Funkcie dialnice

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod fh » 01. Aug 2007 14:08

Vychodiskové miesta sa proste neratajú a to , čo je medzi nimi je generátor intenzít, čo ukazujú aj výsledky sčítania. Jasne vedie sever nad juhom a to aj v ďaľších ukazovateľoch. Viac miest, priemyslu, ľudí. Kde sa teda sústrediť? D1 a R1. Tomu sa hovorí priority. Budú spojené všetky krajské mestá, priemyselné oblasti s vysokou hustotou dopravy a východ so západom. Južná diaľnica toto nikdy nesplní. Mesíkovskí kecálkovia to nikdy nepochopia, lebo im to závisť a zaslepenosť nepovolí :roll: :lol: :roll:
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Odoslaťod i15 » 01. Aug 2007 14:12

devil, ak ratas Presov do juznej trasy, ta ma potom 440km (BA-ZV-KE-PO) a severna len 425 km :idea:

takze mame dasie blizsienaokolo :lol:
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod devil » 01. Aug 2007 14:19

130.000
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod devil » 01. Aug 2007 14:21

devil, ak ratas Presov do juznej trasy, ta ma potom 440km (BA-ZV-KE-PO) a severna len 425 km

takze mame dasie blizsienaokolo


ok, ak ti to vadi potom nastupuje ta druha moznost, PO len ku severu ale BA TT KE len ku juhu...bud alebo...z toto su take 2 moznosti ze sa z toho nevykrutite ako zvycajne...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod aquila » 01. Aug 2007 14:25

devil, chces kratsiu trasu, ale mesta, ktore na nej nie su :)

bavime sa tu o spojnici BA - KE ? ci o com ?

OK, tak vyjmeme BA, TT, KE, KS z oboch tras a mas tu rozdiel 23% v prospech severu. spokojny ? :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod devil » 01. Aug 2007 14:27

nie, nemozes vybrat cielove mesta pretoze aj oni cestuju.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod aquila » 01. Aug 2007 14:33

okey, tak to mame stale ~ 300 tisic a teda 12% rozdiel ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Andrej » 01. Aug 2007 14:35

devil napísal:nie, nemozes vybrat cielove mesta pretoze aj oni cestuju.

Medzi cielovymi mestami ide dialnica. My sa bavime o tom, ktore dalsie mesta obsluzit. A tu je to v prospech severu 23% :wink:
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod devil » 01. Aug 2007 14:37

dobre, kazdy mame svoj nazor. moj je 5% tvoj je 12%. nepotrebujem sa opakovat pol dna. ale na tvdenia ktore su podla mna nekorektne zareagujem. 8)
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod devil » 01. Aug 2007 14:38

My sa bavime o tom, ktore dalsie mesta obsluzit.


ja sa o tom nebavim. precitaj si definiciu dialnice. bez cielovych miest to nesplna tuto funkciu. to je cierne na bielom napisane.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod fh » 01. Aug 2007 14:42

BA a KE si medzi sebou vymenia 2000 áut. Na to diaľnicu netreba. Diaľnicu treba na to, čo je vygenerované na trase medzi nimi. O tom sa bavíme my ostatní :lol:
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Odoslaťod devil » 01. Aug 2007 14:46

o tom sa mozes bavit ked mas udaje odkial kam ide kolko aut. scitania ti udavaju len cislo intenzity a to je vsetko. a aj ty si precitaj funkciu dialnice. ziadne generovane intenzity na trase sa tam nespominaju. :lol:
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod mel » 01. Aug 2007 14:48

ja som realne naratal 150 tisic rozdiel, pricom som ratal PO aj aj a celkovo mi vyslo 1,7mil pokrytie pozdlz D1 a 1,55 mil pozdlz D1(po TT)+R1+R2. Este som ratal aj R7+R2 a to mi vyslo pokrytie 1,22mil. Samozrejme su mesta, ktore su aj tam aj tam aj tam a take, ktore nie su nikde, ako som spominal.

Samozrejme mal som aj velke problemy niektore mesta zaradit, takze je to velmi subjektivne. To by chcelo kazde mesto zhodnotit samostatne a na to nemam cas.

Toto je fakt vec pohladu, pretoze je diskutabilne, ci napr NZ su obsluzene R1 alebo nie. Ked devil povie 130.000, ja vravim 150.000 a niekto iny zas povie 250.000, pripadne Mesik povie 500.000 v prospech juhu.

Co je hranica? Proste sme mala krajina s roztrusenymi mestami velkosti okolo 20-50 tisic obyvatelov a krajskymi mestami (+ nad 50 je este Poprad, Martin a Prievidza).

Je 150.000 (cca 10% v obsluznosti) rozdiel na to, aby sme stavali severom? Ak nie, kde je potom ta hranica?

Ja si myslim, ze sme sa tu zamerali len na jeden parameter, aj to velmi nepresne definovany ... ale zas je tu z toho aspon zaujimava diskusia a kazdy si robi svoje vypocty ... teda kopec zabavy. :)
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod fh » 01. Aug 2007 14:51

Čítanie definície diaľnice je tvoje Písmo Sväté ? Oháňanie sa definíciami je vytrhnuté z kontexu tam, kde nastupuje prax. Teba intenzity nezaujímajú, ale tých, čo jazdia zase definície. :idea:
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Odoslaťod mel » 01. Aug 2007 14:53

Jo a este jedna vec k mojim vypoctom: Neratal som do toho kysuce a oravu, teda ich vzdialenejsiu cast (cadca, namestovo, trstena, turzovka, tvrdosin nie su obsluzene D1 pre ucely porovnania)... ak by sme to tam zaradili, je to cca +60.000 v prospech severu navyse. Takto podobne som ale neratal napr DS alebo Komarno v prospech R1, ale iba R7.
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod devil » 01. Aug 2007 15:10

mel, pises ze si pocital mesta, ja som pocital okresy tam mozu nastat rozdiely. to pocitanie len miest je nevhodne, to akoze ludia z dedin na tych trasach nejazdia(?) tiez som mal problem zaradit niekolko okresov tie DS, KN, NZ bolo velke pokusenie :) ale usudil som ze okres ktory zaradim by mal v oboch smeroch vyuzit aspon cast trasy.

Čítanie definície diaľnice je tvoje Písmo Sväté ? Oháňanie sa definíciami je vytrhnuté z kontexu tam, kde nastupuje prax. Teba intenzity nezaujímajú, ale tých, čo jazdia zase definície.


klud, fh, to su vsetko vypocty ako reakcia na tvrdenia ktore tu odznievaju. dnes toto nema realny vyznam pretoze mnoho usekov je hotovych a vyuzivanych motoristami. ten argument o tom ze D1 ako medzinarodna spojnica z-v nebude plnit funkciu mi za tie roky nikto nevyvratil...len sa odvedie diskusia ze to vraj nie je az take dolezite.

dnes su prvorade naklady+intenzita tam ma kazda trasa svoje plus aj minus. presne ako pises nastupuje prax. prax vsak nie len to ze pri 7.000 intenzite staci obchvat aj to len ak je velmi zla cesta. prax je aj to dat 20 miliard kvoli 8 km sa prakticky neda pokial treba riesit aj ine useky a pokial moznosti statu a EU fondov nie su na urovni svajciarska.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Dialniciar » 01. Aug 2007 22:34

Tak som pichol do osieho hniezda. Mesíkovci majú búraný mýtus o počte obyvateľov pri trase. Ale konečne sa postavilo fórum ako celok tým hlúpostiam z www.blizsienaokolo.com a sami vidíte, ako devil a spol. manipuluje údajami a číslami a čo mu nesedí - to je zámer/účelovosť/...

Že na 8 km nemôže ísť 20 mld. SKK ? Ale je zaujímavé, že na intenzitu 7.000 má ísť na 10 km 4 mld. SKK. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod devil » 02. Aug 2007 07:03

skus konkretnejsie, neviem naco narazas.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Čavo » 02. Aug 2007 08:00

Andrej napísal:
Čavo napísal:Takže pokiaľ neprezradíš, čo bolo podstatné pri zaradení mesta na trasu, tak možeme polemizovať, môžeme nesúhlasiť, prípadne sa vysmievať, ale k ničomu sa nedopracujeme.

Cavo, ci by si menil tieto parametre podla vzialenosti obce od dialnice, viditelnosti od obce alebo casovej dostupnosti, vzdy to vyjde v prospech severu, samozrejme ze tie cisla sa menia, ale ved skus si to vyratat aj pri viacerych parametroch.
Dialnica ma sluzit predovsetkym co najviac ludom na Slovensku, nie par vyvolenym z BA do KE. Na severe posluzi podstatne viac ako na juhu. A krajske mesta na juhu NR a BB budu mat R1.

Ani náhodou som nemienil tvrdiť že na "juhu" bude viac ľudí. Už len tým že trasa na "severe" je dlhšia tak musí obhospodáriť väčšie územie a s veľkou pravdepodobnosťou aj väčšie množstvo ľudí. No ten napočítaný rozdiel sa mi zdal trošku účelový a čo najviac (nezverejnením vstupných podmienok, ak nejaké existovali) zveličený v prospech "severnej" trasy.

Možno by sme zbadali, že pri niektorých podmienkach vypadne Žilina a zas pri niektorých bude treba zahrnúť Galantu, Šalu, Vráble, Tlmače, Levice, Banskú Bystricu. Mestá na severe budú z veľkou pravdepodobnosťou bližšie ku diaľnici, lebo je vo väčšej miere stavaná v udolí Váhu a tam tie mestá nie je kam inam moc rozťahať. Na juhu sú proste podmienky iné a tak nie sú mestá nasačkované na jednej linke zo západu na východ, hlavne keď rieky na juhu zväčša tečú zo severu na juh.

Preto sú tie podmienky podstatné aby sme si vedeli povedať čo a prečo je tak. Takto sú to len účelové čísla, ktoré nič neriešia.
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Cena vystavby

Odoslaťod sorgo » 02. Aug 2007 08:22

neviem uz kto a kedy tu pisal, ze rozdiel ceny sever vs juh je len zopar %, to bolo myslene vazne?

Vsak keby sa postavila dialnica juhom dajme tomu medzi 1995-2005, tak teraz by sa dala uz kuskovite doplnat "pavucina" dialnic, TT-ZA, PO-PP popripade to cele prepojit stredom napr. BB->Hybe jednym tunelom
Obrázok používateľa
sorgo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 19
Založený: 17. Okt 2005 14:20
Bydlisko: KE

Re: Cena vystavby

Odoslaťod Andrej » 02. Aug 2007 09:03

sorgo napísal:neviem uz kto a kedy tu pisal, ze rozdiel ceny sever vs juh je len zopar %, to bolo myslene vazne?

Vsak keby sa postavila dialnica juhom dajme tomu medzi 1995-2005, tak teraz by sa dala uz kuskovite doplnat "pavucina" dialnic, TT-ZA, PO-PP popripade to cele prepojit stredom napr. BB->Hybe jednym tunelom

Otazka: Vazne si tu niekto myslite, ze pre Slovensko (cele) by bolo lepsie, keby bola najprv postavena juzna vetva namiesto severnej? :?:
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod aquila » 02. Aug 2007 09:19

mysli ;) a smrtelne vazne :lol:
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Cena vystavby

Odoslaťod sorgo » 02. Aug 2007 09:46

Andrej napísal:Otazka: Vazne si tu niekto myslite, ze pre Slovensko (cele) by bolo lepsie, keby bola najprv postavena juzna vetva namiesto severnej? :?:


Ja ano.

Este by som bol rad, keby sa nejaky skutocny odbornik vyjadril k cene severna trasa vs. juzna trasa, podla mna (vychadzajuc z toho, ze severna trasa je plna tunelov, estakad a pod) je juzna trasa niekolkonasobne lacnejsia ako severna.

Ja si viem predstavit hlavnu dialnicu juznou trasou a + k tomu TT-ZA, BB-LM(PP), KE-PP, a postupne spojit hornu trasu.

Tym padom by mohlo byt Slovensko "pretkane" dialnicnou sietou a vec by bola vybavena. Bohuzial na toto je uz prilis neskoro.
Obrázok používateľa
sorgo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 19
Založený: 17. Okt 2005 14:20
Bydlisko: KE

Re: Cena vystavby

Odoslaťod Tomas PO » 02. Aug 2007 09:49

sorgo napísal:
Andrej napísal:Otazka: Vazne si tu niekto myslite, ze pre Slovensko (cele) by bolo lepsie, keby bola najprv postavena juzna vetva namiesto severnej? :?:


Ja ano.

Este by som bol rad, keby sa nejaky skutocny odbornik vyjadril k cene severna trasa vs. juzna trasa, podla mna (vychadzajuc z toho, ze severna trasa je plna tunelov, estakad a pod) je juzna trasa niekolkonasobne lacnejsia ako severna.

Ja si viem predstavit hlavnu dialnicu juznou trasou a + k tomu TT-ZA, BB-LM(PP), KE-PP, a postupne spojit hornu trasu.

Tym padom by mohlo byt Slovensko "pretkane" dialnicnou sietou a vec by bola vybavena. Bohuzial na toto je uz prilis neskoro.

Kedy este bola podla Teba realna sanca "rozbehnut" juznu vetvu?
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: Cena vystavby

Odoslaťod sorgo » 02. Aug 2007 09:56

Tomas PO napísal:Kedy este bola podla Teba realna sanca "rozbehnut" juznu vetvu?


Tak ked uz pred 98 sa (podla mna) nerozumne preferovala severna trasa, tak keby sa hned po 98 urcil novy trend (nazvime ho setriaci), tak by sme uz podla mna mali suvislu dialnicu a vsetky $$$ by sme mohli pchat to dalsich vetiev ako napr. TT->ZA, BB->sever atd.
Obrázok používateľa
sorgo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 19
Založený: 17. Okt 2005 14:20
Bydlisko: KE

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Jonathan a 9 hostí.