Dopravné značenia na cestnej sieti

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Dopravné značenia na cestnej sieti

Odoslaťod fh » 30. Máj 2007 16:53

Problémy s dopravným značením v oblasti medzi Žiarom a Kremnicou :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=45249#45249
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Re: Dopravné značenia na cestnej sieti

Odoslaťod expwy » 30. Máj 2007 20:49

fh napísal:Problémy s dopravným značením v oblasti medzi Žiarom a Kremnicou :arrow:
http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=45249#45249

Súhlasím, že smerové dopravné značenie na SK má veľké rezervy, ale v tomto prípade (Kremnica) nie.

Ilúzie o tom, že domáci vodič na SK nemusí používať mapu alebo autoatlas je úplne mylná. Dokonca aj tí čo majú v autách navigačný systém by mali mať pri sebe mapu tak ako domácu, tak aj mapu ktorá zahŕňa krajiny cez ktoré prechádzajú a smerujú. Nikde na svete nemôže byť na DZ každé mesto.

Vrátim sa k prípadu Kremnica. Neviem si dosť živo predstaviť odkiaľ by mala byť návestená. Že je návestená až v križovatke Šášovské Podhradie je úplne v poriadku. Takto by si mohli nárokovať aj mestá ako Banská Štiavnica alebo Handlová. Neviem si dosť živo predstaviť, že by napr. od Nitry boli na DZ všetky "dôležité" ciele KE, BB, ZV, Kremnica, ZH, BS, možno by si nárokovali aj ZM a aj ZC.

Na určovanie cieľov na DZ by mali existovať nejaké pravidlá. Uvediem príklad z Rakúska na diaľnici A2 na trase Wien, Wiener Neustadt, Graz, Klagenfurt, Villach, Arnoldstein talianska hranica. Od Viedne sú návestené medzinárodné poznávacie značky (MPZ) a to (I), (SLO), Graz, Eisenstadt (ako najbližšie krajské mestá), Wr. Neustadt a najbližší exit, t.j. 4 ciele na diaľnici 4+4 pruhy, kde by si mohli dovoliť dať obrovskú DZ aj z 10 cieľmi. Eisenstadt a Wr. Neustadt sa postupne strácajú a nahrádza ich Bruck/Mur alebo Semmering ako významné turistické centrum. Od križovatky s S6, ktorá smeruje na Semmering, je návestený iba Graz a najbližší exit. Pred Grazom pred križovatkou s A9 sú pre priamy smer návestené (I) a Klagenfurt. Na odbočenie na A9 sú návestené (SLO) Marburg/Maribor a (D) Linz. Takže za Grazom je návestený len Klagenfurt, za Klagenfurtom len Villach a od Villachu je Udine (I). Tým chcem povedať, že na hlavnej trase je množstvo iných turisticky významných miest ale na návestných smerových tabuliach sú len naozaj tie najdôležitejšie diaľkové ciele. Tieto ostatné mestá a dediny sú návestené vždy pred najbližším exitom.

Takže na južnom ťahu by to malo podľa mňa vyzerať nasledovne: Od Nitry návestené (UA) ZV alebo BB (aby som si niekoho nepohneval) a postupne okresné mestá, v tomto prípade ZM. Od ZM by bol ZH, od ZH by boli BB a ZV, od ZV by boli diaľkové ciele (UA) KE a postupne LC, RS, RV. Ostatné mestá, mestečká a dediny nemajú na hlavných ťahoch podľa mňa čo robiť. Tieto by boli návestené vždy pred najbližším exitom.

Na mýtus ohľadom nepotrebnosti máp zabudnite, bez mapy ani na krok nielen na SK ale aj v zahraničí...
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod Andrej » 30. Máj 2007 21:47

Plne suhlasim s MH, na kazdej tabuli mozu byt max. 3 ciele, preto sa logicky musia davat tie najdolezitejsie mesta a dopravne krizovatky. Keby sa na mna ako neznameho vodica vyrutilo naraz 10 miest, neviem, ci by som sa spravne zorientoval. Mapy, resp. navigatory budu na cestach vzdy potrebne. :)
Na Slovensku mame dokonca pomerne casto pisane vzdialenosti do ciela pocas cesty, aj cesty III. triedy su na tomto pomerne dobre. V okolitych krajinach je to podla mna horsie. Aj ked o presnosti tych vzdialenosti radsej pomlcim... :roll:
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod fh » 31. Máj 2007 07:30

S MH súhlasím, naviac tu dal veľmi dobré informácie o značení, to je zaujímavé čítanie. Možno mestá a turistické centrá ako je Kremnica by mohli formou pútačov, alebo reklamných tabulí upzorniť na seba vodičov. Na Spiši je tak napríklad označená Gotická cesta.
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Odoslaťod expwy » 31. Máj 2007 07:45

fh napísal:Možno mestá a turistické centrá ako je Kremnica by mohli formou pútačov, alebo reklamných tabulí upzorniť na seba vodičov. Na Spiši je tak napríklad označená Gotická cesta.

Presne tak, v prípade Kremnice si viem predstaviť že cca 5 km pred exitom by bola veľká hnedá tabula s vyobrazením siluety mesta, ktorá 100% upúta pozornosť vodičov.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

V Nitre na chrenovskej ceste je potom celkom pekna originali

Odoslaťod KC » 31. Máj 2007 10:13

V blizkosti cerpacej stanice Slovnaft a SHELL , kde su este subezne smery na Zvolen aj Levice, tak je tam okrem tychto smerov celkom prirodzene tusim aj Ziar n. Hronom, ale co ma uplne dorazilo, tak aj Dudince. Zeby skryta reklama?
...end user
KC
diskutujúci
 
Príspevky: 56
Založený: 08. Nov 2005 10:51
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod Jurislav » 01. Jún 2007 13:06

Vysvetlil by mi niekto, čo znamenajú zvislé dopravné značky: na bielom podklade čierne písmená "Kalibračný úsek KÚ" alebo "Kalibračný úsek ZÚ". Čo presne znamenajú? V čom pomôžu vodičovi?
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ

Odoslaťod kvalitná dialnica » 01. Jún 2007 13:49

Ja sa zas spýtam čo znamenajú veľké biele šípky na koberci v protismernom páse ukazujúce tvoj smer jazdy...

Sú na S trase do BA pred za PP v smere do BA....

PS: neviem či ma pochopíte, neviem sa lepšie vyjadriť :)
_________________
Obrázok používateľa
kvalitná dialnica
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 452
Založený: 28. Feb 2007 17:18
Bydlisko: KE,BJ

Odoslaťod expwy » 01. Jún 2007 13:55

Jurislav napísal:Vysvetlil by mi niekto, čo znamenajú zvislé dopravné značky: na bielom podklade čierne písmená "Kalibračný úsek KÚ" alebo "Kalibračný úsek ZÚ". Čo presne znamenajú? V čom pomôžu vodičovi?

Kalibračný úsek je úsek, ktorý je rovný = priamka a meria presne 1 km a slúži prevažne pre vozidlá údržby aby si mohli nakalibrovať tachometre, alebo iné prístroje...(napr. na R1 na obchvate Žarnovice je takýto úsek)
Pre vodiča to asi žiadny praktiscký význam nemá, akurát si môže skontrolovať tachometer či mu dobre funguje.

ZÚ = začiatok úseku
KÚ = koniec úseku
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod Jurislav » 01. Jún 2007 20:09

Vďaka, MH.
Kvalitná dialnica: ja som si nikdy nič nevšimol, a to tadiaľ chodím dosť často. Inak nepochopil som. Keď smerujem do ZA, tak v tom mojom pruhu sú protismerné šípky alebo práve som v tom druhom pruhu? A sú to také šípky, ako klasiké na križovatkách označujúce, ktorý pruh kam odbáča? Môžeš to "nakresliť" cez "čiaročky a lomítka" na klávesnici, aby som chápal?
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ

Odoslaťod Jurislav » 01. Jún 2007 20:37

Teda, či takto:

Kód: Vybrať všetko
___________________________________________

PO
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

                             <=                                        BA
___________________________________________


alebo takto:

Kód: Vybrať všetko
___________________________________________

BA
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

                            <=                                          PO
___________________________________________


<= je tá šípka v protismere
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ

Odoslaťod Jurislav » 02. Jún 2007 20:45

Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ


Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 28 hostí.