Kongescia

sekcia, ktorá sa venuje popisu technických aj netechnických záležitostí, postupov a pojmov dotýkajúcich sa infraštruktúry

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod racto » 23. Nov 2007 21:48

no zaujimave ale kongescia je vlastne odborný názov pre zápchu. :ˇ)
citát z kinhy DI : Kongescia - zhluk vozidiel v dôsledku prekročenia prípustnej intenzity dopravného prúdu, príp. v dôsledku dopravnej nehody sústredený na jedno mieste.
ak ti poslal toto na IS že to je kongescia tak si steba vystrelil :) (to čo si ti popisal má tiež názov skusim to zistiť )
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod Dialniciar » 25. Nov 2007 12:28

racto0 napísal:no zaujimave ale kongescia je vlastne odborný názov pre zápchu. :ˇ)
citát z kinhy DI : Kongescia - zhluk vozidiel v dôsledku prekročenia prípustnej intenzity dopravného prúdu, príp. v dôsledku dopravnej nehody sústredený na jedno mieste.
ak ti poslal toto na IS že to je kongescia tak si steba vystrelil :) (to čo si ti popisal má tiež názov skusim to zistiť )


racto0 - to som mu poslal ja na IS a aj som to dal do Glosára. Kongescia má 1 význam: ten, čo som popísal ja. :wink: Žiadna zápcha to nie je. Kongescia je jav, nie stav. :wink:

Kongescia je jav, ktorý spôsobuje zápchy. Ak už chceš byť presný a o tom sa tu s tebou budem kľudne aj hádať. :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod racto » 25. Nov 2007 21:06

Dialniciar napísal:
racto0 napísal:no zaujimave ale kongescia je vlastne odborný názov pre zápchu. :ˇ)
citát z kinhy DI : Kongescia - zhluk vozidiel v dôsledku prekročenia prípustnej intenzity dopravného prúdu, príp. v dôsledku dopravnej nehody sústredený na jedno mieste.
ak ti poslal toto na IS že to je kongescia tak si steba vystrelil :) (to čo si ti popisal má tiež názov skusim to zistiť )


racto0 - to som mu poslal ja na IS a aj som to dal do Glosára. Kongescia má 1 význam: ten, čo som popísal ja. :wink: Žiadna zápcha to nie je. Kongescia je jav, nie stav. :wink:

Kongescia je jav, ktorý spôsobuje zápchy. Ak už chceš byť presný a o tom sa tu s tebou budem kľudne aj hádať. :wink:


no a máš dokaz tvojho tvrdenia podloženy niekde ? :?: :?: . Pre mna je určite kongescia zápcha . preto ešte raz zacitujem z knihy Dopravné inžinierstvo od Prof. Kalašovej Kongescia - zhluk vozidiel v dôsledku prekročenia prípustnej intenzity dopravného prúdu, príp. v dôsledku dopravnej nehody sústredený na jedno mieste. potom ti vlastne vyvraciaš tuto definiciu :?: prtože s nej je jasne že či kongescia nieje zápcha alebo je
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod Dialniciar » 25. Nov 2007 21:18

racto0 napísal:no a máš dokaz tvojho tvrdenia podloženy niekde ? :?: :?: . Pre mna je určite kongescia zápcha . preto ešte raz zacitujem z knihy Dopravné inžinierstvo od Prof. Kalašovej Kongescia - zhluk vozidiel v dôsledku prekročenia prípustnej intenzity dopravného prúdu, príp. v dôsledku dopravnej nehody sústredený na jedno mieste. potom ti vlastne vyvraciaš tuto definiciu :?: prtože s nej je jasne že či kongescia nieje zápcha alebo je


Odkaz: vysoká odborná škola stavebná v meste Toronto. :wink: Moje poznámky, ktoré som vyhrabal a nájdem aj knihu.
Kongescia nie je zápcha sama o sebe: je to zdroj zápchy. Je to jav, ktorý je typický pre cestnú infraštruktúru. Zápcha = kolaps dopravy. Ja si nevyvraciam nič. Ja si overím, čo sa učí na Slovensku, ale ak toto, ide o škandál. :? Sme OT, nechaj to tak. Pre teba nech to je, čo chce.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod racto » 25. Nov 2007 21:53

jasne kludne si over či na slovensku v nemecku v taliansku :) ale nechajmeto radčej sa venume sučastnej situacii
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod Dialniciar » 25. Nov 2007 22:04

racto0 napísal:jasne kludne si over či na slovensku v nemecku v taliansku :) ale nechajmeto radčej sa venume sučastnej situacii


Ja to tak nenechám. Lebo to sú totálne bludy. Kongescia je maximálne zdroj zápchy. Ale ani to nemôže byť zdroj, je to jav. A nie je to stav. Kongescia je jednoducho jav. Že cesta je v istom stave (technické parametre). Ak sa zlepšia jej parametre, tak pôsobí ako magnet a pritiahne viac áut. To spôsobuje zápchy, ale zápcha sa nerovná kongescii. Kongescia je ten jav, že sa zlepšujú parametre cesty a tie priťahujú viac áut a vyšší podiel stáleho tranzitu a čím viac sa zlepšujú parametre, tým viac áut sa tam postupne presúva a cesta sa tak musí neustále zlepšovať. To je kongescia. Tak saa to učí vo vyspelých štátoch Kanada/USA. Tak neviem, možno EÚ na to má iný názor. Ja si to prekonzultujem s povolaným človekom, i keď dnes je šéfučiteľ.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 25. Nov 2007 22:16

Kongescia však nie je na každej ceste. Sú samozrejme cesty, napr. cesta III. triedy medzi 2 obcami, ktorá je v havarijnom stave. My zainvestujeme: spravíme odvodnenie na vybraných úsekoch, zlepšíme klopenie zákrut, rozšírime mierne cestu, spevníme krajnicu a vymeníme komplet celú vozovku. Doplníme vodorovné dopravné značenie, orežeme a upravíme vegetáciu, doplníme zvislé dopravné značenie. Povedzme na celom úseku dlhom 15 km. A jediné čo sa stane je to, že ak boli dovtedy 2 spojnice, z toho táto mala 17 km a druhá len 12 km, tak 90% šoférov si vyberie túto, lebo je v oveľa lepšom stave. Ale kým sa tam nepresunie nejaký ťažký tranzit (tranzit je ťažký = TIR a ľahký = to sú dodávky), tak cesta tu bude 20 rokov a pribudne len toľko áut, ako je max. 128% priemerného nárastu motorizácie v krajine. Tu kongescia nie je. Ak by to bolo vyššie %, na ceste je nový jav. De facto odsúdil cestu k neustálej potrebe niečo na nej vylepšiť.

S istotou ale viem povedať, že ak máme cestu I. triedy dlhú 50 km a ležia na nej 3 obce s dĺžkou na ceste 10 km, tak ak tu postavíme cestné obchvaty, o 20 rokov bude treba stavať paralelnú cestu alebo diaľnicu. A aj 20 rokov po dostavbe diaľnice môže byť predpoklad, že bude treba rozšíriť diaľnicu. Kongescia nie je jav typický pre Slovensko. Tu sa totiž zápchy tvoria, ale nie sú hlavnou príčinou lepšie parametre ciest.

Kongescia je typická pre aglomerácie a hospodársky dynamické oblasti.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod racto » 25. Nov 2007 22:33

no prekonzultuj a daj vedieť lebo VYSPELA europa ma iny nazor určite to ti možem potvrdiť. mne sa zdá že tot0 prilakavanie dopravy má nejaky iny odborný nazov ale neviem skusim zistiť.No stále budem tvrdiť ze kongescia je zápcha
som to skusil hodit do googla apodobny termi maju aj v lekarstve a je to dosť podobne zapche teda upchaniu. ale napr. aj tu to je:
http://www.ideto.sk/modelovanie.html
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod Dialniciar » 25. Nov 2007 22:36

racto0 napísal:no prekonzultuj a daj vedieť lebo VYSPELA europa ma iny nazor určite to ti možem potvrdiť. mne sa zdá že tot0 prilakavanie dopravy má nejaky iny odborný nazov ale neviem skusim zistiť.No stále budem tvrdiť ze kongescia je zápcha
som to skusil hodit do googla apodobny termi maju aj v lekarstve a je to dosť podobne zapche teda upchaniu. ale napr. aj tu to je:
http://www.ideto.sk/modelovanie.html


Vyspelá Európa však v cestnej infraštruktúre ani zďaleka nemá na USA a Kanadu. :wink: Doprava vo Veľkej Británii, Holandsku aj Belgicku dnes totálne kolabuje. Kongescia nie je zápcha. Na tom zase trvám ja. Je to jedna z príčin zápchy. Teda jav, nie stav. A jav je to preto, lebo nie každé zlepšenie stavu technických parametrov cesty spôsobí zápchu. Neustúpim v tomto. Ja nie som lekár, takže nemienim tipovať, čo to v lekárstve znamená. Lebo tak to môže byť zápcha, ako keď v doprave je to jedna z príčin zápchy. :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod racto » 05. Dec 2007 21:05

takže ked si pani Prof. Kalašová prečítala toto foum musim ťa sklamať ale dala mi za pravdu.Kongescia je jednoznačne stav. a je to to čo som písal predtým..
Odporuča ti zobrať do ruky terminologický slovník dopravnej telematiky(sam som to pozeral v nom) a otvoriť na strane 14 najdeš tam pojem kongescia čo to znamena a oproti tomu najdeš ten istý výraz v angličtine .odporúčam prečítať.
ale tak isto som sa pítal aj iných prof a učiteľov a tiež vravia to iste. takže ak ťa učili niečo ine rýchlo treba zahodiť diplom :D :wink:
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod Dialniciar » 05. Dec 2007 23:02

racto0 napísal:ale tak isto som sa pítal aj iných prof a učiteľov a tiež vravia to iste. takže ak ťa učili niečo ine rýchlo treba zahodiť diplom :D :wink:


Nemyslím si, že by som mal niečo zahadzovať. A ako som povedal, čakám na odpoveď uznávaného profesora Michaela Stampforda z kanadskej stavebnej univerzity v Montreali zo sekcie dopravného plánovania a urbanistiky. Posledná jeho reakcia ale zatiaľ bola, že kongescia je skôr príčina ako jasné konštatovanie, že to je dopravná zápcha. Je to prirodzený vývoj. Úplnú odpoveď budem mať do konca roka. Ono totiž že to je po anglicky je pekné - ono to ani nie je slovenské slovo, takže ešte viem, čo to znamená. A ja som sa učil veľmi dobre a ani si nemyslím, že by som mal zahadzovať diplom. Ale ty si to kľudne aj s pani profesorkou mysli. Ja som to už na Slovensku konzultoval aj so 4 Ing. stavebných firiem a dali mi za pravdu. Takže potom neviem, kto tu koho čo učí :?:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod racto » 05. Dec 2007 23:21

No určite nebudu ma učiť dáky 4 Ing stavbári. veľmi rád si vypočujem teda prečítam názor toho profesora a potom to okomentujem.Mohol by potom prihodiť aj nejaku literatúru kde to je tak vyvetlene ako ty vravíš Ja len fakt som ešte nikde nikdy nepočul taky názor ako máš ty.Si jedinný človek.Ae ak niekoho spoznám určite ti dám vedieť :)
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod Dialniciar » 05. Dec 2007 23:28

racto0 napísal:No určite nebudu ma učiť dáky 4 Ing stavbári. veľmi rád si vypočujem teda prečítam názor toho profesora a potom to okomentujem.Mohol by potom prihodiť aj nejaku literatúru kde to je tak vyvetlene ako ty vravíš Ja len fakt som ešte nikde nikdy nepočul taky názor ako máš ty.Si jedinný človek.Ae ak niekoho spoznám určite ti dám vedieť :)


Mňa zas nebudeš učiť ty. :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod racto » 05. Dec 2007 23:58

no len aby :)
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod sorgo » 06. Dec 2007 08:06

Zapojim sa ako laik.

S vyrazom congestion som sa stretol pri hrach (SimCity a Mobility).

http://en.wikipedia.org/wiki/Traffic_congestion
http://en.wiktionary.org/wiki/traffic_congestion

Obe tieto definicie zacinaju tym, ze je to stav. Do slovenciny by som to prelozil ako vytazenie alebo pretazenie komunikacie. Extremna kongescia je popisana ako dopravna zapcha. Tazko mi je priklonit sa skor k tomu, ci je to stav alebo jav. S istotou vsak z toho vychadza, ze kongescia nie je to iste ako zapcha.

Pre uplnost doplnim upozornenie z wikipedie:
"This article needs additional citations for verification."
Obrázok používateľa
sorgo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 19
Založený: 17. Okt 2005 14:20
Bydlisko: KE

Odoslaťod racto » 06. Dec 2007 18:48

SimCity 3000 hrávam no mám ju po slovensky.žiaľ neviem po anglicky ani čiarku som skor taky europsky človek teda nemčina :). zaujimavý nazor len tak čo je to upozornenie na konci?. ja veľmi wikipedii neverim lebo už som tam našiel nejakych pár blbostí o Slovensku.no a skus dať do wikipedie preťaženie komunikacie.:)
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod sorgo » 06. Dec 2007 20:02

Wiki v slovencine je uboha, ceska este ako tak, ale anglicka je priam studnica informacii :)

To upozornenie je, ze tento clanok potrebuje dodatocne citaty pre overenie.

Inak odporucam tu hru mobility. Hra bola vyvinuta ako vedecky projekt. Zial teraz je to uz shareware za nejakych 15 az 20 dolarov (asi podla kurzu EUR).

Ide o riesenie dopravnej situacie v meste, co si pamatam v starej verzii boli take veci ako pasivna, aktivna navigacia a pod :)

http://www.mobility-online.de/en/inform ... ation.html

Mozno sa niekde da este stiahnut stara verzia, ktora bola freeware.
Obrázok používateľa
sorgo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 19
Založený: 17. Okt 2005 14:20
Bydlisko: KE

Odoslaťod tomas1 » 17. Dec 2007 12:45

Dialniciar napísal:
racto0 napísal:no a máš dokaz tvojho tvrdenia podloženy niekde ? :?: :?: . Pre mna je určite kongescia zápcha . preto ešte raz zacitujem z knihy Dopravné inžinierstvo od Prof. Kalašovej Kongescia - zhluk vozidiel v dôsledku prekročenia prípustnej intenzity dopravného prúdu, príp. v dôsledku dopravnej nehody sústredený na jedno mieste. potom ti vlastne vyvraciaš tuto definiciu :?: prtože s nej je jasne že či kongescia nieje zápcha alebo je


Odkaz: vysoká odborná škola stavebná v meste Toronto. :wink: Moje poznámky, ktoré som vyhrabal a nájdem aj knihu.
Kongescia nie je zápcha sama o sebe: je to zdroj zápchy. Je to jav, ktorý je typický pre cestnú infraštruktúru. Zápcha = kolaps dopravy. Ja si nevyvraciam nič. Ja si overím, čo sa učí na Slovensku, ale ak toto, ide o škandál. :? Sme OT, nechaj to tak. Pre teba nech to je, čo chce.


http://en.wikipedia.org/wiki/Congestion
http://en.wikipedia.org/wiki/Traffic_congestion
Obrázok používateľa
tomas1
diskutujúci
 
Príspevky: 152
Založený: 10. Aug 2006 10:52

Odoslaťod Dialniciar » 18. Feb 2008 23:05

Kongescia je zápcha.

Zároveň však existujú kongescionálne javy na niektorých typoch ciest (bez toho, aby tam bola priamo myslená popísaná kongescia = zápcha), kedy po prestavbe cesty, príp. rozšírení, príp. výstavby diaľnice atď. :arrow:

Cesta bude viac a viac vyťažovaná, pretože každé jej zlepšenie parametrov bude mať za následok väčšie vyťažovanie a bude pôsobiť zároveň ako magnet aj na tranzitnú dopravu. Sú to kongescionálne javy, z ktorých neskôr vzniká samotná kongescia = zápcha, ktorá núti k ďalším úpravám na ceste. Z tej sa však nikdy nepodarí pre dlhodobý horizont znížiť možný vznik ďalších kongescií.

Samotná kongescia nie je jav, ale stav. Avšak v USA a Kanade sa od r. 1952 používa termín kongescia aj pre laické popísanie javu na ceste, ktorý som popísal v 3. odseku tohto príspevku. Je moja chyba, že som skĺzok k laickým termínom a nechal som sa zmiasť.

Takže za toto sa ospravedlňujem konkrétne užívateľovi: racto0. :oops:

A ďakujem prof. Sean Marshall Scott-ovi za poskytnuté informácie a obsiahle vysvetlenie (to sa netýka témy).
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod racto » 18. Feb 2008 23:50

Dakujem . Vážim si natom to že si sám uverejnil článok ktorý vyvracia tvoje predchádzajuce tvrdenia, toto by veľa ľudí neurobilo.
Poprosím o zmenu aj v odborovom slovníku .a túto diskusiu kľudne môžme aj vymazať.
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod Dialniciar » 18. Feb 2008 23:56

racto0 napísal:Dakujem . Vážim si natom to že si sám uverejnil článok ktorý vyvracia tvoje predchádzajuce tvrdenia, toto by veľa ľudí neurobilo.
Poprosím o zmenu aj v odborovom slovníku .a túto diskusiu kľudne môžme aj vymazať.


Ja si vlastné chyby uznávam a dokážem sa aj ospravedlniť. Prečo nie :?:

Podarilo sa mi inak "zblbnúť" aj slov. profesorov na VŠ, ktorý mi dokonca aj volali, že v knihách je niečo iné napísané, podobne ako ty.

Nie som hold dokonalý ani na staré kolená. :D

Mňa môže osobne na srdci hriať, že na severoamerickom kontinente je kongescia odborne stav, ale laicky aj jav, preto som zrejme aj pochybil pri čítaní príspevku na tomto fóre a odvíjal som sa zlým smerom, ale to je už nepodstatné.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod racto » 19. Feb 2008 00:03

No ver tomu že sú ľudia ktorý i chybu nepriznaju. :(

Inak ten jav a stav ono za tie 4 mesiace som sa stretol pri kongescii s oboma názvami ( dobrý námet do diskusie na hlasovanie ).
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod Nevedko » 19. Feb 2008 12:58

Dialniciar napísal:A ďakujem prof. Sean Marshall Scott-ovi za poskytnuté informácie a obsiahle vysvetlenie (to sa netýka témy).


Ty poznas profesora Scotta z DoCE na "U of T " (University of Toronto)? A aj osobne, alebo iba cez maily? Ja som ho raz videl prednasat na jednej konferencii, velmi mily clovek.
Obrázok používateľa
Nevedko
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 454
Obrázky: 3
Založený: 21. Jún 2005 08:44

Odoslaťod Dialniciar » 19. Feb 2008 20:55

Nevedko napísal:
Dialniciar napísal:A ďakujem prof. Sean Marshall Scott-ovi za poskytnuté informácie a obsiahle vysvetlenie (to sa netýka témy).


Ty poznas profesora Scotta z DoCE na "U of T " (University of Toronto)? A aj osobne, alebo iba cez maily? Ja som ho raz videl prednasat na jednej konferencii, velmi mily clovek.


Nepoznám ho osobne. Potriasal som si s ním síce ruku, ale to už bolo dosť dávno. Ak však niečo potrebujem (raz za 2 roky priemerne), tak mu napíšem, čo by som potreboval vedieť na 100% a on odpovie presne, jasne, výstižne na všetky moje otázky cez mail.

On poznal môjho otca veľmi dobre. Ale to sme OT. (len aby sme mysleli toho istého, lebo prof. Scottov je v CA veľa)
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16


Naspäť na Glosár

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.