Europa - Macedonsko - Macedonia

všeobecná diskusia o diaľniciach a RK vo svete (okrem EÚ)

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod Adaios » 13. Dec 2005 18:01

wazari napísal:Ked ste sa uz o tom rozpisali... Nepoznam uplne podrobnosti, viem, ze existuje nazov Fyrom kvoli Grecku, ale uplne podrobnosti nepoznam. Moj dojem je ze Macedonsko je pocetne aj ekonomicky slabsie ako Grecko. Cize silovo asi nic nedosiahne.
Ci teda boli nejak vznesene poziadavky na uzemie Grecka, ci oficialne, ci neficialne, dake hnutie v Grecku za pripojenie casti uzemia k Macedonsku, alebo z coho pramenia obavy Grecka?
Nieco z toho historickeho vyvoja, co je take znepokojive - ved teda aj my mame "madarsku" otazku a vztah grecko-macedonsko sa mi zda ovela horsi ako SR-MR.


wazari,

netreba hned hladat "silu" vo vsetkom. Ak uz sa nejaky stat stane clenom EU, tak je inak chapany aj v samotnej EU. Medzi Macedonskom a Greckom vojna vobec nehrozi, len treba zaujat razantne stanovisko k niektorym problemom, ale teraz rozhodlo F.

Hlavne sa to neda porovnavat wazari: SR aj Madarsko je v EU. A neviem o akej madarskej otazke pises? Vy snad vediete spory o uzemie?

Balkan je nestabilna oblast z roznych dovodov a tym je to problemom aj pre EU. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod wazari » 14. Dec 2005 15:53

Adoas napísal:wazari,

netreba hned hladat "silu" vo vsetkom. Ak uz sa nejaky stat stane clenom EU, tak je inak chapany aj v samotnej EU. Medzi Macedonskom a Greckom vojna vobec nehrozi, len treba zaujat razantne stanovisko k niektorym problemom, ale teraz rozhodlo F.

Hlavne sa to neda porovnavat wazari: SR aj Madarsko je v EU. A neviem o akej madarskej otazke pises? Vy snad vediete spory o uzemie?

Balkan je nestabilna oblast z roznych dovodov a tym je to problemom aj pre EU. :wink:


to bolo len ako priklad, kedze nepoznam suvislosti z minulosti a kym by som to niekde pohladal ..., a vzdy je lepsie niekoho sa spytat, co ma k tomu blizko, lebo mnou zistene udaje nemusia vystihnut podstatu

no, myslel som to, ze s madarskom vzdy nemame najlepsie vztahy, par rokov sme tam (boli) bez ambasadora ako poznamenal, myslim, niekto dokonca z greckych diskutujucich tuna

no a pytal som sa teda, ze sa mi zda hm, mozno smiesne, ze jeden stat druhemu prikazuje, ako sa ma volat - nazov este ziadne uzemie neodcleni - kazdy sa odvolava na historiu, historia je dlha tejto casti sveta, ktore obdobie v nej si mam vobec vsimat?
po rozpade CSFR si tiez Cesi nechali povodnu vlajku aj ked sa predtym zaviazali, ze to neurobia a my sme s tym nic nerobili
no a kedze nepoznam suvislosti, tak ma zaujimalo, co je vlastne medzi tymito statmi take tragicke z minulosti, ze sa to takto premieta do pritomnosti?
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Lenny » 14. Dec 2005 19:46

Makedonie se zřejmě stane kandidátem na členství v EU

PRAHA 14. prosince
Členské země EU zřejmě budou souhlasit s tím, aby Makedonie měla postavení kandidátské země. Novinářům to ve středu řekl Praze český ministr zahraničí Cyril Svoboda. Podle něj by ale pozice kandidáta pro Makedonii ještě neměla znamenat automaticky zahájení přístupových rozhovorů.

O Makedonii se rozhodne ve čtvrtek nebo v pátek na vrcholném summitu EU.

http://ihned.cz/index.php?p=003000&m=d&article[id]=17410520
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Moja predstava buducej EU

Odoslaťod Adaios » 14. Dec 2005 20:00

Moja predstava buducej EU:

Najprv treba aby sa EU zasadne zreformovala:

1. EU musi prejst reformami tak aby, max. 10% z jej rozpoctu islo na polnohospodarstvo a v tejto oblasti tiez este tvrde reformy spravit.

2. Zrealnenie cielov EU v roznych oblastiach, hlavne aby sa stanovil realny financny plan v kazdej oblasti.

3. Je potrebne zjednodusit byrokraticke postupy a procesy.

A takto by podla mna mala byt EU rozsirena:

1. Rumunsko, Bulharsko, Macedonsko a Chorvatsko - toto bude najblizsie obdobie, mozno to nebude naraz

2. Ukrajina, Bosna a Hercegovina, Srbsko a Cierna Hora - toto bude este dost daleko, ale realne to je

A je velmi potrebne, aby EU dokazala s viacerymi statmi spolupracovat na velmi vysokej urovni:

Maroko, Alzirsko a Turecko - z hladiska hranic a dalsich vztahov

A okrem toho je velmi potrebne aby viacere staty, ak budu mat samotne zaujem, aby boli prijate, ak splnia podmienky (rybolov, bankovnictvo, ...):
Svajciarsko, Island a Norsko

...

Este by som doplnil, ze je nerealne podla mna aj nespravne aby sa zjednotilo uplne vsetko. Hlavne armada, policia, danovy system atd. V tomto by mali byt vsetky staty samostatne. A spolocne ciele by mali byt zalozene hlavne na tom na com aj doteraz: Pomahat vyrovnavat regionalne rozdiely a spolu s tym napriklad oblast boja proti svetovemu terorizmu atd.

...

Takze toto je moja jasna predstava o EU. A Macedonsko do EU patri. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod eucitizen » 15. Dec 2005 01:03

Zabudol si Albansko, ale to asi bol len taka mala chyba, patri asi do 3 kategorie, po SCG, BiH a UA.
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod Adaios » 15. Dec 2005 09:34

eucitizen napísal:Zabudol si Albansko, ale to asi bol len taka mala chyba, patri asi do 3 kategorie, po SCG, BiH a UA.


eucitizen,

nezabudol. Ak tak potom do poslednej kategorie s Tureckom. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Lenny » 15. Dec 2005 12:46

A ci Bělorusko, Moldavsko a Kazachstán, který taky leží částí v Evropě?
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Adaios » 15. Dec 2005 13:03

Lenny napísal:A ci Bělorusko, Moldavsko a Kazachstán, který taky leží částí v Evropě?


Kazachstan na 100% nie. Rusko na 100% nie.

Bielorusko a Moldavsko ano - ale to bude este za tou Ukrajinou.

Treba vziat do uvahy aj fakt, kto chce a kto nechce vstupit do EU a Bielorusko a Moldavsko nechcu. Podobne ako Norsko, Svajciarsko a Island, len s tymito 3 poslednymi statmi ma EU velmi dobre vztahy. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod eucitizen » 17. Dec 2005 11:41

Mne sa zda ze prave Moldavsko chce vstupit do EU, aj preto ze su jazikovo totzni s Rumunskom.
EU stale deklaruje ze rozsirovanie nebude kompletne az do kedy nebude v nej cely balkan. A tam sa to asi zastavi. Zatial nikto nechce Ukrajnu, Bielorusko je diktatura a Rusko je az prilis velke aby bolo akceptovane. EU sa snazi s nimi radsej partnersku dohodu.
Norsko a Island (+ Lichtenstein) su v EHP, zatial im to staci, aj preto ze ich obcania maju tie iste prava ako ti z EU. Mozno buducnosti vstupia, kvoli tomu ze vela platia zato ze su v EHS a nemozu ako ovplivnovat rozhodnutia z EU, aj ked tieto rozhodnutia maju na ich velky v pliv.
Svaiciarsko pomalicky zadnymi dvierkami sa priblizuje k EU, ale aj tu to bude dlhodoby proces.

V noci EU sa dohodla na rozpocet a Macedonsko bolo uznane za kandidatsku krajnu (ja len dufam ze im zrusia vizovu povinnost, ako to urobili s Rumunskom, ked sa stalo kandidatom)
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod Adaios » 18. Dec 2005 23:34

Macedónsko privítalo udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2303
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Leonidas » 29. Dec 2005 22:41

wazari napísal:Ked ste sa uz o tom rozpisali... Nepoznam uplne podrobnosti, viem, ze existuje nazov Fyrom kvoli Grecku, ale uplne podrobnosti nepoznam. Moj dojem je ze Macedonsko je pocetne aj ekonomicky slabsie ako Grecko. Cize silovo asi nic nedosiahne.
Ci teda boli nejak vznesene poziadavky na uzemie Grecka, ci oficialne, ci neficialne, dake hnutie v Grecku za pripojenie casti uzemia k Macedonsku, alebo z coho pramenia obavy Grecka?
Nieco z toho historickeho vyvoja, co je take znepokojive - ved teda aj my mame "madarsku" otazku a vztah grecko-macedonsko sa mi zda ovela horsi ako SR-MR.


wazari,

zde je odpověď: http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=15587#15587

Více od nás (Řeků) nedostaneš. Ale dá se najít všechno, když se hledá. :D
Leonidas
diskutujúci
 
Príspevky: 71
Založený: 26. Okt 2005 12:21

Odoslaťod wazari » 02. Jan 2006 11:43

Leonidas napísal:wazari,

zde je odpověď: http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=15587#15587

Více od nás (Řeků) nedostaneš. Ale dá se najít všechno, když se hledá. :D


hm, vcelku vseobecna a nic noveho ...
OK
nie je to jednoducha tema a nezaujima ma to az tak, aby som nad tym stravil dake dni hladanim
ako som napisal uz predtym, spytal som sa na to, kedze sa to rozoberalo a teda je tu urcite par ludi, ktori by vedeli na to odpovedat
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Adaios » 02. Jan 2006 20:56

wazari napísal:nie je to jednoducha tema a nezaujima ma to az tak, aby som nad tym stravil dake dni hladanim
ako som napisal uz predtym, spytal som sa na to, kedze sa to rozoberalo a teda je tu urcite par ludi, ktori by vedeli na to odpovedat


wazari,

co konkretne ta zaujima ohladom historie Grecka? Alebo teda ohladom historie Macedonska a Grecka?

Dni hladania by sa zmenili realne na niekolko hodin a az nasledne niekolko dni citania roznych faktov, ... len tak mozes ziskat nejaky nazor, ktory napriklad budes schopny vysvetlit niekomu kto nevie nic o tejto problematike.

Balkan je velky problem do minulosti, do historie a kazdy jeden stat tu ma nejake diplomaticke az vojenske problemy s druhym statom.

Spory medzi Macedonskom a Greckom su v nazve Macedonsko. V Grecku je jedno uzemie s nazvom Macedonsko. Dost velke uzemie v severnej casti Grecka. A aj dnes tu zije velmi vela Macedoncov.

To je zakladny problem - ak si nevedel o co ide, tak uz vies a mozes hladat dalej lebo cokolvek co ti napisem ja, uz bude len moj nazor.

Uzemne, nabozenske a hospodarske suvislosti/oblasti/... su vzdy zakladom problemov. Idealne by bolo keby bola vyborna diplomacia, ale aj diplomacia je zalozena na tom, ze za silnym diplomatom musi stat silna krajina. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod wazari » 03. Jan 2006 09:22

Adoas napísal:Spory medzi Macedonskom a Greckom su v nazve Macedonsko. V Grecku je jedno uzemie s nazvom Macedonsko. Dost velke uzemie v severnej casti Grecka. A aj dnes tu zije velmi vela Macedoncov.

To je zakladny problem - ak si nevedel o co ide, tak uz vies a mozes hladat dalej lebo cokolvek co ti napisem ja, uz bude len moj nazor.


toto viem, len teda ako som uz pisal, zda sa mi divne, ze Grecko sa zaseklo uz na nazve - nazov este uzemne poziadavky nezaklada
inak by sa to dalo aplikovat aj tak, ze ak by sa Macedonsko volalo Macedonsko, a kedze Grecko ma 3 provincie, kde sa nazov Macedonsko vyskytuje, tak Grecko by si mohlo robit na Macedonsko narok ako na svoju dalsiu provinciu, nie? :wink:
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Adaios » 06. Jan 2006 00:20

wazari napísal:
Adoas napísal:Spory medzi Macedonskom a Greckom su v nazve Macedonsko. V Grecku je jedno uzemie s nazvom Macedonsko. Dost velke uzemie v severnej casti Grecka. A aj dnes tu zije velmi vela Macedoncov.

To je zakladny problem - ak si nevedel o co ide, tak uz vies a mozes hladat dalej lebo cokolvek co ti napisem ja, uz bude len moj nazor.


toto viem, len teda ako som uz pisal, zda sa mi divne, ze Grecko sa zaseklo uz na nazve - nazov este uzemne poziadavky nezaklada
inak by sa to dalo aplikovat aj tak, ze ak by sa Macedonsko volalo Macedonsko, a kedze Grecko ma 3 provincie, kde sa nazov Macedonsko vyskytuje, tak Grecko by si mohlo robit na Macedonsko narok ako na svoju dalsiu provinciu, nie? :wink:


wazari, zjednodusujes cely tento problem.

Hlavne si treba uvedomit historiu a vznik Grecka a vplyv Macedonska. Neuraz sa, ale my nie sme mlada 12 rocna republika.

A k tomu treba vediet nieco o Balkane aby si pochopil vseobecnu nestabilitu Macedonska.

Tebe sa to nemusi pozdavat na 1. pohlad a ja zase nemam realnu snahu ti napisat viac info. Mozno niekto iny. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Ike » 08. Aug 2006 14:29

MBol som tam tento rok... Takze v ramci E75 im chyba max 50 kilometrov vratane 9km useku od SRB hranic a kanonu rieky Vardar... Inak juzne dialnice su na urovni nemeckych... super znacenie... jedine co vycitam tak je absencia odpocivacich ploch... slovom ZIADNE (tie boxy na 1,5 auta neratam)
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Dialniciar » 25. Sep 2006 22:54

Tak som pridal niekoľko fotiek z diaľnic v Macedónsku:

http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=1569 - výhľadový stav diaľnic v krajine ... :P
http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=1570
http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=1571
http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=1572 ... :P
http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=1573 - hlavná cesta ... :P

Celkom slušná sieť na to, o akú krajinu ide. A tie nové hlavné cesty, ... Slovensko sa môže schovať.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Stavebníctvo a cestná doprava v Macedónsku za rok 2004

Odoslaťod Dialniciar » 14. Dec 2006 11:44

Stavebníctvo:

Podíl stavebnictví na tvorbě HDP tradičně dosahuje 5 – 7 % a pracuje v něm 27.000 lidí. Roční obrat odvětví je asi 400 mil. USD, zajímavou zvláštností je skutečnost, že 20 - 25 % z celkových tržeb získávají makedonské podniky ze stavebních zakázek v zahraničí.

Vzhledem k předimenzované nabídce velkých makedonských stavebních firem, trpí tyto firmy chronickým nedostatkem domácích zakázek, které se dnes soustřeďují spíše na soukromou výstavbu jednotlivců. Malý zájem zahraničních investorů neumožňuje rychlé zvýšení poptávky po stavebních pracích a makedonští stavitelé jsou tudíž nuceni vyhledávat zakázky v zahraničí. Nutnost získávání zahraničních zakázek často vede až k cenovému podbízení. (dumping)

Doprava:

Cestná doprava

Tento segment dopravy dnes činí páteř veškeré vnitrostátní, ale i zahraniční dopravy. Kamionová doprava realizuje většinu makedonského exportu. Bohužel větší část vozového parku je zastaralá. V důsledku toho, ale také díky zdlouhavému celnímu řízení a omezené průchodnosti na makedonských hraničních přechodech, dochází poměrně často ke snížené výkonnosti tohoto druhu dopravy.

Zdroj: http://www.businessinfo.cz/files/2005/s ... ie0505.doc
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Jurislav » 05. Máj 2007 13:28

Macedónsko má max. povolenú rýchlosť na diaľnici 120, na ceste pre motorové vozidlá 100, mimo mesta 80, v obci 60 alebo 50. Šoférovať môžete s 0,5 promile alkoholu v krvi.
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ

Odoslaťod eucitizen » 05. Máj 2007 18:02

mimo mesta je 90 km/h :)
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod Jurislav » 05. Máj 2007 18:12

Nehádam sa. Mám len jeden zdroj informácií, tak nemôžem porovnávať.
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ

Odoslaťod eucitizen » 05. Máj 2007 23:48

Ja casto chodim do Macedonska tak je tam 90ka. Neboj na 90% si zadal spravne informacie :)
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod eucitizen » 17. Sep 2008 18:30

Ingra doo vyhrala tender na usek Tabanovce-Kumanovo, teda chybajuci usek pri hranici so Srbskom. Tender sa skoncil na jar a som dufal ze uz sa nieco stava, ale bohuzial nic sa este nedeje. Dufam ze zacnu co najskor.

Mala neprijemna vec caka kazdeho kto ide do MK. Teraz chcu aby ste si zaplatili zdravotne poistenie. Minimalne obdobie je 6 dni. Ale jeden srb mi povedal ze staci im ukazat europsku zdravotnu karticku a tak som urobil. Nakoniec hranicna policia mi ju uznala a nic som neplatil. Musm povedat ze maju v tom chaos, opisovali si na papierik ako sa vola v inom jaziku zdravtna karta, ci poistenie.
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod eucitizen » 08. Okt 2008 18:53

22. Septembra sa pokladal zakladny kamen useku Tabanovce-Kumanovo, 7,5 km kde este chyba dialnica pri hraniciach so Srbskom. Vystavba by mala trvat 18 mesiacov.
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Re: Europa - Macedonsko - Macedonia

Odoslaťod eucitizen » 05. Sep 2011 11:28

8. septembra konecne otvaraju usek Tabanovce-Kumanovo, co znamena ze od hranic so Srbskom je komplet dialnica do Skopie . Do Grecka uz chyba len 25km aby cela dialnica bola hotova.
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RK vo svete

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.