Detska autosedacka

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Detska autosedacka

Odoslaťod B; » 02. Máj 2007 13:27

Viete mi niekto prosim fundovane odpovedat na otazku:
kedy sa moze detska sedacka pouzit na prednom sedadle?

Najmensie ( triedy 0) to asi predpokladaju, lebo je na nich poucenie, ze sa ma vypinat airbag.

Ako je to s vacsimi (triedy III).

A ak viete ako je to v zahranici, budem rad, najma AT,Slovinsko, Chorvatsko - kvoli ceste v lete.

dakujem
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod Dialniciar » 02. Máj 2007 17:43

A ako sa vypína airbag v aute :?:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 02. Máj 2007 17:55

na sedadle spolujadca sa to da
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Dialniciar » 02. Máj 2007 17:56

aquila napísal:na sedadle spolujadca sa to da


Aj v mojom aute :?: (Škoda Superb)
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 02. Máj 2007 18:02

Ale vlastne je to jedno (už sa vidím, ako ja idem airbag vypínať) ... len ma to tak zaujalo, že možno mám v aute vymoženosti, o ktorých ani neviem.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: Detska autosedacka

Odoslaťod Jonathan » 02. Máj 2007 18:11

B; napísal:Viete mi niekto prosim fundovane odpovedat na otazku:
kedy sa moze detska sedacka pouzit na prednom sedadle?

Najmensie ( triedy 0) to asi predpokladaju, lebo je na nich poucenie, ze sa ma vypinat airbag.

Ako je to s vacsimi (triedy III).

A ak viete ako je to v zahranici, budem rad, najma AT,Slovinsko, Chorvatsko - kvoli ceste v lete.

dakujem


Jozef drahovsky ma o tom clanky na svojom blogu

http://drahovsky.blog.sme.sk/c/61493/De ... slelo.html
http://drahovsky.blog.sme.sk/c/61493/De ... slelo.html

Dialniciar napísal:A ako sa vypína airbag v aute


Zvycajne je niekde na pristrojovke zasita zasuvka na kluc od zapalovania (Fabia ma v odkladacej skrinke). Treba pohladat. A ako pisal aquila, vypina sa len airbag spolujazdca.
Jonathan
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 627
Obrázky: 31
Založený: 09. Feb 2005 09:49

Odoslaťod Jurislav » 02. Máj 2007 19:41

2 Dialniciar: V servise to spravia v pohode, alebo si naštuduj manuál.
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ

Re: Detska autosedacka

Odoslaťod wazari » 02. Máj 2007 19:44

Jonathan napísal:
Zvycajne je niekde na pristrojovke zasita zasuvka na kluc od zapalovania (Fabia ma v odkladacej skrinke). Treba pohladat. A ako pisal aquila, vypina sa len airbag spolujazdca.


alebo je to zakryte dverami spolujazdca - da sa to vypnut skrutkovacom po otvoreni dveri

sedacka sa upevnuje Isofixom alebo pasmi
vpredu iba pasmi
zatial som nepocul o obmedzeni vpredu - iba vyrobca (Maxi Cosi) pisal, ktore sedacky maju byt v smere a ktore proti smeru jazdy - malicke deti vzdy proti smeru jazdy
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod puff dady » 03. Máj 2007 11:25

Sedacku III. typu by som radsej daval uz na zadne prave sedadlo. V takomto pripade ide fakt uz o dost velke dieta, kazdopadne ak to das dopredu, airbag spolujazdca (niektore starsie typy vozidiel tuto moznost este nemaju) musis vypnut (popisane vyssie).

Len netreba zabudat ze novsie typy aut maju aj bocne airbagy v prednych sedadlach :arrow:, tie sa vsak vypinat nedaju a preto pri vacsej sedacke moze vzniknut nebezpecenstvo aj tohto typu.
puff dady
diskutujúci
 
Príspevky: 72
Obrázky: 6
Založený: 07. Mar 2005 13:49
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod B; » 03. Máj 2007 11:55

Momentalne je pre nas lepsie ( ak sa to teda da) mat sedacku 3. vpredu a 0 spolu s mamou vzadu :idea:
Vpravo vzadu je to samozrejme bezpecnejsie miesto.

Preco si myslis, ze ked je "velka" sedacka, otocena v smere jazdy treba vypnut airbag? ( frontalny).

Maximalne by buchol na prazdno, lebo dieta nedosiahne po naraze do priestoru airbagu. ( v mojom pripade, 4 rocne).
A vacsiemu, napr 11 rocnemu by mohol airbag pomoct.


Tolko teoria, mas k tomu nejake pripady, preco TREBA vzdy vypnut airbag?
Dik
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod sergej » 03. Máj 2007 11:55

Dialniciar napísal:Aj v mojom aute :?: (Škoda Superb)

Zistíš to jednoducho: ak máš v stredovej konzole napravo od rádia/navigácie kontrolku AIRBAG OFF, tak sa ti dá spolujazdcov a bočný airbag vypnúť kľúčikom v odkladacej schránke pred spolujazdcom (po vypnutí spomínaná kontrolka svieti). Ak tú kontrolku nemáš, airbag sa dá vypnúť len v servise.
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Odoslaťod Jarda » 03. Máj 2007 12:35

B; napísal:Momentalne je pre nas lepsie ( ak sa to teda da) mat sedacku 3. vpredu a 0 spolu s mamou vzadu :idea:
Vpravo vzadu je to samozrejme bezpecnejsie miesto.

Preco si myslis, ze ked je "velka" sedacka, otocena v smere jazdy treba vypnut airbag? ( frontalny).

Maximalne by buchol na prazdno, lebo dieta nedosiahne po naraze do priestoru airbagu. ( v mojom pripade, 4 rocne).
A vacsiemu, napr 11 rocnemu by mohol airbag pomoct.


Tolko teoria, mas k tomu nejake pripady, preco TREBA vzdy vypnut airbag?
Dik


Mám za to, že je to kvůli tomu, kdyby se sedačka při nárazu utrhla, protože pak by mohl smrtelné zranění způsobit právě airbag, který by sedačku s dítětem prudce odmrštil.
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod B; » 03. Máj 2007 12:41

Takato sedacka je vpredu istena 3-bodovym pasom, rovnako ako dospely clovek.
Rovnaka pravdepodobnost utrhnutia.
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod Jarda » 03. Máj 2007 13:05

B; napísal:Takato sedacka je vpredu istena 3-bodovym pasom, rovnako ako dospely clovek.
Rovnaka pravdepodobnost utrhnutia.


Jde ale o rozdíl v hmotnosti dospělého člověka a dítěte. Lehčí těleso letí při stejné energii vyšší rychlostí (odmrštění airbagem). Naopak proti palubní desce bude dítě při utržení pásů vrženo s menší energií než dospělý, má tedy vyšší šanci na přežití.
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod Nevedko » 04. Máj 2007 07:39

Na sedadlo spolujazdca by som ja daval detsku sedacku iba vtedy, ak by som s dietatom cestoval na dlhsiu cestu sam a sedacka sa tam dala uchytit ISOFIXom. Inak je dietatu najma v lete lepsie vzadu.
Obrázok používateľa
Nevedko
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 454
Obrázky: 3
Založený: 21. Jún 2005 08:44

Odoslaťod aquila » 04. Máj 2007 08:36

faktom je ze sedadlo spolujazdca je tusim najnebezpecnejsie z celeho auta .. aspon statisticky ;)

najbezpecnejsie ze sedadlo za spolujazdcom.. samozrejme priputany ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod sergej » 04. Máj 2007 10:07

Nevedko napísal:Na sedadlo spolujazdca by som ja daval detsku sedacku iba vtedy, ak by som s dietatom cestoval na dlhsiu cestu sam a sedacka sa tam dala uchytit ISOFIXom. Inak je dietatu najma v lete lepsie vzadu.


Ak si mal na mysli, že by mu svietilo slnko do ksichtu, tak pokiaľ viem na sedadle spolujazdca môže dieťa sedieť len v protismere jazdy...
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Odoslaťod B; » 04. Máj 2007 10:15

Sergej napísal:Ak si mal na mysli, že by mu svietilo slnko do ksichtu, tak pokiaľ viem na sedadle spolujazdca môže dieťa sedieť len v protismere jazdy...


Pokial a hlavne odkial to vies?
To presne je moja zakladna otazka, ci moze vpredu sediet v sedacke aj v smere jazdy!
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod Nevedko » 04. Máj 2007 12:58

Sergej napísal:Ak si mal na mysli, že by mu svietilo slnko do ksichtu, tak pokiaľ viem na sedadle spolujazdca môže dieťa sedieť len v protismere jazdy...


To je podla mna nezmysel. Mam doma sedacku skupiny I, ktora sa montuje tvarou v smere jazdy. Vyrbca udava, ze je urcena na lubovolne sedadlo v aute, kde je trojbodovy bezp. pas (okrem vodica samozrejme ;-)). V pripade umiestnenia na sedadlo spolujazdca nesmie byt pred sedackou aktivny airbag. To je vsetko.

Legislativa neriesi umiestnenie sedacky, riesi povinnost mat pre deti vhodnu sedacku.
Obrázok používateľa
Nevedko
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 454
Obrázky: 3
Založený: 21. Jún 2005 08:44

Odoslaťod puff dady » 04. Máj 2007 13:14

B; napísal:Preco si myslis, ze ked je "velka" sedacka, otocena v smere jazdy treba vypnut airbag? ( frontalny).
Dik


Ako aj napisal Nevedko o prispevok vyssie, airbag (frontalny) nesmie byt aktivovany. Neviem vsak ci som to mal napisane v knizke o vozidle (momentalne nemam pri sebe), alebo priamo v navode k autosedacke. Ak sa vsak nemylim byva takato nalepka casto nalepena aj na slnecnej clone (zvnutra) vodica, alebo spolujazdca :arrow:
puff dady
diskutujúci
 
Príspevky: 72
Obrázky: 6
Založený: 07. Mar 2005 13:49
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod sergej » 04. Máj 2007 13:43

B; napísal:Pokial a hlavne odkial to vies?
To presne je moja zakladna otazka, ci moze vpredu sediet v sedacke aj v smere jazdy!


Ak si dobre pamätám, kategórie 0 a 0+ (do 13 kg) musia byť v protismere, pri vyšších som si nie istý ako to je. Zase 7-8 ročné decko v protismere je asi blbosť, ale malé deti určite. Čítal som to na internete a hovorili to aj tuším v rádiu Viva, teraz nemám moc času guglit kde presne to bolo. Večer ti to môžem pohľadať.
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Od 1. Juna na Slovensku povinne detske sedacky

Odoslaťod B; » 29. Máj 2007 13:55

Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Konecne slusny suhrn pravidiel na SK

Odoslaťod B; » 31. Máj 2007 09:27

Zdroj:
http://www.sme.sk/c/3323361/na-cestu-za ... ackou.html

Pre deti je takéto cestovanie bezpečnejšie. Polícia môže udeliť pokutu do 2–tisíc korún
Na cestu zajtra už s autosedačkou

Motoristi už zajtra musia deti posadiť do autosedačiek. Vyplýva toz nariadenia vlády, ktoré sa rodilo niekoľko rokova presúvalo sa. Rozhodujúcim kritériom na používanie nie je vek detí, ale ich telesné proporcie.

BRATISLAVA. Používanie autosedačiek má znížiť počet zranení a úmrtí pri dopravných nehodách. Nepripútaní účastníci dopravnej nehody sú vystavení oveľa väčšiemu riziku úmrtia či trvalému poškodeniu zdravia.

Detské autosedačky mali byť u nás povinné už vstupom Slovenska do Európskej únie pred tromi rokmi. Na každý z nasledujúcich odkladov sme potrebovali výnimku od Európskej únie. Posledné oddialenie termínu v septembri minulého roka odôvodnil minister dopravy Ľubomír Vážny tým, že by to bolo príliš drahé pre menej solventných spoluobčanov. Od 1. júna už nemajú vodiči na výber. Ak vezú dieťa s výškou do 150 cm, musí byť sedadlo vybavené detskou autosedačkou vhodnou pre dieťa podľa hmotnostných skupín.

Motoristi nariadenie vítajú

Od zajtra tak má polícia právo za porušenie platných predpisov potrestať vodiča pokutou do dvetisíc korún. V prvých mesiacoch budú hliadky pred pokutami zrejme uprednostňovať priestupky dohovorom v súlade s tvrdením ministerstva vnútra, ktoré chce na cestách pôsobiť aj preventívne. Pri výške možnej pokuty sa rodičom oplatí kúpiť lacnejšiu autosedačku v hypermarkete.

Podľa prezidenta Ústredného automotoklubu Juraja Smrečana neobstoja argumenty, že vodiči si nemôžu drahé autosedačky dovoliť. „Bezpečnosť má svoje pravidlá a tie treba rešpektovať. Ak niekto na to nemá, musí si zvoliť iný dopravný prostriedok.“ Slovensko sa zaviazalo znížiť smrteľné nehody do roku 2010 na polovicu.

Lekári: Dobiehame Európu

Dieťa nepripútané v autosedačke môže už pri prudkom brzdení utrpieť vážne poranenie, prípadne vyletieť z auta von. Lekár Marcel Sedlačko zo spoločnosti Emergency Medical Service upozorňuje, že bežný spôsob cestovania, keď matka drží dieťa v náručí, znamená vysoké riziko. Pri náraze dieťa v rukách totiž neudrží.

Dospelí cestujúci sú chránení viacerými bezpečnostnými prvkami. Bezpečnostné pásy, airbagy, ktoré pri zrážke dospelého ochránia, môžu byť pre deti životu nebezpečné, ak nie sú vo vhodnej autosedačke. „Nezabezpečené dieťa sa pri náraze nekontrolovane pohybuje v kabíne auta, čím mu hrozia ťažké poranenia. Upozorňujem na mylný argument pripútaných matiek držiacich dieťa v náručí, že pri náraze dieťa udržia. Fyzikálne zákony tvrdia opak.“

Bezpečnostný pás nestačí

Ani dieťa pripútané pásom nie je v bezpečí. Pri náraze môže bez autosedačky utrpieť vážne vnútorné poranenia, najmä ak je bezpečnostný pás na mäk­kých spodných častiach brucha alebo pod krkom.

Pre rodiny s jedným alebo dvoma deťmi a moderným autom vybaveným bezpečnostnými pásmi bude situácia jednoduchá. Stačí si dokúpiť autosedačku zodpovedajúcu hmotnosti a výške dieťaťa a upnúť ju predpísaným spôsobom.

Zložitejšiu situáciu budú musieť riešiť rodiny s tromi a viacerými deťmi. Viacdetné rodiny môžu pripútať dieťa staršie ako tri roky iba bezpečnostným pásom, ak sa dozadu nezmestia tri autosedačky.

Detské autosedačky sú rozdelené podľa hmotnosti detí podľa piatich hlavných kategórií definovaných výrobcami. Kúpou autosedačky so štítkom normy sa spotrebiteľ nemôže pomýliť.

Pred kúpou

Rozhodujúcim kritériom pre výber autosedačky je hmotnosť, nie vek dieťaťa.

Vyberajte homologovanú sedačku.

Nevyberajte príliš veľkú autosedačku v snahe, aby vydržala veľa rokov.

Hlava dieťaťa nesmie presahovať opierku chrbta.

Na bezpečnosti detí sa nesnažte šetriť, kupujte overený a spoľahlivý výrobok.

Nekupujte autosedačku po nehode či takú, ktorá má zjavne poškodený bezpečnostný pás.



Pred jazdou

Protismerná autosedačka nesmie byť na mieste vybavenom airbagom. Neplatí to, ak je vypnutý.

Uistite sa, že autosedačka je pevne uchytená a nepohybuje sa príliš do strán.

Autosedačka má celou plochou doliehať k sedadlu auta.

Dieťa dajte do autosedačky bez ohľadu na dĺžku cesty.

Medzera medzi telom a pásom nemá byť väčšia než na dva prsty.

Bezpečnostný pás prechádza cez boky, nie cez brucho.

Dieťa v autosedačke potrebuje častejšie prestávky.

Najčastejšie otázky o sedačkách
1. Môže sedieť dieťa v normálnej, nie protismernej autosedačke na sedadle spolujazdca?

Áno, ale v zodpovedajúcej autosedačke riadne uchytenej bezpečnostným pásom.

2. Čo v prípade, že auto nemá vzadu bezpečnostné pásy alebo auto pre päť osôb nemá vzadu stredný pás?

Niektoré typy päťmiestnych áut v minulosti schvaľovali s povinnou výbavou štyroch bezpečnostných pásov. To znamená, že na tomto mieste môže sedieť nepripútané dieťa staršie ako tri roky. Na automobily schválené bez zadných pásov sa nové nariadenie vlády nevzťahuje a prepravu rieši iný predpis.

3. Ako riešiť prepravu detí v taxíku?

Preprava vozidlom taxislužby je klasickou prepravou a za obvyklých podmienok sa na ňu vzťahuje nariadenie vlády. Taxislužby budú pri prepravách v obci pravdepodobne využívať výnimku, keď v obci môže byť dieťa staršie ako tri roky pripútané iba bezpečnostným pásom. V preprave mimo mesta musia byť aj taxíky vybavené autosedačkami. Tu vyjdú po konzultácii s Cechom taxikárov v ústrety dispečingy taxislužieb.

4. Stačí v obci pripútať deti nad tri roky pásom?

Pri príležitostnej preprave osôb v obci možno dieťa staršie ako tri roky pripútať na zad­ných sedadlách iba bezpečnostným pásom.

5. Týka sa výškový limit do 150 cm dospelých osôb?

Podmienky prepravy dospelej osoby s telesnou výškou menšou ako 150 cm ustanovuje osobitný predpis ( č. 315/1996 ), toto nariadenie vlády sa naň nevzťahuje.



(rch)
Pri nákupe z druhej ruky verte známym
BRATISLAVA. Jediným krité­riom pri kúpe použitej detskej autosedačky, je stopercentná istota, že nie je poškodená a má aj návod na obsluhu.

Na sedačke nesmú byť trhliny (pozrite sa za poťahy), deformácie a iné viditeľné poškodenia. Upínacie popruhy majú byť v dobrom stave, s mäkkými obalmi, neporušenými vláknami a nerozpáraným okrajom. Zamkýnanie pásov bez viditeľného poškodenia musí funkčne a pevne zacvaknúť.

Extrémne staré autosedačky sa k nám zrejme nedostanú, pretože aj tie z druhej ruky musia mať aktuálnu skúšobnú normu. Stará norma ECE R 44/02 platná do konca roku 1995 je benevolentná a platí iba do 8 apríla 2008. Potom sa už staré systémy nesmú používať.

Najistejší zdroj použitých autosedačiek je v okruhu známych, ktorí nemali autonehodu.

Použité autosedačky môže na Slovensku kúpiť veľa ľudí, pretože v prvej fáze platnosti nového nariadenia vlády je dôležité, aby sa všetky deti vozili v autosedačkách a bezpečnejšie.

(rch)
31. 5. 2007 | Rastislav Chvála
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod wazari » 04. Jún 2007 19:28

B; napísal:Takato sedacka je vpredu istena 3-bodovym pasom, rovnako ako dospely clovek.
Rovnaka pravdepodobnost utrhnutia.


dospeleho clovek odmrsti airbag spat na sedadlo, cize do polohy, ako normalne sedi
a normalny clovek je pri pohybe dopredu brzdeny pasmi

kdezto babetko je tam vcelku napevno, koniec sedacky hned pri airbagu
ked sa zapne airbag, vlastne ho odmrsti dozadu tvarou vpred
vtedy mozu mat pasy skor tendenciu sa navinut, cize sedacku nebudu drzat pri pohybe vzad

no a vysledok potom zavisi na tom, ako babetko so sedackou dopadne na sedadlo
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod wazari » 04. Jún 2007 19:38

wazari napísal:
B; napísal:Takato sedacka je vpredu istena 3-bodovym pasom, rovnako ako dospely clovek.
Rovnaka pravdepodobnost utrhnutia.


dospeleho clovek odmrsti airbag spat na sedadlo, cize do polohy, ako normalne sedi
a normalny clovek je pri pohybe dopredu brzdeny pasmi

kdezto babetko je tam vcelku napevno, koniec sedacky hned pri airbagu
ked sa zapne airbag, vlastne ho odmrsti dozadu tvarou vpred
vtedy mozu mat pasy skor tendenciu sa navinut, cize sedacku nebudu drzat pri pohybe vzad

no a vysledok potom zavisi na tom, ako babetko so sedackou dopadne na sedadlo


samozrejme vyssie uvedene plati pre sedacku proti smere jazdy
takto to mam aj na piktograme pri airbagu
v smere jazdy sa podla mna vypinat nemusi
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Ďalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 43 hostí.