Diaľničná polícia na Slovensku

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Diaľničná polícia na Slovensku

Odoslaťod Dialniciar » 10. Júl 2006 16:45

Podľa môjho názoru táto téma patrí jednoznačne do sekcie cestná sieť. Ja nemám záujem o informácie, kde je meraná rýchlosť na diaľniciach. Nestotožňujem sa s týmto presunom témy do inej sekcie, ja som s ňou už aj počítal v sekcii Cestná sieť. Je to už druhý presun témy zo sekcie CS, ten 1. presun o hlasovacích otázkach som ešte pochopil, aj keď už sú tam nepresnosti, ktoré nemám ako opraviť.

Neviem, aký má význam táto téma v sekcii k diaľniciam. Neviem, čo je tu na flamewars.

Pôvodne som sem chcel dať zoznam toho, čo viem, kde sú žabky, ale nedám ho sem a ani sa nebudem už v tejto téme nijako vyjadrovať, kým nebude téma naspäť v sekcii Cestná sieť, kam aj patrí.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod kstano » 10. Júl 2006 16:56

Dy napísal:Podľa môjho názoru táto téma patrí jednoznačne do sekcie cestná sieť. Ja nemám záujem o informácie, kde je meraná rýchlosť na diaľniciach.


Je to presne tak. Z uvodneho prispevku jasne vyplyva, ze ide o situacie, kedy policia zneuziva svoje pravomoci a meria na nezmyselnych usekoch. To ako suvisi s dialnicami - to, ze casto meraju pri pumpe Hybe? Ved tam je vyrazne dopravne znacenie a obmedzenie rychlosti ma zmysel - kym nebude rozsireny pripajaci pruh. Ale nie o tom mala byt tato tema.
kstano
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 263
Obrázky: 14
Založený: 09. Nov 2005 17:34

Ukážka toho, čo som tu chcel mať

Odoslaťod Dialniciar » 10. Júl 2006 18:54

Ukážka toho, čo som tu chcel mať: Prevedenie na diaľnice, t.j. mojim zámerom je podobne presne popísať cesty I.-III. triedy v rámci celej SR. Niečo sám, niečo s Vašou pomocou. :arrow:

Dosť nezmyselne sú rozmiestnené dopravné značky na výpadovke z Trnavy v smere na Nitru po RC R1. Nemám fotku, ale vyzerá to takto:

1. Normálna cesta sa rozširuje na 2+2 pruhy.

2. Informačná značka, že cesta pre motorové vozidlá sa začne o 500 metrov.

3. Len niekoľko metrov od tohto označenia je značka max. povolená rýchlosť 60 km/h.

4. Nasledujú pripájací a odbáčací pruh.

5. Za týmito pruhmi je značka koniec Trnavy.

6. Nasleduje informačná tabuľa o tom, že sa nachádzate na ceste pre motorové vozidlá, po ktorej môžete (auto do 3,5t) ísť 130 km/h.

Podľa môjho názoru je značka max. povolená rýchlosť 60 km/h zbytočná na tomto mieste, pretože tieto odbáčací a pripájací pruh tu rizikom nie sú. Kľudne mohla byť tabuľa koniec Trnavy umiestnená skôr a mohlo byť rozmiestnenie nasledovné:

1. Koniec Trnavy
2. Info o tom, že cesta pre motorové vozidlá bude o 500 metrov (za pripájacím a odbáčacím pruhom)
3. Cesta pre motorové vozidlá

Zmena: Môžete ísť max. 90 km/h a nie max. 60 km/h, pričom je to dostatočne bezpečné a pohodlné zároveň.

Môj názor: Dávajte si tu pozor, je tu často radar - a z praxe poznám, že sa tu automaticky ide už viac ako 60 km/h, dokonca sa ide viac ako 80 km/h, lebo často sa tu už radí do ľavého pruhu a predbiehajú sa pomalé autá v pravom pruhu, čo sa nazbierali v meste Trnava. Tabuľa max. povolená rýchlosť 60 km/h nie je dostatočne dobre a jasne viditeľná ako prvá a je de facto maskovaná jasne viditeľnou a väčšou tabuľou, ktorá informuje o tom, že cesta pre motorové vozidlá bude o 500 metrov a v tejto chvíli naviac vidíte značku koniec Trnavy, takže de facto už nespomaľujete.

Všeobecne si samozrejme treba dávať pozor na premávku - ľavý pruh, výjazd z ČSPH, odbáčací a pripájací pruh, ale max. 60 km/h je tu "zámerná" podľa mňa.

Celkové riziko výskytu radaru: Od výjazdu z mesta po značku pre motorové vozidlá je cca. 1 km cesty, napravo je ČSPH, radar býva umiestnený takmer vždy na aute, ktoré stojí v pravom odstavnom pruhu, respektíve ešte na ČSPH alebo je tu stacionárny radar v kríkoch na mieste odbáčacieho a pripájacieho pruhu. Zastavení môžete byť buď na tomto 1 km, respektíve neskôr.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod beatle » 11. Júl 2006 15:47

...za odbočením doprava do podjazdu smerom na východný obchvat je dosť problematický neprehľadný výjazd z mestskej časti Modranka. Možno, že tú 60ku tam dali kvoli tomu, na "spomalenie" áut odbočujúcich do podjazdu...
Ja by som to nevidel hneď ako schválnosť, dobre vieme, že u nás je pacnutie značky s obmedzením rýchlosti zatiaľ jediné známe opatrenie na zvýšenie bezpečnosti... :lol:
pozri mapu
:?
disclaimer: uzivatelovi "beatle" boli priradene "ghost" prispevky, ktore nemali priradeneho uzivatela po pade databazy v lete 2006 t.j. pochadzaju od viacerych uzivatelov.
beatle
dummy user
 
Príspevky: 33
Založený: 04. Aug 2006 10:33

Odoslaťod Miro » 12. Júl 2006 07:31

Prečo je táto téma teraz v sekcii tunely? :roll:
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Odoslaťod Dialniciar » 12. Júl 2006 13:54

Miro napísal:Prečo je táto téma teraz v sekcii tunely? :roll:


Ja som ju rozdelil na 2 témy, jedna sa týka len diaľnic a druhá ostatnej cestnej siete. Pri rozdelení som túto druhú tému omylom presunul do inej sekcie ako Diaľnice a RK všeobecne, adminovi som o tom písal, ale asi to ešte nečítal. :lol:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Koksolam » 12. Júl 2006 21:09

Miro napísal:Prečo je táto téma teraz v sekcii tunely? :roll:


Asi preto, ze sa tuneluju vodici.... :lol:
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Dialniciar » 22. Dec 2006 12:13

Diaľničná polícia získa v spolupráci s dopravnou políciu autá Audi za 21 mil. SKK na chytanie cestných pirátov. Vozový park sa tak naozaj výrazne posilní.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod johhan » 22. Dec 2006 15:00

Dialniciar napísal:Diaľničná polícia získa v spolupráci s dopravnou políciu autá Audi za 21 mil. SKK na chytanie cestných pirátov. Vozový park sa tak naozaj výrazne posilní.


AUDI S4 V8 - Quatro - 4,2l - 350k - odstránený omedzovač rýchlosti teda 300 - 320 km/h max
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Dialniciar » 27. Dec 2006 10:36

johhan napísal:
Dialniciar napísal:Diaľničná polícia získa v spolupráci s dopravnou políciu autá Audi za 21 mil. SKK na chytanie cestných pirátov. Vozový park sa tak naozaj výrazne posilní.


AUDI S4 V8 - Quatro - 4,2l - 350k - odstránený omedzovač rýchlosti teda 300 - 320 km/h max


A prečo je vo všetkých médiách, že tam ten obmedzovač je na max. 250 km/h :?:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod johhan » 28. Dec 2006 22:37

Dialniciar napísal: A prečo je vo všetkých médiách, že tam ten obmedzovač je na max. 250 km/h :?:


Podľa dohody nemeckej vlády a automobilového priemyslu autá predávané v SRN nesmú presniahnuť rýchlosť 250 km/h - to bolo kvôli neobmedzenej rýchlosti na dialniciach ... toto potom prevzali ako nepísané pravidlo všetci výrobcovia aut ( dodržiava sa to hlavne pri seriovo vyrábaných autách ) taktiež to toho času prebrala EHK a nemci neudeľovali homologizácia autám s maximálkou viac ako 250. Taktiež kamiony majú obmedzovače rýchlosti.

Omedzovač rýchlosti v týchto dobách je už len vecou palubného počítača - servis AUDI vie tento obmedzovač odblokovať v priebehu 15 minút.

Ja mám obmedzovač tiež odblokovaný :wink:

Bolo by nelogické keby ten omedzovač tam mali ... kto by išiel viac ako 250 tak ten by im ušiel :-)
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Dialniciar » 29. Dec 2006 12:34

johhan napísal:Bolo by nelogické keby ten omedzovač tam mali ... kto by išiel viac ako 250 tak ten by im ušiel :-)


Myslím si, že nie, pretože od tohoto je systém STOP-nutia všetkých jazdných pruhov na diaľnici. :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Jurislav » 24. Mar 2007 17:44

Dialniciar napísal:
johhan napísal:Bolo by nelogické keby ten omedzovač tam mali ... kto by išiel viac ako 250 tak ten by im ušiel :-)


Myslím si, že nie, pretože od tohoto je systém STOP-nutia všetkých jazdných pruhov na diaľnici. :wink:


Ako stopnutia? Nechapem.
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ

Odoslaťod Dialniciar » 25. Mar 2007 19:42

Jurislav napísal:
Dialniciar napísal:
johhan napísal:Bolo by nelogické keby ten omedzovač tam mali ... kto by išiel viac ako 250 tak ten by im ušiel :-)


Myslím si, že nie, pretože od tohoto je systém STOP-nutia všetkých jazdných pruhov na diaľnici. :wink:


Ako stopnutia? Nechapem.


Na tých správnych exitoch sa nasadia dopravné policajné hliadky a diaľničná polícia. Uzatvorí sa príjazd áut na diaľnice a naopak sa odkloní premávka na paralelné cesty. To prinúti aj cestného piráta:

- výrazne spomaliť a prejsť po exite na paralelnú cestu - už tu je jeho vozidlo zadržané
- ak by neuposlúchol a prerazil zábrany, tak bude na diaľnici sám a bude sledovaný vrtuľníkom, ktorý zmapuje situáciu a podľa možností prebehne účinný pokus o zastavenie na ďalšom exite alebo bude zásah z vrtuľníka

V krajnom prípade sa pripraví zásah na hraniciach (na D2 pravidelne).
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Jurislav » 02. Apr 2007 14:41

Dialniciar napísal:V krajnom prípade sa pripraví zásah na hraniciach (na D2 pravidelne).


S tym som sa este nestretol, jako casto sa vyskytuju takyto typkovia co utekaju az po hranice?
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ

Odoslaťod B; » 02. Apr 2007 14:58

Sleduj spravy

Tot nedavno ( ten cas ale leti) jedneho nedokazali zastavit ani na hranici a skoncil tusim az v Budapesti.
Podrobosti si uz nepamatam 100%, ale tusim zacal robit problemy na CZ/SK hranici
a potom prefrcal cez celu D2.
( na Patronke vtedy nebola zapcha???)
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod Dialniciar » 02. Apr 2007 17:37

Jurislav napísal:
Dialniciar napísal:V krajnom prípade sa pripraví zásah na hraniciach (na D2 pravidelne).


S tym som sa este nestretol, jako casto sa vyskytuju takyto typkovia co utekaju az po hranice?


3-5x za rok je to extrémnejšie.

Extrém bol, keď jeden zahraničný občan (občan EÚ) z neznámeho dôvodu nezastavil dopravnej hliadke v Brne v ČR. Utiekol až k našim hraniciam, tu prerazil zábrany a utekal ďalej, no naša polícia dostala neskoro informáciu, že sa k nám blíži, ale mali sme dosť času ho zastaviť ... de facto sa to ale nepodarilo a tak sa pripravovala hranica SR-Maďarsko, ktorú znovu dokázal preraziť, no pár km po tom zastavil. Pustili ho o 2 dni, všetky škody vyrovnal. Dôvod bol nejaký taký, že sa proste ponáhľal a ani si neuvedomoval, čo vlastne robil, ale sa krásne ukázalo, ako sú česká a slovenská polícia pripravení a aj Maďari mali problém, pretože keby nebol zastavil, tak ide veselo ďalej ...
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod carlos » 27. Dec 2007 16:56

http://www.bleskovky.sk/cl/10/191358/Vo ... l-rychlost

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - Ťažké zranenia utrpel dnes popoludní v službe policajt z Liptovského Mikuláša. Hliadka polície merala rýchlosť vozidiel na diaľnici D1 v katastri obce Závažná Poruba a zastavovala vodiča nemeckého BMW, ktorý prekročil povolenú rýchlosť jazdy.

Vodič spomalil a zastavil pri pravej krajnici. Za nemeckým vozidlom išli ďalšie autá - Suzuki Vitara Grand a Škoda Felicia. Policajt dával vodičom znamenie na pokračovanie v jazde. Vodička Felicie z Liptovského Mikuláša pravdepodobne nedodržala bezpečnú vzdialenosť a zozadu narazila do Suzuki, ktoré išlo pred ňou. Auto po náraze odhodilo ku krajnici a následne zachytilo policajta. Ten utrpel pri dopravnej nehode ťažké zranenia a bol hospitalizovaný.

Požitie alkoholu u vodičov polícia nezistila. Na miesto nehody bol prizvaný i znalec z odboru dopravy. Príčiny a okolnosti nehody polícia ďalej vyšetruje, informovala Ingrid Jančulová z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.


by ma zajimalo do kedy budu policajti ohrozovat bezpecnost dopravy zastavovanim aut priamo na dialnici? maju vobec na to pravo?
to ich nemozu odstavit na odpocivadlach ? :roll:
Obrázok
Obrázok používateľa
carlos
diskutujúci
 
Príspevky: 66
Obrázky: 2
Založený: 27. Aug 2005 21:35
Bydlisko: Žilina - Sillein - Zsolna - Żylina - Solna

Odoslaťod Dialniciar » 27. Dec 2007 20:09

carlos napísal:http://www.bleskovky.sk/cl/10/191358/Vodicka-zrazila-policajta-ktory-meral-rychlost

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - Ťažké zranenia utrpel dnes popoludní v službe policajt z Liptovského Mikuláša. Hliadka polície merala rýchlosť vozidiel na diaľnici D1 v katastri obce Závažná Poruba a zastavovala vodiča nemeckého BMW, ktorý prekročil povolenú rýchlosť jazdy.

Vodič spomalil a zastavil pri pravej krajnici. Za nemeckým vozidlom išli ďalšie autá - Suzuki Vitara Grand a Škoda Felicia. Policajt dával vodičom znamenie na pokračovanie v jazde. Vodička Felicie z Liptovského Mikuláša pravdepodobne nedodržala bezpečnú vzdialenosť a zozadu narazila do Suzuki, ktoré išlo pred ňou. Auto po náraze odhodilo ku krajnici a následne zachytilo policajta. Ten utrpel pri dopravnej nehode ťažké zranenia a bol hospitalizovaný.

Požitie alkoholu u vodičov polícia nezistila. Na miesto nehody bol prizvaný i znalec z odboru dopravy. Príčiny a okolnosti nehody polícia ďalej vyšetruje, informovala Ingrid Jančulová z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.


by ma zajimalo do kedy budu policajti ohrozovat bezpecnost dopravy zastavovanim aut priamo na dialnici? maju vobec na to pravo?
to ich nemozu odstavit na odpocivadlach ? :roll:


Predstav si carlos, že právo na to mali a predstav si, že vodička auta bude mať riadne problémy.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod carlos » 27. Dec 2007 23:38

v takom pripade by im to pravo mali zobrat. pokuty sa daju vybavovat aj na odpocivadlach a tam je to bezpecnejsie pre vsetkych.
Obrázok
Obrázok používateľa
carlos
diskutujúci
 
Príspevky: 66
Obrázky: 2
Založený: 27. Aug 2005 21:35
Bydlisko: Žilina - Sillein - Zsolna - Żylina - Solna

Odoslaťod Dialniciar » 27. Dec 2007 23:39

carlos napísal:v takom pripade by im to pravo mali zobrat. pokuty sa daju vybavovat aj na odpocivadlach a tam je to bezpecnejsie pre vsetkych.


usa, canada, japan, spain, greece, ... tu všade sa to robí aj mimo odpočívadiel.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 27. Dec 2007 23:42

Ísť na odpočívadlo nie je dôvod, ak niekto prekročí rýchlosť, bežne sa zastaví priamo na diaľnici. V tomto prípade vodič BMW išiel rýchlejšie o 35 km/h. Bol právom zastavený. Slovensko nemá odpočívadlá každých 20 km a tak je problém prinútiť niekoho ísť k nejakému odpočívadlu. Hrozí totiž, že keďže máme exity častejšie než odpočívadlá, že niekde zíde z trasy. Ale toto je klasický problém motoristov, arogancie šoférov na diaľniciach (+cestách). Ide sa rýchlejšie, nedbá sa na odstupy a keď treba brzdiť, zrazu máme nehodu ...
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod sorgo » 22. Feb 2008 07:52

Ako som uz pisal v inej teme, videl som niekolkokrat policajny VW Multivan s kamerou na streche.

Podarilo sa mi ho odfotit. Mozte ziskat aspon pribliznu predstavu:

http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=3827

Kamera sa podoba na nieco take: http://www.mavromatic.com/images/SonyRo ... Camera.jpg

Kamera je zjavne nastavitelna v 2 osiach. Predpokladam teda, ze mi prehraju z tej kamery ako som predbiehal cez plnu ciaru napr.

Mate niekto viac info? Stretli ste sa s tym? Alebo je to Google Van? :)
Obrázok používateľa
sorgo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 19
Založený: 17. Okt 2005 14:20
Bydlisko: KE

Odoslaťod Peter Olejár » 24. Mar 2008 18:34

Navrhujem tuto temu normalne seriozne premenovat na: "Dialnicna policia na Slovensku". Nie je dovod ukryvat nazvy ako "policajt". A Slovensko ma dialnicnu policiu len pomerne slabe vybavenie odmysliac si par kuskov rychlych aut. :idea: Zas na druhu stranu kym neexistuje normalna dialnicna siet tak je aj zbytocne mat nejaku vybornu dialnicnu policiu a tych par rychlych aut staci.
fh gratulujem
Peter Olejár
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 896
Obrázky: 22
Založený: 05. Mar 2008 13:02

Odoslaťod Andrej » 24. Mar 2008 18:38

Suhlas, ziadost vyhovena :)
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Ďalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 19 hostí.