Ako sa dostať optimalne ( čo najrýchlejšie) z... do...

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Ako sa dostať optimalne ( čo najrýchlejšie) z... do...

Odoslaťod mirkobb » 04. Feb 2008 19:23

Ako sa dostať optimalne ( čo najrýchlejšie) z... do...

Už dlhší čas sledujem, že v rôznych vláknach sa objavujú otázky a následne vedú debaty o voľbe najvhodnejšej trasy, prejazdy konkrétneho úseku, miest, doby na cestovanie a pod. Pritom sa nejedná len o cesty z KE do BA cez územie Maďarska, ale aj iné trasy(posledne sme niekomu radili ako íst z Prahy do Varšavy), do iných štátov, atď. Tak ma napadlo, že by o tomto mohlo pojedávat jedno zvlášť na to vyčlenené vlákno. Napr. na poľskom fóre majú podobné vlákno http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=237072 taktiež s prilehavým názvom "Jak dojechać z.... do... "a tam "riešia" podobné záležitosti súvisiace s touto problematikou.

Bolo by dobré presunúť sem aj už publikované otázky, následné rady a celé debaty, aby si v budúcnosti ktokoľvek "v archíve" tohto vlákna mohol nalistovat a nechať sa inšpirovať už "predebatovanou" trasou bez toho, aby sa na tú istú vec musel znovu pýtať. :wink:

Pokial mozno najoptimalnejsi update by B; 8)
Obrázok používateľa
mirkobb
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 99
Založený: 18. Máj 2005 13:11
Bydlisko: BB, Praha

Re: Ako sa dostať čo najoptimálnejšie(najrýchlejšie) z... do

Odoslaťod Nevedko » 05. Feb 2008 08:01

Poznamka k nazvu: adjektivum "optimalny" sa nestupnuje. Existuje iba optimalna trasa, optimalne riesenie vo vyzname najlepsia, najlepsie. To uz rovno mozes napisat "Najsamlepsejsia trasa z .. do ..." ;-)
Obrázok používateľa
Nevedko
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 454
Obrázky: 3
Založený: 21. Jún 2005 08:44

Odoslaťod mirkobb » 05. Feb 2008 12:39

Ovládam dobre slovenčinu, ale určite existujú "finesy" určené na rozlúsknutie len pre jazykovedný ústav. :lol:
Ale viem aj, že v tom tvare ako som to uviedol, sa to hodne používa(i ked pripúštam, že je to možno blbosť..? :roll:), napr. "najoptimálnejšie riešenie", atď.. http://www.google.sk/search?hl=sk&q=naj ... ogle&meta= atď

Či to aj z jazykovedného hľadiska správne, je už iná vec. Takže nie je problém to upraviť, trebárs na "Ako sa optimálne dostať z... do..." a pod.

Taktiež, že sme tu s "jazykovedným okienkom" OT.
Obrázok používateľa
mirkobb
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 99
Založený: 18. Máj 2005 13:11
Bydlisko: BB, Praha

Odoslaťod Dialniciar » 05. Feb 2008 12:52

Myslím si, že to nie je OT. Na Slovensku po slovensky. A názvy tém by mali byť po zrozumiteľné, jasné a spisovné. Ak niekto upozorní na chybu, treba si ju uznať. A admin/moderátor vykoná opravu.

A s tým, že aj inde sú chyby: keď iní skáču do studne, skočíme aj my ? :roll:

Ja som si to inak ani nevšimol a nevedel som, že zrovna toto slovo sa nedá stupňovať. :)
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Jarda » 05. Feb 2008 13:13

Dialniciar napísal:Myslím si, že to nie je OT. Na Slovensku po slovensky. A názvy tém by mali byť po zrozumiteľné, jasné a spisovné. Ak niekto upozorní na chybu, treba si ju uznať. A admin/moderátor vykoná opravu.

A s tým, že aj inde sú chyby: keď iní skáču do studne, skočíme aj my ? :roll:

Ja som si to inak ani nevšimol a nevedel som, že zrovna toto slovo sa nedá stupňovať. :)


Ano, "optimální" se stupňovat nemá. protože je odvozené od 3. stupně v latině, takže stupňováním by se vlastně vytvářel 4., případně 5. stupeň, který čeština ani slovenština nemají (a neznám jazyk, byť i takový možná existuje, který by měl víc stupňů adjektiv než tři).
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod Peter Olejár » 20. Mar 2008 16:54

V poslednom case asi styroch mesiacov je problem dost velky Nitra. To co kedysi trvalo severom mesta maximalne 20 minut dneska trva aj hodinu. A to neprehanam. A ist stredom znamena ist aj viac lebo sa tam casto stane nehoda.

Potom je dost o hubu medzi Nitrou a ZM lebo cesta je sice dobra ale realne sa da ist MPR 100 km/h ale najdu sa tu soferi co idu maximalne pri stredovej ciare a idu 79 km/h a za boha neuhnu :twisted: mam sto chuti dat pokutu za taku jazdu, potom je to celkom OK. Ked je pekne tak idem cez Donovaly a dalej severnou trasou. Ked som isiel do MI tak som isiel juznou trasou a bol dost problem aj soroska ale hlavne dediny s uzkymi cestami, plno ostrych a vynasajucich zakrut, malo kde sa da zastavit, unava stupa a este sa mi nestalo aby medzi ZV a KE nebola nehoda ked som isiel .. na severe kym nestoji D1 po ZA ani nejazdim lebo ja viac ako 130 km/h nejdem a nestoji mi za to potom 30-60 minut v PB a potom este nieco v ZA a ked je nehoda na strecne tak cez terchovu je to o nervy ked tade aj kamiony ficia. Potom az od RK je to OK. A severna trasa okrem par usekov okolo LE je OK ak ide Branisko nema to chybu a o chvilu bude hrat do karat dalsie kilometre k Popradu a pred Presovom. :P

Takze vidim to na trasu BA - Sered - (horsia cesta ale prazdna a v pohode sa da ist 100 km/h bez stresou) - Nitra - Donovaly - vychod alebo od Nitry na Zvolen a dalej na vychod. Mensia pravdepodobnost vaznych nasledkov po nehode.
fh gratulujem
Peter Olejár
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 896
Obrázky: 22
Založený: 05. Mar 2008 13:02

Odoslaťod i15 » 20. Mar 2008 18:52

takato trasa je aj zazivnejsia, nehrozi, ze clovek iduci z vychodu zaspi niekde pri PN za volantom :)
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod mcmillan » 28. Mar 2008 19:03

Budúcu sobotu sa potrebujem dostať na trase dialnice Kúty-Bratislava do Bratislava-letisko. Tunel Sitina bude zatvorený, mám počítať s výreznejším zdržaním? Ďakujem za postreh znalca miestnych pomerov.
A Whiter Shade of Pale: ... but the crowd called out for more...
Obrázok používateľa
mcmillan
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 638
Obrázky: 150
Založený: 29. Aug 2006 13:37
Bydlisko: CR

Odoslaťod expwy » 28. Mar 2008 20:09

mcmillan napísal:Budúcu sobotu sa potrebujem dostať na trase dialnice Kúty-Bratislava do Bratislava-letisko. Tunel Sitina bude zatvorený, mám počítať s výreznejším zdržaním? Ďakujem za postreh znalca miestnych pomerov.

Keďže bude sobota, nejakých zdržaní sa nemusíš obávať...
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod mirkobb » 20. Máj 2008 09:26

Reportáž redaktorov denníka SME dáva tip ako sa dá dostať do Chorvátska cez Maďarsko z východzieho bodu v Šahách. :wink:
Obrázok používateľa
mirkobb
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 99
Založený: 18. Máj 2005 13:11
Bydlisko: BB, Praha

Odoslaťod MARCEL11 » 11. Máj 2009 19:34

Dobry den.Chcel by som poprosit o radu.V juli cestujeme do chorvatska 3 rodiny aj s mensimi detmi.Planujeme cestu mame 3 alternativy.Vyrazame z oravy a chceme ist cez madarsko.1 cez BA,SZOMBATHELY. 2 cez BB,STUROVO,ZSAMBEK na M7 a GORICAN a 3 cez BB,ZV,SAHY,BUDAPEST NA M7a GORICAN.Co by ste nam poradili no chceme sa vyhnut Budapesti lebo pojdeme v piatok ku veceru.Ako je to s tym obchvatom M0.Mozte nam to niekto presne popisat kde zacina, aky je dlhy,kde konci,lebo ze je to velka zachadzka od tej M2 poM7 a prosim o nazor aj na tie 2 alternativy ak je to mozne.Mozete mi to zaslat na moj mail steinocher@orava.sk za vsetky info vopred velka vdaka.
MARCEL11
nováčik
 
Príspevky: 1
Založený: 11. Máj 2009 18:55

Odoslaťod devil » 12. Máj 2009 07:15

Mozem ta o to poprosit, aby si tu postol info, ak sa k niecomu dostanes ?


ved im napis na ministerstvo po anglicky a snad ti odpisu.

Chcel by som poprosit o radu.


planovac tras (viamichellin, google) udava trasu cez BP, teraz je urcite najlepsie ist po suvislej M0 medzi M2 a M7 ako bludit po miestnych komunikaciach okolo zsambeku.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod rastislav5 » 12. Máj 2009 13:09

devil napísal:
Chcel by som poprosit o radu.


planovac tras (viamichellin, google) udava trasu cez BP, teraz je urcite najlepsie ist po suvislej M0 medzi M2 a M7 ako bludit po miestnych komunikaciach okolo zsambeku.


ja mam velmi dobru skusenost cez Sturovo. Zatial to este stale nie je vzita trasa, lebo most Marie Valerie sa postavil len nedavno, ale je to vyrazne lepsie ako cez Szombathely alebo Graz (lebo dialnica Budapest - Zahreb je od septembra 2008 suvisla) a o trochu lepsie ako cez Sahy (hornaty teren, horsie predbiehanie, deti horsie zvladaju zakruty).
V Zsambeku na OMV kupujem znamku. Po juhozapadnom obchvate Budapesti M0 idem len kusok a tento by mal byt v pohode aj v spicke.
Urcite odporucam pozriet si cestu zo Sturova dobre na mape pred jazdou alebo pouzit navigaciu.

Zalezi aj na tom, ci ides z Oravskej Lesnej, Kralovian alebo napr. Zuberca

Precitaj si tiez diskusiu na http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=73476#73476 a vyber si co sa Ti viac hodi.
Ked pojdes jednou trasou tam a druhou spat, spravis asi najmensiu chybu a potom nam mozes napisat Tvoje odporucanie.
rastislav5
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 25. Nov 2006 18:58

Odoslaťod devil » 12. Máj 2009 13:34

pri sahach je hornaty teren ?
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod rastislav5 » 12. Máj 2009 16:58

devil napísal:pri sahach je hornaty teren ?

V porovnani so trasou cez Sturovo ano.
rastislav5
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 25. Nov 2006 18:58

Odoslaťod devil » 13. Máj 2009 07:01

ale zase je omnoho lepsia cesta a nasej aj madarskej strane.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod rastislav5 » 13. Máj 2009 08:53

devil napísal:ale zase je omnoho lepsia cesta a nasej aj madarskej strane.


to je pravda, ale na Sturovo je rovnejsia a prazdnejsia a takmer bez kamionov (most Marie Valerie nie je pre kamiony), takze sa tam lepsie predbieha. Ja chodim oboma, davam prednost cez Sturovo
rastislav5
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 25. Nov 2006 18:58

Odoslaťod mirkobb » 26. Máj 2009 08:07

Článok v SME pojednávajúci o cestách do Chorvátska cez Maďarsko. :wink:

Zaujímavá je citácia redaktorov v odseku výhodnosti prejazdu cez Bp.

V noci cez Budapešť

Dokončenou spodnou vetvou diaľničného obchvatu sa môžete vyhnúť obávanému centru Budapešti. Značenie na obchvate je prehľadné, ale nie vždy zobrazuje všetky smery súčasne.

V smere od Šiah treba po vjazde na ochvat ísť smer M3, a po pripojení na M3 zasa smer Szeged. Potom sa objavia ostatné smery vrátane M7 na Balaton a Leteneye. Použitie obchvatu je otázne v noci, pretože prechod cez centrum zvládnete za 35 minút a najazdíte o 33 kilometrov menej ako po obchvate.
Obrázok používateľa
mirkobb
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 99
Založený: 18. Máj 2005 13:11
Bydlisko: BB, Praha

Odoslaťod mirkobb » 26. Máj 2009 08:10

Ďaľšia reportáž v denníku SME a možnostiach cesty do Chorvátska cez Maďarsko.
Obrázok používateľa
mirkobb
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 99
Založený: 18. Máj 2005 13:11
Bydlisko: BB, Praha

Odoslaťod i15 » 26. Máj 2009 15:58

Tu maju aspon v niecom vyhodu vychodne okresy a juzne okresy BB kraja - do Chorvatska jednoznacne smerom na Budapest. Dakujeme Madarom za nove dialnice :)
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod rastislav5 » 26. Máj 2009 17:34

i15 napísal:Tu maju aspon v niecom vyhodu vychodne okresy a juzne okresy BB kraja - do Chorvatska jednoznacne smerom na Budapest. Dakujeme Madarom za nove dialnice :)


Nielen severne okresy BB kraja, ale vsetky okresy BB kraja, tiez aj vacsina okresov ZA kraja od MT na vychod, dokonca aj vychod TN kraja (Prievidza)
rastislav5
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 25. Nov 2006 18:58

Odoslaťod i15 » 26. Máj 2009 17:54

skor som to myslel tak, ze trasa okolo BP je pre tieto okresy zaroven velmi pohodlna... napriklad z okolia KE, PO sa staci dostat do Miskolca (bezproblemova trasa, 1h - 1,5h) a oditial vedie suvisla dialnica az k moru
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Ako sa dostať optimalne ( čo najrýchlejšie) z... do...

Odoslaťod Tomáš » 20. Máj 2010 20:10

Zdravím. Potrebujem súrne info pre jedného kamionistu. Potrebuje sa dostať z Galanty do Budapešti ale pri Komárne za hraničným prechodom sa vraj prepadla cesta a je uzatvorená. Tak sa vštci pchajú cez Györ a podobne a vraj to tam je večne upchaté. Chcem sa teda spýtať ako viem zistiť či cez Štúrovský most môžu chodiť kamióny? Zadal som do Googla všelijaké výrazy tipu: Prejazd kamiónov cez štúrovský most a pod. A google ma hodilo na toto fórum do tejto témy. Ale nenašiel som nič konkrétne.
Tomas
Obrázok používateľa
Tomáš
diskutujúci
 
Príspevky: 52
Obrázky: 5
Založený: 23. Mar 2009 22:05
Bydlisko: Galanta

Re: Ako sa dostať optimalne ( čo najrýchlejšie) z... do...

Odoslaťod rastislav5 » 20. Máj 2010 21:18

Most je uzky, len do 3,5 tony. Napr. http://www.smk.sk/index.php?option=com_ ... &Itemid=35
Nech ide cez Medvedov.
rastislav5
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 25. Nov 2006 18:58

Re: Ako sa dostať optimalne ( čo najrýchlejšie) z... do...

Odoslaťod Tomáš » 21. Máj 2010 19:07

Vďaka vám za info ale už som dačo našiel a preto to sem aj napíšem. Na stránke stella servisu máte všetky mosty dopodrobna že či sú len do 3,5t, kedy sú uazvreté atď... http://www.stellaservis.sk/hranice.php
Tomas
Obrázok používateľa
Tomáš
diskutujúci
 
Príspevky: 52
Obrázky: 5
Založený: 23. Mar 2009 22:05
Bydlisko: Galanta

Ďalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 18 hostí.