude o 5 rokov ? Tá téma, ktorú založil Caesar rátala práveže s možnosťou vylúčenia/ponechania PPP pri rôznych možnostiach, preto sú tam aj bankové úvery a štátny rozpočet a správne je tam poznamenané v 1. príspevku, že EÚ bude financovať diaľnice v každom prípade. :lol:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Branco » 08. Jún 2006 12:01

Dy napísal:
Branco napísal:Toto nie je diskusia, ale téma, resp. hlasovanie. Inak diskusia v PPP téme je skutočne výborná, hoci viac odzrkadľovala situáciu ca. pred rokom. Možno sa časom tiež obe témy spoja...

Cez eurofondy a pravdepodobne cez PPP tečie a bude tiecť najviac peňazí na diaľnice. Viaceré úseky - napr. Jánovce-Jablonov a Hubová-Ivachnová sú súčasne v zásobníkoch projektov pre Kohézny fond, ako aj v projektoch PPP.


A kde je napísané, že aj po r. 2010-2014 sa bude stavať diaľničná sieť cez PPP ?

Kým ale cez EÚ sa bude stavať dovolím si povedať už dovtedy, kým bude SR v EÚ.

Toto nie je diskusia a je to hlasovanie - je to však na diskusnom fóre a tak to dovolím si tvrdiť, diskusia je.

Nespochybňujem význam PPP a EÚ - ale nedá sa to oddeliť od seba tak, ako sa to ani nedá spojiť k sebe, ... diaľnice potrebujú v 99% štátoch viaczdrojové financovanie, ... spájanie tém stráca význam, keď budú v obidvoch témach rôzne otázky, rôzne názory.

Čo bolo pred rokom a čo bude o 5 rokov ? Tá téma, ktorú založil Caesar rátala práveže s možnosťou vylúčenia/ponechania PPP pri rôznych možnostiach, preto sú tam aj bankové úvery a štátny rozpočet a správne je tam poznamenané v 1. príspevku, že EÚ bude financovať diaľnice v každom prípade. :lol:


Ak by sa po roku 2010-2014 nestavalo cez PPP, boli by sme asi svetlou výnimkou V EU.... Možno sa ale nebudú stavať diaľnice a cestná infraštruktúra, to však neznamená, že sa tento perspektívny szstém využívať nebude. A toto hlasovanie možno zmením na tému Hubová-Ivachnová, resp. Jánovce-Jablonov - eurofondy, alebo PPP, alebo niečo podobné.

Tvojej druhej vete celkom nerozumiem, dík za vysvetlenie.
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod Dialniciar » 08. Jún 2006 12:11

Branco napísal:Ak by sa po roku 2010-2014 nestavalo cez PPP, boli by sme asi svetlou výnimkou V EU.... Možno sa ale nebudú stavať diaľnice a cestná infraštruktúra, to však neznamená, že sa tento perspektívny szstém využívať nebude. A toto hlasovanie možno zmením na tému Hubová-Ivachnová, resp. Jánovce-Jablonov - eurofondy, alebo PPP, alebo niečo podobné.

Tvojej druhej vete celkom nerozumiem, dík za vysvetlenie.


Myslím si, že keď sa bude stavať niečo na D1 atď., tak nie je čo stavať po r. 2014, ... samozrejme, zmluva trvá 30 rokov, ale už sa aktívne nestavia a teda uvažovať o PPP ako o garantovanej forme financovania v SR, kde sa menia plány a zámery v dopravnej politike štátu po každých voľbách (!) je dosť trúfalé tvrdenie. A nemyslím si ani to, že PPP bude mať väčšinu pri financovaní, bude max. na 2. mieste, vzhľadom na to, že ide o cca. 70 mld. SKK (stavebné náklady) a celková potreba diaľnic je 600 mld. SKK.

SR je v EÚ. Je možné, že sa stane za 20 rokov čistým plátcom, ale zdroje, ktoré z EÚ pôjdu do SR, pôjdu stále do infraštruktúry, takže EÚ je a bude hlavným zdrojom financovania dopravnej infraštruktúry, do r. 2013 na 100% hlavným, potom to už záleží na ďalších faktoroch. A dominovať budú najprv cesty, potom železnice+cesty, nakoniec aj vodná doprava - splavnenie Váhu sa stane za 20 rokov nevyhnutnosťou.

Ty Brančo tiež často píšeš (máš to aj v hlasovacej otázke), že PPP znamená rýchla výstavba - mýliš sa. PPP neznamená rýchla výstavba, ale výstavba bez pomoci štátnej pomoci. Keby sme zrátali všetky projekty, tak stále je viac ako 50% podiel takých, ktoré sa skončili zle, teda nezačali sa realizovať podľa podpísanej zmluvy. A aj pri výstavbe je ešte podiel vo výške cca. 2,5%, čo sú také zmluvy, ktoré finančne nezvládol štát.

Táto téma už je založená, sú tu už rôzne názory, myšlienky, ... ale ja tvrdím, že je duplicitnou k téme, ktorú som uviedol v 2. príspevku tejté témy. :lol:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Branco » 08. Jún 2006 12:54

Názov témy bol upravený z pôvodnej témy Financovanie diaľníc - PPP, alebo eurofondy na terajší názov. Boli tiež mierne upravené hlasovacie otázky. Ostatné časti témy sú bez zmeny.
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod Dialniciar » 08. Jún 2006 22:14

Branco napísal:Názov témy bol upravený z pôvodnej témy Financovanie diaľníc - PPP, alebo eurofondy na terajší názov. Boli tiež mierne upravené hlasovacie otázky. Ostatné časti témy sú bez zmeny.


Výborne, teraz už nemám žiadne výhrady.

A doplnil by som vzhľadom na novú hlasovaciu, že ja uprednostňujem PPP. Začal sa tento proces, preto ho treba dokončiť. Začatý je dobre, opatrne a SR môže len získať (ak to nepokazí ďalšia vláda), PPP je riešením pre SR a hlavne pre diaľnicu D1, kde je najvyššia možná rentabilita.

Eurofondy by som ja skôr smeroval na úseky na R1, R2, R3, R4, R7, či už na plné alebo 1/2 profily a na D1 od KE v smere na MI a hranice s UA. Dôvodom je, že eurofondy by mali riešiť regionálne rozdiely a je naivné si myslieť, že PPP by investovalo výhodne aj pre SR aj pre PPP nejako výhľadovo napríklad na trasu R2 či R7.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Andrej » 08. Jún 2006 22:29

Dy napísal:Výborne, teraz už nemám žiadne výhrady.

A doplnil by som vzhľadom na novú hlasovaciu, že ja uprednostňujem PPP. Začal sa tento proces, preto ho treba dokončiť. Začatý je dobre, opatrne a SR môže len získať (ak to nepokazí ďalšia vláda), PPP je riešením pre SR a hlavne pre diaľnicu D1, kde je najvyššia možná rentabilita.

Eurofondy by som ja skôr smeroval na úseky na R1, R2, R3, R4, R7, či už na plné alebo 1/2 profily a na D1 od KE v smere na MI a hranice s UA. Dôvodom je, že eurofondy by mali riešiť regionálne rozdiely a je naivné si myslieť, že PPP by investovalo výhodne aj pre SR aj pre PPP nejako výhľadovo napríklad na trasu R2 či R7.


100 % suhlas, tusim som zatial jediny, co som hlasoval za PPP, ale to uz bol zmeneny nazov temy. Ked sa ma stavat v SR PPP, tak jedine na najrentabilnejsich usekoch - D1 HP-Ivachnova, mozno neskor D3, ale urcite D4 + nulty obchvat BA, ten je predsa rentabilny uz dnes. V tomto pripade by vsak uz bolo zrejme lepsie spravit "normalne" PPP - nie po vopred pripravenej trase.
Eurofondy na useku D1 Janovce-Beharovce, Fricovce-PO juh, KE-MI, R1-R7.
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod Dialniciar » 08. Jún 2006 22:46

Andrej napísal: ... D4 + nulty obchvat BA, ten je predsa rentabilny uz dnes. V tomto pripade by vsak uz bolo zrejme lepsie spravit "normalne" PPP - nie po vopred pripravenej trase.


Na toto som zabudol. Len tu už sa realizuje štát (D4) a tak je otázne, že nakoľko bude pre PPP zaujímavé stavať tunel cez Malé Karpaty ako aj viem osobný názor od Adoasa, že keď bude D4 na 2+2 a postaví to SR ako štát, tak záujem PPP bude menší o tento inak 120 mld. SKK projekt a to výrazne navýši konečnú cenu, ktorá by sa dokonca mohla dostať až do tieňového mýtneho. Na druhú stranu, že je tiež možné, že by SR "dala PPP ako tieňové mýto" celú štátom postavenú D4. Ale to je už mimo témy a Adoas tu nie je, tak to nechcem rozpisovať. :lol:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Lenny » 09. Jún 2006 00:49

Použil bych kombinaci statní rozpočet fondy EU a úvěry od EIB 8)
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod mel » 09. Jún 2006 07:20

PPP - a co najskor ... EU a statny rozpocet treba na ine useky... su to realne peniaze navyse vrazene do vystavby dnes namiesto o 5 rokov ... ten objem na ten usek je cca +/- 30 mld a to by chybalo inde.
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Dialniciar » 17. Jan 2007 23:57

mel napísal:PPP - a co najskor ... EU a statny rozpocet treba na ine useky... su to realne peniaze navyse vrazene do vystavby dnes namiesto o 5 rokov ... ten objem na ten usek je cca +/- 30 mld a to by chybalo inde.


Dá sa a to by bolo najlepšie: PPP a EU. Bežné napr. v Grécku.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16


Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 21 hostí.