ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

sekcia venovaná železniciam

Moderátor: Moderátori

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod aquila » 09. Máj 2016 09:02

mozu docielit akurat to, ze sa nebude realizovat ten spominany most to je tak vsetko a ZSR sa toho velmi rada chyti, kedze musia aj tak sekat vynutene investicie, nie to este nice-to have .
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod garip » 09. Máj 2016 12:13

blogov a neviem akych clankov bolo o tom moste popisanych uz viac, ziadne zdrzanie stavby to priniest nemoze, most sa bude stavat tak ci onak, kedze sa s nim pocita aj v uzemnom plane mesta a aj v uzemnom genereli dopravy...
"Sociálna demokracia = my si zvýšime platy o 100% a plebsu zvýšime dane a poplatky"
garip
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 673
Obrázky: 213
Založený: 05. Nov 2012 10:44

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod aquila » 09. Máj 2016 14:24

ja si skor myslim,ze to akurat bude musiet stavat mesto, znamena, ze sa tak skoro stavat nebude
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod magnus » 10. Máj 2016 06:19

Všetci vedia o čo tam ide - o boj a vendetu dvoch primátorských kohútov. A zahrali na city etnickej nezášanlivosti (blízko je osada), tak vznikla petícia proti. Považujem to z hľadiska ich mesta za totálne kontraproduktívne.
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod mino » 10. Máj 2016 19:57

Ja som bol v tom ze hlavny pristup k novej stanici ma ist po dnes malo frekventovanej Belopotockeho ulici, a to vadi niektorym obyvatelom doktnutych rodinnych domov...
mino
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 619
Obrázky: 44
Založený: 02. Nov 2007 11:50
Bydlisko: LM/BA

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod eric987 » 11. Máj 2016 16:49

Reming uverejnil na inzinierskestavby.sk clanok ohladom tej svojej uzasnej FS trate ZA-KE-CnT : http://www.asb.sk/inzinierske-stavby/ze ... ice-zilina
eric987
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 94
Založený: 16. Júl 2014 08:16

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod Bager3 » 12. Máj 2016 10:22

Da sa niekde k tej studii reaklizovatelnosti dostat? je niekde zverejnena ? myslim ze by to bolo hodne zaujimave citanie a bol by som zvedaví, ze ako vysla alternativa z tunelom velka fatra alebo ci tam vobec bola analyzovana.
Bager3
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 322
Obrázky: 2
Založený: 16. Nov 2005 12:12

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod stanley » 14. Máj 2016 23:47

aj ja by som rad videl tu studiu realizovatelnosti podrobnejsie do detailov.. variant ktory sa nakoniec vybral... a neviete uz sa presne vie, ktory usek z trasy Kosice-Zilina sa ma zacat modernizovat ako prvy a kedy sa priblizne maju zacat prve prace na modernizacii na 160km/h? ci sa caka kym sa dokonci usek Puchov-Zilina cely? vlastne na co sa este stale caka? preco sa uz nezacinaju useky prerabat aj realne? ved prachy z eurofondov na to uz davno vyclenene su.. takto zbytocne ubiehaju mesiace a mesiace..pokial viem uz sa malo zacat s modernizaciou minuleho roku..
stanley
diskutujúci
 
Príspevky: 171
Založený: 26. Máj 2015 01:48

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod eric987 » 15. Máj 2016 20:24

Bager3 napísal:Da sa niekde k tej studii reaklizovatelnosti dostat? je niekde zverejnena ? myslim ze by to bolo hodne zaujimave citanie a bol by som zvedaví, ze ako vysla alternativa z tunelom velka fatra alebo ci tam vobec bola analyzovana.

Zrejme nie, na stranke REMING-u je len otkaz na ten clanok, co som dal vyssie. Dufajme, ze sa ta FS objavi aspon na enviroportali.

stanley napísal:aj ja by som rad videl tu studiu realizovatelnosti podrobnejsie do detailov.. variant ktory sa nakoniec vybral... a neviete uz sa presne vie, ktory usek z trasy Kosice-Zilina sa ma zacat modernizovat ako prvy a kedy sa priblizne maju zacat prve prace na modernizacii na 160km/h? ci sa caka kym sa dokonci usek Puchov-Zilina cely? vlastne na co sa este stale caka? preco sa uz nezacinaju useky prerabat aj realne? ved prachy z eurofondov na to uz davno vyclenene su.. takto zbytocne ubiehaju mesiace a mesiace..pokial viem uz sa malo zacat s modernizaciou minuleho roku..

Najskor ziaden z usekov nie je dostatocne pripraveny. Ako prvy pojde bud Paludza - Liptovsky Hradok alebo Lucivna-PP.
eric987
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 94
Založený: 16. Júl 2014 08:16

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod RudoLM » 27. Máj 2016 07:20

V TV bezi reklama na OP doprava, zadavatel je asi Ministerstvo Dopravy. Uz sa tam objavil aj usek Paludza - Liptovsky Hradok. Tu som sa docital, ze sa zacne stavat feb/2017. Je to realne? Vie niekto aky je status?
RudoLM
diskutujúci
 
Príspevky: 215
Obrázky: 71
Založený: 09. Máj 2016 07:35

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod Sentilj » 27. Máj 2016 08:15

Tú reklamu som videl, normálne tam prebieha záber na SR od Považie smerom k Tatrám, každý úsek koridoru ktorý ide z aktuálnych EF je tam špendlíkom a veľkým písmom jeho názov, ale tá Paludza sa tam len mihne asi na stotinu sekundy a nezainteresovaný ani nemá šancu prečítať názov, ja som to vedel len kvôli tomu, že som stihol prečítať "Liptovský" a pred ním slovo začínajúce na P.
Možno to len prebesklo zámerne? :)))
Sentilj
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 492
Obrázky: 165
Založený: 06. Jún 2010 10:38

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod Lorenc » 27. Máj 2016 08:53

RudoLM napísal:V TV bezi reklama na OP doprava, zadavatel je asi Ministerstvo Dopravy. Uz sa tam objavil aj usek Paludza - Liptovsky Hradok. Tu som sa docital, ze sa zacne stavat feb/2017. Je to realne? Vie niekto aky je status?


Poďla najnovšej feasibility study uvažovali o nejakých zlacneniach - spomaleniach na tejto trase. Faktom je, že úsek ZA-Paludza by bol lacnejší na 160kmh + 30 % ako Paludza- Poprad.
Lorenc
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 06. Máj 2005 09:43

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod RudoLM » 27. Máj 2016 11:00

Poprad-Tatry - Lučivná a Paludza –Liptovský Hrádok by mali byt najhorucejsi kandidati na realizáciu úsekov. Úsek Lučivná - Poprad-Tatry je modernizovaný z veľkej časti na osi existujúcej trate. Úsek výh. Paludza - Liptovský Hrádok je naopak takmer vcelej dĺžke mimo existujúcej osi - s cieľom skrátenia cestovných dôb, realizácia bez obmedzení existujúcej prevádzky. Co sa tyka "feasibility study" Poprad-Tatry - Lučivná a Paludza –Liptovský Hrádok to sa bude menit PD, aby bolo lacnesie?
RudoLM
diskutujúci
 
Príspevky: 215
Obrázky: 71
Založený: 09. Máj 2016 07:35

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod mino » 27. Máj 2016 11:25

Feasibility study zatial nie je verejnosti pristupna, k dispozicii bol len clanok ktory popisoval jej metodiku a zhrnute vitazne riesenie,
http://www.asb.sk/inzinierske-stavby/zeleznica/studia-realizovatelnosti-zeleznicnej-trate-cierna-nad-tisou-kosice-zilina
ale ziadne detaily k nemu, takze by ma tiez zaujimalo ako momentalne stoji Liptovsky Mikulas. Osobne si myslim ze to uz musi ist v novej polohe, nakolko v existujucej by boli obmedzeniia aj pod 100 km/h (ruzomberske zhlavie zst LM)
Najlepsie asi napisat na ZSR...
mino
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 619
Obrázky: 44
Založený: 02. Nov 2007 11:50
Bydlisko: LM/BA

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod Lorenc » 27. Máj 2016 13:35

To je konina stálo by za to preskúmať riešenie priamo rovno do Bešeňovej popod Havránok a estakádou paralelne s hrádzou na Sokolče.
gallery/image_page.php?album_id=46&image_id=33664

Tú CBA - robili bez ekológov ? všimnite si Ivachnovský lúh. Všetky varianty idú skrz.
Lorenc
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 06. Máj 2005 09:43

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod mino » 27. Máj 2016 15:37

Mohli by tam byt 2 problemy: poza besenovku nadrz by musel ist tunel, a prepojenie na tak kratkej vzdialenosti by prekonavalo velky vyskovy rozdiel
mino
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 619
Obrázky: 44
Založený: 02. Nov 2007 11:50
Bydlisko: LM/BA

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod Lorenc » 27. Máj 2016 16:37

Vo variantoch sú oveľa dlhšie tunely ako tunel Havránok. Ktorý by mohol byť cca 1500 metrov dlhý, ale trať by šla v pôvodnom telese od Liskovej po Bešeňovú. Plus jedna estakáda popred hrádzu. Neviem ak sú to cca 4 km prevýšenie 50 metrov je akurát stúpanie nie? Pri Bešeňovej tam vychádza 520 mnm pri Sokolči 560 až 570 mnm.
12,5 promile https://www.google.sk/maps/@49.098613,1 ... a=!5m1!1e4
Lorenc
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 06. Máj 2005 09:43

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod jarino » 29. Máj 2016 15:38

RudoLM napísal:V TV bezi reklama na OP doprava, zadavatel je asi Ministerstvo Dopravy. Uz sa tam objavil aj usek Paludza - Liptovsky Hradok. Tu som sa docital, ze sa zacne stavat feb/2017. Je to realne? Vie niekto aky je status?

Je to teoreticky možné. ŽSR minulý rok mali harmonogram, že do konca roka budú mať odklepnutú FS. Ak tento úsek prejde, tak následne začnú s prípravou podkladov a v druhom polroku 2016 vypíšu tender.
A teraz dám posledné stanovisko ŽSR:
"Na úsek modernizácie trate Poprad – Spišská Nová Ves bola v termíne 02/2016 podaná žiadosť na financovanie stavby z prostriedkov CEF (Connecting Europe Facility).
Pri financovaní stavieb z prostriedkov CEF je podmienkou zahájenie realizácie v termíne do 18 mesiacov od podania žiadosti a ukončenie realizácie do konca r. 2020.
O tom, či realizácia bude v uvedenom termíne závisí od rozhodnutia komisie o schválení projektu. Informáciu o rozhodnutí komisie očakávame v termíne 08/2016.
Čo sa týka ďalších úsekov na trati Žilina – Košice uvádzame, že v rámci CEF sme taktiež podali žiadosť na realizáciu modernizácie úseku Poprad – Lučivná a v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra plánujeme realizáciu úseku Výhybňa Paludza – Liptovský Hrádok .
V r. 2015 bola spracovaná štúdia realizovateľnosti na úsek Žilina – Košice – Čierna nad Tisou a na základe tejto štúdie bude stanovený rozsah modernizácie ostatných úsekov Žilina – Výhybňa Paludza, Spišská Nová Ves – Krompachy, Krompachy – Kysak a Kysak – Košice z hľadiska požadovaných parametrov modernizácie a ekonomických nákladov."

Takže v dohľadnej dobe zrejme tri veľké tendre na ŽSR a realizácia už v roku 2017, aj keď... Prekvapilo ma, že Poprad - SNV tak urýchľujú, musím pohľadať, či nie je nejaká dokumentácia, no asi sotva.

V reklame je aj trať Krásno nad Kysucou - Čadca.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod eric987 » 29. Máj 2016 19:43

jarino napísal:Takže v dohľadnej dobe zrejme tri veľké tendre na ŽSR a realizácia už v roku 2017, aj keď... Prekvapilo ma, že Poprad - SNV tak urýchľujú, musím pohľadať, či nie je nejaká dokumentácia, no asi sotva.

Poprad - SNV sa praveze uz skor projektovalo, akurat robil to PRODEX, takze moc info ohladom toho nie je. Na ich stranke http://www.valbek.eu/sk/obory/kolajova- ... ce_110-79/ maju akurat mapku a 3 vizualizacie, akurat ze je otazne ci pochadzaju z casti PP-SN alebo SN-Krompachy
eric987
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 94
Založený: 16. Júl 2014 08:16

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod RudoLM » 07. Jún 2016 14:24

http://www.zsr.sk/slovensky/media-room/ ... ge_id=4680

Co tym myslia? '' aktuálne sa prepracováva štúdia EIA podľa nového zákona.''
RudoLM
diskutujúci
 
Príspevky: 215
Obrázky: 71
Založený: 09. Máj 2016 07:35

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod Lorenc » 07. Jún 2016 17:24

Asi že tam je dáke vtáčie územie natura 2000 a bude to konská železnica. sa smejem
Ale nová CBA štúdia bola spracovaná dva roky dozadu. Kde sa znížila návrhová rýchlosť podľa nejakej metodiky
na úseku ZA KE. LM-LH by sa nemal nejak meniť, čo viem jedine, tunel Štrba asi nebude tak dlhý.
Lorenc
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 06. Máj 2005 09:43

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod eric987 » 08. Jún 2016 06:52

RudoLM napísal:http://www.zsr.sk/slovensky/media-room/vyjadrenia-pre-media-2016/jun/modernizacia-zeleznicnej-trate-liptovsky-mikulas.html?page_id=4680

Co tym myslia? '' aktuálne sa prepracováva štúdia EIA podľa nového zákona.''

Ze treba spravit za dost bruselskym byrokratom, aby sa nahodou neurazili ze ignorujeme ich verejnoenviroprospesnu pracu, ktoru nik nevidi ani jej nik nechape :D
eric987
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 94
Založený: 16. Júl 2014 08:16

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod Lorenc » 20. Júl 2016 08:03

http://mapka.gku.sk/mapovyportal/?basem ... t=49.0806#

Na mape v okolí LM vidno vykúpené pozemky pod novú trať popri diaľnici.
Lorenc
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 06. Máj 2005 09:43

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod mino » 21. Júl 2016 14:21

Zda sa ze cast toho druzstva v mieste buducej stanice bude asanovana. Uvidime ci zachovaju 3 nastupistia ako v sucasnosti alebo ich bude viac.
mino
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 619
Obrázky: 44
Založený: 02. Nov 2007 11:50
Bydlisko: LM/BA

Re: ŽSR Modernizácia trate Liptovský Mikuláš - Košice

Odoslaťod Lorenc » 21. Júl 2016 15:14

Zaujímala by ma aj prekládka zubačky v Štrbe a jej prepojenie na Zakopane tunelom. Či by to bolo predĺženie zubačky až na trať KBŽ alebo ďaľší vlak.
Lorenc
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 06. Máj 2005 09:43

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Železničná infraštruktúra

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 45 hostí.