Novela zákona o cestnej premávke

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod JaNY » 26. Júl 2010 14:52

Az mi hrozy pokuta 100 eur a situacia "dovoli", dam mu dvacku do vrecka. On mi za to vypise pokutu len tych spodnych 20 eur. Vsetko teda vyzera o.k. Toto neni korupcia? Ale az by tam boli mantinely 60-100 eur, tak taketo "transakcie" uz sa nedaju prevadzat. Preto som pisal ze najlepsie by bolo aby sa policajtom na mieste nic neplatilo. Korupcia sa neda celkom odstranit ale v takychto pripadoch by sa vyrazne znizila.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod stanog » 26. Júl 2010 16:28

Protirečíš si, ak mu dáš 20 EUR do vrecka, ide o korupciu. Keď ti dá pokutu 20 EUR s bločkom nejde o žiadnu korupciu ale o posúdenie závažnosti priestupku. Samozrejme bezhotovostné platenie by korupciu mohlo trochu znížiť, ale stále nepostihne najčastejší spôsob - že sa nevypíše žiadny šek, ale peniaze skončia vo vrecku. Inak osobne si myslím že za posledné roky sa miera korupcie výrazne znížila a málokto si dnes trúfne strčiť policajtovi "dvacku do vrecka" - veď je to trestný čin pre oboch. Najčastejšie sa korupcia prejavuje podľa mňa sprostredkovane - niekto "vybaví" aby sa pokuta zrušila.
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Ondra O.K. » 26. Júl 2010 19:51

Uz to bylo vyse zmineno, pridal bych jen nedavny pripad z CR http://domaci.ihned.cz/c1-40459010-ridi ... -rychlosti

Shrnuto Nejvyssi spravni soud uznal ze spolecenska nebezpecnost prekroceni MPR o nekolik km/h je tak nizka (v tomto pripade tesne za/pred ceduli obce na rovnem prehlednem useku) ze by nemela byt pokutovana..

K rozhodnuti Nejvyssiho spravniho soudu musi prihlizet i nizsi instance, takze v podobnych pripadech uz by zdravy rozum mohl vitezit oproti oblibene "bukacine" Mestskych/Obecnich policii..
Obrázok používateľa
Ondra O.K.
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 573
Obrázky: 112
Založený: 28. Aug 2006 14:58

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod i15 » 26. Júl 2010 20:08

Mne sa zda, ze za ministrovania Kalinaka sa akosi dostalo do popredia strasenie pokutami (vytrvalo podporovanie clankami na natankuj.sme.sk) a dufal som, ze novy minister by to mohol zmenit, ale asi nie. Tiez by som bol za posudzovanie priestupkov podla spolocnenskej nebezpecnosti.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod aquila » 06. Dec 2010 16:47

viewtopic.php?f=35&t=14637

zaujimava zmena sa planuej ohladne "osoby blizskej" ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Piffo » 06. Dec 2010 17:14

Vie mi prosim vas niekto rozumne vysvetlit, preco sa zavadza zodpovednost (uplna alebo ciastocna, to je jedno) majitela vozidla pri prekroceni rychlosti?

Ak ja ako majitel poziciam auto (v dobrom technickom stave) osobe, ktora je plne sposobila soferovat, preco som zodpovedny za to, ze dana osoba prekroci rychlost?
Uz sa mi ludia pokusali argumentovat tym, ze auto sa da brat ako zbran a preto treba konat ultra zodpovedne... Ale ak si na strelnici niekto pozicia zbran, otoci sa a zastreli nou pozorovatela, je za vrazdu zodpovedny majitel strelnice?
Piffo
diskutujúci
 
Príspevky: 63
Založený: 12. Mar 2008 13:06

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod i15 » 06. Dec 2010 17:32

Auto registrovane na mojho otca prekroci rychlost, domov pride pokuta a ked vie, ze on nesoferoval, tak ju bude vymahat odo mna :) Ak nevie, komu svoje auto poziciava, smola, musi platit.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod JaNY » 06. Dec 2010 17:53

Alebo jazda firemnym autom. Piffo ked schytas pokutu za rychlost, to ti ju preplati firma?
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Piffo » 06. Dec 2010 20:45

JaNY: Jasne, ze mi pokutu firma nepreplati :). Ale ved o to ide. Je to 100% zodpovednost vodica, cize moja, nie majitela auta.

i15: Auto registrovane na mojho otca prekroci rychlost o 100 km/h. Pride otec o vodicak, aj ked som soferoval ja? Bude si ten vodicak vymahat odo mna? Nasledne v aute registrovanom na otca sposobim nehodu, pri ktorej zomrie clovek.. Pojde otec do vazenia a bude si roky na slobode vymahat odo mna? Ano, absurdne, ale v principe to iste.
Piffo
diskutujúci
 
Príspevky: 63
Založený: 12. Mar 2008 13:06

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod i15 » 06. Dec 2010 21:19

Myslim ze zakon nebude postaveny tak extremne ako popisujes. Aj ked je na zamyslenie, ci nepatri do basy otec, ktory pozical Audi A6-tku 20 rocnemu synovi s tym, ze soferovat bude nejaky jeho kamarat a ten nejaky kamarat mal 18 rokov a 3 mesiace stary vodickak, vysledkom su 3 mrtvi
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod i15 » 06. Dec 2010 21:22

v tom prvom pripade majitel nepride o vodicak, ale zaplati pokutu za prekrocenie rychlosti o viac ako 70kmh, co je tusim 1000 eur
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod JaNY » 07. Dec 2010 02:29

A sofer nachyta body. Napr. pri tak vysokom prekroceni rychlosti by ma zaujimalo kolko bodov by to bolo. Moze niekto doplnit aka je tam vzajomna umera, prekrocenie rychlosti a body?
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Piffo » 07. Dec 2010 09:09

Chapem, ze zakon nebude az tak extremne postaveny, lebo to uz by si ludia vsimli... Mimochodom tvoj priklad je tiez dost extremny. Mne ide o princip. Ak ja prekrocim rychlost, robim to s plnym vedomim mozneho trestu. Ten trest dopadne len a len na mna, nie na majitela auta, pretoze len a len ja som zodpovedny za to, ze som rychlost prekrocil. Majitel auta mi ho odovzdaval v dobrej voli, ze budem jazdit zodpovedne, nie je jeho problem, ze som sa rozhodol konat inak.
A takisto nechapem, ked uz to idu zaviest, tak preco sa posudzuje len jeden typ priestupku. Preco nie je majitel potom zodpovedny aj za zle parkovanie, prejdenie krizovatkou na cervenu alebo predbiehanie v zakaze?

Body na Slovensku nie su a nevidel som, ze by sa planovali zaviest.
Piffo
diskutujúci
 
Príspevky: 63
Založený: 12. Mar 2008 13:06

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod stanog » 07. Dec 2010 13:24

Z toho článku som nepostrehol že by šlo len o rýchlosť, osobne najväčší problém vidím pri firemných autách, štát tu prehadzuje bremeno zodpovednosti na bezbranného, podobne ako pri pracovnej neschopnosti. Prvých 10 dní platí PN zamestnancovi zamestnávateľ. Lenže zamestnávateľ aj keď vie že pracovná neschopnosť je fingovaná a zamestnanec si ju "vybavil" nemá žiadne reálne použiteľné páky ako proti tomu bojovať, jednoducho mu musí vyplatiť alebo šéf má veľký problém. Podobne pri autách. Aké má zamestnávateľ kompetencie k tomu aby keď pokuty spôsobia jeho vodiči ich od nich vymohol? Zamestnanec prekročí rýchlosť. Kým zamestnávateľovi príde mastný šek radšej dá výpoveď a zamestnávateľ si ho môže naháňať.... Podobne je to s predvolávaním. To akože keď má firma stovky automobilov bude majiteľ behať každú chvíľu na políciu objasňovať? Ja osobne som zažil že mi kolega v robote pri cúvaní odtrhol speťák na mojom súkromnom aute. Nevidel som ho však pritom, ale bol jediný kto v tom čase vychádzal z uzatvoreného parkoviska, navyše speťák na aute ktorým sa vrátil bol evidentne poškodený. Polícia to odmietla riešiť že sa to stalo na súkromnom pozemku, vinník je neznámy a škoda nízka. Kolega všetko zaprel, na svoj speťák povedal že "to už bolo" a mne šéf povedal že tým že parkujem vo dvore firmy beriem na seba riziko. Takže som zaplatil 7 000 SKK z vlastného. Ide mi o to, že keď má byť objektívna zodpovednosť musí mať zodpovedná strana aj kompetencie ako pokutu vymôcť od vinníka. Viesť občianskoprávne konanie je v takomto prípade zbytočné lebo zase by musel majiteľ pred súdom dokazovať že priestupok spáchala konkrétna osoba - teda to čo teraz nedokáže objasniť polícia. A čo zodpovednosť autopožičovní? Keď napríklad čo je časté požičajú auto napr. firme alebo cudzincovi.
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod i15 » 07. Dec 2010 16:12

Firma moze dostat pokutu aj za nedodrzanie hygienickych predpisov, alebo nezrovnalosti v danovom priznani. V tychto pripadoch je myslim normalne, ze sa vyhodnocuje miera zavinenia konkretnym zamestnancom a mozu mu dat k nahrade aj 100% vysku pokuty, formou zrazky zo mzdy. Takto sa da riesit aj pokuta udelena na firemne auto.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod granite01 » 07. Dec 2010 16:35

Zodpovednosť majiteľa za vozidlo je správnym posunom. V Čechách by o tom vedeli povedať, ako to u nich nemajú a mnohí češi neplatia pokuty, lebo sa vyhovoria, že oni neboli za volantom.
Konečne bude môcť polícia zaviesť meranie rýchlosti automatickými radarmi ako je bežné v Nemecku.
Ešte by mali v zákone spresniť priestupok nedodržiavania bezpečnej vzdialenosti od druhého vozidla. Aby to mohli reálne aj vymáhať. (V Nemecku bežná vec)
granite01
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 747
Založený: 02. Dec 2010 16:18
Bydlisko: KE

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod stanog » 07. Dec 2010 20:22

Na pochybenie účtovníka a podobne existujú poistky. Pochybujem však že nejaká poisťovňa poistí podnikateľovi riziko pokút spôsobených jeho pracovníkmi. Naviac to nepôjde dať do nákladov. Tie pokuty sú dnes tak vysoké že mnohým zamestnancom to ani nebude z čoho zraziť. Ale hlavne ma zaujímajú tie požičovne aut. Tento systém má mnohé riziká, trebárs odchádzate do zahraničia a necháte tu niekomu auto. Automatické pokuty budú chodiť na vaše meno, lebo automatický radar nechytí vinníka, samozrejme keďže ste preč neuhradíte ich, tak pribudne penále, možno súd až exekúcia. A vy ste možno niekde za morom a o ničom neviete. Tento systém šetrí robotu policajtov to je všetko, vinníci budú naďalej nepostihnutí. Poznám človeka mimo SR ktorý nahovoril svoju manželku ktorá sa bojí šoférovať aby si spravila vodičák len preto že ak by náhodou on mal problém nahlásil by že za volantom sedela ona. Lebo on potrebuje jazdiť. Možno aj niektorí naši piráti poprepisujú autá na bezdomovcov a podobne. Úlohu klasického policajta ktorý prichytí páchateľa pri čine nič nenahradí a je to šetrenie na nesprávnom mieste.
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Zulo » 07. Dec 2010 22:02

Niekto hľadá problémy...........ak dáš niekomu auto , tak od teraz to urobíš zmluvne a dáš tam klauzulu, že je prenájomca zodpovedný po dobu zapožičania auta aj za prípadné vzniknuté následky, ku ktorým dôjde pri prevádzke prenajatého vozidla...... Ide len o priestupky. Pri spáchaní trestného činu to zodpovedá naďalej vodič v plnej miere.
Zulo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 452
Obrázky: 4
Založený: 30. Dec 2009 17:07

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod i15 » 07. Dec 2010 22:58

stanog napísal:Na pochybenie účtovníka a podobne existujú poistky. Pochybujem však že nejaká poisťovňa poistí podnikateľovi riziko pokút spôsobených jeho pracovníkmi. Naviac to nepôjde dať do nákladov. Tie pokuty sú dnes tak vysoké že mnohým zamestnancom to ani nebude z čoho zraziť.


Naco poistit? Suma sa zaplati z firemneho uctu a bude sa vymahat od zamestnanca. Az take velke tie pokuty nie su a pri vyssich sumach sa da dohodnut "splatkovy kalendar". Viem si bez problemov predstavit, ako by tento system fungoval vo firme, kde pracujem.

Tento systém má mnohé riziká, trebárs odchádzate do zahraničia a necháte tu niekomu auto. Automatické pokuty budú chodiť na vaše meno, lebo automatický radar nechytí vinníka, samozrejme keďže ste preč neuhradíte ich, tak pribudne penále, možno súd až exekúcia. A vy ste možno niekde za morom a o ničom neviete.


nuz smola, musim znasat nasledky ak zverim auto nespolahlivemu cloveku, ktory sa nema ako dozvediet, ze mi domov chodia pokuty

Úlohu klasického policajta ktorý prichytí páchateľa pri čine nič nenahradí a je to šetrenie na nesprávnom mieste.


toho policajta, ktory si priestupok moze vymysliet a ktory sa ochotne necha podplatit? :)
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Piffo » 08. Dec 2010 09:32

Aj z mojho pohladu je to prilisne zjednodusovanie si prace zo strany policie. Jednoducho otocia doterajsi system.

Teraz, ak mi policajt chce dat pokutu, tak mu poviem, aby mi ukazal dokaz o tom, ze som prave ja porusil nejaky predpis. Ak mi to dokazu, trest je namieste.
Po novom, ak mi policia chce dat pokutu, tak to spravi a je na mne, aby som dokazal, ze som to nebol ja, kto dany priestupok spachal.
Vyvinovanie sa je z principu hlupost, pretoze to az prilis pripomina sikanu.

Naviac ona "objektivna" zodpovednost nie je praveze vobec objektivna. Priestupky pachaju ludia, nie auta.
Piffo
diskutujúci
 
Príspevky: 63
Založený: 12. Mar 2008 13:06

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod michael89 » 08. Dec 2010 09:44

Neviem ako na SR, ale v Čechách to vyzerá asi takto :

http://www.youtube.com/watch?v=Xd5fFImvA5c

Takže nemusia nič ukazovať. Predvolajú vodiča na správne konanie, a až tam sa bude dokazovať. Na mieste nemusia ukázať snímku z radaru, ani nič iné, aspoň podľa videa to tak vyzerá.
michael89
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 380
Založený: 08. Jan 2009 13:44

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod stanog » 08. Dec 2010 13:42

Nezvyknem porušovať predpisy, ale keď sa mi cca pred vyše rokom stalo že ma zastavili za rýchlosť policajt oznámil nameranú hodnotu či som si vedomý. Ja som sa ho opýtal či mi môže povedať kde som sa priestupku dopustil, on mi na to že radar majú na odpočívadle cca 2 km dozadu. To mi stačilo. Na jednej strane je treba pochopiť že vodič celú cestu nesleduje tachometer ale hlavne premávku, na druhej strane by podľa mňa nemal byť problém vysielačkou pred očami priestupcu sa spojiť s obsluhou radaru ktorá to potvrdí (pre prípad že zastavujúci policajt by si celé meranie sám vymyslel)
i15 ja tu teraz nemám na mysli pokutu 30 resp. 60 EUR a podobne ale keď už ide o stovky EUR, to nie je zďaleka malá suma. Poznám mnoho vodičov z povolania ktorí majú čistú mzdu do 400 EUR mesačne a živia rodiny, takému zamestnávateľ bude s ohľadom na životné minimum a podobné zákony tú pokutu zrážať aj rok, na druhej strane páky zamestnávateľa sú slabé nakoľko ak chce zamestnávateľ tú zrážku spraviť musí DOKÁZAŤ že za volantom sedel ten zamestnanec a že priestupok spáchal. Teda má na pleciach niečo s čím si nevie poradiť ani polícia. Polícia má teraz kopu pokút nezaplatených lebo na ňu vodiči jednoducho nemajú. Jediné čo stúpne bude vymoženie pokút ale je cieľom vyzbierať čo najviac peňazí (resp. ich ušetriť na policajtoch) alebo trestať vinníkov?
V omnoho závažnejších trestných veciach je kopa páchateľov bez postihu len pre nedostatok dôkazov, tam to nevadí, ale pri priestupkoch chceme aby bola vymožiteľnosť pokuty 100% bez ohľadu na vinníka. To potom môžeme rovno odsúdiť majiteľa noža za to že ním niekto neznámy kohosi podrezal a nech si on potom páchateľa sám nájde a vymôže si od neho odškodné. Som naozaj zvedavý čo by si robil keby si tvoj študujúci syn s vodičákom bez vlastného príjmu požičal tvoje auto, spravil na ňom priestupok za 600 EUR a musel by si to cvakať.
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Piffo » 08. Dec 2010 14:23

Stanog, vdaka, v zivote by som to tak dobre nenapisal.
Piffo
diskutujúci
 
Príspevky: 63
Založený: 12. Mar 2008 13:06

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod i15 » 08. Dec 2010 14:32

stanog tvoje prispievky vyznievaju ako obhajoba chronickych porusovatelov predpisov. Pokuty za stovky eur nie su za prekrocenie rychlosti z nepozornosti, to uz je vedome prekrocenie. Takz vlastne sucasny pravny stav tychto ludi chrani a nesuhlasis s tym, ze by mali byt postihovany?
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Koro » 08. Dec 2010 15:34

Stanog ma pravdu, sucasny pravny stav je taky ako ma v demokracii byt. Ked policia dokaze, ze si ty osobne spachal priestupok/ trestny cin, tak za to ponesies nasledky. Prenasat dokazove bremeno na obhajobu je zvratene. Prezumpcia neviny je dolezity pilier spolocnosti a takymito vynimkami sa len obmedzuje nasa sloboda.
Obrázok používateľa
Koro
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 291
Obrázky: 50
Založený: 19. Sep 2008 22:07

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: asdf a 12 hostí.