Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod aquila » 18. Júl 2005 17:45

AV Ja viem ;) ale preventivne poviem, ze to je tiez generalny riaditel jedneho velkeho podniku ci skor "diela" ;) a v tom inom stave je fakt vynimocne, to bolo z mojej strany len na spestrenie ako zaujimava historka z praxe ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Alexander Velky » 18. Júl 2005 18:13

aquila napísal:AV Ja viem ;) ale preventivne poviem, ze to je tiez generalny riaditel jedneho velkeho podniku ci skor "diela" ;) a v tom inom stave je fakt vynimocne, to bolo z mojej strany len na spestrenie ako zaujimava historka z praxe ;)


aquila,

ja to tiež nechápem v zlom, ja mám smerom ku svojej "chajde" viacero úprav, od opravenej cesty (výtlky) až po osadenie "niekoľkých" odraziek, ktoré sa na danom úseku len chystalo už asi 20 rokov, ... a poďakovala sa mi celá obec, ... už len dedinka. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod wazari » 18. Júl 2005 20:33

MH napísal:Cat Eyes alebo Mačacie oči sa nazývajú tie retroreflexné gombíky o ktorých tu prebieha diskusia. Je to dobrá vec, ale nevydržia dlho, je to väčšinou sezónna záležitosť. Veľmi veľa sa ich znehodnotí počas zimnej údržby, keď sypače po nich prechádzajú radlicami. .


Ano, potom som ich sledoval, aby som zistil, preco su niekde modre a obcas ich uz dost chybalo (Rozvadov - Praha)
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod expwy » 18. Júl 2005 20:55

Modré gombíky sa dávajú v CZ na mosty. Malo by to vyznačovať možnosť poľadovice. Inak toto české označovanie je rarita, nikde inde v EU som tieto modre gombiky ale aj smerové koly na mostoch nevidel.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod wazari » 18. Júl 2005 21:03

MH napísal:Modré gombíky sa dávajú v CZ na mosty. Malo by to vyznačovať možnosť poľadovice.


Ano, aj ja som to tak pochopil.

wazari napísal: Vsimol som si, ze modre boli tesne pred a na mostoch alebo estakadach. Asi upozornenie na moznu namrazu.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Alexander Velky » 19. Júl 2005 17:17

MH napísal: ... smerové koly na mostoch nevidel.


MH,

to je čo tie "smerové koly"? Niečo s vetrom? :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod expwy » 19. Júl 2005 21:39

Alexander Velky napísal:
MH napísal: ... smerové koly na mostoch nevidel.


MH,

to je čo tie "smerové koly"? Niečo s vetrom? :lol:


Smerové stĺpiky sú tie biele plastové "tyčky" s čiernym pásikom, v ktorom sú odrazky :D. Ale máš pravdu AV, nie smerové koly ale stĺpiky. Smerové koly sa používajú pri zimnej údržbe pre sypače na vymedzenie šírky cesty a sú u nás väčšinou z dreva.
Tam kde sú zvodidlá sa u nás prestáva s používaním zrazaných smerových stĺpikov a dávajú sa miesto nich zvodidlové odrazky.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod aquila » 19. Júl 2005 21:42

tie koly maju vzdy v rakusku na smerovych stlpikoch a fakt to pomaha v zime ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod expwy » 19. Júl 2005 21:49

V Rakúsku majú systém týchto smerových kolov prešpekulovaný do najmenších detajlov. Sú z plastu a majú ich v zime skoro pri každom smerovom stĺpiku. Sú aj ich rôzne modifikácie, tvary a typy, podľa toho či sa nachádzajú pred mostom, za mostom, pri obrubníku, pri nejakom vyvýšenom ostrovčeku, atď. Vodiči (nielen sypačov) sa vo vysokom snehu môžu takto ľahko orientovať, kde sa aká prekážka na ceste nachádza, keď je pod snehom.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod Alexander Velky » 19. Júl 2005 21:50

MH,

ďakujem za odpoveď, hold cestár nie som. Ale vedel som, že tie koly súvisia s niečím iným, ... darmo ja cestujem po Európe a toto si akosi nevšímam. Až potom na Slovensku zistím, že v tme ani nie je vidieť okraje cesty. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod eucitizen » 19. Sep 2005 08:37

Ahojte, co sa stalo s premenlivim DZ co je od Ladce az po PN? KAzda tabula je prelepena s cervenou paskou, sa im to pokazilo alebo robia tam ine upravy? a chysta sa ich namontovat aj na usek Ivachnova- Vazec?
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod expwy » 19. Sep 2005 11:36

Robí sa rekonštrukcia Informačného systému diaľnice (ISD).
Úsek D1 Ivachnová - Važec bude v dohľadnej dobe takisto vybavený ISD. Tohto času sa ukladajú káble a postupuje sa od Ivachnovej po Važec. Takisto pribudne aj premenné dopravné značenie.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod eucitizen » 19. Sep 2005 22:02

Ta rekonstrukcia znamena vlastne co? ze tie tabule budu davat viac informacie nez radar 130 a pozor sneh? bolo by uzitocne aj oznamovat ze sa stala niekde havarka, pozor hmla, atd.
inac radar 130 ma len uporzornit ze sa prekrocila max. rychlost, alebo viacej?:)
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod Antimander » 20. Sep 2005 16:18

eucitizen napísal:Ta rekonstrukcia znamena vlastne co? ze tie tabule budu davat viac informacie nez radar 130 a pozor sneh? bolo by uzitocne aj oznamovat ze sa stala niekde havarka, pozor hmla, atd.
inac radar 130 ma len uporzornit ze sa prekrocila max. rychlost, alebo viacej?:)


Nie, to je len informácia, aby motorista dodržiaval rýchlosť, ktorá je na paneli uvedená, t.j. 130 km/h. V prípade zhoršených podmienok ako dážď, mlha sa uvádza aj rýchlosť 100-110 km/h.

Radar, teda len informačný stĺp, na ňom umiestnený radar, ktorý meria okamžitú rýchlosť je len o tom, aby informoval, koľko motorista ide.

To však stále neznamená, že na danom úseku je radar, resp. dokiaľ nie je napísané na informačnej tabuli RADAR, tak nie je aktívny v danej chvíli.

Inak to je len stacionárny radar, takže potom treba dávať pozor na to, že po diaľniciach jazdí aj polícia, na Slovensku veľmi často tmavej farby (tmavomodrá a čierna) VW Passaty. :wink: Na D1 a D2. :wink:

A ešte doplním, že vo svete je bežná aj informácia o tom, koľko je vonku práve stupňov. :wink:
Obrázok používateľa
Antimander
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 425
Obrázky: 5
Založený: 02. Aug 2005 13:46

Odoslaťod eucitizen » 20. Sep 2005 23:03

No co sa tyka informacie o stupnov, tak to mas pekne na D1 pri Bratislave, no proste Bratislava ma vsetko:) Len Skoda ze iba raz ta velka tabula bola naozaj vyuzita a to ked informovala o dopravnom probleme ked sa opravoval Pristavny most.

Dobre vediet o tom radare, ale nastastie na Slovensko su dobre radia ktore informuju o takych autach ;)
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Kilometrovníky

Odoslaťod Antimander » 21. Sep 2005 19:11

Inak ja veľmi postrádam takú malú žltú tabuľku - kilometrovník, ... aj na diaľniciach sú v tomto dosť veľké nedostatky a to je chyba, veď diaľnica je "vlajková loď cestnej siete" - myšlienka Diaľničiara. :wink:

MH, budú v tomto nejaké zmeny (možno si už odpovedal, ale sú tu 4 strany a nenašiel som to tu, nemám toľko času podrobne hľadať), ďakujem za odpoveď vopred. :wink:
Obrázok používateľa
Antimander
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 425
Obrázky: 5
Založený: 02. Aug 2005 13:46

Odoslaťod expwy » 21. Sep 2005 20:54

S tým radarom je to presne tak ako píše Antim. Sú aj na D1 Mierová - Senecká ale tam to meria neprtržite. Problém je len v tom, že na Slovensku sú dosť veľké medzeri v legislatíve, takže žiadna fotka za prekročenie rýchlosti Vám nepríde. Súčinnosť s políciou je v tomto prípade nedostatočná.

Rekonštrukcia úseku v okolí Trenčína spočíva v tom, že sa menia hlavne káble, ktoré sú dosť poškodené vplyvom hlodavcov, tí tieto káble prehryzávajú a týmto ich zničia. Bude sa robiť aj revízia premenného dopr. značenia (PDZ). Na PDZ sa dajú navoliť aj rôzne iné znaky ako sú rýchlosť a hmla, problém je zase v tom, že na zmenu prevádzkového stavu na diaľnici, môže dať pokyn len polícia, ktorá by mala mať nepretržitú službu na dispečingu operátoského pracoviska (DOP), ale realita je iná. Polícia tvrdí, že nemá na to peniaze a ani ľudí aby tam niekto sedel "zbytočne". Na tuneli Branisko to prerástlo až do extrému, keď polícia povedala, že veď tam bolo len minimum nehôd a sú tam zbytoční a je to pre nich luxus tam sedieť. NO COMMENT!!!

Kilometrovníky sú večný problém, lebo sa kradnú ako na bežiacom páse. Po spojazdnení D1 Viedenská - P.most sa chystá prestaničenie celej D1, ktorá teraz začína na križovatke s D2. Terajšie staničenie je staré ešte z dôb D61, keď D61 začínala na hranici s Rakúskom (terajšia D4). Takže kilometrovníky sa budú musieť vymeniť na celej D1.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod Antimander » 21. Sep 2005 21:10

MH napísal:S tým radarom je to presne tak ako píše Antim. Sú aj na D1 Mierová - Senecká ale tam to meria neprtržite. Problém je len v tom, že na Slovensku sú dosť veľké medzeri v legislatíve, takže žiadna fotka za prekročenie rýchlosti Vám nepríde. Súčinnosť s políciou je v tomto prípade nedostatočná.

Rekonštrukcia úseku v okolí Trenčína spočíva v tom, že sa menia hlavne káble, ktoré sú dosť poškodené vplyvom hlodavcov, tí tieto káble prehryzávajú a týmto ich zničia. Bude sa robiť aj revízia premenného dopr. značenia (PDZ). Na PDZ sa dajú navoliť aj rôzne iné znaky ako sú rýchlosť a hmla, problém je zase v tom, že na zmenu prevádzkového stavu na diaľnici, môže dať pokyn len polícia, ktorá by mala mať nepretržitú službu na dispečingu operátoského pracoviska (DOP), ale realita je iná. Polícia tvrdí, že nemá na to peniaze a ani ľudí aby tam niekto sedel "zbytočne". Na tuneli Branisko to prerástlo až do extrému, keď polícia povedala, že veď tam bolo len minimum nehôd a sú tam zbytoční a je to pre nich luxus tam sedieť. NO COMMENT!!!

Kilometrovníky sú večný problém, lebo sa kradnú ako na bežiacom páse. Po spojazdnení D1 Viedenská - P.most sa chystá prestaničenie celej D1, ktorá teraz začína na križovatke s D2. Terajšie staničenie je staré ešte z dôb D61, keď D61 začínala na hranici s Rakúskom (terajšia D4). Takže kilometrovníky sa budú musieť vymeniť na celej D1.


MH,

ja veľmi pekne ďakujem za odpoveď, komplexnú a dosť rýchlo napísanú vzhľadom na zadanie otázky a možnosti fóra. :wink:

S tou fotkou a pokutou ... to fakt? A mňa vždy všetci (priatelia zo Slovenska) varujú, že na 2-3 úsekoch v BA na 100% ak poruším max. pov. rýchlosť, tak mi prijde fotka hoc aj do Grécka, keďže sme v EÚ, ... :roll: , nie že by som chcel ísť rýchlejšie, ale predsa len niekedy sa to dá, ale ja som ten typ, čo si to v obci netrúfa, aj keď ma potom všetci predbiehajú a vlastne som to nakoniec ja, kto spomaľuje dopravu a tak zrýchlim, ... :roll: a hovorím si, keď všetci, tak aj ja. ... len tú pokutu si platí každý sám a v "starej EÚ" v obci je to dosť tvrdé a nedá sa ani "ukecať" policajt.

Inak s tou políciou je to na Slovensku skutočne divné, ... typický stav v zime na Donovaloch, keď značka zakazuje vjazd kamiónom bez reťazí, ak je sneh, avšak Donovaly majú tú smolu, že sú na rozhraní 2 krajov, BB a ZA. A polícia z BB viní tú v ZA a naopak, ... skrátka, že majú málo ľudí atď. ... pričom stačia 2 hliadky z každej strany Donovál ... :roll: A pritom na Donovaloch sú informačné panely, ale vlastne neplnia nakoniec aj tak účel, ... oni skutočne "len" informujú.

A ešte k tým kilometrovníkom ... na čo to komu je? :roll: :wink:
Obrázok používateľa
Antimander
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 425
Obrázky: 5
Založený: 02. Aug 2005 13:46

Odoslaťod expwy » 21. Sep 2005 21:15

Antimander napísal:
A ešte k tým kilometrovníkom ... na čo to komu je? :roll: :wink:


Prepáč ale nepochopil som ako si to myslel.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod Antimander » 21. Sep 2005 21:16

MH napísal:
Antimander napísal:
A ešte k tým kilometrovníkom ... na čo to komu je? :roll: :wink:


Prepáč ale nepochopil som ako si to myslel.


Prečo sa kradnú? :wink:
Obrázok používateľa
Antimander
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 425
Obrázky: 5
Založený: 02. Aug 2005 13:46

Odoslaťod expwy » 21. Sep 2005 21:21

Jaaaj :D
Sú malé a ľahko ukradnuteľné. Buď ich dajú do zberu alebo použijú na záhradné stolíky :D
Len nechápem toho blázna, ktorému to stojí za ten risk odmontovávať to zo stredného deliaceho pása :D
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod aquila » 21. Sep 2005 21:25

co sa tuka fotiek a pokut. je tam viacero legislativnych problemov. jeden z nich je ze ustavny sud raz tusim vyniesol ustanovenie ze fotografie je len nepriami dokaz. dalej je ku fotke posielat aj spravu kalibracie radaru nie starsia ako 3 mesiace a nejako to overit.

toto plati aj pri foteni s normnymi policajtami. ked sa vyhrozuju fotkou alebo radarom, tak treba ziadat najprv kalibraciu a ked ju nemaju maju smolu.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Antimander » 22. Sep 2005 15:55

MH napísal:Len nechápem toho blázna, ktorému to stojí za ten risk odmontovávať to zo stredného deliaceho pása :D


Ale kilometrovníky chýbajú aj na normálnych cestách a na diaľniciach môžu byť aj v pásme medzi odstavným pruhom a oplotením (ak nejaké je), záleží samozrejme, aký je stredný deliaci pás/pruh, ... :wink:

Čo sa zberu týka, tak som čakal takúto odpoveď, avšak kilometrovníky sú dosť malou značkou, ... na vysvetlenie značky sa kradnú, lebo sú z hliníka, dôvodom je, aby sa na ne nelepil napr. sneh v zime, ... ale v EÚ sa to rieši aj tak, že len povrch značky je z hliníka a inak sa používa iný kov a samozrejme tu sa značky nekradnú ... :roll:
Obrázok používateľa
Antimander
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 425
Obrázky: 5
Založený: 02. Aug 2005 13:46

Odoslaťod Adaios » 13. Okt 2005 19:34

Na Slovensku podla mna by sa malo zmenit toto:

1. Viac oznacovat cesty II. a III. triedy vodorovnym znacenim - biele ciary, to dost casto chyba.

2. Na vsetkych cestach by sa malo zvysit pocet dopravnych znaciek. Casto chyba oznacenie, ze sa blizi nejaka zakruta, ze na nejakom useku je vela nerovnosti, ze kde treba znizit rychlost ak prsi - zle klopena zakruta atd.

3. Ako moj brat pisal, chybaju kilometrovniky a tie co su, su casto este z dob Ceskoslovenska a to je tiez chyba.

Vynimkou nie su ani dialnice, kde su tiez nedostatky - malo informacnych panelov, aj ked je to dnes uz standard.

Je toho dost a urcite je co vylepsovat. Chybaju aj odrazky hlavne v noci sa to prejavi.

To, co je dobre, je to, ze sa cesty udrziavaju ciste, ze sa kosia prilahle travnate oblasti, za sa znacky umyvaju atd., ale je to malo.

Vam to mozno nevadi, ale ja vam tak poviem:

1. Ked pridu Slovaci do inej krajiny v EU, tak zavidia, ze ake cesty a ake vybavenie.

2. Ked k vam idu "cudzinci", tak zistuju, ze ako je u nich dobre - ze vlastne co vsetko je uz nadstandard - odrazky, znacenie, info panely atd. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Caesar » 21. Nov 2005 18:35

Tak som pozeral jeden návrh ohľadom tabuliek, ktoré by mali byť na celej diaľničnej sieti:

Popri všetkých úsekoch by mali byť na daných tabuľkách (tabuliach) uvedené základné údaje o úseku: Dĺžka v km a roky výstavby.

To už tam môže byť aj meno ministra dopravy, ... lebo na to aby to bolo vidieť by taká tabuľa musela byť dosť veľká.

To už radšej nech na každom odpočívadle je takáto veľká informačná tabuľa s údajmi: Dĺžka v km, dátum začiatku a konca výstavby, rok otvorenie, projektant, investor, zhotoviteľ atď. A nejaká mapa s celou diaľničnou sieťou a vždy zobrazený nejaký daný úsek, o ktorom sa píše. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 23 hostí.