Stránka 1 z 2

Velka Britania - Great Britain

OdoslaťOdoslané: 30. Okt 2005 16:30
od Adaios
Nemusim pisat o hospodarstve a dolezitosti Spojeneho Kralovstva Velkej Britanie a Severneho Irska. Vobec tu nie su ziadne odkazy na dialnicnu siet tohto doleziteho ostrovneho statu, tak som sa rozhodol sem nejake pridat.

Najviac info o Britskych dialniciach najdete tu:

The Highways Agency - http://www.highways.gov.uk/ - je to velmi rozsiahla a zakladna linka, kde najdete uplne vsetko + velmi podrobne vyhladavace, keby ste nieco nemohli najst. :wink:

Dalsie links:

Ministerstvo dopravy - http://www.dft.gov.uk/

...

http://www.ukmotorwayarchive.org/

http://www.cbrd.co.uk/futures.shtml

OdoslaťOdoslané: 26. Nov 2005 16:19
od Adaios
Inak Velka Britania este nema dostavanu celu dialnicnu siet, stale sa aktivne stavia a v tomto state je vyrazne zapojene aj PPP pri budovani dialnic, ale aj ostatnej infrastruktury. :wink:

OdoslaťOdoslané: 11. Dec 2005 12:02
od Adaios

OdoslaťOdoslané: 26. Jan 2006 21:12
od Adaios

OdoslaťOdoslané: 05. Feb 2006 15:17
od Adaios
Pridavam linku na cestnu siet v Severnom Irsku. :arrow:

http://www.wesleyjohnston.com/roads/index.html

Su tu foto, aj info - osobne odporucam. 8)

OdoslaťOdoslané: 05. Feb 2006 15:27
od Adaios

OdoslaťOdoslané: 11. Mar 2006 15:49
od Branco
Veľká Británia je pozoruhodná tým, že je jedným z prvých štátov, kde projekty PPP začali fungovať a doteray úsepšne fungujú, postupne systém prebrali aj ďalšie štáty. :)
Mapu diaľníc v Británii umiestnim do fotogalérie v pondelok.

OdoslaťOdoslané: 14. Mar 2006 12:02
od Branco
Ospravedlňujem sa za menšie oneskorenie, ale predsa, mapa diaľníc v tejto ostrovnej krajine je tu:

http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=1033

OdoslaťOdoslané: 22. Mar 2006 10:38
od Adaios

OdoslaťOdoslané: 26. Mar 2006 20:21
od Saget
Jedna malá hlúpa otázka - Keď sa jazdí vľavo tak je aj pomalší pruh vľavo? :D

OdoslaťOdoslané: 26. Mar 2006 20:59
od Milos
Saget napísal:Jedna malá hlúpa otázka - Keď sa jazdí vľavo tak je aj pomalší pruh vľavo? :D


Presne tak, aj napr. na viacpruhových cestách sa odbočuje (výjazd) vľavo z ľavého jazdného pruhu, presne tak, ako u nás z pravého. Mám v tomto skúsenosť zo Sev. Írska (našťastie nie vodičskú, to by zrejme nedopadlo najlepsie :) , viezol som sa len ako spolujazdec vedľa vodiča), pre toho, kto sa takto viezol prvý raz, je to najmä spočiatku dosť veľký nezvyk...

OdoslaťOdoslané: 04. Apr 2006 20:01
od Jarda
Ve velké Británii se mnoho rychlostních silnic staví jako čtyřpruh v šířce cca 16m (bez oddělovacích středových pásů, dělení směrů pouze dvojitou čarou). Prý si to tam pochvalují. V ČR v této kategorii kdysi byla postavena část R48 a z hlediska nehodovosti to tam bylo špatné (v nedávné době tam montovali do středu alespoň lanová svodidla, ale už byly případy jejich proražení a srážky z protijedoucím vozidlem). Že by Britové opravdu jezdili bezpečněji než my? Docela bych tomu i věřil. Co si o tom myslíte?

OdoslaťOdoslané: 04. Apr 2006 20:17
od Adaios
Jaroslav Štemberk napísal:Ve velké Británii se mnoho rychlostních silnic staví jako čtyřpruh v šířce cca 16m (bez oddělovacích středových pásů, dělení směrů pouze dvojitou čarou). Prý si to tam pochvalují. V ČR v této kategorii kdysi byla postavena část R48 a z hlediska nehodovosti to tam bylo špatné (v nedávné době tam montovali do středu alespoň lanová svodidla, ale už byly případy jejich proražení a srážky z protijedoucím vozidlem). Že by Britové opravdu jezdili bezpečněji než my? Docela bych tomu i věřil. Co si o tom myslíte?


Mimo velkych miest sa tam jazdi bezpecne. :wink:

OdoslaťOdoslané: 04. Jún 2006 11:15
od Dialniciar
V Anglicku pribudnú dopravné tepny potiahnuté gumou. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=4014

OdoslaťOdoslané: 22. Nov 2006 12:37
od Dialniciar
Veľká Británia prišla so zaujímavou štúdiou: diaľnice aj hlavné cesty sú preplnené, čo s tým :?: Metro v Londýne už kapacitne nepostačuje, čo s tým :?:

______________

Odporúčanie: prestaňte cestovať a pracovať. :twisted:

Ale vážne: diaľnice sú naozaj preplnené, obchvat okolo Londýna je prakticky jedna veľká pomalá kolóna áut, samotný Londýn dopravne kolabuje, centrum sa vyriešilo radikálne, verejná doprava cez metro je v zlom stave, lebo naozaj "sardinky majú pohodlie" v špičkách. Doprava nie je dobrá ani v ďalších veľkých sídlach v krajine.

Robiť sa s tým nedá momentálne nič. Odporúča sa zameriavať viac na osobnú a nákladnú železničnú dopravu, tá však pravidelne posledných 100 rokov výrazne zlyháva. Letiská by potrebovali zásadné modernizácie. Jediné, čo vyhovuje sú prístavy a celkovo krachuje aj eurotunnel (F-GB, pod morom).

Štúdia sa venuje tomu, že na ostrove je príliš veľa priemyslu a ľudí a jednoducho momentálne nie je riešenie, ktoré by to do 10 rokov vyriešilo. Nakoniec, štát sa ani nestará o diaľnice, tie realizuje hlavne PPP a to mimoriadne úspešne, narozdiel od spomínaných železníc.

Takže vo GB to chce hlavne trpezlivosť. :lol:

OdoslaťOdoslané: 25. Nov 2006 19:06
od Branco
Diaľničiar, ďakujem Ti za vynikajúce príspevky v oboch sekciách, diaľnice v EU a vo svete. V Británii som cestoval z Manchestru do Britghtonu po šesťprúdovej diaľnici a môžem len potvrdiť, že rovnako, ako v prípade Londýna, aj táto komunikácia bola preplnená ca. v sobotu okolo obeda. Hm, možno sa pridá ďalší pruh, ktorého kapacita sa však vyčerpá po ďalších piatich-šiestich rokoch...

OdoslaťOdoslané: 08. Dec 2006 03:22
od jkjk
Vetsina dalnic ve Velke Britanii byla postavena v 60. a 70. letech. Od te doby tempo vystavby jen klesa. Za poslednich deset let se otevrelo jen asi 200 km (z toho 43 km soukrome M6 Toll), v letech 2001, 2002, 2004 pak dokonce ani kilometr.

Stavebníctvo a cestná doprava vo V. Británii za rok 2005

OdoslaťOdoslané: 12. Dec 2006 13:17
od Dialniciar
Stavebnictví:

Stavebnictví vytváří 9% HDP a zaměstnává cca 1,3 mil. lidí. Export stavebního sektoru dosahuje hodnoty 10 mld. GBP. Britští kontraktoři a konzultanti působí téměř v každé zemi na světě a mají výbornou pověst. Britské standardy a stavební kodex jsou uznávány celosvětově a tvoří základ řízení stavebnictví v mnoha zemích světa. V britském stavebnictví převažují menší a střední firmy (SME’s), počet velkých firem je relativně malý. Většina stavebních firem má ústředí v Londýně nebo na jihovýchodě Anglie. Mezi největší firmy patří Persimmon, Bovis Lend Lease, Balfour Beatty, Halcrow, Amec, aj.

Stavebnictví nyní zažívá rychlý růst díky velkému počtu významných stavebních projektů - velké přístavní projekty (Shellhaven, Feloxstowe, Harwich), rozvoj železničního koridoru Thames Gateway východně od Londýna, několik velkých komerčních a dopravních projektů v Londýně (terminál na letišti Heathrow). Domácí stavební firmy pociťují nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Velký zájem je především o řemeslníky (tesaři, truhláři), architekty, stavební inženýry, designery i techniky. Po rozšíření EU v r. 2004 najímají stavební firmy nové lidi především v nových členských zemí (Polsko). Podle odhadů bude britské stavebnictví v nejbližších letech potřebovat zaměstnat až 350.000 lidí, a to především kvůli stavebnímu boomu před letními olympijskými hrami v Londýně v r. 2012.

Britská vláda v posledních letech významně investuje především do projektů v oblasti veřejných služeb (zdravotnictví, doprava, školství), což s sebou přináší řadu nových stavebních zakázek. Vládní prioritou do r. 2016 je postavit 200.000 nových vlastnických a nájemních domů se státní finanční podporou. Hlavní břemeno výstavby připadne na soukromý sektor. Nové domy by měly stát prioritně v bývalých průmyslových oblastech.

Doprava:

Silniční doprava - patří k nejrozvinutějším v Evropě i na celém světě. Silniční a dálniční síť patří k nejhustším v Evropě. Navzdory tomu dochází k častým dopravním zácpám. Britská vláda v posledních letech přistoupila k částečnému omezení automobilové dopravy v centrech některých měst (Cambridge, Oxford, Canterbury). V únoru 2003 byl zaveden jednorázový poplatek (congestion charge) za vjezd do centrální části Londýna. Jeho současná výše činí 8 GBP za den. Kvůli zvyšování bezpečnosti směřují do dopravy značné investice, což se promítá do celkového zkvalitnění silniční sítě a zvyšování její průjezdnosti.

Železniční doprava - privatizace železniční dopravy začala v r. 1993. V jejím průběhu došlo k oddělení železniční infrastruktury od vlastního provozu a ke zřízení nezávislého ekonomického regulátora Office of Rail Regulation (ORR). Železniční infrastrukturu (tratě, mosty, tunely, signalizační zařízení, stanice, atd.) vlastní a provozuje privátní nezisková firma Network Rail. Její činnost je regulována ORR. Veškerý zisk investuje Network Rail do rozvoje železniční sítě. Podle zákona „The Railways Act 2005“ je ORR od 1.4.2006 zodpovědná také za bezpečnost železniční dopravy. Osobní i nákladní železniční dopravu provozuje několik soukromých společností na základě licence od ORR. Britské železnice denně přepraví 2,75 mil. lidí. Železniční doprava se podílí 12% na nákladní dopravě v GB. Vládní investice do železniční dopravy činí průměrně 4,5 mld. GBP ročně.

Letecká doprava patří k významným sektorům ekonomiky. Britská letiště odbavila 228 mil. cestujících (roční nárůst o 6%) a 2,3 mil. tun karga v r. 2005. Letecká doprava přímo zaměstnává 200 tis. lidí a dalších 600 tis. pracovních míst na ní závisí nepřímo (cestovní ruch, catering, výroba leteckých součástek, atd.). Londýnské letiště Heathrow je nejrušnější na světě podle počtu odbavených cestujících (67,7 mil. v r. 2005) a druhé největší v Evropě po Paříži podle počtu odletů a přistání (1.250 denně). K dalším významným letištím podle počtu odbavených cestujících patří Gatwick (32,7 mil.), Manchester (22,7 mil.), Stansted (22,0 mil.), Birmingham, Luton, Glasgow, Edinburgh. Největší domácí leteckou společností je British Airways. K dalším významným britským aerolinkám patří easyJet, BMI British Midland, Virgin Atlantic, Jet2, Flybe.

Lodní doprava zajišťuje 95% britského zahraničního obchodu (dle hmotnosti), zaměstnává 25.000 lidí a ročně přepraví 40 mil. pasažérů. GB se podílí 6% na světové obchodní flotile. Lodní doprava je pátým největším exportním sektorem služeb; významnější než média, telekomunikace, počítačové služby. GB je jedním z nejvýznamnějším evropských center pro opravy lodí. V Londýně se pojišťuje 25% světových námořních rizik. Londýn je také největším poskytovatelem námořních služeb na světě a sídlem Mezinárodní námořní organizace (IMO). V oblasti mezinárodní lodní dopravy se nejvíce aplikuje anglické právo. Mezi největší přístavy v GB patří Felixstowe, Southampton, Liverpool, Swansea, Portsmouth.

Z ostatních druhů dopravy je pro fungování britské ekonomiky významná potrubní a říční doprava. GB má hustou potrubní síť zahrnující ropovody, plynovody a na komunální úrovni také horkovody. V říční dopravě hraje důležitou roli nákladní přeprava. V GB je velmi rozsáhlá a vzájemně propojená síť říčních kanálů.

Zdroj: http://www.businessinfo.cz/files/2005/s ... ie0906.doc

OdoslaťOdoslané: 08. Apr 2007 16:25
od Dialniciar
Veľká Británia väčšinu ciest opravuje cez PPP.

OdoslaťOdoslané: 05. Máj 2007 12:02
od Jurislav
Veľká Británia má max. povolenú rýchlosť na diaľnici 70 mph (112 km/h), na rýchlostnej ceste 70 mph (112 km/h), mimo mesta 60 mph (96 km/h), v obci 30 mph (48 km/h). Šoférovať môžete s 0,8 promile alkoholu v krvi.

OdoslaťOdoslané: 24. Jún 2007 10:18
od Jurislav
Najhustejsia dialnicna siet je na juhu krajiny v okoli Londyna, a v okoli Birminghamu a Manchesteru. Tam je aj vacsina dialnic 3+3, 4+4 a viac. Od Blackburnu smerom na sever krajiny vedie len jedna dialnica M6 (M74), po skoro celej svojej dlzke 6 pruhova. Na sever od Glasgowa uz dialnice nie su vobec, len miestami cesta rozsirena na 2+2. Vidno to aj na Brancovej mape:
http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=1033

V Sev. Irsku su dialnice jedine v okoli Belfastu.

Krajina ma vsak vela letisk, samotny Londyn az 3, najvacsou leteckou spolocnostou su British Airways.

OdoslaťOdoslané: 25. Jún 2007 18:18
od Lermik
Dálniční okruh kolem Londýna je vcelku slušně průjezdný, ale dostat je do centra Londýna zabere, např. z okolí Watfordu nebo Hemel Hamsteadu, 2 hodiny... Co mě překvapilo, je velmi hustá síť 2+2 silnic v okolí Londýna, končích většinou u nějaké dálnice kruhovým objezdem.

OdoslaťOdoslané: 14. Okt 2007 20:49
od Branco
Linka na ďalšiu fotogalériu britských diaľníc: :arrow:
http://dras-photos.fotopic.net/

Rozsiahle informácie o odpočívadlách na britských diaľniciach: :arrow:
http://www.motorwayservices.info/

A osobne odporúčam túto linku s podrobným popisom jednotlivých diaľničných úsekov: :arrow:
http://www.sabre-roads.org.uk/gallery/

OdoslaťOdoslané: 06. Nov 2007 19:55
od Branco
Pripájam jednu zaujímavosť z diaľnice M62 Manchester-Leeds: :)

V období výstavby tejto diaľnice, v šesťdesiatch rokoch, farmár odmietol predať svoj dom a tak sa správa diaľníc rozhodla postaviť tri pruhy okolo domu na jednej a tri pruhy na druhej strane. Aby mohol mať spojenie s vonkajším svetom, bol postavený malý tunel popod diaľnicu, ktorý vedie na miestnu cestu.


Na týchto obrázkoch to pekne vidno: :D

http://www.zillowblog.com/wp-content/uploads/2007/07/island-farm.jpg

http://www.sabre-roads.org.uk/gallery/albums/userpics/10010/normal_M62_1_13.jpg

OdoslaťOdoslané: 06. Nov 2007 20:34
od Dialniciar
Branco napísal:Pripájam jednu zaujímavosť z diaľnice M62 Manchester-Leeds: :)

V období výstavby tejto diaľnice, v šesťdesiatch rokoch, farmár odmietol predať svoj dom a tak sa správa diaľníc rozhodla postaviť tri pruhy okolo domu na jednej a tri pruhy na druhej strane. Aby mohol mať spojenie s vonkajším svetom, bol postavený malý tunel popod diaľnicu, ktorý vedie na miestnu cestu.


Na týchto obrázkoch to pekne vidno: :D

http://www.zillowblog.com/wp-content/uploads/2007/07/island-farm.jpg

http://www.sabre-roads.org.uk/gallery/albums/userpics/10010/normal_M62_1_13.jpg


:P 8)