Diskriminácia BB vs. neschopnosť BB

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod eros » 21. Jan 2006 11:45

Adoas napísal:Velmi dobry clanok: Zvolenské kladivo na bystrického dopravcu. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2607


Tento clanok som cital. Zaujimave citanicko 8)
Obrázok používateľa
eros
diskutujúci
 
Príspevky: 55
Založený: 19. Máj 2005 17:37
Bydlisko: Banska Bystrica

Odoslaťod Adaios » 24. Jan 2006 21:04

eros napísal:
Adoas napísal:eros,

za to ze Flintstone ma iny nazor nez ty by som ho nedaval do role nejakeho fanatika. Tym tu je kazdy na tomto forume v ociach toho druheho pokial prave ma iny nazor a kto tvrdi ze nie, ... to je ako s tou jednou zivotnou potrebou. :wink:

Sliac je ZV - ved to mohlo byt myslene tak ze v ramci okresu. To je to iste ako ked niekto napise, ze Tatry to je PP. Pricom ano, je to metropola Tatier. :wink:


Jo mas pravdu. Potom ZV je BB. :lol:


Nie, ale faktom je ze mesto Sliac z hladiska penazi je Zvolenom dotovane podla mojich info.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod eros » 25. Jan 2006 20:34

no zas podla mojich informacii je mesto sliac dotovane statom a sukromnym sektorom tak ako kazde ine mesto. Nechajme to tak myslim si, ze je to zbytocne rozoberat. Sliac je Sliac, Zvolen je Zvolen a Bystrica je Bystrica.
Obrázok používateľa
eros
diskutujúci
 
Príspevky: 55
Založený: 19. Máj 2005 17:37
Bydlisko: Banska Bystrica

Odoslaťod Adaios » 25. Jan 2006 21:08

eros napísal:no zas podla mojich informacii je mesto sliac dotovane statom a sukromnym sektorom tak ako kazde ine mesto. Nechajme to tak myslim si, ze je to zbytocne rozoberat. Sliac je Sliac, Zvolen je Zvolen a Bystrica je Bystrica.


... a ja to dokoncim: Sliac patri pod okres Zvolen a cely Zvolen zase pod BB VUC. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod JJ » 26. Jan 2006 10:18

31.1. končí petícia :wink:
JJ
diskutujúci
 
Príspevky: 123
Obrázky: 5
Založený: 24. Jún 2005 12:13

Odoslaťod eros » 28. Jan 2006 12:08

Adoas napísal:... a ja to dokoncim: Sliac patri pod okres Zvolen a cely Zvolen zase pod BB VUC. :wink:


Plne s tebou SUHLASIM :D
Obrázok používateľa
eros
diskutujúci
 
Príspevky: 55
Založený: 19. Máj 2005 17:37
Bydlisko: Banska Bystrica

Odoslaťod eros » 28. Jan 2006 12:10

JJ napísal:31.1. končí petícia :wink:


jop cital som na imhd.sk/bb ;o) neboj do pondelka ti to dorucim 8) nie je toho vela ale aj menej je nieco :)
Obrázok používateľa
eros
diskutujúci
 
Príspevky: 55
Založený: 19. Máj 2005 17:37
Bydlisko: Banska Bystrica

Odoslaťod Adaios » 28. Jan 2006 14:53

Planuje sa nejaka peticia/referendum v BB a v ZV o tom, aby sa tieto 2 mesta oficialne spojili :?:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod eros » 28. Jan 2006 15:53

Adoas napísal:Planuje sa nejaka peticia/referendum v BB a v ZV o tom, aby sa tieto 2 mesta oficialne spojili :?:


No ja o nicom oficialnom neviem.Myslis, ze by stacilo peticia/referendu nato aby vzniklo dalsie metropolitne centrum? Moj nazor je taky, ze to musi zauradovat vyssia moc ;o) Inac tieto 2 mesta maju jeden velky problem. Su rivalmi a mnohi ludia este stale nepochopili, ze spojenim by sme dosiahli viac ako rozdelenim, takze tazko povedat ci by peticia mala uspech ak by sa vobec nejaka pisala. Spojenie by bolo urcite fajn pre ktoru kolvek stranu. 8)
Obrázok používateľa
eros
diskutujúci
 
Príspevky: 55
Založený: 19. Máj 2005 17:37
Bydlisko: Banska Bystrica

Odoslaťod JJ » 30. Jan 2006 21:57

podľa mojich informácií po rozhovore s Dannym z iMHD 1.2. vyjdú opäť trolejbusy do ulíc.

ešte je tu otázka dvoch trolejových liniek 6 a 7, ktoré jazdia po tratiach, ktoré patria mestu, pričom podmienka mesta na uzavretie prenájmu na tieto trate pre BBDS znela: vrátiť 35 busov. Ak nenastanú komplikácie, tak aj linka 6 a 7 by mala vyjsť. 35 busov bolo dnes prebratých od BBDS, a sú na parkovisku mičinská, ale BBDS si na ne robí právny nárok..., čo teda môže skončiť akokoľvek.

Tak hádam sa do 1.2. nič závažného nestane.


PS. Je možné že trolíky nevyjdú hneď 1.2. Je to aj otázka podpisu Milana Murgaša, ale to je len formalita. Jeden alebo dva dni v tejto situácii nehrajú rolu.
JJ
diskutujúci
 
Príspevky: 123
Obrázky: 5
Založený: 24. Jún 2005 12:13

Odoslaťod eros » 04. Feb 2006 14:02

JJ,
to by bolo dobre keby troliky vysli do ulic.Uz ma tie zvolensky smradiace smajdy deprimuju. Len ma trapi jedna vec. Ty si pisal ze je to otazka par dni. Otazka par dni v BB kde magistrat zaspal pred par rokmi.
Obrázok používateľa
eros
diskutujúci
 
Príspevky: 55
Založený: 19. Máj 2005 17:37
Bydlisko: Banska Bystrica

Odoslaťod JJ » 09. Feb 2006 16:59

otázka pár dní sa nám zase posúva do neurčita...
SAD BBDS však už má vraj vybavenú licenciu, pred pár dňami kontrolovali technici vraj trolejove vedenie.

Teraz je to na MsÚ, ako zareaguje, schváli cestovné poriadky a ako zvládne koordináciu dvoch dopravcov - je toho až tak veľa, čo mesto MUSÍ, že mám STRACH, ŽE TO NEZVLÁDNU
JJ
diskutujúci
 
Príspevky: 123
Obrázky: 5
Založený: 24. Jún 2005 12:13

Vyhodnotenie pripomienok k návrhu zadania ÚP mesta BB 1

Odoslaťod Ludo » 19. Feb 2006 10:51

Tento príspevok nadväzuje na môj príspevok k zadaniu ÚP mesta Banská Bystrica zo dňa 6.novembra 2005 o 9:27. V ňom som opísal niektoré pozoruhodné skutočnosti, najmä zasahovanie do kompetencií úplne samostatných územných celkov z pozície mestského územného plánu BB či popieranie nadradených celoštátnych dokumentov.
Dnes dávam do pozornosti výsledok pripomienkového konania k návrhu ÚP mesta Banská Bystrica. Pre veľký rozsah dokumentu uvádzam najzaujímavejšie pasáže z hľadiska územného plánovania a dopravy.

Pripomienky :

Krajský pamiatkový úrad BB :

- KPÚ Banská Bystrica považuje navrhnuté riešenie územnoplánovacej dokumentácie ÚPN B.Bystrica v tvz. vymedzenom území – v samostatných obciach Badín, Hronsek, Slovenská Ľupča, Vlkanová a Králiky ( a tiež obciach mimo okresu Banská Bystrica) za neprípustné z hľadiska porušenia viacerých základných zákonných noriem (medzi inými aj z hľadiska ochrany pamiatkového fondu – každá zo samostatných obcí v tvz. záujmovom území mesta Banská Bystrica má svoju vlastnú územnoplánovaciu dokumentáciu , ktorá bola posúdená aj správnym orgánom štátnej správy na úseku ochrany pamiatkového fondu. Každá samostatná obec má svoj vlastný historicko - urbanistický vývoj a navrhnuté riešenie tvz. záujmového územia mesta Banská Bystrica vychádza len z naplnenia potrieb mesta Banská Bystrica v okolitých obciach v prospech mesta.

Štátna ochrana prírody SR Správa Národného parku Nízke Tatry :

- za najzásadnejší problém z hľadiska ochrany prírody a krajiny Nízkych Tatier považujeme lokalizovanie severo – južnej trasy E 77 do priestoru Hiadeľskej doliny s pokračovaním na Korytnicu a Ružomberok. Správa NP Nízke Tatry zásadne nesúhlasí s návrhom výstavby akejkoľvek novej komunikácie v priestore Hiadeľskej či Korytnickej doliny.

Mesto Kremnica :

- žiada rešpektovať záväznú časť nadradenej ÚPD :
1. Koncepcie územného rozvoja Slovenska KÚRS 2001
2. ÚPN VÚC Banskobystrického kraja vrátane zmien a doplnkov, ktorý tiež nemôže odporovať záväznej časti KÚRS 2001

Obec Krahule :

- Obec Krahule sa plne stotožňuje so stanoviskom mesta Kremnica

Obec Slovenská Ľupča :

- Namietame návrh riešenia akejkoľvek časti územia patriaceho obci. Zvlášť potom namietame rozvoj. – priestoru priemys. parku v podrobnosti ÚPN mesta Banská Bystrica v katastrálnom území Sl. Ľupča. Žiadame preformulovať Zadanie v časti záujmového územia mesta tak, že v tejto časti bude územný plán konštatovať potenciál priľahlého územia, prípadne odporučí možné funkcie. Nebude však navrhovať riešenie v území, pre ktoré nie je mesto ako územnoplánovací orgán kompetentné.
Ludo
diskutujúci
 
Príspevky: 156
Založený: 16. Apr 2005 19:20

Vyhodnotenie pripomienok k návrhu zadania ÚP mesta BB 2

Odoslaťod Ludo » 19. Feb 2006 10:53

Stanovisko spracovateľa zadania ÚP BB k pripomienkam mesta Kremnica.

2. Pripomienka: Neakceptovaná z nasledovných dôvodov:
V zmysle stavebného zákona § 17 ods. 2 obstarávanie územnoplánovacej dokumentácie, okrem iných dôvodov je možné zahájiť aj z podnetu obce. Na základe tejto skutočnosti sa v Zadaní stanovila požiadavka na prehodnotenie a zváženie trasovania prepojenia ťažísk osídlenia Banskobystricko – Zvolenského a Žilinsko – Martinského cez ťažisko osídlenia - Banská Bystrica. Aj pre trasovanie severojužného prepojenia – cesta E77, je v Zadaní uvedená požiadavka na jej vedenie cez ťažisko osídlenia s vyhodnotením všetkých doteraz spracovaných alternatív a následne zapracovanie do nadradených dokumentácií.
KÚRS 2001 v záväznej časti zakotvuje v bode 11.4.2. cestné komunikácie TINA v trase Martin- Turčianske Teplice – Zvolen – Šahy – MR s rovnocenným alternatívnym trasovaním v líniách Turčianske Teplice – Šášovské Podhradie – Zvolen a Turčianske Teplice - Banská Bystrica – Zvolen. V KÚRS 2001 aj v ÚPN VÚC Banskobystrického kraja v záväznej časti v bude 2.27 resp. 1.61 je zakotvená rozvojová os prvého stupňa – Zvolensko – Turčianska: Zvolen - Banská Bystrica – Turčianske Teplice – Martin v bode 2.29 resp. 1.6.3 rozvojová os tretieho stupňa – Kremnicko – Turčianska: Žiar n/Hronom – Kremnica – Turčianske Teplice. Je nelogické, aby cez rozvojovú os I. stupňa bola trasovaná komunikácia nižšej kategórie ako cez rozvojovú os tretieho stupňa. Na základe tohto predpokladu je v Zadaní zakotvená požiadavka na trasovanie rýchlostnej komunikácie cez túto rozvojovú os – cez centrum osídlenia prvej kategórie – prvej skupiny - Banská Bystrica (záv. časť KÚRS 2001 bod 2.9.), kvartérne centrum – Banskobystricko – Zvolenská aglomerácia (záv. časť KŔS – u bod 2.17.).
Požiadavky na riešenie sú v súlade so Zmenami a doplnkami ÚPN VÚC Banskobystrického kraja, kde trasovanie v smernej časti je uvažované v troch alternatívach. V záväznej časti v bode 6.1.17. je zakotvená nová trasa I/14 Banská - Harmanec – hranica Žilinského kraja, výhľadovo s tunelom „Malý Šturec“ (alternatívna trasa cestnej komunikácie TINA).
V bode 6.1.22. vybudovanie rýchlostnej komunikácie v trase cesty I/65 v úseku Žiar n/Hronom – hranica Žilinského kraja (alternatívna trasa cestnej komunikácie TINA).
V bode 6.1.31. s ohľadom rýchlostnej cesty R3 nie je ešte jednoznačne určená, je uvedené – rešpektovať zaradenie vybraného výhľadového variantu trasy R3 do cestnej siete TINA.
Tvrdenie, že komunikácia cez Kremnicu je zaradená v bode II.1.19 medzi verejnoprospešné stavby nie je pravdivé, nakoľko v Zmenách a doplnkoch ÚPN VÚC Banskobystrický kraj je bod II.1.19. zrušený. Čo sa týka ÚPN VÚC Žilinského kraja, ten nevyhodnocujeme, nakoľko to nie je pre nás záväzná nadradená územnoplánovacia dokumentácia.
V § 1 Stavebného zákona sa hovorí, že územné plánovanie sústavne a komplexne rieši priestorové usporiadanie a funkčné využívanie územia ... v súlade s princípmi trvalo udržateľného rozvoja. Cieľom územného plánovania musí byť dosiahnutie súladu všetkých činností v území. Územný plán mesta z uvedeného dôvodu musí riešiť napojenie na nadradený komunikačný systém tak, aby boli splnené princípy trvalo udržateľného rozvoja aj pre mesto a jeho záujmové územie. Návrh Zadania je v súlade s nadradenými koncepciami a v prípade, že Územný plán mesta B.Bystrica v rámci návrhu preukáže z hľadiska rozvoja mesta také riešenie dopravného napojenia na nadradenú komunikačnú sieť mesta , ktoré vyvolá potrebu zmeny nadradenej dokumentácie bude toto riešenie v ÚPN mesta ako smerné a po zapracovaní do nadradenej dokumentácie v zmysle Stavebného zákona sa následne upraví ako záväzné riešenie.
K vyhodnocovaniu variantov trasovania severojužného prepojenia stredom Slovenska v rámci Zadania pre vypracovanie ÚPN mesta B.Bystrica nepokladáme za vhodné sa vyjadrovať. Novospracovaná štúdia trasovania severojužného prepojenia nám do dnešného dňa nebola poskytnutá, pôvodná štúdia (Taraprojekt a.s. Bratislava r. 2000) bola niektorými zainteresovanými spochybnená.
Predmetom Zadania je vzniesť požiadavky na riešenie a nie vyhodnocovať alternatívy. V Zadaní v časti 10.2. Požiadavky na ochranu trás nadradených systémov dopravného vybavenia je uvedená požiadavka na návrh trasy rýchlostnej komunikácie R3 so zvážením všetkých alternatív, ktoré boli doteraz vypracované tak, aby mesto Banská Bystrica bolo adekvátne svojmu postaveniu, v štruktúre osídlenia Slovenska, napojené na celoštátnu a medzinárodnú komunikačnú sieť.
Požiadavka : Na opätovné predloženie dopracovaného Zadania podľa Vašich pripomienok neakceptujeme v zmysle § 20 zákona č. 50/1976 Zb. v znení neskorších predpisov.
Ludo
diskutujúci
 
Príspevky: 156
Založený: 16. Apr 2005 19:20

Vyhodnotenie pripomienok k návrhu zadania ÚP mesta BB 3

Odoslaťod Ludo » 19. Feb 2006 10:55

A na záver z pripomienky Ing.arch. Jána Podmanického :

Zadanie je nutné z hľadiska demografických prognóz rozvoja mesta a rozvoja výrobno – pracovných prognóz mesta dopracovať so zohľadnením požiadaviek dlhodobej koncepcie vyplývajúcich z novodobého postavenia mesta Banská Bystrica ako Centra Stredoslovenského regiónu o:
- postavení Slovenska v Európe
- demografické prognózy Slovenska
- demografické prognózy Stredoslovenského kraja
požiadavky Centra Stredoslovenského regiónu, ktoré vyplynuli z demografických predpokladov Súmestia Banská Bystrica – Zvolen

Zlatý socializmus, len škoda že sa píše rok 2006. :)

Celý dokument je umiestnený na stránkach www.banskabystrica.sk a má názov :
Vyhodnotenie pripomienok návrhu zadania Územného plánu mesta Banská Bystrica.
Ludo
diskutujúci
 
Príspevky: 156
Založený: 16. Apr 2005 19:20

Odoslaťod Dialniciar » 18. Jan 2007 11:51

Len zhrniem najnovší vývoj za posledný rok v meste BB a blízkom okolí:

1. Primátorom sa stal bývalý odborár Saktor, ktorý nahradil Králika.
2. V meste vykonáva MHD SAD Zvolen za BB SAD, v rámci rôznych zmlúv sa pristúpilo k zrušeniu trolejbusovej dopravy. Modernizval sa ostatný vozový park a je plán trolejbusy znovu zaradiť do MHD v meste.
3. Finančná situácia mesta sa stabilizovala a mesto začína znovu plánovať aj väčšie investičné akcie.
4. Severný obchvat BB už sa preklasifikoval z parametrov rýchlostnej cesty R1 na preložku cesty I. triedy, ktorá sa plánuje začať realizovať v r. 2007-2008.
5. Po dlhých rokoch sa v hodnote presahujúcej 1 mld. SKK zeelektrifikovala trať medzi mestami BB a ZV.
6. Letisko Sliač je v kompetencii samosprávy a štátu a keďže sú tu umiestnené vojenské lietadlá a letisko má strategickú a dobrú bezpečnostnú polohu, tak sa bude modernizovať v hodnote 4 mld. SKK, pričom 2 mld. SKK dá NATO.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod johhan » 18. Jan 2007 22:31

Troška OT letisko Sliač bolo do 1985 regularnym cieľom preventívneho a aj odvetného jadrového útoku USA
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Dialniciar » 18. Jan 2007 22:37

johhan napísal:Troška OT letisko Sliač bolo do 1985 regularnym cieľom preventívneho a aj odvetného jadrového útoku USA


Som tu našťastie nebol. :wink:

Ale buďme realisti, ja som počul svoje, čo sa týka toho, čo bolo cieľom v USA a do tej Kanady by sa to dostalo. Je to za nami.

Pred nami Irán a im podobní, ...

Ale je to vážne OT.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod mikeBoss » 10. Feb 2007 00:42

Hm je super ze budu stavat obchvat v rokoch 2007-2008 a tiez ze sa investovala miliarda do elektrifikacie trate... takze aj ja si prosim obchvat v Nitre aby sa zacal tento rok stavat a nejaka ta miliarda nech ide na vystavbu Zeleznicnej alebo autobusovej stanice lebo je to tu zufale... :evil:
mikeBoss
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 556
Obrázky: 33
Založený: 27. Jún 2005 21:33
Bydlisko: okolie Žiliny

Odoslaťod Honda » 10. Feb 2007 15:39

mikeBoss napísal:Hm je super ze budu stavat obchvat v rokoch 2007-2008 a tiez ze sa investovala miliarda do elektrifikacie trate... takze aj ja si prosim obchvat v Nitre aby sa zacal tento rok stavat a nejaka ta miliarda nech ide na vystavbu Zeleznicnej alebo autobusovej stanice lebo je to tu zufale... :evil:


Problém je v tom že Nitra neleží na hlavných železničných ťahoch. A autobusová stanica nespadá pod štát alebo snád ano ? Kto ju vlastní ?

Ja osobne prajem železničnú stanicu každému mestu na úrovni .. načo mat trať kde to fičí 220 km/h ? Ale už som na to prišiel .. práve na to, aby sa nemuselo všade stáť v tom bordeli. :twisted:
Canada forever ...
Honda
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 569
Obrázky: 57
Založený: 23. Jan 2007 18:52

Odoslaťod mikeBoss » 11. Feb 2007 01:21

No lenze lezime na cestnom tahu a to bol len priklad. Letisko Zilina dostalo miliony tiez a nase nic. O inych investiciach ani nehovorim. Teraz nejde len o Nitru ale aj o vychod SR. Presov je vacsi ako Zilina asi o 6 tisic obyvatelov a nedostavaju tolko prachov...
mikeBoss
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 556
Obrázky: 33
Založený: 27. Jún 2005 21:33
Bydlisko: okolie Žiliny

Odoslaťod Honda » 11. Feb 2007 11:33

mikeBoss napísal:No lenze lezime na cestnom tahu a to bol len priklad. Letisko Zilina dostalo miliony tiez a nase nic. O inych investiciach ani nehovorim. Teraz nejde len o Nitru ale aj o vychod SR. Presov je vacsi ako Zilina asi o 6 tisic obyvatelov a nedostavaju tolko prachov...


Letisko Sliač dostáva 4 miliardy Sk - 2 miliardy Sk dáva NATO. A práve sa tam opravuje dráha. :idea: Tak neklam. A ešte sa posilnilo cez nové linky ale máš pravdu, že vaša samospráva sa nestará, lebo nejaké akcie má dokonca Prešovský vyšší územný celok a mesto Vysoké Tatry. :idea:

Banská Bystrica leží na hlavnom ťahu sever-juh. Ani jeden ťah sever-juh nie je v SR priorita. Stavia sa hlavne D1 a R1. Nie R3 alebo R4.

V Prešove až viem tak štát-ŽSR investujú do železničnej stanice aj keď to nie je hlavný železničný koridor.

Najprv si trošku pozri čo a koho vlastne kritizuješ.
Canada forever ...
Honda
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 569
Obrázky: 57
Založený: 23. Jan 2007 18:52

Odoslaťod aquila » 11. Feb 2007 11:33

letisko v sliaci dostalo/dostane miliardy na opravu ...
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod mikeBoss » 11. Feb 2007 13:36

Honda ty si radsej pozri co pises a potom hovor mne nech sa pozeram lebo ja som pisal o Ziline a Presove a ty pises o Sliaci a Bystrici. A ja niesom z Presova keby nieco ani z vychodu SR. Zilina a Bystrica su pazrave mesta a hovor si co chces na ich obranu.
mikeBoss
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 556
Obrázky: 33
Založený: 27. Jún 2005 21:33
Bydlisko: okolie Žiliny

Odoslaťod Honda » 11. Feb 2007 15:04

mikeBoss napísal:Honda ty si radsej pozri co pises a potom hovor mne nech sa pozeram lebo ja som pisal o Ziline a Presove a ty pises o Sliaci a Bystrici. A ja niesom z Presova keby nieco ani z vychodu SR. Zilina a Bystrica su pazrave mesta a hovor si co chces na ich obranu.


V takom prípade si sa ale nepresne vyjadril ty kamoš. :wink:
Canada forever ...
Honda
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 569
Obrázky: 57
Založený: 23. Jan 2007 18:52

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 22 hostí.