Tipovanie - Useky, ktore vypadnu z balikov PPP

sekcia venovaná financovaniu nielen diaľnic, ale aj ostatných projektov s hlavným zameraním na Public Private Partnership

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod wazari » 08. Okt 2007 20:19

mel napísal:
Cize intenzity nie su smerodajne pre nastavenie co stavat cez PPP, ak mas fixne platby - treba ale rozlisovat typ zmluvy, pretoze to je rozhodujuce: bud je tienove myto len administrativny pojem, ktorym sa chape rozdiel medzi realnou platboua vybranym mytom, alebo je tienove myto v zmluve chapane ako pausalna platba v nizsej vyske, ktora len doplnuje mytne, ktore je v plnej vyske prevadzane koncesionarovi (teda ocistene od nakladov na vyber). To by potom mohlo byt tak, ze koncesionarovi zalezi na intenzitach lebo od statu dostane povedzme 0,5mld ale zvysok ma z mytneho.

To je ale problem zmluvy a toho ako je v nej chapane tienove myto, nie problem intenzit. U nas sa to chape ako ten prvy priklad, teda dialnica na lizing, teda stat vyberie myta kolko vyberie a koncesionara to nezaujima, lebo on dostane vzdy len svoj pausal.


pocul som aj o pripade tienoveho myta podla intenzit - tienovy poplatok za kazde vozidlo
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod rastislav5 » 09. Okt 2007 08:29

aquila napísal:btw. uz je aj tak rozhodnute .. vypadne cely HP - LL - dubna skala .. na neurcito .. max co sa bude zrejme robit je IV. okruzna alias zilina juhovychod a aj zilina severovychod ..

usek HP - LL - dubna skala je odlozeny ad acta ..


Pochybujem, ze vypadne Visnove. Vidim 4 hlavne dovody zoradene podla dolezitosti:
1. Slota je zo Ziliny a je clenom koalicie
2. Usek je zo vsetkych najzatazenejsi
3. Usek je zo vsetkych napripravenejsi
4. Predchadzajuca vlada chcela zacat prave Visnovym
Tiez sa priklanam k nazoru, ze cez PPP pojde HP-Ivachnova, ostatne rozpocet + EU
rastislav5
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 25. Nov 2006 18:58

Odoslaťod mel » 09. Okt 2007 08:43

johhan napísal:Mel práveže teraz keď sa rozhoduje čo za 100 mld, je podstatné aby do PPP išli tie najlacnejšie úseky aby sa za to postavilo čo najviac km - pretože viac km ti generuje viac mýta logicky budeš menej doplácať koncesionárovi
.
áno pri súvislej D1 máš globálne mýto jeden balík - ale parciálne je rozdiel či budeš partnerovi doplácať 50% alebo len 10% lebo tým ovplyvnuješ výšku štátneho dlhu - čo je teraz alfou a omegou celého PPP


s prvou castou nesuhlasim, myslim, ze som to vysvetlil dostatocne, ze je to jedno, pretoze platby budu konstantne.

S druhou castou suhlasim, tento rozmer sa priznam ma nenapadol, ale na druhej strane je to uz o tom konkretnom useku a o metodike statneho dlhu, cize tam vstupuje dalsi faktor.

Uznavam, z tohoto pohladu mas pravdu a ak ide o ten dlh a metodika to takto rozlisuje je lepsie stavat cez PPP useky, kde myto pokryje co najvacsiu cast splatky koncesionarovi.

To je ale uz iny faktor, ktory deformuje zdrave ekonomicke rozhodovanie a ako si spominal v inom prispevku je to specifikum PPP v SR
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod devil » 09. Okt 2007 09:12

Suma sumarum: Ak postavime Visnove z PPP a inych x km z SR + EU a porovname to z postavenim Visoveho z SR + EU a x km z PPP, rozdiel je nulovy. "ak suma za Visnove == sume za x km dialnic)"

Podla mna je ale ovela lepsie ked stat pojde po usekoch ako R1 a vych. D1 co stavat a developovat ako tak vie resp. s cim ma skusenosti ako sa pustat do stavby Visnoveho co je hmmm v najlepsom riadna odvaha... Vid Branisko.... Ale to je uz OT...

Musis brat do uvahy aj to ze ak pouzijes SR a EU na Visnove tak inde uz neostane...

Cize este raz: JE pravda ze Visnove je drahsie cez PPP ako cez SR + EU. ale je tiez pravda ze dalsich x km co pojdu namiesto Visnoveho cez PPP budu ovela drahsie ako keby isli z SR + EU.


myslim ze to co tvrdi johhnan ma logiku, z predpokladanych 8 usekov PPP su naozaj narocne len 2.

len ci priprava na tych 8 usekoch ich dovoli rozbehnut v planovanych terminoch :?: je vobec aspon ÚR na R-ke, na vychode alebo na Tur-Hub :?:

visnove urcite "nezhtne" cely balik EU+SR. aj keby stat len doplacal to co musi tak je to 70 mld. dajme tomu ze Visnove je 20 mld. a este PB+ZH+SK 15-17 mld. ostane stale 30-35 mld. co je myslim dost vela. a keby este sudruhovia namiesto "vysokoprospesnych" dotacii, neefektivneho znizovania DPH a pod. davali 10 mld. na dialnice rocne by akurat stacilo.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod devil » 09. Okt 2007 09:15

Uznavam, z tohoto pohladu mas pravdu a ak ide o ten dlh a metodika to takto rozlisuje je lepsie stavat cez PPP useky, kde myto pokryje co najvacsiu cast splatky koncesionarovi.

To je ale uz iny faktor, ktory deformuje zdrave ekonomicke rozhodovanie a ako si spominal v inom prispevku je to specifikum PPP v SR


pre MF je toto hlavny faktor kvoli maastrichtu. oni tymto zrejme podmienia suhlas s PPP.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Jarda » 09. Okt 2007 09:49

devil napísal:
Uznavam, z tohoto pohladu mas pravdu a ak ide o ten dlh a metodika to takto rozlisuje je lepsie stavat cez PPP useky, kde myto pokryje co najvacsiu cast splatky koncesionarovi.

To je ale uz iny faktor, ktory deformuje zdrave ekonomicke rozhodovanie a ako si spominal v inom prispevku je to specifikum PPP v SR


pre MF je toto hlavny faktor kvoli maastrichtu. oni tymto zrejme podmienia suhlas s PPP.


Technická poznámka: Nejde o souhlas s PPP, jde o souhlas se vstupem do eurozóny, který by byl ohrožen, kdyby dluh vůči koncesionáři za výstavbu HP-DS přes PPP byl započten do schodku veřejných financí.
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod devil » 09. Okt 2007 10:01

velke sorry za skomolenie mena.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod sezbrzni » 11. Okt 2007 16:37

:!: Ministerstvo asi navrhne zúžiť balík súkromných diaľnic o tretinu :!:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=8143
sezbrzni
sezbrzni
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1
Založený: 23. Feb 2006 18:54
Bydlisko: BA, KE

Odoslaťod sezbrzni » 11. Okt 2007 16:39

sezbrzni napísal::!: Ministerstvo asi navrhne zúžiť balík súkromných diaľnic o tretinu :!:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=8143


komu sa nechce citat (na tomto fore sa taky asi nenajde :D )

" Úrad chce z balíka vypustiť úseky v okolí Žiliny, ktoré považuje za najrizikovejšie vo vzťahu k štátnym financiám.

Definitívne rozhodnutie o počte kilometrov ciest, o výstavbu ktorých sa má postarať súkromný kapitál, má padnúť na budúci týždeň."

kto tipoval spravne ? :wink:
sezbrzni
sezbrzni
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1
Založený: 23. Feb 2006 18:54
Bydlisko: BA, KE

Odoslaťod aquila » 11. Okt 2007 16:56

johann :lol:

s tym, ze vypadne usek aj turany - hubova! heh.. takze dalo sa cakat.. ziadny tunel sa nebude stavat.. ono to bude len tunel :lol: ci skor :roll:

najvacsie "riziko" vypadnutych usekov je v tom, ze ich nebude sudruh hranol moct strihat pred volbami.. tym padom su neschvaleniahodne ;)

vysledok ? lacne useky sa stanu ukrutne drahymi..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod i15 » 11. Okt 2007 17:59

turany-hubova nepadol, len bol oznaceny za rizikovy ;)
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod Andrej » 11. Okt 2007 18:02

teoretik napísal:turany-hubova nepadol, len bol oznaceny za rizikovy ;)

Zo 151 km sa stalo 95, teda vypadlo 56 km. To vychadza na HP-DS a nielen Turany-Hubova ale aj Hubova-Ivachnova :!:
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod i15 » 11. Okt 2007 18:05

Andrej napísal:
teoretik napísal:turany-hubova nepadol, len bol oznaceny za rizikovy ;)

Zo 151 km sa stalo 95, teda vypadlo 56 km. To vychadza na HP-DS a nielen Turany-Hubova ale aj Hubova-Ivachnova :!:


jj, trochu som sa teraz pohral s kalkulackou a tie skrty budu asi vyraznejsie :shock:
Ale nebol usek Hubova-Ivachnova zaradeny medzi nejaky pilotny projekt PPP? Radsej nech stavaju ten, ako Dubna Skala-Turany... aspon budeme mat pekne suvislu dialnicu s dierou na najkritickejsom useku :)
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod aquila » 11. Okt 2007 18:26

no ten som zabudol dopisat.. kazdopadne som to tak myslel, ze vypadli vsetky useky, kde su tunely .. skratka najdolezitejsie riziko, ktore sa hodnotilo.. strihanie pasky v roku 2010 :lol:
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod pohodak » 11. Okt 2007 18:49

ja som len zvedavy akym brilantnym slovnym zvratom fico presvedci ludi ze oni tu dialnicu do KE do 2010 vlastne postavili :lol:
Everything that can be counted does not necessarily count; everything that counts cannot necessarily be counted.
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Odoslaťod i15 » 11. Okt 2007 19:07

Pockajme si do pondelka, vtedy by mal byt znamy konecny ortiel. Tesim sa ako na Vianoce :)
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod rastislav5 » 11. Okt 2007 19:37

Andrej napísal:
teoretik napísal:turany-hubova nepadol, len bol oznaceny za rizikovy ;)

Zo 151 km sa stalo 95, teda vypadlo 56 km. To vychadza na HP-DS a nielen Turany-Hubova ale aj Hubova-Ivachnova :!:


Ak si spocitame stavebne naklady usekov, ktore by mali zostat, vyjde to len 35,1 mld SKK, co je menej ako tretina oproti povodnym 105,7 mld SKK uvadzanom v materialy vlady z 5.9.2007. Nezda sa mi velmi profesionalne, ze este pred mesiacom Pociatek hlasoval za vsetky useky a teraz to zoskrta na menej ako tretinu. Okrem toho Visnove mal byt pilotnym projektom uz za Dzurindu, takze sa mi nezda jeho zdovodnenie extremnou financnou zatazou. Na druhej strane to spolu s dnesnym neschvalenim resp. odlozenim rozhodnutia moze znamenat, ze v pondelok pride opat prekvapenie, ked sa Slota porozprava s Ficom.
Ja stale verim, ze zacne stavat to co najviac treba, teda Visnove a spusti HP-Ivachnova. A bude tvrdit ze slub splnil, lebo aj Poprad kde bude dialnica koncit je uz na vychode.
rastislav5
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 25. Nov 2006 18:58

Odoslaťod johhan » 11. Okt 2007 19:39

preboha, nechajte toho Fica Ficom - normálne sa povie že euro nedovoluje a hotovo
.
k podstate - ak sa celá D1 nemôže stavať cez PPP jednoznačne potom treba z financovania PPP vyhádzať tunely nad 2-3 km - ako mi hovorili nemci pri tuneli nad 2-3 km treba k 1 km tunela 10-15 km dialnice v lahkom teréne aby sa riziká financovania co najviac rozložili
.
takže Višňové ide cez EU fondy 2008-2013
.
MF vyrátalo že 151 km by nás stálo cca 310 mld SKK ( 30 rokov ) - tj 10 mld ročne
terajší variant 95 km by mal stáť cca 150 mld ( 30 rokov ) - tj 5 mld ročne
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod pablito » 11. Okt 2007 19:51

Johann...

Tak ktore presne useky sa planuju cez PPP a ktore cez EU + SR?

Dik
pablito
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 297
Založený: 17. Jún 2007 14:35
Bydlisko: Amsterdam

Odoslaťod mcmillan » 11. Okt 2007 21:27

teoretik napísal:Pockajme si do pondelka, vtedy by mal byt znamy konecny ortiel. Tesim sa ako na Vianoce :)


ja sa teším ako na Vianoce na 21.12. keď si v Hrozenkove kopnem do opusteného betonového hraničného patníka až si rozbijem nohu... :)

čo sa týká financií na dialnice, buďte radi že vláda aspoň nejak zatriasla prasiatkom - akékoľvek rýchlejšie tempo ako doteraz bude prínosom.

rozvoj nie je len o cestnej infraštruktúre, ale o infraštruktúre obecne, investor potrebuje širšie zázemie a kultúru krajiny kam vstupuje, napr. taký detail ako vzdelaných ľudí, že. takže je treba peniaze aj na školstvo.

okrem toho chcete Euro už za chvíľu a udržať výdaje na uzde nie je sranda.

mimochodom, koncom minulého roka som bol v nemocnici v jednom okresnom meste a mal som pocit, že za 35 rokov čo som tam ležal ja sa tam skoro nič nezmenilo.

tento rok som musel kúpiť 3 ročné dialničné známky (okolnosti nebudem vysvetľovať), ale som rád, že i ja som vám prispel trochou do mlyna :wink:

nech žije budúcoročný "kick-off"
A Whiter Shade of Pale: ... but the crowd called out for more...
Obrázok používateľa
mcmillan
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 638
Obrázky: 150
Založený: 29. Aug 2006 13:37
Bydlisko: CR

Odoslaťod devil » 12. Okt 2007 07:46

Nezda sa mi velmi profesionalne, ze este pred mesiacom Pociatek hlasoval za vsetky useky a teraz to zoskrta na menej ako tretinu.


podla mna je neprofesionalny ten kto podhodnotil rocne splatky. mne je luto ze material este nie je zverejneny, pritom ide o verejne financie.

http://www.rokovanie.sk/appl/material.n ... enDocument
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Andrej » 12. Okt 2007 07:46

johhan napísal:preboha, nechajte toho Fica Ficom - normálne sa povie že euro nedovoluje a hotovo


Ked niekto slubi dokoncit celu dialnicu do KE do r. 2010, potom odtial vypusti 1 obchvat Presova, da sa to v pohode odpustit. Ked oddiali otvorenie HP-DS o 2 roky, aj to. Ale ked je z povodne slubenych cca 120 km na severe zrazu len nejakych 35 km tak snad uznas ze uz mame pravo sa hnevat :) hlavne ked pozname buducorocny (a aj tohtorocny) rozpocet na dialnice ;)
johhan napísal:k podstate - ak sa celá D1 nemôže stavať cez PPP jednoznačne potom treba z financovania PPP vyhádzať tunely nad 2-3 km - ako mi hovorili nemci pri tuneli nad 2-3 km treba k 1 km tunela 10-15 km dialnice v lahkom teréne aby sa riziká financovania co najviac rozložili

v tomto pripade sa teda mali spojit niektore useky, urcite sa nemal vyhadzovat usek Hubova-Ivachnova...
a ked sme uz pri tych rizikach - to potom projekty v zahranici ako napr. Egnatia-Odos nie su "rizikove"?
johhan napísal:takže Višňové ide cez EU fondy 2008-2013

Nejak sa mi to nechce verit, lebo zo statneho rozpoctu ide buduci rok na dialnice opät mizerna suma!
johhan napísal:MF vyrátalo že 151 km by nás stálo cca 310 mld SKK ( 30 rokov ) - tj 10 mld ročne
terajší variant 95 km by mal stáť cca 150 mld ( 30 rokov ) - tj 5 mld ročne

to je sice skvele ale tie najpotrebnejsie useky sa zase odsunu... :roll:
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod devil » 12. Okt 2007 07:54

urcite sa nemal vyhadzovat usek Hubova-Ivachnova...


nieco na tom je. tento usek by bol asi jeden z najvacsich prinosov pre ZP, lebo ide o obchvat mesta. t.j. vacsi ako ci vyrubene par stromov na brehu rieky alebo nie.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod johhan » 12. Okt 2007 10:15

andrej vieme aký je fico - ked uvidí kameru osprotie a tára - za ten rok by sa to dalo už prekusnúť a zariadiť sa
.
rizikové z pohladu ŠR - u nás ešte k prijatiu eura
.
na začatie Višňového ti na rok 2008 stačí do 1 mld - najviac finančne náročne budú roky 2010-2012
.
podla mňa do PPP pojde:
D1: Dubná skala - Turany, Hubová - Ivachnová, Jánovce - Jablonov, Jablonov - Behárovce, Fričovce - Svinia
R1: Nitra - Hronský Beňadik
R2: Zvolen - Lučenec
.
a súčastne za začne za NDS+EU stavať Višňové - Dubná skala
.
.
ale pondelok dostaneme všetci odpoveď ako to bude reálne
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Andrej » 12. Okt 2007 10:23

Ak by do PPP islo to co si napisal + Visnove cez eurofondy, bolo by to fakt skvele :). Uz len Turany-Hubova (len nie povrchovym variantom) a v podstate je D1 po KE vyriesena :)
Co ma zaujalo je R2 ZV-Lucenec - to je vazne realne? :)
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Public Private Partnership (PPP) + financovanie projektov

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 20 hostí.

cron