D1 tunel Branisko

sekcia venovaná tunelom a príslušným stavbám

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod Koksolam » 29. Sep 2006 11:17

Dy napísal:
Koksolam napísal:
Dy napísal:Štandard, bežné všade vo svete, to by vám povedali na MDPT ako mne. Som ich vysmial. :twisted:


A nepovedali nahodou, co mienia robit s tou praskajucou vozovkou? Mne totiz sa zdalo ze auto odksakuje ani nie tak na dilataciach , ako skor na tych trhlinkach, neviem, citil som sa trosku zvlastne v aute, uz to nebolo to komfortne zvezenie ako predtym :shock:


Si ovplyvnený médiami. Nič viac. Ja som tadiaľ išiel prednedávnom a bolo to v pohode. :lol:


Nie som Dy, chodim tadial dost casto, nebojim sa povedat ze castejsie ako Ty :P Takze viem si to zrovnat situaciu predtym a teraz. Nastastie som nikdy nesiel ked bola odstavka.
OT dotaz: Neviete nahodou v akom je stave stra cesta cez horsky priechod Branisko? :idea:
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod random » 29. Sep 2006 11:29

v zlom!
Obrázok používateľa
random
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 75
Založený: 04. Feb 2005 09:34

Odoslaťod mapman » 29. Sep 2006 11:36

Toto som našiel u sebe v počítači, len pre odreagovanie: ;) http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=1647
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Odoslaťod fh » 29. Sep 2006 14:20

Tunel Branisko zase zavretý:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=5073

Tu je aj prehľad diskusií o tom:
http://www.tvojepeniaze.sk/tunel-branis ... spravy_p01

Nie je to normálne. Po pomerne krátkom čase zase takmer na mesiac zavretý. Daňoví poplatníci zaplatili stavbárom pekné peniaze a výsledok je zlý. Nič sa nedeje, nikto nie je zavretý, proste na Slovensku je to tak.
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Odoslaťod Eminem » 29. Sep 2006 14:24

Pozorovatel napísal:Tunel Branisko zase zavretý:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=5073

Tu je aj prehľad diskusií o tom:
http://www.tvojepeniaze.sk/tunel-branis ... spravy_p01

Nie je to normálne. Po pomerne krátkom čase zase takmer na mesiac zavretý. Daňoví poplatníci zaplatili stavbárom pekné peniaze a výsledok je zlý. Nič sa nedeje, nikto nie je zavretý, proste na Slovensku je to tak.


No tak v tomto suhlasim na 100%.
Moj nazor: Branisko sa malo kludne este stavat ale malo mat hned 2 rury a bolo by po problemoch.
Eminem
diskutujúci
 
Príspevky: 96
Založený: 24. Aug 2006 17:16

Odoslaťod fh » 29. Sep 2006 14:33

Ešte pridám jednu diskusiu:
http://diskusie.sme.sk/viewdiscussion.p ... ok-2920044

A zaujal ma tam tento názor: "od koho chcete vydriet
peniaze? Hydrostav krachol a vsetci podvodnici sa rozprchli. Poradca pre tunelove technologie zo Svajciarska mal sidlo firmy v zahradnej chatke v sadoch nad Bratislavou! Klenba sa praskala uz vo faze primarneho ostenia. Ako urychlovac tvrdnutia betonu bol odklepnuty aluminatovy odpad z Hliniku nad Hronom, napriek varovaniu ze v prevadzke budu vyluhy z betonu, ktore budu upchavat drenaz zabudovanu za primarnym ostenim. Teraz tam nazhromazdena voda robi nepredvidane kusky. Pravdepodobne meniace sa zatazenie konstrukcie sposobuje deformacie a trhliny v konstrukcii. Nie je predsa normalne, aby zanovny tunel bol odstavovany dva krat do roka a este na aku dlhu dobu."

Som zvedavý,ako by sa k tomu vyjadril odborník :?:
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Odoslaťod mapman » 29. Sep 2006 14:41

Obávam sa že bude čoskoro treba postaviť druhú rúru a tu starú kompletne vymeniť... Na každý pád Branisko je tunel v akomkoľvek zmysle slova čo vás napadne. Bol to prvý taký veľký projekt a bohužial prišiel v nesprávny čas. Buď mal stáť už skor, alebo až keď sa ustáli legislatíva a proces prípravy a výstavby dostane aspoň trocha prísnejší režim. Vieme to všetci a nedá sa s tým bohužial už nič robiť. Ale na druhú stranu, ktorý štát nerobí chyby, české arbitráže o desiatky miliárd Kč musia vytáčat takisto každého normálneho človeka. U toh Braniska je to len oveľa viac vidno z pohľadu bežného uživateľa...
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Odoslaťod Eminem » 29. Sep 2006 14:46

Pozorovatel napísal:Ešte pridám jednu diskusiu:
http://diskusie.sme.sk/viewdiscussion.p ... ok-2920044

A zaujal ma tam tento názor: "od koho chcete vydriet
peniaze? Hydrostav krachol a vsetci podvodnici sa rozprchli. Poradca pre tunelove technologie zo Svajciarska mal sidlo firmy v zahradnej chatke v sadoch nad Bratislavou! Klenba sa praskala uz vo faze primarneho ostenia. Ako urychlovac tvrdnutia betonu bol odklepnuty aluminatovy odpad z Hliniku nad Hronom, napriek varovaniu ze v prevadzke budu vyluhy z betonu, ktore budu upchavat drenaz zabudovanu za primarnym ostenim. Teraz tam nazhromazdena voda robi nepredvidane kusky. Pravdepodobne meniace sa zatazenie konstrukcie sposobuje deformacie a trhliny v konstrukcii. Nie je predsa normalne, aby zanovny tunel bol odstavovany dva krat do roka a este na aku dlhu dobu."

Som zvedavý,ako by sa k tomu vyjadril odborník :?:


Ibaze toto je presne citovanie spravy SIS.
Eminem
diskutujúci
 
Príspevky: 96
Založený: 24. Aug 2006 17:16

Odoslaťod Jarda » 02. Okt 2006 13:39

V testování EuroTAP dopadlo Branisko z hlediska bezpečnosti provozu na známku "velmi dobře" viz:
http://www.eurotestmobility.net/tunnels ... tunnel=107
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod Koksolam » 02. Okt 2006 14:38

Jarda napísal:V testování EuroTAP dopadlo Branisko z hlediska bezpečnosti provozu na známku "velmi dobře" viz:
http://www.eurotestmobility.net/tunnels ... tunnel=107


To je fajn, ved aj nato bolo Branisko projektovane. Ide o to, ze bezpecnost nevykupi ani fuserske odvedenie niektorych " okom neviditelnych" prac, hoci aj viditelne az teraz.

Mna skor zaujal dotaz, ze bude treba dobudovat druhu ruru a tu jednu komplet prestavat. Uvazuje o tom vobec? Su nejake aspon kuloarne informacie o tomto??? Ak by to slo, rad by som sa o tom dozvedel viac, ak nie inac tak aspon IS. 8)
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod mcmillan » 02. Okt 2006 14:49

Pozorovatel napísal:Tunel Branisko zase zavretý:...

Nič sa nedeje, nikto nie je zavretý, proste na Slovensku je to tak.


Myslím že krivdíš Slovensku, že na Slovensku je to tak. Za megaprůsery nehrozí asi nikde nikomu postih. Minister aj keby chcel už odstúpiť nemože lebo už sa asi ani nevie ktorý vlastne bol zodpovedný. Ak chceš spravodlivosť tak choď do sámošky niečo ukradnúť, potom budeš mať možno titulky na titulných stranách ako spravodlivosť s tebou zatočila.
A Whiter Shade of Pale: ... but the crowd called out for more...
Obrázok používateľa
mcmillan
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 638
Obrázky: 150
Založený: 29. Aug 2006 13:37
Bydlisko: CR

Odoslaťod fh » 02. Okt 2006 15:20

mcmillan napísal:
Pozorovatel napísal:Tunel Branisko zase zavretý:...

Nič sa nedeje, nikto nie je zavretý, proste na Slovensku je to tak.


Myslím že krivdíš Slovensku, že na Slovensku je to tak. Za megaprůsery nehrozí asi nikde nikomu postih. Minister aj keby chcel už odstúpiť nemože lebo už sa asi ani nevie ktorý vlastne bol zodpovedný. Ak chceš spravodlivosť tak choď do sámošky niečo ukradnúť, potom budeš mať možno titulky na titulných stranách ako spravodlivosť s tebou zatočila.


Nemyslím, že tým krivdím Slovensku. Pokiaľ všetci pripustíme, že veľká zlodejina ostáva nepotrestaná, bude sa kradnúť ešte drzejšie. Takže o toto mi asi išlo.
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Odoslaťod kaviarista » 02. Okt 2006 18:06

takze cely mesiac jazdime zase cez SNV ?
Obrázok používateľa
kaviarista
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 10. Feb 2005 20:46
Bydlisko: Zem

Odoslaťod Koksolam » 02. Okt 2006 18:08

kaviarista napísal:takze cely mesiac jazdime zase cez SNV ?


Ak je naokolo blizsie , ano, ja uprednostnim staru cestu cez kopec. :wink:
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod E499.3056 » 02. Okt 2006 20:04

Neviem, co tam stale robia, ale zaujimave ze ich to stale bavi
Obrázok používateľa
E499.3056
diskutujúci
 
Príspevky: 183
Obrázky: 16
Založený: 17. Sep 2005 16:39

Odoslaťod expwy » 03. Okt 2006 08:18

E499.3056 napísal:Neviem, co tam stale robia, ale zaujimave ze ich to stale bavi


"Nič tam nerobia, tunel je odstavený len tak, baví ich robiť verejnosti nervy, nech sa všetci od jedu roztrhnú, je to naschvál, je to neschopnosť kompetentných, je to banda kreténov, treba ich zlynčovať"

Myslí si niekto z Vás, že by MDPT povolilo odstávku tunela keby na to nebol dôvod? Maká sa tam 24 hodín denne. Je to jednorúrový tunel s obojsmernou premávkou, za prevádzky sa tam údržba prakticky nedá vykonávať. Treba polepiť špáry vo vozovke, natreť všetky ventilátory = odstávka vzduchotechniky, celý ho umyť a x ďalších drobností. Ttieto veci sa za prevádzky robiť nedajú. Možno lepiť špáry sa bude tak, že sa pustí len jeden smer v jednom pruhu a v tom druhom sa tieto práce budú vykonávať. Choďte sa pozrieť na jednorúrové, obojsmerné tunely do Rakúska (Katschberg, Tauern, Gleinalm, Bosruck, Arlberg) ako často sa tam vykonáva údržba a ako často sú zatvárané a potom tu bliakajte. Chcel by som vidieť každého jedného z Vás ísť do tunela vykonávať nejaké práce za plnej prevádzky, už nikdy by ste sa odtiaľ nemuseli vrátiť. Každý kto má v riti dieru je odborník od záhradkárstva až po studenú fúziu.

Pokiaľ viem, tak sú 2 vopred avizované pravidelné odstávky za rok, je to na jar a na jeseň, ktoré trvajú zpravidla 2-3 týždne. Tlačí sa na to, aby sa tieto termíny stlačili na čo najmenej. Posledne sa to podarilo na 8 dní. A keď sa stane nejaká dopravná nehoda, tak sa tunel samozrejme taktiež uzavre, myslím si, že to je logické...

To, že sú na ňom niektoré veci sfušované je pravda, ale čo s tým teraz, treba to opraviť. Tunel sa staval bez skúseností. Mala ho stavať nejaká zahraničná firma a nie všetko naše domáce bez skúseností. Binderova Vodohospodárska výstavba dostavala Gabčíkovo a zrazu nemala job, tak sváko Mečiar dohodil príma kšeft svákovi Binderovi a začala sa kopať diera. Všetko už bolo zazmluvnené a na to sa nabalovali ďalšie zmluvy domácich dodávateľov bez akýchkoľvek skúseností.....a tunel dnes stojí...koho zlynčujeme ďalšieho, alebo koho nebodaj zabijeme??? Tí, ktorí za to môžu, by mali ísť sedieť v tom sa zhodneme asi všetci.....ale pýtam sa ako to pomôže tunelu Branisko??? ...asi zostáva len dobudovať druhú rúru a opraviť čo sa bude dať.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod mapman » 03. Okt 2006 08:39

Výborne MH, toto je jeden z najtriezvejšich pohľadov na problematiku Branisko aký som v poslednej dobe počul (videl, čítal) ;)
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

foto

Odoslaťod kapopista » 03. Okt 2006 10:13

jedna fotecka tunelu zo spiskeho hradu http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=1654
kapopista
návštevník
 
Príspevky: 32
Obrázky: 24
Založený: 03. Apr 2006 12:24

Odoslaťod johhan » 03. Okt 2006 14:40

MH - ano máš pravdu, ale druhá vec je že pri tomto prúsere zvaný Branisko sa už mala stavať druhá rúra aby sa prvá dala odstaviť a opraviť - ale to riešenie sa bohužiaľ zatial nikomu nepáčilo.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod mapman » 03. Okt 2006 15:23

johannes, ja myslim že by sa mnohým páčilo, no na to ale nie su peniaze; pokial jedna rura akosik takosik funguje tak to počká ešte pár rokov...
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Odoslaťod Dialniciar » 03. Okt 2006 15:24

mapman napísal:johannes, ja myslim že by sa mnohým páčilo, no na to ale nie su peniaze; pokial jedna rura akosik takosik funguje tak to počká ešte pár rokov...


Jedna rúra 8 mld. SKK ... na druhú fakt niet.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 03. Okt 2006 15:25

Dy napísal:
mapman napísal:johannes, ja myslim že by sa mnohým páčilo, no na to ale nie su peniaze; pokial jedna rura akosik takosik funguje tak to počká ešte pár rokov...


Jedna rúra 8 mld. SKK ... na druhú fakt niet.


A navyše tu nie sú intenzity.

Lepšie je skôr začať tunely na D1 medzi ZA a RK.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Lenny » 03. Okt 2006 15:43

Dy napísal:A navyše tu nie sú intenzity.

Lepšie je skôr začať tunely na D1 medzi ZA a RK.


S tímto souhlasím, je tady už vybudované nějaké nové lepší spojení, ale mezi ZA-RK ještě není nic.
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

... oddelenie od iného môjho príspevku ...

Odoslaťod Dialniciar » 04. Okt 2006 11:38

No a potom je tu ešte Branisko. Tu sa zišlo viac negatívnych faktorov. To, že Mečiar prideľoval zakázky, na tom nevidím nič zásadne zlého ako MH upozorňuje - nebyť Mečiara, ktoviekde sú diaľnice. Aj Doprastav mal v tých časoch existenčné problémy a zahraničie nebolo naklonené ísť investovať do SR, ale určite by žiadna firma nemala problém. Kritizujú sa zmeny projektov, dodatky, ano je to pravda, akurát, že sa to deje aj na Sitine.

1. chyba bola nekompetentnosť každého kompetentného. SSC nedokázala ustrážiť prakticky nič, pretože: kde bol preboha stavebný dozor :?:

2. MDPT nedokázalo ustrážiť SSC, toľkého predraženia a nič sa nedialo.

3. SSC mala jasne vidieť problémy stavebnej firmy, napríklad na úseku Ladce-Sverepec a na ďalších: napríklad ak štát uhradí financie a stále sa nestavia a malí dodávatelia nemjaú zaplatené za tovary, tak je kdesi chyba. A to nebolo vypuklé 1 rok, to už muselo byť predtým vážne min. 2 roky, lebo proste to je systém: nespokojného subdodávateľa "vyhodím" a najmem ďalších dvoch a všetkým môže firma dlhovať nejaké financie a systém funguje. Ale to je neskúsenosť MDPT a SSC.

4. Totálne zlyhanie MF SR, veď to sa nedá tak robiť: dáme 1 mld. SKK na Branisko, aby za 1/2 roka bolo otvorené. A za 1/2 roka sa len skonštatuje, že ešte chýba 1 mld. SKK na ................. tak ďalší rok to isté: to sa hovorilo, že štát robí ďalekohľad na východ SR, že aby lepšie tá vláda z BA videla na tie Košice a že stále sa miliardy hádžu a stále sa nevracajú v podobe otvoreného tunela.

5. No a potom zase technológie sa montovali dlhšie, než sa mali, bola aj nehoda vo svete, tak sa zmenil projekt a dali sa najlepšie technológie, pri slove Branisko sa vláde vlasy ježili a právom a stále sa zdalo: dáme ešte 0,5 mld. SKK a bude to otvorené, ale ono nebolo, ale to vláda mohla aj sama vidieť: tak potom na čo má vláda, resp. MDPT nejakú SSC a na čo je potom stavebný dozor :?:

V SR sa postavil tunel, jednorúrový s jednými z najlepších technológií, ktoré sú vo svete použité. Ale za cenu dvojrúrového. Nevyhovuje vetranie - pre laikov, nič mu nie je, ale bude fungovať až keď sa dostavia aj druhá rúra, takto sa môže zdať, že v tuneli je niekedy viac dymu, ale neohrozuje to zdravie.

V SR sa postavil tunel, ktorý mal zabezpečiť, že motoristi nepôjdu cez Krompachy do Košíc, ale napriamo.

Ale tak sa robia veci v SR, stavia sa na 1/2 a najlepšie všetko, ešte aj toto 1/2 riešenie sa dnes pomaly rozpadáva, lebo nebolo spravené odvodnenie vozovky tak ako malo byť.

No a čo sa týka odstávok tunela, nech mi nikto netvrdí, že to je štandardné, nie je a za tým si ja stojím, ak to naši diaľničiari nevedia spraviť (ono je to skôr cez najaté firmy, ktoré údržiavajú technológie), tak je kdesi chyba. Odstávka 5 km tunela za robenia 24h denne predsa nemôže trvať viac ako 6-7 dní, max. 2x za rok. Prípustné sú nejaké dopravné nehody, ale to je na pár hodín max. 10x za rok. V SR je tento tunel zavretý pomaly 2 mesiace ročne a že sa robí maximum: spadnutá rampa 1 týždeň a nikoho to nezaujímalo, tunel bol uzavretý, mám hľadať článok :?: :x

Nie, vážení, tunel bol postavený tak, že sa mohli 2 takéto tunely postaviť, je udržiavaný tak, že je 2x dlhšie zatvorený, než je to nutné. A v tom je tá chyba: Keď niečo staviam, robím to pre ďalších min. 50 rokov bez zásadnejších opráv a keď už niečo mám udržiavať, robím to tak, aby to bolo čo najviac k dispozícií, lebo ide o mýto - toto bude platiť v r. 2009, dúfam, že dovtedy sa veci zmenia.

A mimochodom, tunel Branisko v priamej sfére rozvoja regiónov nespôsobil nič prevratné: poškodené spodné vody pri výstavbe, ohrozenie jednej reštaurácie, lebo je zrazu mimo hlavnej cestnej trasy. Nového investora nevidieť. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Jarda » 04. Okt 2006 11:55

Ano. Branisko funguje (pokud je v provozu) zatím víceméně jen jako kvalitnější propojení Spiše se Šarišem. Pro investory ale bude mít význam až jako součást kompletní D1 BA - KE.
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Tunely

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.