Novela zákona o cestnej premávke

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod Ondra O.K. » 12. Jún 2009 13:13

Nevedko diky. Povinnost se tedy zcela jednoznacne vztahuje pouze na ridice, spolucestujici i kdyz se bude pohybovat na vozovce vestu zrejme mit nemusi (dle zakona, pochopitelne se hodi).
Obrázok používateľa
Ondra O.K.
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 573
Obrázky: 112
Založený: 28. Aug 2006 14:58

Odoslaťod aquila » 12. Jún 2009 13:18

plus dalsia ve je, ze ked si na ceskych evidencnych cislach, tak sa vztahuje na teba viedensky protokol .. t.j. zahranicni nemusia mat napriklad ani oranzove lekarnicky ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Tomas PO » 12. Jún 2009 13:21

aquila napísal:plus dalsia ve je, ze ked si na ceskych evidencnych cislach, tak sa vztahuje na teba viedensky protokol .. t.j. zahranicni nemusia mat napriklad ani oranzove lekarnicky ..

Co je to Viedensky protokol? Ze v cudzom state jazdis podla predpisov svojho statu?
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Dialniciar » 12. Jún 2009 13:28

aquila napísal:plus dalsia ve je, ze ked si na ceskych evidencnych cislach, tak sa vztahuje na teba viedensky protokol .. t.j. zahranicni nemusia mat napriklad ani oranzove lekarnicky ..


no tak to pochybujem, lebo to sa vzťahuje na iné práva ... 8)

a oranžové nemusíš mať zatiaľ ani u nás ...
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Ondra O.K. » 12. Jún 2009 13:39

Sranda je ze to o Videnske umluve sice vsichni rikaji, ale nikdo neuvadi zadnou citaci..sam jsem si ji cetl a o lekarnickach nebo povinne vybave jsem tam nenasel ani slovo...taky je uz z roku 68..

Nicmene melo by platit ze pro vybavu vozidla plati to co je platne v zemi registrace automobilu..

Ale slovenskou kartu prvni pomoci jsem si radsi vytiskl :D
Obrázok používateľa
Ondra O.K.
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 573
Obrázky: 112
Založený: 28. Aug 2006 14:58

Odoslaťod stanog » 23. Jún 2009 18:07

Trosku OT ale nemate niekto skusenost, resp. ako by to malo byt?

Isiel som po mestskej komunikacii dost sirokej v miestach kde je obojstranné parkovanie vozidiel. Na tomto úseku bol značkou zákaz zastavenia vymedzený úsek so zastávkou. Keďže som zbadal v protismere voľné parkovacie miesto chcel som sa naň otočiť a tak v momente keď som bol na začiatku úseku so zákazom zastavenia = dostatočná šírka na otočenie vyhodil som blinker vľavo a nadbehol som si doprava aby som to vytočil naraz. Lenže vodič za mnou tento môj manéver využil a (keďže pri hľadaní miesta som šiel cca 5 km/h) začal ma predbiehať. Akonáhle som otočil volant doľava na otočenie narazil mi do predného kolesa (len taký slabý ťukes).
Zarazilo ma že polícia určila za vinníka mňa s odôvodnením že otáčaním sa a nadbehnutím si vpravo som ohrozil vodiča za mnou ktorého predbiehací manéver som MAL zbadať a MAL som mu ho umožniť dokončiť. Len podotýkam že čiara bola prerušovaná. Policajt argumentoval že keby mi vozidlo narazilo do kufra určili by za vinníka jeho ale keďže už stihol vyjsť na moju úroveň čoho dôkazom bol náraz do kolesa mal som ho pustiť ja. Moje smerovky do úvahy nebrali. Ani že ma predbiehal tesne vedľa v mojom pruhu napriek voľnej vozovke v protismere čo spôsobilo že pri nadbiehaní doprava som nemal šancu vidieť v zrkadle že začal predbiehať.

Doteraz som zákon chápal tak, že vodič nemôže začať predbiehať kým si je nie istý voľnou vozovkou. Navyše predbiehal v mojom pruhu napriek voľnej vozovke v protismere.
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

Odoslaťod vladi87 » 24. Jún 2009 07:45

stanog:

Mal si smolu. Netvrdím to na 100 percent, ale predsa vodiča, ktorý dáva blinker doľava, nemožno obiehať po ľavej strane. Aj vtedy, ak si troška nadbieha doprava (to by sme potom mohli takto obiehať všetkých kamionistov :) ). Ale v prípade, že stojíš a vyhodíš blinker, vtedy musíš dať prednosť vozidlám, ktoré ťa obiehajú. Zákon sa dá vyložiť kadejako, podľa toho, čo sa komu pači. (Napríklad u nás je povolená hranica 0,00 promile alkoholu. Kamošovi nedal prednosť v jazde vodič, ktory potom nafukal 0,02 promile. Nezobrali mu ani vodičak, pretože nenastalo " porušenie dôležitej povinnosti vodiča ." Doktor sa vyjadril tak, že také množstvo alkoholu nemalo vplyv na jeho rozhodovanie. Tak potom prečo beru vodičaky za "nafukanie" aj bez zapričinenia nehody??? Podotýkam, že PN bola skoro 4 mesiace, spolujazdec 2. Ale trestný čin to nebol, chlapík ma vodičak).
Obrázok používateľa
vladi87
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 403
Obrázky: 8
Založený: 05. Jún 2009 07:38

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Tomáš » 20. Máj 2010 20:23

Bohužial sa mi zatiaľ nepodarilo presadiť zmenu fontu písma na DIN 1451 kvôli tlaku značkárskych firiem, ktorým by sa zvýšila týmto konkurencia z Rakúska a ČR. Vyhláška by mala byť platná od 1.1.2008.
A k čomu je dobré že by značky boli písmom DIN 1451? Veď aj tie čo sú, sú čitateľné...
Tomas
Obrázok používateľa
Tomáš
diskutujúci
 
Príspevky: 52
Obrázky: 5
Založený: 23. Mar 2009 22:05
Bydlisko: Galanta

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod i15 » 23. Máj 2010 11:08

Novy zakon umoznuje, ze na nerychlostnej ceste mimo obce moze byt znackou povolena vyssia rychlost, ako 90. Pouziva sa to v praxi? Vsimol som si to jedine na stvorprudovke za Michalovcami smer Humenne, kde je 100kmh.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Tomáš » 24. Máj 2010 14:07

Ani ja som si zatiaľ nevšimol že by volakde bola značka povolujúca dajme tomu 120 kmh a na takých širokých a rovných cestách ako idú do NZ, BA, SA tam by sa to dalo v pohode. Veď ajtak tam každý jazdí 130-kou. Ale zase štát potrebuje peniaze a vyberanie pokút je tiež dobrý zdroj príjmu. Sa nebudem čudovať ak ešte znižovať budú rýchlosť aby vybrali ešte viac pokút.
Tomas
Obrázok používateľa
Tomáš
diskutujúci
 
Príspevky: 52
Obrázky: 5
Založený: 23. Mar 2009 22:05
Bydlisko: Galanta

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Tomas PO » 24. Máj 2010 17:30

i15 napísal:Novy zakon umoznuje, ze na nerychlostnej ceste mimo obce moze byt znackou povolena vyssia rychlost, ako 90. Pouziva sa to v praxi? Vsimol som si to jedine na stvorprudovke za Michalovcami smer Humenne, kde je 100kmh.

Ja som nezaregistroval ani jediny usek so zvysenou rychlostou mimo obce. V obciach sa uz 70ky chvalabohu mnozia.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod i15 » 24. Máj 2010 17:39

na vjazde do Presova z Kapusian je klasicka pasca - najprv tabula zaciatok obce a po 10m je 70tka :)
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Tomas PO » 24. Máj 2010 18:09

Je tam krizovatka pre letisko...
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod i15 » 24. Máj 2010 18:22

Tolko aut sa tam pripaja, ze musi byt 50tka? Toto inak tiez nemam rad, ked sa znacky obce posuvaju zjavne len preto, ze je tam nejaka krizovatka. Ked je potrebene znizit rychost, tak nech tam daju znacku v cervenom kruzku. Ale asi su tie znacky drahe, alebo co :roll:
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Tomas PO » 24. Máj 2010 18:47

Nie, jasne ze 50ka tam je zbytocne. Len som ti uviedol oficialny dovod.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Tomáš » 24. Máj 2010 19:17

najprv tabula zaciatok obce a po 10m je 70tka
To je fakt sila. Takže to mám pochopiť tak, že idem 90, pri tabuli prejdem tých 10 metrov 50-kou, a potom môžem ísť zase 70-kou? Tssss.
Tomas
Obrázok používateľa
Tomáš
diskutujúci
 
Príspevky: 52
Obrázky: 5
Založený: 23. Mar 2009 22:05
Bydlisko: Galanta

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod slafko1 » 24. Máj 2010 19:40

To iste je hned za zjazdom z D1 Zilina-Strazov. Zidem z dialnice a tabulka zaciatok obce ZILINA... a az po par metroch je 70-ka
Obrázok používateľa
slafko1
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 356
Obrázky: 378
Založený: 06. Feb 2010 19:22

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Tomas PO » 24. Máj 2010 19:51

roky rokuce tak bolo aj na vjazde do PO od KE z D1
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod stanog » 07. Júl 2010 17:58

Neviete niekto ako sa plnil výber pokút za 1/2 roku 2010? Ide mi totiž o to, že policajní papaláši všade vytrubujú že vďaka novému zákonu a ich hliadkovaniu sa jazdí bezpečnejšie. Ja však taký názor nemám, pirátov neubudlo. Je fakt, že väčšina vodičov dnes jazdí najmä v obciach o tých cca 10 km/h menej ako predtým, ale samotné zníženie rýchlosti predpisovo jazdiacich vodičov o 10 km/h nemôže spôsobiť 40% pokles mŕtvych a ťažko zranených. Navyše moja interná štatistika - aspoň jedna kritická situácia kvoli nejakému blbcovi na každých 200 km sa roky nemení (naposledy sa ma jeden taký snažil predbehnúť cez autobusovú zastávku sprava na Šancovej keďže oba legálne pruhy boli plné - samozrejme nestihol to tak ma vytlačil, ešteže v ľavom sa spravila medzera kde som sa mohol nasunúť). Teda ozajstných pirátov ktorý nehľadia na nič zrejme neubudlo. A hliadky majú stále koho stavať. Podľa mňa je teda pes zakopaný aj inde, napr. v nových úsekoch, bezpečnejších autách a veľa robí aj to že sa o nebezpečenstvách hovorí - koľkí ani nevedeli čo sa môže stať v akej situácií.
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Tomas PO » 08. Júl 2010 07:28

Hm, ja mam subjektivny pocit, ze sa jazdi bezpecnejsie. V obciach sa chodi max 60, kedysi to bolo aj 80. Tiez sa uz nepredbieha tak tvrdohlavo, ako kedysi okolo Strecna. Teraz ide zvacsa kolona par minut poslusne za sebou a predbieha sa az na dvojpruhu, ci miestach, kde sa to da relativne bezpecne.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod stanog » 25. Júl 2010 17:20

Pokuty pre vodičov po novom: Už nijaké vyjednávanie
Vláda chce čo najviac zmenšiť rozpätie pri pokutách pre vodičov. Tak, aby sa s policajtom už nedalo dohovoriť a zmenšil sa tak priestor na korupciu.
BRATISLAVA. Prekročili ste rýchlosť v obci o vyše dvadsať kilometrov za hodinu? Sadzobník pokút určuje, že vodič za to dostane pokutu sto eur. Ak narazíte na zhovievavejšieho policajta, môžete dostať len dvadsať eur.
Podľa programového vyhlásenia vlády sa s policajtom v budúcnosti už nedohodnete a dohadovaniu o výške pokuty by mal byť koniec. Po novom by to malo byť vždy iba sto eur bez možnosti ústupku.
Vláda sa chce v programovom vyhlásení zaviazať, že „prijme jasné pravidlá na obmedzenie voľnosti v rozhodovaní pri výbere pokút za priestupky v cestnej premávke“.
Minister vnútra Daniel Lipšic z KDH hovorí, že ide o protikorupčné opatrenie.
„Keď je široké rozpätie, umožňuje to korupčné správanie,“ tvrdí Lipšic. Keď bol v rokoch 2002 až 2006 ministrom spravodlivosti, prijímal zužovanie rozpätia aj pri trestných sadzbách, „aby bol priestor pre subjektívne rozhodovanie a potenciálnu korupciu čo najmenší“.
Odkedy by mal platiť pevne stanovený sadzobník pokút, ešte nevie.
Bývalý druhý policajný viceprezident Stanislav Jankovič upozorňuje, že takéto opatrenie nebude možné prijať bez zmeny zákona o správnom konaní.
„Teraz zákon jasne hovorí, že policajt je na mieste samosudca a nie je možné uprieť mu možnosť slobodne sa rozhodnúť.“
Jankovič pripúšťa, že návrh vlády „má čosi do seba“, zároveň vidí aj negatíva.
„Berie to policajtovi možnosť vyriešiť vec dohovorom, posúdiť osobu páchateľa, prihliadnuť na okolnosti spáchania priestupku.“
Aj dva rovnaké priestupky totiž podľa neho možno riešiť rôzne. Napríklad, ak vodič nepripúta v aute svoje dieťa. Ak to urobí matka v meste, ktorej dieťa plače, lebo je choré a ona sa s ním ponáhľa k lekárovi, je to iné, ako keď vodič dieťa nepripúta za bežných okolností len z nedbanlivosti.
http://natankuj.sme.sk/c/5476226/pokuty ... vanie.html
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod stanog » 25. Júl 2010 17:30

Tak toto je podľa mňa poriadna somarina, v čase keď v susednej ČR sa množia diskusie o tom či je vôbec zákonne možné postihovať priestupky u ktorých nie je možné preukázať spoločenskú nebezpečnosť konania my ideme opačným smerom - paušalizáciou.
Priestupky bez spoločenskej nebezpečnosti sú také, kedy za daných okolností síce vodič porušil dopravný predpis, ale nikoho iného okrem seba tým nemohol ohroziť. Teda napr. taký prejazd na červenú v noci na križovatke, v blízkosti ktorej sa nevyskytuje iné vozidlo. Je to síce veľmi závažný priestupok, ale jeho spoločenská nebezpečnosť za daných okolností prakticky nulová. Zohľadňovanie spoločenskej nebezpečnosti by zároveň nútilo policajtov premiestniť svoje pole záujmu z miest kde sa dá ľahko vybrať pokuta na miesta kde naozaj dochádza k nebezpečným situáciám v premávke, keďže na mnohých "tutovkách" by už nebolo možné udeliť vysokú pokutu len tak. A naopak vodič ktorý by niekoho skutočne ohrozil by nemohol vyviaznuť s pokutou na spodnej hranici. Lenže my ideme cestou paušalizovania ktorá neviem či na niečo bude dobrá.
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod wizard112 » 25. Júl 2010 18:53

Podľa mňa je to nedomyslené... V prvom rade má ísť o protikorupčné opatrenie - ale stále mi uniká, ako tomu má zabrániť pevná, resp. zúžená sadzba? To policajt nebude môcť zobrať hotovosť bez bloka? Alebo sa tvárime, že takáto korupcia neexistuje a jediný problém je len zjednávanie? A keď to všetko posunú na horné sadzby, aj za tie najmenej nebezpečné priestupky bude pokuta 60€ resp. 100€, čo ešte viac zvýši vyjednávanie mnohých vodičov (a možno aj policajtov) na uhradenie pokuty bez bloka (predsa je rozdiel zaplatiť 50€ miesto 100€ vzhľadom na príjmy väčšiny obyvateľov). Tiež je podľa mňa rozdiel, či niekto prekročí rýchlosť 300 m pred značkou konca obce niekde v poli o tretej ráno alebo v centre mesta s intenzívnou pešou premávkou a pod. Pritom takéto rozpätie umožňovalo policajtovi posúdiť závažnosť priestupku, poprípade jeho následky i keď ani to nie je úplne ideálne a spravodlivé, lebo je to len na uvážení policajta, ale stále lepšie, ako keď má niekto zaplatiť rovnakú sumu síce za rovnaký priestupok, ale za úplne iných okolností a podmienok. Zabrániť korupcií nebude možné nikdy, vždy je to len o ľuďoch, ale dá sa s tým bojovať napr. aj pomocou kamier, ale určite nie takto. A keď už idú na tie horné sadzby, mali by urýchlene zaviesť možnosť bezhotovostnej platby.

Uvidíme, ako sa zmení prístup PZ po výmene vlády a prezidenta PZ, ale nič prevratné neočakávam, ťažisko podľa mňa ostane na meraní rýchlostí, lebo je to najjednoduchší spôsob výberu pokút. Mne by to nevadilo, ale mali by sa zamerať aj na bezohľadných vodičov, na ktorých zase nie je problém naraziť, len je to ťažšie ako merať rýchlosť.
wizard112
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 665
Obrázky: 13
Založený: 01. Feb 2008 20:02
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod JaNY » 25. Júl 2010 22:01

Zuzit rozsah pokuty povedzme od 60 do100 eur je podla mna urcity krok k znizeniu korupcie. Ale policajt by mal mat priestor na posudenie daneho priestupku. Najjednoduchsi tach ako vyrazne znizit korupciu v tejto oblasti, je aby sa prestalo platit za priestupok hned na mieste.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod wizard112 » 26. Júl 2010 08:18

JaNY napísal:Zuzit rozsah pokuty povedzme od 60 do100 eur je podla mna urcity krok k znizeniu korupcie.


Čo myslíš pod "korupciou"? Ja tým myslím zaplatenie pokuty bez vydania dokladu o jeho zaplatení - teda do vrecka... Ako takýto postup obmedzí zúženie sadzby, to netuším...

Policajt môže udeliť pokutu v rozsahu danej sadzby a pokiaľ vie vodič argumentovať (alebo ak chceme zjednávať), môže pokutu znížiť, ale toto nazývať korupciou? Záleží na šikovnosti argumentácie vodiča, daným okolnostiam, či sa mu niečo podarí, veď nakoniec policajt musí podľa §12 ods. 1 zákona 372/1990 Zb. "Pri určení druhu sankcie a jej výmery sa prihliadne na závažnosť priestupku, najmä na spôsob jeho spáchania a na jeho následky, na okolnosti, za ktorých bol spáchaný, na mieru zavinenia, na pohnútky a na osobu páchateľa, ako aj na to, či a akým spôsobom bol za ten istý skutok postihnutý v kárnom alebo disciplinárnom konaní." A pokiaľ pokutu zníži v rozsahu sadzby po rozhovore a zistení nejakých relevantných skutočností, vydá doklad o zaplatení, nezoberie iné peniaze mimo zaplatenej pokuty - kde je korupcia? Kde zneužil svoje právomoci? Veď len koná to, čo mu zákon ukladá.
wizard112
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 665
Obrázky: 13
Založený: 01. Feb 2008 20:02
Bydlisko: Banská Bystrica

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 16 hostí.