D1 tunel Višňové

sekcia venovaná tunelom a príslušným stavbám

Moderátor: Moderátori

Možný názov tunela

Višňové
167
69%
Dubná skala
23
10%
Hoblík
8
3%
Goleštan (Goldstein)
7
3%
Malá Fatra
37
15%
 
Celkový počet hlasov : 242

Odoslaťod Alexander Velky » 02. Júl 2005 21:15

random napísal:tunel visvone bude 1rura! + dva dlhe mosty (jeden 1/2 profil a druhy plny profil) za cenu asi 500mil.SKK!


random,

bude, nebude ... tu bude PPP v konečnom dôsledku zrejme a tam už nezistíš, aká bude cena. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod Caesar » 11. Júl 2005 16:49

Tunel Višňové bude nákladnou stavbou, ktorá sa však musí postaviť bez ohľadu na jej cenu, a preto sa pristupuje k PPP na celom problematickom-drahom úseku od ZA po RK. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Alexander Velky » 13. Júl 2005 18:22

Caesar napísal:Tunel Višňové bude nákladnou stavbou, ktorá sa však musí postaviť bez ohľadu na jej cenu, a preto sa pristupuje k PPP na celom problematickom-drahom úseku od ZA po RK. 8)


Caesar,

znovu nie si presný. PPP sa zatiaľ uplatní len na skúšku ale medzi ZA a MT, nie až po RK, to je len plán a takisto je jasné, že štát to tam stavať nebude, ale PPP na celom úseku ZA-RK ešte nie je isté. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod Adaios » 14. Okt 2005 11:46

Tento usek, kde je tento tunel uz mal davno existovat. Vlada ho ignorovala kvoli cene, vysledkom vsak je to, ze cena sa zvysila medzicasom a tunel je potrebne stavat.

Cena bude vysoka, s PPP este vyssia, ale s PPP sa bude stavat efektivne a stat z kratkodobeho hladiska usetri na stavebnych nakladoch a z dlhodobeho hladiska na nakladoch za prevadzku. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Nevedko » 14. Okt 2005 14:24

Adoas napísal:Tento usek, kde je tento tunel uz mal davno existovat. Vlada ho ignorovala kvoli cene, vysledkom vsak je to, ze cena sa zvysila medzicasom a tunel je potrebne stavat.

Cena bude vysoka, s PPP este vyssia, ale s PPP sa bude stavat efektivne a stat z kratkodobeho hladiska usetri na stavebnych nakladoch a z dlhodobeho hladiska na nakladoch za prevadzku. :wink:


Naklady na prevadzku stat podla mna neusetri. Prevadzkovatel cesty si ich zahrnie do ceny. Ak by to neurobil, preco by sa do PPP pustal?
Obrázok používateľa
Nevedko
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 454
Obrázky: 3
Založený: 21. Jún 2005 08:44

Odoslaťod mel » 14. Okt 2005 14:32

Nevedko ... ale urobi to efektivnejsie ako stat ... pretoze to co usetri ma do kapsy :) ... znizi sa teda cena pri garantovanej kvalite servisu podla zmluvy - SLA (service level agreement). S takou ponukou moze ist aj do tendra a aj pojde, ak bude v tendri realna konkurencia :)
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Adaios » 14. Okt 2005 15:03

Nevedko napísal:Naklady na prevadzku stat podla mna neusetri. Prevadzkovatel cesty si ich zahrnie do ceny. Ak by to neurobil, preco by sa do PPP pustal?


Nevedko,

zaklad PPP je efektivita, rychlost, presnost a spolahlivost.

Videl si niekedy ako sa stara vas stat o tunel Branisko, nejake materialy, spravy, hodnotenia a analyzy? Teraz som priamy a konkretny, aby to nebolo stale o nejakom F, D, GB, ...

Stat je neefektivny:

1. Udrzba je vykonavana nedostatocne a potom su vzdy potrebne vacsie naklady a hrozia rozne rizika kvoli tomu.

2. Udrzba sa riesi podla nejakeho harmonogramu ale je na to malo ludi, takze harmonogram sa splni, ale nie za 5 dni, ale za 9 dni. To nie je efektivne, pretoze danym usekom neprechadzaju auta a peniaze utekaju prec.

3. Stat je stat - zadava pracu inym firmam v dnesnej dobe. Stat nedokaze postavit cestu - nema na to stroje. A firma ma zisk 10-15%. A toto pri PPP uz nie je, tam sa praca proste spravi.

...

Toto je cely rad opatreni, ktore PPP riesi komplexne narozdiel od statu a tym stat dostane ovela lepsie sluzby a usetri pri tychto sluzbach, nez by ich robil on sam a PPP zarobi tiez. To je normalne, ale ovela viac na tom prvom faktore - vystavba, ... udrzba uz je pre PPP len nieco ako naviac sluzba, aby PPP bolo skutocne zaujimave. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Andrej » 03. Jan 2006 23:10

Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod fh » 04. Jan 2006 11:04

Rok začatia výstavby: 2007, hrôza.
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Odoslaťod sergej » 04. Jan 2006 11:28

A stále sa píše len o jednej rúre...
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Odoslaťod Andrej » 04. Jan 2006 11:43

Sergej napísal:A stále sa píše len o jednej rúre...


Lepšie si to prečítaj, na konci predposledného odstavca sa píše niečo iné... Višňové sa na 1 rúru stavať nebude :)

Rok 2007 ako začiatok výstavby - na stránke NDS sa síce vedia veľmi zábavne hrať s rokmi, v tomto prípade však už dúfam, že sa termín dodrží... Je január 2006, tender na pilotný projekt PPP ešte vypísaný nebol. Bude trvať cca 3 masiace ďalší cca 1/2 roka výberové konanie - v optimistickom prípade (závisí od ďalšej vlády) sa začne stavať najskôr koncom 2006, skôr však zač. 2007. Tunel sa bude raziť NRTM - čiže bol by som asi optimista, keby som predpokladal rok otvorenia tohto úseku v r 2010 - skôr tipujem 2011. Veľa bude závisieť od podmienok tendra :P
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod sergej » 04. Jan 2006 14:22

Aha, jasné, nevšimol som si... Ale mohli to aj lepšie napísať, nemuseli na začiatku spomínať, že sa bude stavať len jedna :-)

Chcem sa opýtať na to rozhlasové zariadenie, čo bude vo výbave tunela. Bude to niečo podobné ako v niektorých tuneloch napr. v Rakúsku, kde pri zhoršení podmienok v tuneli bude vypnuté vysielanie rozhlasových staníc a na ich frekvenciách spustené varovné "tunelové" vysielanie z centrály o podmienkach v ňom?
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Odoslaťod Adaios » 05. Jan 2006 22:40

Tunel Višňové sa nebude stavat na jednu ruru - to ani nie je v zdravej hlave myslitelne. :wink:

Sergej - to s tym rakuskym systemom - mozes dat nejaku linku?
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Koksolam » 05. Jan 2006 22:56

Adoas napísal:Tunel Višňové sa nebude stavat na jednu ruru - to ani nie je v zdravej hlave myslitelne. :wink:

Sergej - to s tym rakuskym systemom - mozes dat nejaku linku?


Ono standardne funguje aj pod braniskom v tuneli vysielanie Slovenskeho rozhlasu, len neviem, ci este stale :idea:
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Adaios » 05. Jan 2006 23:14

Koksolam napísal:Ono standardne funguje aj pod braniskom v tuneli vysielanie Slovenskeho rozhlasu, len neviem, ci este stale :idea:


Ale inak - je toto prakticky system? Ja napriklad pocuvam v tuneloch zasadne CD/mp3/... a nie radio alebo je to ten system ze v pripade dopravneho vysielania sa to same "prehodi" :?:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Koksolam » 05. Jan 2006 23:19

No ja neviem, ci je prakticke. Ale keby nedajboze sa stal nejaky problem, mas hned info, ze treba utekat do unikovej chodby....
Otazka tu stoji, ci to neboli zbytocne peniaze, alebo sa len skusali technologie, kto vie.
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Adaios » 05. Jan 2006 23:27

Koksolam napísal:No ja neviem, ci je prakticke. Ale keby nedajboze sa stal nejaky problem, mas hned info, ze treba utekat do unikovej chodby....
Otazka tu stoji, ci to neboli zbytocne peniaze, alebo sa len skusali technologie, kto vie.


Tak Rakusko - tam su hlavne stare tunely a do novych radio nie je zachranca, ale ucinny vystrazny a informacny system priamo v tuneli a dalej aj zahranne rury atd. :arrow: takeho sa nedozijeme, aby sa stavali tunely na 3+3 a kazda rura by mala jednu zachranu a este aj medzi nimi by bola tretia spolocna. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Koksolam » 05. Jan 2006 23:40

Adoas napísal:
Koksolam napísal:No ja neviem, ci je prakticke. Ale keby nedajboze sa stal nejaky problem, mas hned info, ze treba utekat do unikovej chodby....
Otazka tu stoji, ci to neboli zbytocne peniaze, alebo sa len skusali technologie, kto vie.


Tak Rakusko - tam su hlavne stare tunely a do novych radio nie je zachranca, ale ucinny vystrazny a informacny system priamo v tuneli a dalej aj zahranne rury atd. :arrow: takeho sa nedozijeme, aby sa stavali tunely na 3+3 a kazda rura by mala jednu zachranu a este aj medzi nimi by bola tretia spolocna. :wink:


Bolo by zaujimave , kolko tunelov by sme dokazali postavit pri variante 3 + 3 (myslim financne tunely) :wink:
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Moj nazor

Odoslaťod Adaios » 05. Jan 2006 23:44

Koksolam napísal:Bolo by zaujimave , kolko tunelov by sme dokazali postavit pri variante 3 + 3 (myslim financne tunely) :wink:


Napriklad Branisko na 3+3 by SR stavala z hladiska financneho 1 rok pri rozpocte 15 mld. SKK a samozrejme useky pred a za tunelom v dlzke aspon 2,5 km. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod sergej » 06. Jan 2006 10:51

Adoas napísal:
Koksolam napísal:Ono standardne funguje aj pod braniskom v tuneli vysielanie Slovenskeho rozhlasu, len neviem, ci este stale :idea:


Ale inak - je toto prakticky system? Ja napriklad pocuvam v tuneloch zasadne CD/mp3/... a nie radio alebo je to ten system ze v pripade dopravneho vysielania sa to same "prehodi" :?:


Áno, je to ten systém, pokiaľ máš na prispôsobené autorádio (myslím, že od roku 2000 ?? už všetky, resp. väčšina autorádií). Ja som to napr. zažil, keď bol v tuneli smog, vbehol som do tunela, na rádiu naskočillo tuším "TUNNEL CAUTION" alebo niečo také a hlásili, čo sa deje. Určite dobrá vec.

Link na tento systém bohužiaľ nemám 8)
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Odoslaťod Adaios » 08. Jan 2006 21:46

Sergej napísal:Áno, je to ten systém, pokiaľ máš na prispôsobené autorádio (myslím, že od roku 2000 ?? už všetky, resp. väčšina autorádií). Ja som to napr. zažil, keď bol v tuneli smog, vbehol som do tunela, na rádiu naskočillo tuším "TUNNEL CAUTION" alebo niečo také a hlásili, čo sa deje. Určite dobrá vec.

Link na tento systém bohužiaľ nemám 8)


Sergej,

to radio moze byt dobra vec - ale hlavne v Rakusku su stare tunely atd. a je to dobra vec pre tych motoristov ktori su este pred tunelom - ti, co su uz v nom tak ti maju moznost ako 1. vidiet info system priamo v tuneli, radio je az 2. moznost aj z hladiska prenosu info atd. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Branco » 01. Mar 2006 13:29

Termín výstavby sa bliži:http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=3022. Snáď to nie je planý poplach.
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod Adaios » 21. Mar 2006 12:07

Branco napísal:Termín výstavby sa bliži:http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=3022. Snáď to nie je planý poplach.


Z clanku - "Očakávame, že do konca tohto roku zvládneme aj to výberové konanie, všetky prípravné práce tak, aby sme mohli začať budovať. A štyri roky, myslím si, že sú aj pre stavbárov dostatočný čas na to, aby aj tento projekt sa urobil. Zvlášť, keď už sme vo vysokom štádiu prípravy."

Takze termin vystavby sa blizi len z hladiska ze pripravne prace trvaju v priemere 5 rokov na tomto useku a 4 roky sa bude stavat. To je spolu 9 rokov, ... ale uz sa nikde nepise ze 10 rokov sa realizacia tohoto useku odkladala.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod mel » 21. Mar 2006 13:13

Neviem, ci som nieco prehliadol, ale nema byt tunel sucastou PPP?

Co za sutaz to teda vyhlasili? Som uz ja uplne mimo?? :)
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Adaios » 21. Mar 2006 14:22

mel napísal:Neviem, ci som nieco prehliadol, ale nema byt tunel sucastou PPP?

Co za sutaz to teda vyhlasili? Som uz ja uplne mimo?? :)


To je predpokladam uz ohladom PPP - aj to ma byt do konca roka po volbach.

Analyzujem jednotlive vety a realitu - ale aby som este aj riesil ci tie vety reaguju na to na co maju - tak to je na mna vela. :lol:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Tunely

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 37 hostí.