Ľubomír Vážny a jeho práca - minister dopravy (2006 - 2010)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod Dialniciar » 12. Nov 2009 22:50

Veľmi ma teší, že aj DrX sa na mňa prišiel pozrieť, ale ako vždy je od veci. Za to keby bolo PPP na R1, R2, R3 a R7, to by si jasal od rána večera. Takto bude s PPP prakticky vystarané a to, či sa budú stavať aj R2-R3 a R7 vo väčšom rozsahu, to bude skutočne záležať na EÚ.

Ad dôchodok: ja som kanadský občan, nemám nárok na slovenský dôchodok. :-)
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod devil » 13. Nov 2009 07:54

dochodkova reforma moze byt aj bez zadlzovania, uz ju mame par rokov a dlh nevyskocil o 30% ako tomu bude ak sa podari dotiahnut cele PPP. ani nehovoriac o tom ze to je privatizacia dochodkov buducimi dochodcami, peniaze neodvedu statu ale stane sa ich majetkom podla zakona, zato dialnicne splatky pekne odtecu na ucty nejakych firiem.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod mel » 13. Nov 2009 08:18

Dialniciar napísal:
Andrej napísal:zabudol si na najväcsie zadlzenie do buducnosti
najväčšie zadĺženie do budúcnosti bola dôchodková reforma ... 1.200 mld. SKK do r. 2050 :wink:


dialniciar, toto je z tvojej strany bud zjednodusenie, alebo neznalost, v kazdom pripade pravdu nemas ... toto zadlzenie je virtualne v hlavach ludi ktorym sa to hodi ... realne neexistuje. Existuje schodok hospodarenia soc poistovne, ktory by casom bez systemovej zmeny bol este omnoho vyssi. Dochodkova reforma riesila buducnost na ukor pritomnosti, v kazdom pripade, ktokolvek kto bude v roku 2030 vo vlade a bude nadavat na reformu bude potichu dakovat Dzurindovi a Miklosovi, ze to spravili a nenechali to na riesenie jemu. Dochodkova reforma nie je idealne nastavena (pricom zasadne chyby su stale v nastaveni priebezneho piliera) ale mysliet si, ze bez nej by nam bolo lepsie je fakt nepochopenie problemu, ktory tu realne do buducnosti vznikol.
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Dialniciar » 13. Nov 2009 14:16

devil napísal:dochodkova reforma moze byt aj bez zadlzovania, uz ju mame par rokov a dlh nevyskocil o 30% ako tomu bude ak sa podari dotiahnut cele PPP. ani nehovoriac o tom ze to je privatizacia dochodkov buducimi dochodcami, peniaze neodvedu statu ale stane sa ich majetkom podla zakona, zato dialnicne splatky pekne odtecu na ucty nejakych firiem.


devil - PPP sa nezapočíta do dlhu. :wink:

A ak už chce niekto zarátať 700 mld. SKK do dlhu v rámci PPP, tak nech tam zaráta aj 300 mld. SKK, čo je výkon mýta za toto obdobie. :wink:

Dôchodky tvoria ročnú sekeru 26-30 mld. SKK, takže veľmi jednoducho tvoria štátny dlh. :wink: A ja sa teraz nebavím o tom, že ak nebola urobená, tak v r. 2050 by to SR nezvládalo ... :wink:

ad mel: výsledkom je diera vo verejných financiách vo výške 26-30 mld. SKK ročne. ... to bez zjednodušenia a virtuality.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 13. Nov 2009 14:20

Vážny a Fico dosiahnu do konca volebného obdobia, že sa tu rozostavia všetko to, o čom tu všetci od r. 1987 len tárajú. :shock:

Je snáď Ficova chyba, že nedostaval ani lacnú R1 sám a do r. 2010 ? Však jeho predchodcovia to nezvládli. 8)

Konečne sa takto radikálne síce, ale predsa, dobuduje v ďalšom volebnom období D1 prakticky až po Košice. Ideálne riadne 3+3 na BA-TT, chybou bude Branisko s 1+1, kde budú možno aj menšie kolóny, ale v PO bude pohodová NK.

Osobne to vidím nastavené tak, že KE kraj toho moc nezíska ... on jediné, čo môže ešte získať je možno 10 km na D1 a 16 km na R4. Žiadna R2 sa pri KE stavať nebude, nie je to reálne. :wink: ... takže KE môžu veselo cestovať po Maďarsku. Keď ich to tak teší. :twisted:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod devil » 13. Nov 2009 22:09

PPP je statny zavazok a nikto iny ho nezaplati ako stat. ze sa formalne nezarata na tom nic nemeni. dochodkova reforma nie je dlh lebo priebezny system nemoze fungovat na dlh lebo by dopadol ako bmg invest. dochodky nejdu cez statny rozpocet ale cez socialnu poistovnu, a ta by nemala na terajsie dochodky....ale dochodky sa predsa normalne vyplacaju. socialna poistovna ma niekolko fondov a je pravidlom ze z prebytku nejakeho fondu kompenzuje iny fond. cize schodok SP nie je statny dlh na rozdiel od PPP je to proste najdrastickejsie zadlzenie ktore uz asi nikto neprekona.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Dialniciar » 13. Nov 2009 22:22

devil napísal:PPP je statny zavazok a nikto iny ho nezaplati ako stat. ze sa formalne nezarata na tom nic nemeni. dochodkova reforma nie je dlh lebo priebezny system nemoze fungovat na dlh lebo by dopadol ako bmg invest. dochodky nejdu cez statny rozpocet ale cez socialnu poistovnu, a ta by nemala na terajsie dochodky....ale dochodky sa predsa normalne vyplacaju. socialna poistovna ma niekolko fondov a je pravidlom ze z prebytku nejakeho fondu kompenzuje iny fond. cize schodok SP nie je statny dlh na rozdiel od PPP je to proste najdrastickejsie zadlzenie ktore uz asi nikto neprekona.
Sú to len rečičky, nakoľko aj dôchodky aj PPP majú priamy vplyv na štátny rozpočet. :wink:

A že dôchodky sa normálne vyplácajú ? Však aj diaľnice sa budú normálne splácať. :P
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod devil » 14. Nov 2009 11:25

dochodky nemaju priamy vplyv na statny rozpocet, lebo rozpocet socialnej poistovne a statny rozpocet su 2 veci. niekedy zasnem ako ludia nechapu ani taketo elementarne veci. a ze si to ty, vysvetlim to inac, dochodky si na seba zarobia cez dochodkove odvody, kazdy kto plati odvody musi dostat dochodok a kazdy kto si odvadza cast odvodov na ucet musi dostat dochodok tiez. system musi byt samofinancovatelny lebo statny rozpocet nemoze riesit dochodky. to je ako chorvatske dialnice ...maju su na seba zarobit.

zato stat z nasich dani splaca PPP ale zato za pouzivanie dialnic sa bude platit este raz, cize za to iste 2x a uz to nebude symbolicky poplatok za znamku. vcera si napisal ze miestni nech aj chodia po paralelkach a kosicania cez madarsko...tiez si myslim...ale kazdy bude chodit tadial kadial je to najvyhodnejsie. cas, bezpecnost, cest. naklady...podla osobnych priorit. mne sa ale vidi ze tebe je vlastne uplne jedno ci tato dialnica alebo hoci aj nejaka Rxy bude mat nejaky zmysel pre ludi len nech hoci aj poloprazdna a bez vacsieho vyznamu a efektu, budes podporovat hocico len aby sa nieco stavalo.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Dialniciar » 14. Nov 2009 11:59

Sú to táraniny, pretože ako všetci vieme, tak na dôchodky dala vláda 2006-2010 odložené financie z privatizácie SPP. Takže zatiaľ to nemá vplyv na rozpočet, lebo na to ide ročne 26 mld. SKK. Ale po r. 2010 to začne byť zaujímavé, nehovoriac o tom, že tie zdroje z privatizácie sa dali použiť aj inak - napr. na výstavbu diaľnic. :-)

Diaľnice sa budú platiť 2x ? No, ja som toho názoru, že diaľnica sama o sebe sa splatí hospodárskym rozvojom, že ? :-)

A skutočne si tak naivný, že D1 bude poloprázdna ? Ha ha ha ... dobrý vtip k obedu. Len tak ďalej.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod bystrican » 14. Nov 2009 12:50

devil napísal:dochodky nemaju priamy vplyv na statny rozpocet, lebo rozpocet socialnej poistovne a statny rozpocet su 2 veci. niekedy zasnem ako ludia nechapu ani taketo elementarne veci. a ze si to ty, vysvetlim to inac, dochodky si na seba zarobia cez dochodkove odvody, kazdy kto plati odvody musi dostat dochodok a kazdy kto si odvadza cast odvodov na ucet musi dostat dochodok tiez. system musi byt samofinancovatelny lebo statny rozpocet nemoze riesit dochodky. to je ako chorvatske dialnice ...maju su na seba zarobit.

zato stat z nasich dani splaca PPP ale zato za pouzivanie dialnic sa bude platit este raz, cize za to iste 2x a uz to nebude symbolicky poplatok za znamku. vcera si napisal ze miestni nech aj chodia po paralelkach a kosicania cez madarsko...tiez si myslim...ale kazdy bude chodit tadial kadial je to najvyhodnejsie. cas, bezpecnost, cest. naklady...podla osobnych priorit. mne sa ale vidi ze tebe je vlastne uplne jedno ci tato dialnica alebo hoci aj nejaka Rxy bude mat nejaky zmysel pre ludi len nech hoci aj poloprazdna a bez vacsieho vyznamu a efektu, budes podporovat hocico len aby sa nieco stavalo.






To sa teda stavaju cesty RC a dialnice na Slovensku tak a tam , kde budu poloprazdne??
bystrican
návštevník
 
Príspevky: 48
Obrázky: 34
Založený: 09. Okt 2009 13:01

Odoslaťod mel » 18. Nov 2009 10:16

Dialniciar napísal: ad mel: výsledkom je diera vo verejných financiách vo výške 26-30 mld. SKK ročne. ... to bez zjednodušenia a virtuality.


ja zacitujem este raz sam seba:
mel napísal: Existuje schodok hospodarenia soc poistovne, ktory by casom bez systemovej zmeny bol este omnoho vyssi.


cize sice dnes je hospodarenie Soc Poistovne bez dotacie z privatizacnych vynosov schodkove, ale v buducnosti by naklady bez rozdelenia systemu na 2 piliere boli este vyssie, respektive by system kolaboval a museli by sme na dochodky davat omnoho viac. Bud zvysenim odvodov na dochodky (na cca 30-40% mzdy) alebo dotaciou z inych rozpoctovych poloziek. Toto je len o rozdeleni penazi v case Dialniciar a garantujem ti, ze by to bolo bez reformy horsie. Nie dnes, ale o tych 20R urcite.

Samozrejme reforma nie je dokonala, prilisna zasluhovost v prvom pilieri je humus, s ktorym este bude ktosi v buducnosti musiet zabojovat...
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Dialniciar » 21. Dec 2009 20:04

mel: akurát, že ja nie som proti tomu, čo si napísal, ale každý rád operuje slovom "budúcnosť", pričom ja som presvedčený, že Slovensko mohlo skutočne tých 60 mld. SKK využiť oveľa efektívnejšie na priame pozitívne hospodárske dopady pre krajinu a samozrejme, že reforma dôchodkového systému sa musela urobiť, ale určite by to ešte 10 rokov počkalo. Ako hovorím, do r. 2010 je to v pohode pre všetky vlády, kryjú to zdroje z privatizácie SPP, ... ale skutočne mohli tieto zdroje ísť trebárs na nové diaľnice a rýchlostné cesty a efekt by bol vyšší.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod mel » 22. Dec 2009 09:58

Dialniciar,

o tomto sa da polemizovat, ja mam opacny nazor ... osobne si myslim, ze to bolo v case a priestore vyriesene najvhodnejsie. Na taku vec ako reforma dochodkoveho systemu v case, ked to este nepada na hubu ale vieme, ze bude treba mat gule. bola prilezitost: privatizacia SPP to urobit a to bol plan, ktory sa podla mna ukaze o par rokov ako genialny... este sa raz moji vnuci budu ucit o tom ako tejto krajine vytiahli akysi Miklos a Dzurinda trn z paty.
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Lionheart » 22. Dec 2009 14:55

Dialniciar napísal:mel: akurát, že ja nie som proti tomu, čo si napísal, ale každý rád operuje slovom "budúcnosť", pričom ja som presvedčený, že Slovensko mohlo skutočne tých 60 mld. SKK využiť oveľa efektívnejšie na priame pozitívne hospodárske dopady pre krajinu a samozrejme, že reforma dôchodkového systému sa musela urobiť, ale určite by to ešte 10 rokov počkalo. Ako hovorím, do r. 2010 je to v pohode pre všetky vlády, kryjú to zdroje z privatizácie SPP, ... ale skutočne mohli tieto zdroje ísť trebárs na nové diaľnice a rýchlostné cesty a efekt by bol vyšší.


Ja som toho nazoru ze dochodkova reforma bola potrebna a bola to jedna z najlepsich veci ktoru 2-ha Dzurindova vlada urobila. mali na to odvahu a je to spravna vec. Malo politikov dokaze robit veci ktore maju dosah az za obdobim kedy skoncia vladnut. preto to Fica tak zerie - chybaju mu tie peniaze ktore by mohol pouzit pre seba a svojich sponzorov...
Ale dal sa urobit aj jeden kompromis - a to ze sa ,al nasstartovat kapitalovy trh. Ak by fungovala burza, dali by sa peniaze ziskavat aj cez emisiu novych akcii. To sa dalo urobit listovanim casti akcii privatozvovanch statnych spolocnosti na burze a casom keby sa obchodovalo by to pritiahlo aj dalsie firmy - ved taka softwarova firma Asseco isla radsej na burzu do Varšavy lebo naša nefubguje.
Okrem toho dochodkove spolocnosti ponukali urcitu formu uveru aj pre PPP - len chcu zmenit cast legislativy aby to bolo miozne a vyhovovalo im to. Aj som v tomto smere strochu opatrni. Ale tvrdia ze by s tym nemali zasadny problem.
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod mel » 31. Dec 2009 10:05

Lionheart,

burza v BA popri burzach vo Viedni, Prahe a Varsave nema sancu ... mala sa zlucit a zrusit... volny pohyb kapitalu ... SLovaci by obchodovali inde ... co im brani kupit si akcie Asseco vo Varsave? Burza je len firma.
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Dialniciar » 31. Dec 2009 20:27

Netvrdím, že dôchodková reforma bol zlý nápad, ale tvrdím, že sa radšej mohli tie peniaze použiť na diaľnice.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod mel » 04. Jan 2010 09:18

Ked nie na reformu dochodkoveho systemu tak na reformu skolstva ... a ... dialnice :)
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod kuko6969 » 04. Jan 2010 10:59

Cele PPP je jedna cierna diera, podvod na ktory naleteli tupci Fico a spol. bude ich to stat vela. Onedlho ked sa to zacne vysetrovat bude dost ludi do toho namocenych sediet.
Ked stat vydava emisie na krytie svojho dlhu zverejnuje s akym urokom ich bude splacat, pretoze to bude splacat z dani obcanov celej SR.
Ked bude stat splacat PPP2 onedlho, kto kedy tu, abo hocikde inde zverejnil s akym urokom sa bude splacat tento 2 balik? Dufajme ze aj jedniny!
kuko6969
diskutujúci
 
Príspevky: 105
Založený: 22. Dec 2009 16:59
Bydlisko: SR

Odoslaťod Dialniciar » 04. Jan 2010 11:11

mel napísal:Ked nie na reformu dochodkoveho systemu tak na reformu skolstva ... a ... dialnice :)
kludne mohlo ist 40:40:40 na dochodky:skolstvo:dialnice :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod tondiego » 04. Jan 2010 14:12

kuko6969 - Podla tvojej logiky su aj hypotekarne uvery cierne diery. Preco potom 99% ludi kupujucich nehnutelnost do tejto ciernej diery lezie? Zeby z dovodu, ze inu moznost nemaju? Teda ak za moznost nepovazujes byt bezdomovcom.
tondiego
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 480
Založený: 11. Dec 2009 10:37

Odoslaťod Koro » 04. Jan 2010 15:20

Ale stat ma moznost pozicat si lacnejsie
Obrázok používateľa
Koro
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 291
Obrázky: 50
Založený: 19. Sep 2008 22:07

Odoslaťod devil » 04. Jan 2010 15:29

hypotekarny uver nepreplatis 4-5 nasobne a nie je pri nom taky zazracny rast stavebnych nakladov ako pri PPP. v 2007 mal treti balik (29 km) stat 1,4 mld. € a teraz vazny strelil sumu 1,9 mld. podotykam ciste stavebnych nakladov. spocitaj si to na /km. zvacsa ide o dialnicu D26,5(80)
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Dialniciar » 04. Jan 2010 15:55

a ty s tým máš devil nejaký osobný problém okrem toho že si zásadne proti tunelu Višňové ?
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Lionheart » 04. Jan 2010 16:24

mel napísal:Lionheart,

burza v BA popri burzach vo Viedni, Prahe a Varsave nema sancu ... mala sa zlucit a zrusit... volny pohyb kapitalu ... SLovaci by obchodovali inde ... co im brani kupit si akcie Asseco vo Varsave? Burza je len firma.


to je samozrejme pravda ale domaca midcorp firma nema bezne na to dostatocnu motivaciu ani know how a kapacitu aby to realizovala v zahranici, doma by to bolo dostupnejsie ak by fingovala a ako funkcnu ju potom mohol stat aj predat ...
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod devil » 04. Jan 2010 18:55

a ty s tým máš devil nejaký osobný problém... ?

nechapem otazku, skus este raz.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.