Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 26. Sep 2017 14:08

racto, áno je to bohužiaľ reálny pohľad neschopnosti projektantov, schvaľovacích orgánov a výrobcov DZ, alebo lepšie povedané ich schopnosti vyťažiť z minima maximum možné.

Táto značka nie je navrhnutá a vyrobená podľa štandardizovaných rozmerov, ale toto je tzv. fakturačný rozmer.

1. značka sa nachádza v obci, kde je jazdná rýchlosť 50 km/h
2. pri jazdnej rýchlosti 50 km/h sa používa výška písma 140 mm (TNI 01 8020; bod 4.3 Písmo a texty, tabuľka 8 ).
3. aplikácie vloženia tohto vzťahu do vzorového listu:

37907

Záver: Reálne rozmery tejto značky pri dodržaní štandardizovaných rozmerov by mali byť maximálne 2000 x 1800 mm (v.š) aj pri vložení zákazovej značky.
A nie tento fakturačný bilbordový megarozmer. Inak rád by som videl výrobné výkresy tejto značky. Podľa mňa tam je použitá výška písma až 350 mm, ktorá by sa mala používať len na DZ umiestnených vo výške a na cestách s jazdnou rýchlosťou nad 100 km/h.
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod racto » 26. Sep 2017 14:33

Ja súhlasím že je to zlý rozmer. Problém je aj to, že aj keď projektant DZ napíše do správy že požaduje aby spracovateľ výrobných výkresov s ním konzultoval tvary, sa to nedeje a robí sa to po svojom.
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 26. Sep 2017 19:25

expwy: Len pre istotu - je tam započítaný aj priestor pre premenlivú časť značky (ďalšie dva ciele pod nápisom Český Těšín a jeden cieľ pod nápisom Skalité)? Prípadne o koľko by to zväčšilo rozmery?
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 26. Sep 2017 20:38

Z tej ractovej fotky nie sú zreteľne identifikované ciele a premenné časti značky, takže nebolo to v tom vzorovom liste započítané.
Tu som zhruba načrtol ako by to teda asi mohlo byť:

37929

Výška do 2800 mm . šírka od 1400 mm záleží podľa dĺžky uvedených cieľov
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 26. Sep 2017 20:44

racto napísal:Ja súhlasím že je to zlý rozmer. Problém je aj to, že aj keď projektant DZ napíše do správy že požaduje aby spracovateľ výrobných výkresov s ním konzultoval tvary, sa to nedeje a robí sa to po svojom.

Áno to je určite problém ale je to len dôsledok toho, že s dokumentáciou sa rovno nerobia aj výrobné výkresy. Ozaj, ako potom dimenzujete portály a krakorce, keď neviete rozmery značiek, ktoré majú uniesť?
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 26. Sep 2017 20:56

racto napísal:reálny pohľad na rozmery nových a starých značiek
http://dialnice.info/gallery/image_page ... e_id=37905
reálny pohľad na vplyv rozmerov novej legislatívy na dopravné značky

Toto porovnanie mi príde nelegitímne a zavádzajúce. Na starej značke je menej údajov ako na tej novej. Stará značka je bez akéhokoľvek dizajnérskeho riešenia, šípky, ciele umiestnené mirnix-dirnix bez potrebných medzier medzi jednotlivými prvkami (šípky, čísla ciest, riadky a pod.)
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 26. Sep 2017 21:12

ale sám si uviedol výšku písma, ktorá asi nemusela byť taká vysoka, t.j. aj značka by bola menšia. tú značku bude vidieť už od "stanice". (viac údajov a grafické riešenie môžu značku zväčšiť... nie však megalomansky, vypísať "všetky" ciele ako zoznam dotknutých v konci amerického filmu ;) )
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 26. Sep 2017 21:19

expwy napísal:Z tej ractovej fotky nie sú zreteľne identifikované ciele a premenné časti značky, takže nebolo to v tom vzorovom liste započítané.

Toto ma zneistilo.

Ospravedlňujem sa, ale zle som si to zapamätal. Prehrabal som archív a našiel - takto vyzerá predmetná značka po otvorení diaľnice (napriek výmene fontu stále nevieme napísať Bielsko-Biała).
37930
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 26. Sep 2017 21:27

nakoniec to nevyzera az tak zle, ako pri tom kontraste malej a velkej znacky
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod racto » 27. Sep 2017 08:30

expwy napísal:
racto napísal:Ja súhlasím že je to zlý rozmer. Problém je aj to, že aj keď projektant DZ napíše do správy že požaduje aby spracovateľ výrobných výkresov s ním konzultoval tvary, sa to nedeje a robí sa to po svojom.

Áno to je určite problém ale je to len dôsledok toho, že s dokumentáciou sa rovno nerobia aj výrobné výkresy. Ozaj, ako potom dimenzujete portály a krakorce, keď neviete rozmery značiek, ktoré majú uniesť?


Odhadovaný rozmer značky podľa inej stavby +30%.
Ono výrobné vykresy nemá význam robiť lebo od DRS po stav kedy sa osádzajú značky prejde aj 5 rokov a to je už iná legislatíva.
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 27. Sep 2017 13:49

A to by aj na smerove znacky nemohli byt nejake napr. 4 standardizovane rozmery, ktore by sa mohli pouzivat? Je fakt nezmysel robit presne a uplne znacky x rokov pred tym ako sa realne osadia. Pri jednotlivych stupnoch stav. dokumentacie by malo postacovat vediet miesto a rozmery znacky, kvoli vyrataniu zatazenia, ceny a pod.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 14. Okt 2017 22:00

Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod slafko1 » 15. Okt 2017 16:45

Obrázok používateľa
slafko1
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 356
Obrázky: 378
Založený: 06. Feb 2010 19:22

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 15. Okt 2017 18:12

Dobrá vtákovina
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ullsus » 08. Nov 2017 17:18

Davnejsie som cital ze sa ma kompletne precislovat siet dialnic a RC neviete kedy a ci vobec sa to zacne realizovať?
ullsus
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 310
Obrázky: 4
Založený: 08. Apr 2015 22:21

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sharp » 18. Nov 2017 14:09

Zodpovedné "orgány" v NR vymysleli niečo, načo treba minimálne Filozofickú fakultu, odbor "aplikovaná logika": hlavnú cestu bez vedľajšej cesty!

38563

Google Street View Vám ukáže situáciu, kde je značka s dodatkovou tabuľou osadená. :shock:

https://goo.gl/maps/Sum35iZgBX12

Myslím, že to viac nemusím komentovať :lol:
sharp
diskutujúci
 
Príspevky: 50
Obrázky: 46
Založený: 12. Okt 2009 15:07

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 18. Nov 2017 18:33

majú tam riadne orgány. dnes me jeden zotrel že som zaparkoval a nekúpil si ihneď lístok. žiadna empatia...

svet je malý... mohol si cvaknúť celú križovatku ;) na ľavej strane cesty má križovatka iný tvar ako na pravej. kocúrko :shock:
super značka je aj na novom kruháči na R1a. značenie jednej okružnej križovatky "nevošlo" na jednu tabuľu tak je na dvoch.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Čavo » 19. Nov 2017 07:21

Tak tá križovatka pod Klokočinou bola, keď ju postavili, pôvodne dvojpruhová jednosmerka križovaná vedľajšou (Braneckého), ktorá úrovňovo križuje železnicu. Lenže boli problémy, keď šiel vlak. Z pred kolajníc nebolo vidieť na hlavnú cestu a tak museli autá zastať až na kolajniciach. A keď šiel vlak, tak si to viete predstaviť. Tak z toho vymysleli takúto sústavu troch „jednosmerných“ ciest s tým, že na jednej je ešte križovatka s vedlajšou (appendix Braneckého, tam kde je čerpačka). A tým aj zrušili priame prepojenie oboch častí Braneckého ulice. Predpokladám, že preto, lebo to vyzerá ako križovatka, tak tam dali všade značky hlavná cesta (hlavná cesta nemusí mať vedľajšiu), aby vodiči nemali tendenciu čakať ako na križovatke.
Úplne pôvodne bola Braneckého jediný prístup na Klokočinu od mesta. Až neskôr postavili smerovo oddelenú štvorpruhovú Hviezdoslavovu ukončenú smerom do mesta malým kruháčom a Braneckého urobili v jej severnej časti neprejazdnou (slepou).
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 19. Nov 2017 21:33

Úprava bola správna, ale dopravné značenie (tvar križovatky) ktoré tam je je nezmyselné... sústava „jednosmerných“ ciest :lol:
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 21. Nov 2017 13:25

Tie tri hlavné cesty sú super. Sme unikát. Ak to nie je križovatka, nemali to značiť ako križovatku.

Inak v Bratislave máme opačný extrém. Križovatku, kde je jedna hlavná cesta a dve vedľajšie. Na obrázku je vidieť všetky značky.
https://goo.gl/maps/Ts4YtW6otzH2
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 21. Nov 2017 14:07

:cry: Ja už nemám ani síl sa na tieto unikáty pozerať. Je to do plaču ako kompetentné orgány tejto krajiny dokážu miasť vodičov a vytvárať doslova kolízne situácie a nebezpečné miesta v cestnej premávke. :cry:

Košice - hlavná cesta na rýchlostnej ceste, kde sa uplatňuje jazda v jazdných pruhoch. A naše obľúbené mestské bilbordy aka C25 a do toho mätúce šípky na ceste:
https://www.google.sk/maps/@48.7430119, ... authuser=0
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 28. Nov 2017 00:03

nemate opat nejake nove info o znaceni? :)
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod garip » 28. Nov 2017 16:39

momentalne sa preznacuje usek Ivachnova - Lipt. Hradok, doplnene dalsimi znackami su tiez MUK Ivachnova, Lipt. Mikulas a Lipt. Peter
garip
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 671
Obrázky: 212
Založený: 05. Nov 2012 10:44

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 04. Dec 2017 13:27

tak mame tu prve videa z novootvoreneho useku D3 https://www.youtube.com/watch?v=Oa4xBGgNyQc
a to dopravne znacenie no.. poviem to tak mohlo to byt aj horsie :)
tabule su sice pekne prehladne, ciele su ok, ale..

- ako uz som vyssie spominal nechapem to dvojite oznacenie ziliny v smere z knm (raz s piktogramom krizovatky, raz s piktogramom letiska). preco to nemohlo byt takto gallery/image_page.php?album_id=65&image_id=37599
- tiez nechapem kam sa stratili piktogramy centrum a priemyselna zona gallery/image_page.php?album_id=219&image_id=38654&sk=t&sd=d&st=0
- zaciatok a koniec svietenia - no comment :/
- koniec viacerych zakazov na premenlivom znaceni a 20 metrov za tym maximalna rychlost 100 - akoby ta stovka nemohla svietit rovno na tom premenlivom znaceni
- tiez specialita oznacovanie zaciatku a konca tunela. zaciatok, budiz, niekoho moze zaujimat meno a dlzka tunela ale naco oznacovat koniec? myslim ze kazdy ma oci a vidi svetlo na konci tunela :)
- ked som bol naposledy v ziline vsimol som si ze tieto dve znacky neboli osadene. v smere do za je tam tabula so vzdialenostami ako predtym (lepsie ciele, bez nezmyselnej ziliny 2km) a v smere do ba je tam len akysi paskvil nie o moc lepsi ako predtym. ci tam planovali nove portaly?
gallery/image_page.php?album_id=65&image_id=37480
gallery/image_page.php?album_id=65&image_id=37479
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 505
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 04. Dec 2017 14:16

Raz mi ktosi vysvetlil, že začiatok a koniec tunela je preto, aby bolo jasné, odkiaľ pokiaľ platia ustanovenia zákona týkajúce sa jazdy v tuneli.

K tomu povinnému svieteniu - značka povinného svietenia je na infotabuliach na hraničných priechodoch (značka IP33). To ale znamená, že sa musí svietiť stretávacími svetlami na celom území Slovenska.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_do ... iach_(vzor).png
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.