Mozna zmena na 3+1 Kraje a vplyv na infrastrukturu

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod sven » 26. Feb 2008 17:20

...a BB urcite nebola vacsia nez ZA iba nejake kratucke bezvyznamne obdobie :wink:
Obrázok používateľa
sven
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 528
Obrázky: 6
Založený: 20. Aug 2007 17:41
Bydlisko: BA,BJ

Odoslaťod Thomas » 26. Feb 2008 17:21

mirkobb napísal:
Thomas napísal:
mirkobb napísal:
Thomas: stř. Slovensko má 2 centra a ZA byla vždycky větší než BB.
Historie je hezká..


Treba si najprv naštudovať práve tú históriu a overiť fakty, a potom tu niečo tvrdiť.. :wink:


Chceš snad říct něco jiného?


Určite, už som si tu zvykol a poučil sa aj v iných vláknach(napr. Poľsko a aj iné), že bez neoverených faktov sem nič nevkladám a takisto neoponujem, keď nemám istotu, že mám pravdu. :wink:

Takže, kľudne Ti môžem dokázať, že nemáš pravdu v Tvojom tvrdení, že ZA bola vždycky väčšia ako BB. :wink:


Tak to dokaž :-)
Thomas
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 27
Založený: 20. Dec 2007 19:42
Bydlisko: Brno

Odoslaťod B; » 26. Feb 2008 17:28

Len technicka poznamka, kym zacne tiect krv:
naprv si dohodnite komparator, potom dodajte udaje a bude vsetkym jasno.
thanx
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod Thomas » 26. Feb 2008 17:40

Především, abych to upřesnil a abychom se nehádali : mluvím o období od začátku průmyslové revoluce. Jak to bylo ve středověku a kolikrát to které město (jak se tehdy stávalo) vyhořelo, fakt nevím. Vzhledem k tomu o čem se bavíme jen doufám, že mě neude nikdo tahat za slovo že za vlády Matyáše Korvína to bylo tak a tak :-).

ZA leží na podstatně významnější křižovatce, což jí přineslo rychleji rozvoj. Nejblíže k sobě města měla asi 4 roky nazpět (ZA měla cca 85 tis, BB cca 83 - její historické maximum, úplně přesně to nevím, díval jsem se na to asi 2 roky nazpět). V r. 80. byl poměr asi 66 tis. BB vs. asi 80 tis. ZA
Thomas
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 27
Založený: 20. Dec 2007 19:42
Bydlisko: Brno

Odoslaťod i15 » 26. Feb 2008 18:19

tuto je dobry clanok (od zilincana 8) )

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=9435

Aby bolo jasné, toto nie je postoj lokálpatriota, snažiaceho sa nahrabať všetko pre svoj región – veď na rovnakej mentálnej úrovni by bolo moje tvrdenie o prospešnosti Stredoslovenského kraja, ak by jeho centrom bola Žilina a nie Banská Bystrica. Nezmyselné cesty za verejnou vybavenosťou medzi Považím a Pohroním by len vymenili svoj smer. Problém je však úplne inde. Považie a Pohronie netvoria jeden región. Medzi Považím a Pohroním leží najväčšia priestorová bariéra na území Slovenska – 50 km široké neobývané územie Nízkych Tatier a Veľkej Fatry, spoľahlivo negujúce regionálne väzby.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod devil » 26. Feb 2008 18:20

namiesto dohadovania sa dajte nejaku tabulku poslednych 100 rokov co sa tyka obyvatelstva...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod mirkobb » 26. Feb 2008 18:58

Thomas napísal:
mirkobb napísal:
Thomas napísal:
mirkobb napísal:
Thomas: stř. Slovensko má 2 centra a ZA byla vždycky větší než BB.
Historie je hezká..


Treba si najprv naštudovať práve tú históriu a overiť fakty, a potom tu niečo tvrdiť.. :wink:


Chceš snad říct něco jiného?


Určite, už som si tu zvykol a poučil sa aj v iných vláknach(napr. Poľsko a aj iné), že bez neoverených faktov sem nič nevkladám a takisto neoponujem, keď nemám istotu, že mám pravdu. :wink:

Takže, kľudne Ti môžem dokázať, že nemáš pravdu v Tvojom tvrdení, že ZA bola vždycky väčšia ako BB. :wink:


Tak to dokaž :-)


Len tak mimochodom aby sme tu neboli moc OT, z právneho hľadiska by vecné bremeno dokazovania malo byť na Tvojej strane, Ty si začal niečo tvrdiť a neobhájil, a som Ti len oponoval, že nemáš pravdu, ale necháme to tak.. :wink:


sven: ...a BB urcite nebola vacsia nez ZA iba nejake kratucke bezvyznamne obdobie :wink:


Ak sa Ti celé stáročia od stredoveku až po polovicu 20 storočia (r. 1950) zdajú krátke a bezvýznamné..? :roll: Žilina bola až do roku 1872 keď sa dokončila Košicko-bohumínska železnica nevýznamná poddanská osada (okrem obdobia keď bola mestom od 14. storočia do polovice 16. stor.) Za zmienku stojí, že nemala ani kamenné opevnenie, ale iba hlinené valy.
Naproti tomu BB bola po celý čas významným banským slobodným kráľovským mestom od roku 1255 kontinuálne až po dnes.

Ale fakty:
roku 1880 Žilina mala 3 244 obyvateľov BB 14 844
1900 Žilina mala 5633 obyvateľov BB 17 971
1911 Žilina dosiahla počet obyvateľov 10 000 BB 20 485
1930 Žilina mala 17 451 BB 21 542
1961 Žilina mala 32 512 obyvateľov BB 35 206
1991 podľa sčítania ľudu zo dňa 2. marca mala Žilina 83 853 obyvateľov BB 85 030

Čiže po celú existenciu oboch miest až do roku 1950 mala BB viac obyvateľov ako ZA, potom neskôr ešte v roku 1961 a 1991

Tých zdrojov z ktorých sa dajú čerpať také štatistické údaje je veľa, stačí si len vyhľadať, že..?
Napr. porovnanie ukazovateľov rastu miest BB a České Budejovice, v tabuľke je to prehľadne zobrazené, dokonca aj graficky. Údaje o Žiline na trebárs na oficiálnej stránke mesta.

Použitý zdroj:
http://www.natur.cuni.cz/~chorvat/konfera.htm
http://www.zilina.sk/navstevnik-o-meste-historia
Obrázok používateľa
mirkobb
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 99
Založený: 18. Máj 2005 13:11
Bydlisko: BB, Praha

Odoslaťod johhan » 26. Feb 2008 19:55

mirkobb máš ščasti pravdu sčasti zavádzaš - ono Žilina bola mestom dokonca s kráľovským hradom zo súdnou právomocou ( čo bol vynimočné postavenie ) potom sa presunul kráľovský hrad na Strečno - obce ktoré boli zrastené zo žilinou boli samostatné až do roku 1900 ... Banská Bystrica bola banským mestom s výsadou preto sa všetci snažili byť súčasťou mesta preto až do roku kým sa žilina prirodzene spojila tam bol nepomer obyvateľstva ale vždy to boli identické mestá aj keď prirodzenejšou metropolou bol skorej Zvolen ako BB a Martin ako ZA :wink:
.
Pozri sa taký Turčiansky Svatý Martin mal ešte väčšie výsady ako Bystrica patril priamo pod královskú zvrchovanú moc bez daní - takže takéto ohýbanie historie z ktorejkoľvek strany je zbytočné - ale faktom je že BB si za posledných 50 rokov spravila veľmi zlú povesť ( vo veľkej miere zaslúženú )
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Dialniciar » 26. Feb 2008 20:28

Čo tam po tom čo bolo, ... ale dôležité je čo je dnes.

3+1 je nepriechodné.

Jednak je to problém príp. centra medzi TT a NR a jednak medzi BB a ZA. A istotne aj TN by sa v skutočnosti len ťažko pripojil k ZA. :idea:

Ak tak práveže ponechať dnešných 8 VÚC a 2-3 pridať. :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Thomas » 26. Feb 2008 21:24

MirkoBB:
věcné břemeno je něco trochu jiného než důkazní břemeno. Důkazní břemeno leží z povahy věci na tom, kdo zahájí spor. Tím je vždy ten, kdo se cítí poškozen. Ale není to myšleno osobně.

K věci: gůgl je hezká věc, ale je otázka jak konzistentní jsou informace, které nám dá (jakou metodou byly pořízeny). Nota bene důvěryhodnost zdroje a jeho zdroje :-)

2 odkazy:

http://www.upn.gov.sk/supis-zidov/zozna ... ?okres=306 – mj. počet obyvatel BB

http://www.upn.gov.sk/supis-zidov/zozna ... ?okres=659 – dtto - ZA

pozn. odkazy jsou poněkud morbidní, ostatním účastníkům se omlouvám :-), ale vzhledem ke zdroji jsou dělány stejnou metodou.

(r. 1942 BB 13 tis., ZA 18 tis., skok zaráz v jednom městě nahoru a ve druhém dolů a v zápětí nazpět je dost nepravděpodobný)

další odkaz:
http://www.inzine.sk/article.asp?art=9007

Ukazuje na podobnou úroveň obyvatel BB za války, jako předchozí článek.

Podrobnější info se mi nepodařilo najít (já to klidně přiznám:-) ), nicméně stačí se projít po ZA a BB. Ti, kdo znají architektonické styly v čase, si udělají obrazek, kdy a kam se město rozvíjelo např. do r. 1945 (BB na S a V, ZA skoro symericky okolo starého jádra. Navíc nepoměr mezi množstvím průmyslu v obou městech (to se taky nedá udělat přes noc), apod.

No B; měl pravdu :-)

mirkoBB: pokud to chceme vést takto, navrhuji pokračovat IS a vyjasnit si to.
Thomas
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 27
Založený: 20. Dec 2007 19:42
Bydlisko: Brno

Odoslaťod rastislav5 » 26. Feb 2008 21:32

mirkobb napísal:Čiže po celú existenciu oboch miest až do roku 1950 mala BB viac obyvateľov ako ZA, potom neskôr ešte v roku 1961 a 1991


Suhlasim s mirkobb(om), Banska Bystrica ako banske mesto bola v minulosti podstatne vacsia ako Zilina z dovodu, ze bola banskym mestom.
Pridam udaje z roku 1869: BB 13 249 ZA 2 876 obyvatelov. Pomer medzi mestami je 4,6 co sa asi tazko da vysvetlit tym, ze BB bola koncentrovana a ZA nebola prirodzene spojena.

Podla dostupnych statistik bol MT vzdy mensim mestom ako Zilina, zaujimave ale je, ze pomer MT/ZA je za poslednych 150 rokov konstantny (70%), tzn. MT rastol rovnakym tempom ako ZA

V roku 1994 Zilina predbehla BB v pocte obyvatelov a naskok nielenze stale zvysuje, ale prirastok naskoku zrychluje. Kym v rokoch 1991 - 2001 sa pomer obyvatelstva tychto miest zvysoval rocne o 0,4 percentualneho bodu, v rokoch 2001 - 2005 o 0,6 percentualneho bodu, v rokoch 2005-2006 o 0,8 percentualneho bodu. Znamena to, ze ak by sa trend z rokov 2005/2006 nezmenil, Zilina bude mat o 100 rokov priblizne dvojnasobok obyvatelstva Bystrice (ja ale dufam ze sa BB zobudi, aj ked udaje za rok 2007 pod 80.000 obyvatelov tomu zatial nenasvedcuju)

Sucasny trend BB vo vyvoji obyvatelstva mi pripomina Bansku Stiavnicu. Ta bola v roku 1782 s 23 192 obyvatelmi tretim najvacsim mestom v Uhorsku po Bratislave a Debrecine. A dnes? Ledva okresne mesto s 10 814 obyvatelmi.

Este pridam opraveny odkaz na mapu slovenskych nareci: http://www.pitt.edu/~armata/dialects.htm
rastislav5
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 25. Nov 2006 18:58

Odoslaťod Thomas » 26. Feb 2008 21:38

Jak mi vysvětlíš údaj z r. 1980, kde má BB 66 tis. a ZA 80 tis.?

ZA zase ležela (a leží) na o dost výraznější křižovatce, to je taky důvod k velkému centru.

A jak si vyložíš údaje z r. 1942?
Thomas
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 27
Založený: 20. Dec 2007 19:42
Bydlisko: Brno

Odoslaťod mirkobb » 26. Feb 2008 23:37

Thomas: Jak mi vysvětlíš údaj z r. 1980, kde má BB 66 tis. a ZA 80 tis.?
A jak si vyložíš údaje z r. 1942?


Údaje z roku 1980 sú v poriadku, BB 66 412, ZA 83 016! :roll:
Takisto v roku 1940 BB fakt mala len 13 045 (ZA okolo 18 tis.), pričom BB ešte v tridsiatich rokoch ich mala viac. Tie údaje sú v poriadku, zdroj informácií tiež dôveryhodný, neviem prečo spochybnovať oficiálnu stránku mesta ZA, však asi vedia, čo si tam uviedli, nie? Čo sa týka BB mám také údaje aj v tlačenej forme vo viacerých knihách (môžem zoskenovať a poslať). :wink:

Vysvetlenie tých výkyvov koncom 80-tych rokov a začiatkom 90-tich rokov asi súvisí s pričleňovaním a odčleňovaní obcí k jednotlivým mestám. BB v 1980 ešte nemala pričlenené viaceré okolité obce, ZA už áno, preto ten veľký rozdiel, naopak zas v roku 1991 referendom obyvateľstva sa odčlenilo od ZA viacero obcí už pred tým sčítaním ľudu, v BB až neskôr. Preto mala vtedy BB viac obyvateľov.

V každom prípade to ale nič to nemení na prvotnej reakcii na Tvoje vyhlásenie keď si uviedol, že ZA mala vždycky viac obyvateľov ako BB, tak som zákonnite reagoval len na to a tak som usúdil, že postačovalo uviesť len tie údaje kedy ich mala viac BB. :wink:
Obrázok používateľa
mirkobb
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 99
Založený: 18. Máj 2005 13:11
Bydlisko: BB, Praha

Odoslaťod mirkobb » 26. Feb 2008 23:42

Thomas: ..věcné břemeno je něco trochu jiného než důkazní břemeno.


OT: Sorry, samozreme som mal na mysli dôkazné bremeno. :wink: Proste som sa sekol, myslel som inak ako som písal.. :oops:
Obrázok používateľa
mirkobb
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 99
Založený: 18. Máj 2005 13:11
Bydlisko: BB, Praha

Odoslaťod mikeBoss » 27. Feb 2008 00:34

Dialniciar napísal:Čo tam po tom čo bolo, ... ale dôležité je čo je dnes.

3+1 je nepriechodné.

Jednak je to problém príp. centra medzi TT a NR a jednak medzi BB a ZA. A istotne aj TN by sa v skutočnosti len ťažko pripojil k ZA. :idea:

Ak tak práveže ponechať dnešných 8 VÚC a 2-3 pridať. :wink:


TT a NR nemozes porovnavat, ale to som ti uz raz pisal. To nieje to iste ako ZA a BB.
mikeBoss
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 556
Obrázky: 33
Založený: 27. Jún 2005 21:33
Bydlisko: okolie Žiliny

Odoslaťod Thomas » 27. Feb 2008 06:04

MirkoBB:
já jsem dal odkaz na dva zdroje, které mají dost odlišné údaje od Tvých. Když už píšeme o tom, co kdo řekl, pak tys uváděl, že do r. 1950 měla BB vždy víc ...

Ale tahat za slovo nemám v úmyslu:
Na část toho, co jsem psal jsi ale nereagoval. Na počástku války nedošlo k žádným šokům, které by by vysvětlovaly proč by údaj o BB náhle z 21 tis. klesla na 13 a po válce (nota bene po celkem značných ztrátách na životech právě v oblasti BB) zase vyletěla na 25. To se prostě nestalo. Mimochodem jsem našel i různé jiné zdroje, které měly o dost odlišnější informace, ale sám jsem o jejich důvěryhodnosti pochyboval.

Všimni si, kolik obyvatel uvádí stránky Žiliny v r. 1980. (je tam cca 70 tis.) S takovými informacemi se nedá rozumně diskutovat, když se liší o 13 tis. obyvatel.

Psal jsem taky o tom, jaké čtvrti obou měst existovaly do r. 1945, což taky o čemsi svědčí (a je to dost výrazný nepoměr).

Mimochodem nejpozději od r. 1880 byla ZA na důležité křižovatce železnic. (od r. 1871 měla trať). Představa, že by takové město mělo po 20 letech 5633 obyvatel ... (a není to jediný důvod proč nevěřit stránkám ZA viz počet obyvatel v r. 1980), nota bene proč by byť jen na několik dnů bylo vybráno jako hlavní město státu (vedle je Martin).

Psal jsem Ti IS, dal jsi přednost zprávě zde, nevadí. Z IS tedy pouze zopakuji, že informace, které jsme předložili jak já, tak i Ty nelze považovat za spolehlivé a že se pokusím vyhledat spolehlivější info a to také platí.
Thomas
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 27
Založený: 20. Dec 2007 19:42
Bydlisko: Brno

12 / 16 krajov

Odoslaťod sorgo » 27. Feb 2008 07:28

Boli tu navrhy aj na rozdelenie Slovenska na 12 resp. 16 krajov.

narychlo som nasiel akurat mapu 12 navrhu krajov na strane 292 tohto materialu

http://www.vlada.gov.sk/decentralizacia ... lancia.pdf


Viem, ze momentalne je to politicky uplne nepriechodne, ale zaujimal by ma vas nazor.
Obrázok používateľa
sorgo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 19
Založený: 17. Okt 2005 14:20
Bydlisko: KE

Re: 12 / 16 krajov

Odoslaťod i15 » 27. Feb 2008 07:48

sorgo napísal:Boli tu navrhy aj na rozdelenie Slovenska na 12 resp. 16 krajov.

narychlo som nasiel akurat mapu 12 navrhu krajov na strane 292 tohto materialu

http://www.vlada.gov.sk/decentralizacia ... lancia.pdf


Viem, ze momentalne je to politicky uplne nepriechodne, ale zaujimal by ma vas nazor.


aj tam su niektore nelogicnosti, ale stale by to bolo lepsie ako sucasny stav

problemom su jednoznacne oblasti s vysokym podielom madarskeho obyvatelstva (KN,NZ) - ale myslim, ze po vstupe do EU sa netreba bat im dat samostatny kraj
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: 12 / 16 krajov

Odoslaťod sorgo » 27. Feb 2008 08:00

i15 napísal:aj tam su niektore nelogicnosti, ale stale by to bolo lepsie ako sucasny stav


no ano, napriklad uz len ten kosicky kraj ma dost divny "tvar"... skusim este niekde najst ten model 16 krajov.

Je to ale podla mna prilis dolezita vec na to, ze by sa to menilo s kazdou novou vladou. Uz sme si nejak zvykli na 8 krajov, ja by som to silou mocou nemenil, aby sme sa neciliti ako v Mukaceve, co preslo za poslednych 100 rokov niekolkymi krajinami a pritom sa nepohlo z miesta :)

i15 napísal:problemom su jednoznacne oblasti s vysokym podielom madarskeho obyvatelstva (KN,NZ) - ale myslim, ze po vstupe do EU sa netreba bat im dat samostatny kraj


suhlasim s tebou, ale divil by si sa, kolko ludi ma realne obavy z autonomie a to aj dokonca taki, ktorych inak povazujem za celkom rozmnych
Obrázok používateľa
sorgo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 19
Založený: 17. Okt 2005 14:20
Bydlisko: KE

Odoslaťod devil » 27. Feb 2008 08:24

http://www.konzervativizmus.sk/upload/Z ... t_2005.pdf

este raz uvediem navrh KI...aby si nemusel hladat.

ono Žilina bola mestom dokonca s kráľovským hradom zo súdnou právomocou ( čo bol vynimočné postavenie ) potom sa presunul kráľovský hrad na Strečno - obce ktoré boli zrastené zo žilinou boli samostatné až do roku 1900


pokial sa bavime o slobodnych kralovskych mestach tak tie mali svoje vysady a ZA bola slobodnym kralovskym mestom. to vsak automaticky neznamena ze ekonomicky prosperovalo, takychto miest bolo xy. ZA nebola centrom zupy ani biskupstva. velmi zaujimave je pritom sledovat narast poctu obyvatelov po 1945 nielen v BB ale aj ZA ktore su celkom porovnatelne casove posuny boli sposobene neskorsim priclenovanim obci a neskorsim dobudovanim sidlisk v BB. tvrdenia ze za komunistov ZA len utrpela su nepravdive, tiez toho ziskala nadmieru.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod sorgo » 27. Feb 2008 08:28

devil napísal:http://www.konzervativizmus.sk/upload/Zupny_variant_2005/KI_Zupny_variant_2005.pdf

este raz uvediem navrh KI...aby si nemusel hladat.


dakujem, toto som presne hladal.

modelu 16 zup ja osobne vytykam akurat nestastne nazvy, ktore fakt vychadzaju z rakusko-uhorska a dnesnym mladym su uplne cudzie. tipujem, ze mizive percentu ludi v KE vobec tusi, ze je to abovsko-turnianska zupa. nazov kosicka zupa alebo kosicky kraj by bol ovela privetivejsi a zrozumitelnejsi, aby sme sa nedostali do stavu ako s VUC, ze je to uplne abstraktny pojem, ktory nic ludom nehovori.
Obrázok používateľa
sorgo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 19
Založený: 17. Okt 2005 14:20
Bydlisko: KE

Odoslaťod mirkobb » 27. Feb 2008 09:08

Thomas: já jsem dal odkaz na dva zdroje, které mají dost odlišné údaje od Tvých. Když už píšeme o tom, co kdo řekl, pak tys uváděl, že do r. 1950 měla BB vždy víc ...


Ano, za tým si stále stojím, čerpal som z mne dostupných zdrojov (pričom netvrdím, že sú na sto percent presné, ale iné zatiaľ nemám), takže z toho čo som mal k dispozícii vyplývalo, že až r. 1950 mala ZA viac. Ty si vyhrabal, že už v 40-tych rokoch, OK v poriadku, ja sa tomu nebránim, rád si doplním informácie. :wink: Možno by sa to dalo vysvetliť migráciou (napr. aj vysťahovalectvom do USA), keďže po svetovej hospodárskej kríze bol problém a to hlavne na Slovensku. V tejto súvislosti mi nedá nespomenúť, že v období prvej republiky centrálna moc v Prahe svojím rozhodnutím urobiť zo Slovenska agrárnu krajinu a demontovaním priemyslu na Slovensku poškodila veľa mestám a oblastiam na Slovensku, napr. BB mala za Rakúsko-Uhorska väčší priemyselný potenciál ako v období prvej republiky, to sú tiež fakty. V tom období snáď nestagnovalo práve len považie kvôli zbrojárskym fabrikám, zvyšok Slovenska áno, takže možno aj tam by bolo možné vysvetlenie..? Budúci týždeň som nahlásený do Štátneho oblastného archívu v BB, tiež ma zaujíma tá disproporcia v predvojnovom období, zistím a dám vedieť.

No ale, keď sme už pritom, tak aj chcem upozorniť na dôveryhodnosť zdroja, ktorý si sem vložil ako Ty.



V tomto článku autorka uvádza, že BB mala v medzivojnovom období okolo 11-tisíc obyvavateľov, neuvádza však kedy presne a medzivojnová doba je predsa len dlhšie obdobie, že? Zarážajúci je ale fakt, že na inom mieste autorka uvádza, že Banská Bystrica má skoro 100-tisíc obyvateľov! Tak si treba položiť otázku, že akú "výpovednú" hodnotu potom majú jej informácie, keď je známe, že BB nikdy neprekročila ani 90 tisícovú hranicu!
Takže iba toľko na margo použitých zdrojov.

Ale v každom prípade, nič to nemení na skutočnosti, že keby som našiel čo i len jeden údaj (a našiel som ich viac), kedy mala BB viac obyvateľov ako ZA, tak už aj to je argument proti Tvojmu rezolútnemu vyhláseniu, že ZA vždycky mala viac. Proti tomu som sa ohradil, myslím, že som Ti jasne dokázal, že nemáš pravdu a nejaké nezrovnalosti v medzivojnom období na tom nič nezmenia. :wink:
Obrázok používateľa
mirkobb
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 99
Založený: 18. Máj 2005 13:11
Bydlisko: BB, Praha

Odoslaťod mikeBoss » 27. Feb 2008 13:36

mirkobb napísal:
Thomas: já jsem dal odkaz na dva zdroje, které mají dost odlišné údaje od Tvých. Když už píšeme o tom, co kdo řekl, pak tys uváděl, že do r. 1950 měla BB vždy víc ...


Ano, za tým si stále stojím, čerpal som z mne dostupných zdrojov (pričom netvrdím, že sú na sto percent presné, ale iné zatiaľ nemám), takže z toho čo som mal k dispozícii vyplývalo, že až r. 1950 mala ZA viac. Ty si vyhrabal, že už v 40-tych rokoch, OK v poriadku, ja sa tomu nebránim, rád si doplním informácie. :wink: Možno by sa to dalo vysvetliť migráciou (napr. aj vysťahovalectvom do USA), keďže po svetovej hospodárskej kríze bol problém a to hlavne na Slovensku. V tejto súvislosti mi nedá nespomenúť, že v období prvej republiky centrálna moc v Prahe svojím rozhodnutím urobiť zo Slovenska agrárnu krajinu a demontovaním priemyslu na Slovensku poškodila veľa mestám a oblastiam na Slovensku, napr. BB mala za Rakúsko-Uhorska väčší priemyselný potenciál ako v období prvej republiky, to sú tiež fakty. V tom období snáď nestagnovalo práve len považie kvôli zbrojárskym fabrikám, zvyšok Slovenska áno, takže možno aj tam by bolo možné vysvetlenie..? Budúci týždeň som nahlásený do Štátneho oblastného archívu v BB, tiež ma zaujíma tá disproporcia v predvojnovom období, zistím a dám vedieť.

No ale, keď sme už pritom, tak aj chcem upozorniť na dôveryhodnosť zdroja, ktorý si sem vložil ako Ty.



V tomto článku autorka uvádza, že BB mala v medzivojnovom období okolo 11-tisíc obyvavateľov, neuvádza však kedy presne a medzivojnová doba je predsa len dlhšie obdobie, že? Zarážajúci je ale fakt, že na inom mieste autorka uvádza, že Banská Bystrica má skoro 100-tisíc obyvateľov! Tak si treba položiť otázku, že akú "výpovednú" hodnotu potom majú jej informácie, keď je známe, že BB nikdy neprekročila ani 90 tisícovú hranicu!
Takže iba toľko na margo použitých zdrojov.

Ale v každom prípade, nič to nemení na skutočnosti, že keby som našiel čo i len jeden údaj (a našiel som ich viac), kedy mala BB viac obyvateľov ako ZA, tak už aj to je argument proti Tvojmu rezolútnemu vyhláseniu, že ZA vždycky mala viac. Proti tomu som sa ohradil, myslím, že som Ti jasne dokázal, že nemáš pravdu a nejaké nezrovnalosti v medzivojnom období na tom nič nezmenia. :wink:


Daj si do google vyhladat banska bystrica metropola a podobne a uvidis co ti najde. Dozvies sa ze BB ma skoro 100 tisic obyvatelov, ze je to 3.najvacsie mesto v SR a 3. metropola SR... tak si to aspon prezentuju ludia z BB. Mne osobne to je jedno, len nerozumiem tomu preco takto zavadza niekto. 79 tisic nieje ani priblizne 100 :idea:
mikeBoss
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 556
Obrázky: 33
Založený: 27. Jún 2005 21:33
Bydlisko: okolie Žiliny

Odoslaťod Thomas » 27. Feb 2008 16:06

přesně to co píše Mike Boss jsem našel taky :-)

MirkoBB k tomu, co jsi citoval z mého příspěvku (www.inzine.sk, atd.) - já k tomu zdroji mám taky výhrady, ale to číslo se v rámci určité chyby shodovalo s tím druhým - podstatně důvěryhodnějším zdrojem - a jen proto jsem je uvedl.

Též zapátrám, uvidíme, co zjistíme. S Tvojí poslední větou celkem kategoricky nesouhlasím, ale už jsem psal proč (nejde o nesrovnalosti v meziválečném období, ale o problém se zdroji údajů, no uvidéme, co vypátráme. Měli bychom pro to ale raději založit samostatné téma, tady děláme bordel. :-)
Thomas
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 27
Založený: 20. Dec 2007 19:42
Bydlisko: Brno

Odoslaťod Dialniciar » 27. Feb 2008 17:40

mikeBoss napísal:TT a NR nemozes porovnavat, ale to som ti uz raz pisal. To nieje to iste ako ZA a BB.


Ale môžem to porovnávať, neviem neviem, kto tu kedy napísal, že Trnava je zaprdená ... :twisted:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 31 hostí.