Co vsetko sposobuje predrazenie dialnice?

sekcia venovaná financovaniu nielen diaľnic, ale aj ostatných projektov s hlavným zameraním na Public Private Partnership

Moderátor: Moderátori

Kto moze za to ze na Slovensku su najdrahsie dialnice v celej Europe - 1 km stoji 500 mil. SKK?

Jednoznacne politika a politici, uradnici, ktory nevedia zmenit system. Nevedia prijat jasne pravidla pre tendre, nevedia spravit lepsie zmluvy, ... .
19
35%
Tazko povedat, ale urcite ma svoj podiel na tom aj "sikovnost" stavebnych spolocnosti, ktore dokazu vzdy po pravnej stranke vyhrat nad statom vyhrat, ak je problem s cenou. A zneuzivaju dany stav na maximum vo svoj prospech.
4
7%
Najvacsim problemom je jednoznacne samosprava, ktora vzdy pozaduje nejaku nahradu za vystavbu dialnice - futbalovy stadion, nove plastove okna na byty, nove cesty, ... .
0
Žiadne hlasy
Je to kombinacia vsetkych troch moznosti.
31
56%
Neviem posudit.
1
2%
 
Celkový počet hlasov : 55

Odoslaťod Branco » 08. Nov 2005 10:57

Nórsko síce do EU nepatrí, aj keď je členom Schengenu a má s EU ďalšie zmluvy, ale:
Cena 1 km diaľnice je cca. 250 mil. Sk, aspoň podľa http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=1850.

Dôvody predraženia diaľníc tu už boli viackrát spomínané, ale Nórsko, kde je cenová úroveň niekoľkonásobne vyššia, ako u nás má dvojnásobne lacnejšie kilometrové náklady, ako my. :?:

Zárobok priemerného Nóra je vysoko nad 100.000 Sk mesačne.....
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod Adaios » 08. Nov 2005 12:34

Branco,

Norsko, Svedsko a Finsko su specificke krajiny, kde je deformacia trhu cez stavebne firmy.

A okrem toho, oni maju inu metodiku vypoctov. Okrem toho maju ovela nizsie naklady na vystavbu pri spotrebe nafty atd. - lebo tam su dotacie (to konkretne Norsko). Atd. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Čumil » 09. Nov 2005 20:02

Zaujimava by bola cista cena vystavbydialnic, bez vyvolanych investicii a s odpocitanim dani, ktore sa priamo vratia do rozpoctu dph+spotrebna dan za naftu
Čumil
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 806
Založený: 01. Okt 2005 15:41

Odoslaťod Adaios » 09. Nov 2005 20:04

Čumil napísal:Zaujimava by bola cista cena vystavbydialnic, bez vyvolanych investicii a s odpocitanim dani, ktore sa priamo vratia do rozpoctu dph+spotrebna dan za naftu


To sa zistit neda, pretoze vasa vystavba dialnic je vysoko neprehladna. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod kaviarista » 11. Nov 2005 10:29

A je vysoko neprehladna schvalne. V mutnych vodach sa tuneluje ovela lahsie. Zmenit to mozu iba novi politici - negauneri. A na takych budeme cakat este dost dlho. Chcelo by to vo vlade este zo 10 Miklosov a moznoze by to nabralo uplne ine kontury. Ti, ktorym mutne vody vyhovuju, to samozrejme sami od seba nezmenia
Obrázok používateľa
kaviarista
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 10. Feb 2005 20:46
Bydlisko: Zem

Odoslaťod aquila » 11. Nov 2005 15:54

bohuzial, do politiky sa moc cestni ludia nehrnu .. takze tam pojde zmena pomaly ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Adaios » 11. Nov 2005 16:42

kaviarista napísal:A je vysoko neprehladna schvalne. V mutnych vodach sa tuneluje ovela lahsie. Zmenit to mozu iba novi politici - negauneri. A na takych budeme cakat este dost dlho. Chcelo by to vo vlade este zo 10 Miklosov a moznoze by to nabralo uplne ine kontury. Ti, ktorym mutne vody vyhovuju, to samozrejme sami od seba nezmenia


Vasi politici su dobri. Na mnohych ministerstvach sedia spravni ludia, ktori robia reformy. Pravicove, lebo je to pravicova vlada.

Minister zdravotnictva, prace, financi, spravodlivosti, zahranicnych veci a aj zivotneho prostredia. Toto su vsetko odbornici, ktori sa snazia robit reformy, len je malo penazi. V zdravotnictve sa okrem zastavenia novych dlhov nic ine nedeje, vo financiach je problemom stale velky schodok, male prijmy, danove uniky (su mensie, ale v absolutnom vyjadreni je to katastrofa), spravodlivost - tam je korupcia velkym problemom, zivotne prostredie - tam je to OK, problemom su znicene Tatry, symbol SR, diplomacia - tam je to OK, len su horsie vztahy s Madarskom, ale to je OK pre tych zlych 1 000 rokov, praca - tam su problemom zle/nizke/zle adresovane socialne davky.

A v oblasti dopravy je to este o stupen horsie nez v tychto rezortoch. Zakladnym problemom je nedostatok penazi. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod wazari » 12. Nov 2005 00:08

Adoas napísal: diplomacia - tam je to OK, len su horsie vztahy s Madarskom,


tento tyzden sa Kukan vyjadril, ze v krajinach, kde nemame diplomaticke zastupenie sa uvazuje, ze budeme vyuzivat madarske ambasady :wink:
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Leonidas » 12. Nov 2005 02:34

wazari napísal:
Adoas napísal: diplomacia - tam je to OK, len su horsie vztahy s Madarskom,


tento tyzden sa Kukan vyjadril, ze v krajinach, kde nemame diplomaticke zastupenie sa uvazuje, ze budeme vyuzivat madarske ambasady :wink:


wazari,

2 léta ste neměli zastoupení v Maďarsku na postu velvyslance. :?
Leonidas
diskutujúci
 
Príspevky: 71
Založený: 26. Okt 2005 12:21

Odoslaťod Adaios » 12. Nov 2005 16:36

wazari napísal:
Adoas napísal: diplomacia - tam je to OK, len su horsie vztahy s Madarskom,


tento tyzden sa Kukan vyjadril, ze v krajinach, kde nemame diplomaticke zastupenie sa uvazuje, ze budeme vyuzivat madarske ambasady :wink:


Pocul som o tom. Ja som si to inak pozeral, SR ma dost slabe zastupenie vo svete, takze toto len pomoze. Rozdelenie s CR prinieslo aj taketo nedostatky. Museli by ste investovat 2 mld. SKK na vystavbu alebo nakup budov a zariadit ich v mnohych statoch a okrem toho treba aj modernizovat sucasne budovy atd.

Mali by ste tak spolupracovat s viacerymi statmi, je to normalne. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod wazari » 12. Nov 2005 19:57

Leonidas napísal:wazari,

2 léta ste neměli zastoupení v Maďarsku na postu velvyslance. :?


viem
casy sa mozno menia

Adoas napísal:Pocul som o tom. Ja som si to inak pozeral, SR ma dost slabe zastupenie vo svete, takze toto len pomoze. Rozdelenie s CR prinieslo aj taketo nedostatky. Museli by ste investovat 2 mld. SKK na vystavbu alebo nakup budov a zariadit ich v mnohych statoch a okrem toho treba aj modernizovat sucasne budovy atd.


nase ministerstvo zahranicnych veci z casu na cas da do vlady material, kde rozobera umiestnenie ambasad a navrhuje zmeny
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Čumil » 13. Nov 2005 17:21

Adoas napísal: OK, len su horsie vztahy s Madarskom, ale to je OK pre tych zlych 1 000 rokov



Adoas, tych 1000 rokov je v skutocnosti velmi rozsireny mytus :wink: Ale to sem nepatri
Čumil
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 806
Založený: 01. Okt 2005 15:41

Odoslaťod Branco » 14. Nov 2005 09:29

Čumil napísal:
Adoas, tych 1000 rokov je v skutocnosti velmi rozsireny mytus :wink: Ale to sem nepatri


Hmm, v zmysle dohody o tokajskej oblasti, Gabčíkove, desaťročnému súdu kvôli investícii Hirocemu, kontraverzné vyhlásenia a činy maďarských politikov, atď...atď... nejde o žiadny mýtus, ale realitu.

Nemá zmysel maľovať si to krajšie, ako to je. 8)
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod Caesar » 14. Nov 2005 13:47

Predraženie pôvodnej ceny diaľnic spôsobí tento zákon:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=1907

Hlavne pán minister stále vidí všetko cez ružové okuliare a mýli si aj pojmy R1 a R2 a v poslednej dobe tak ako si mýlil aj iné pojmy. Alebo sa mýlim ja. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Čumil » 14. Nov 2005 17:46

Ja by som sa chcel opytat jednu vec - ked sa stane, ze prudko zdrazie ocel, beton, ci akakolvek komodita potrebna na vystavbu dialnic, podla sucasnych pravidiel ma stavebna firma pravo na zvysenie ceny? Ak ano, plati to aj opacne, t.j ak tieto veci zlacneju, ma stat pravo zaplatit menej?
Čumil
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 806
Založený: 01. Okt 2005 15:41

Odoslaťod Caesar » 14. Nov 2005 20:55

Čumil napísal:Ja by som sa chcel opytat jednu vec - ked sa stane, ze prudko zdrazie ocel, beton, ci akakolvek komodita potrebna na vystavbu dialnic, podla sucasnych pravidiel ma stavebna firma pravo na zvysenie ceny? Ak ano, plati to aj opacne, t.j ak tieto veci zlacneju, ma stat pravo zaplatit menej?


Vždy sa dodržiava zmluvná cena, menej sa neplatí. Z hľadiska cien je však vždy inflácia, to je nespochybniteľné a o túto sumu sa vždy a všade cena dopláca.

Môže niečo zlacnieť, ale vždy výsledok je vyššia cena ... myslím tým obdobie dlhšie než 12 mesiacov. A to platí pre celé hospodárstvo, nie len v stavebníctve.

Tu nebola taká situácia aby niečo bolo lacnejšie, ... to potom jedine centrálne plánované hospodárstvo.

Určite štát neprerobil, skôr sa treba pozrieť na to, koľko konkrétne stavebných firiem skrachovalo. A koľko iných krachuje a ako sa platia odvody za študentov, vojakov atď. Čumil, neviem kam si tým smeroval, ak to bola provokácia, tak tu máš odpoveď a ak nie, tak tu máš aj tak odpoveď, ... SR nie je rozprávková krajinka. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Čumil » 14. Nov 2005 23:32

Caesar napísal:Čumil, neviem kam si tým smeroval, ak to bola provokácia,


Nie, ziadnu otazku nekladiem s tymto cielom, nic by som tym neziskal. Len sa pytam na veci, ktore ma zaujimaju, trochu mi vrta v hlave, v tom odkaze som si precital konkretny priklad - rast cien ocele, tak mi napadlo ako sa prejavi opacny jav - a to sa predsa tiez stava, je to par rokov, co oceliari celej europy plakali ze su ceny velmi nizke.
Čumil
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 806
Založený: 01. Okt 2005 15:41

Odoslaťod Caesar » 14. Nov 2005 23:46

Čumil napísal:
Caesar napísal:Čumil, neviem kam si tým smeroval, ak to bola provokácia,


Nie, ziadnu otazku nekladiem s tymto cielom, nic by som tym neziskal. Len sa pytam na veci, ktore ma zaujimaju, trochu mi vrta v hlave, v tom odkaze som si precital konkretny priklad - rast cien ocele, tak mi napadlo ako sa prejavi opacny jav - a to sa predsa tiez stava, je to par rokov, co oceliari celej europy plakali ze su ceny velmi nizke.


V poriadku, ja už som asi príliš podozrievavý, ale v poriadku.

Ťažko môžem reagovať na slovenský a český trh, pretože Čumil pred pár rokami sa v týchto štátoch takmer nič nestavalo. Len sa udržiavala rozostavanosť. Obrazne povedané a vieš, štát uzatvára vždy reálnu sumu podľa aktuálnych cien v každom roku a potom nasleduje úprava o infláciu atď. a ak žiadna nie je, tak sa nenavyšuje. Veď cena keď sa zvýši, tak je tam vždy odôvodnenie.

A keď už sa nad tým takto zamýšľaš, ... tak správne, veď prečo si myslíš, že sa dvíhala cena diaľnic, ... pretože stúpla cena ocele a zmluva s tým nerátala.

A nikdy nie je stav, aby cena diaľnice klesla. Ak aj klesne cena ocele, tak stúpnu iné náklady ako ropa atď. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Adaios » 26. Nov 2005 12:35

Čumil napísal:Ja by som sa chcel opytat jednu vec - ked sa stane, ze prudko zdrazie ocel, beton, ci akakolvek komodita potrebna na vystavbu dialnic, podla sucasnych pravidiel ma stavebna firma pravo na zvysenie ceny? Ak ano, plati to aj opacne, t.j ak tieto veci zlacneju, ma stat pravo zaplatit menej?


Este sa nestala taka vec, aby stavba celkovo zlacnila. To je fakt. Moze zlacniet ocel, alebo vyroba betonu, ale zdrazie ropa - nafta. ...

Cumil a ja idem do proti utoku - firma odovzda celu stavbu o 4 mesiace skor - myslis si ze stat zaplati viac za rychlost, aj ked to nebolo v zmluve?

Stat a firma - medzi nimi je zmluva. Ak by bolo v zmluve, ze by stat mal zaplatit menej za tvojich okolnosti, tak by sa tak stalo. Ale v zmluve je vzdy stanovena cena a podmienky. Zalezi od zmluvy. A vacsinou sa prihliada na narast cien pod tlakom inflacie (a to sa ani v niektorych statoch nerata za predrazenie) atd. Este nieco? Alebo staci takto? :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 05. Apr 2006 20:25

Na Slovensku sa dialnice a ich vystavba a trasovanie dostalo do fazy ktora prilis rozdeluje narod a ktora polarizuje celu krajinu len vdaka politikom - najprv dialnicny program ako reklama "rezimu plneho roznych kauz" pana Meciara - potom zase program zmrazenie povodnej vystavby dialnic s vsetkymi nasledkami a tuto situaciu vyuzili aj ekologicke hnutia a strany - aj tvrde nacionalisticke kridla aj PB - ZA, ... a uz je dnes taky stav ze obyvatelia v PB su za vystavbu severnou trasou ale len mimo ich mesta ... alebo su aj taki ktori nikdy nepochopia a neuznaju EU a jej koridory ktore aj EU financuje pretoze su to oni ktori maju tie najlepsie nazory len nemaju ziadny vplyv a moc ...

Politika sposobila predrazenie dialnic - a to od toho co som napisal az po legislativu - slabe tendre, slabe moznosti vykupu pozemkov-vyvlastnenia az po tolerovanie stavu roznych az vypalnickych ziadost od samospravy - futbalove stadiony, okna pre celu obytnu zonu, zmena a vylepsenie dopravy v celom meste atd. - a toto sposobuje predrazenie.

Ale pozor - dialnice v SR ak aj dnes stoji realne 1 km 400 mil. SKK a nakoniec stoji 500 mil. SKK tak to stale nie je na Nemecko kde 1 km stoji cca. 280 mil. SKK - jednoducho SR je skutocne realne draha krajina + zla minulost co sa stavebneho sektoru tyka a toto vsetko sposobuje nedoveru a drahe sluzby - takze je nemyslitelne aby ceny klesli vyrazne - treba zabezpecit aby dlho nestupali. Myslim priemernu cenu za priemerny kilometer postavenej dialnice.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Jarda » 05. Apr 2006 21:37

V ČR je průměrná cena za 1 km dálnice ještě vyšší než v SR. Zhruba na slovenském průměru je kilometrová cena na D11, která se ovšem staví v relativně jednoduchých přírodních podmínkách. Ostatní dálnice nyní budované v ČR jsou dražší.
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod Adaios » 05. Apr 2006 21:46

Jaroslav Štemberk napísal:V ČR je průměrná cena za 1 km dálnice ještě vyšší než v SR. Zhruba na slovenském průměru je kilometrová cena na D11, která se ovšem staví v relativně jednoduchých přírodních podmínkách. Ostatní dálnice nyní budované v ČR jsou dražší.


Nie su.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Jarda » 05. Apr 2006 22:06

Jak to že ne, když např. D8 - 23,4 km je za 19 mld CZK.
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod Adaios » 05. Apr 2006 22:17

Jaroslav Štemberk napísal:Jak to že ne, když např. D8 - 23,4 km je za 19 mld CZK.


Porovnanie cien sa ale da robit pri vsetkych statoch EU len velmi tazko a ked chceme porovnat SR a CR tak len cez takuto metodu :arrow:

Nezohladnuje sa pocet realne postavenych kilometrov ale priemerna cena v kategori narocne prirodne podmienky, stredne narocne a lahke a z tohoto je vysledna priemerna cena a ta je v CR nizsia aj ked v ramci statov EU patri CR uz k statom ako SR.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Moj nazor

Odoslaťod Adaios » 05. Apr 2006 22:19

Jaroslav Štemberk napísal:Jak to že ne, když např. D8 - 23,4 km je za 19 mld CZK.


A hlavne aj ked by toto bola pravda tak potom SR od r. 2007 by patrila velmi dlho k najdrahsiemu statu pretoze niektore useky budu drahsie na 1 km v takomto pomere 1,5 mld. SKK na 1 km ... a usek bude mat napriklad 20 kilometrov ...

Takze preto sa to musi preratat inak aj ked je pravda ze v SR ani ta druha metoda nie je spravne nastavena podla mna lebo tie kategorie su zle urcene ale to je uz o inom.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Public Private Partnership (PPP) + financovanie projektov

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.