Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod, ...

sekcia venovaná iným infraštrukturálnym stavbám ako diaľnice a železnice, t.j. napríklad letiská, nosný dopravný systém, pozemným stavbám a developerským projektom

Moderátor: Moderátori

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod Dialniciar » 05. Júl 2010 09:50

Kanalizáciu v Borskom Mikuláši dobuduje za 3,5 mil. eur OHL: viewtopic.php?f=35&t=13794 .
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod Dialniciar » 05. Júl 2010 15:18

Projekt Dodávka pitnej vody a odkanalizovanie Horných Kysúc sa dostal do finále. Severoslovenské vodárne a kanalizácie (SEVAK) odovzdali včera oficiálne do užívania 226 kilometrov verejnej kanalizácie a 183 kilometrov vodovodného potrubia. :arrow:

viewtopic.php?f=35&t=13806

*od roku 2006 sa tu prestavalo takmer 100 mil. € :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod Dialniciar » 08. Júl 2010 18:49

Sedem obcí na Gemeri postaví kanalizáciu za 13 miliónov eur :arrow:

viewtopic.php?f=35&t=13824

Do MT ani nedávam ďalšie investície: mesto Tlmače dobuduje kanalizáciu v hodnote 3 mil. € a obec Polomka za ďalšie 2 mil. €.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod ANDi » 05. Mar 2014 11:33

Obrázok používateľa
ANDi
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1142
Založený: 14. Júl 2012 16:12

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod ANDi » 20. Apr 2014 10:35

http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/kot ... eho-diela/ Aky mate na to nazor?

Podla mna VD takehoto rozsahu je na urovni statneho zaujmu a nie okresneho. Priehrada je tam naplanovana 50. rokov. Oni o tom vedeli, napriek tomu ivestovali do uz raz vyvlastnenych domov... Ta hrstka aktivistov je prinajmensom vtipna... :roll:
Obrázok používateľa
ANDi
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1142
Založený: 14. Júl 2012 16:12

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod bzzi » 20. Apr 2014 12:07

Máš na mysli tú priehradu alebo súdruha Kotlebu?

Máš pravdu, že podobné diela by sa mali riešiť na úrovni štátu. Ale to neznamená, že obec, okres, či kraj by nemali pomáhať svojim občanom uplatňovať si svoje práva a presadzovať svoj názor. Práve naopak, obce, okresy a kraje sú medzičlánkom medzi občanom a štátom a mali by im ľuďom pomôcť. Áno, toto je teoretická poučka, ktorá má v našej republike hodne ďaleko od reality, ale takto by to fungovať malo a napriek všetkým tunajším rýpalom je nutné to stále opakovať. ;)

O Kotlebovi sa nechcem baviť, to nech si spytujú svedomie jeho voliči.

Je tu ešte i iný problém a to majú maslo na hlave občania i štát. Každý občan by mal pochopiť nadradený význam určitých stavieb, na druhej strane štát by mal pochopiť, že keď už takto berie ľuďom ich majetky, spomienky a v podstate celý prežitý žívot, tak by ich mal zmysluplne odškodniť a to sa moc nedeje. Štát by to mohol riešiť ľudskejšie, má na to prostriedky, ale bohužial na to nie je chuť.
bzzi
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 549
Obrázky: 30
Založený: 13. Máj 2010 16:35

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod ANDi » 20. Apr 2014 15:57

Nie Kotleba mi je uplne ukradnuty. Myslel som nazor na samotne VD. Mne by sa taka velka nadrz pacila, je to strategicka vec v obdobi sucha, mohla by tam byt precerpavajuca elektraren a ruka v ruke by s tym mohol nastat rozvoj turistickych aktivit v regione...
A pokial viem, tam uz nie su povodni obyvatelia a je tam zakaz mat trvaly pobyt. Oni si len prerobili stare domy na chaty, ale pritom dobre vedeli kvoli akemu zameru bola pred 50 rokmi dedina prestahovana...
Obrázok používateľa
ANDi
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1142
Založený: 14. Júl 2012 16:12

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod bzzi » 21. Apr 2014 00:11

Vo všeobecnosti som i ja za, podobné priehrady môžu pomôcť nielen pri období sucha, ale pri prívalových dažďoch. Prečerpávačky sa okrem toho hodia ako doplnok k obnoviteľných zdrojom energie, ako vietor a slnko - dokážu čiastočne vyrovnávať kolísanie v elektrických sieťach spôsobených práve nestálosťou vetra a slnečného žiarenia.

Ale záleží od konkrétnych prípadov. O Slatinke je počuť hodne veľa negatív. Teraz nemám na mysli ľudí, ktorí by prišli o chaty. Ide o to, či táto stavba bude mať skutočne zmysel a či by nebolo lepšie miesto toho investovať inde.
bzzi
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 549
Obrázky: 30
Založený: 13. Máj 2010 16:35

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod ANDi » 21. Apr 2014 13:32

Samozrejme, ze financne je to narocna vec, ale priehrady sa stavaju vpodstate nafurt... Tych chat je tam len zopar a pochybujem, ze na juhu stredneho SK je ine vhodne miesto na nadrz takeho rozsahu.
Obrázok používateľa
ANDi
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1142
Založený: 14. Júl 2012 16:12

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod ANDi » 27. Aug 2015 18:09

Priehrada v Himalajach
https://www.youtube.com/watch?v=w5ENSijglx0

Postavena sukromnou Indickou spolocnostou za 5 rokov; vyse 44 km tunelov, hlavny tunel ma 17 km, priemer 10,5 m...
Obrázok používateľa
ANDi
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1142
Založený: 14. Júl 2012 16:12


Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod Milos » 17. Sep 2015 18:05

Vodohospodárska výstavba vypísala súťaž na generálnu opravu komôr na VD Gabčíkovo za 100 miliónov eur
:arrow: http://ekonomika.sme.sk/c/8004916/stat-vypisal-milionovy-tender-na-opravu-komor-gabcikovskeho-vodneho-diela.html
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 422
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod magnus » 17. Feb 2016 13:53

Pekný článok

http://zurnal.pravda.sk/fenomen/clanok/ ... -prezitie/

Žiaľ, aj v tomto sme sto rokov pozadu.
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod KN.SK » 21. Feb 2016 14:07

magnus napísal:Pekný článok ••• Žiaľ, aj v tomto sme sto rokov pozadu.
Hlavne v zmýšľaní. Keď šetrím = nepoužívam na niektoré účely Pitnú vodu (nielen v článku opísané, ale i polievanie atď), ale načerpanú podzemnú, tak rodina krúti hlavou, načo šetrím, veď je to len "zopár" centov. Nechcú pochopiť, že šetrím Pitnú vodu = požívam ju tam, kde to treba. Asi je tým odtrhnutím sa od prírody, len "zľahčovanie" si života na úkor prostredia.
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod bodrik » 21. Feb 2016 19:09

Bohužiaľ, na Slovensku sa takmer vôbec nevyužíva ani dažďová voda. Všetko čo spadne na strechy, rínami a zvodmi sa bleskovo odvádza do kanalizácie, kde sa to väčšinou zmieša so splaškami. Len málokde je dažďová kanalizácia oddelená od splaškovej. Pritom by sa dažďovou vodou dali splachovať záchody a používať ju aj na zavlažovanie trávnikov a poľnohospodárskych plôch, ale napr. aj v autoumývarňach a pod.. Samozrejme v obdobiach dlhšieho sucha by musela byť nahradená z iných zdrojov, v prípade nutnosti aj pitnou vodou. Ale v období zrážok nechávame všetku vodu zo striech bez úžitku odtekať rovno do kanálov a znehodnocujeme ju tým. Pritom nám tá voda padá zdarma z neba.
Obrázok používateľa
bodrik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 708
Obrázky: 1
Založený: 12. Aug 2005 00:30

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod magnus » 23. Feb 2016 07:39

Tak z môjho pohľadu je jedno, akú vodu používame na splachovanie. Problém je skôr to, že po jej použití sa nevracia vyčistená tam kde bola odobratá, ale niekde úplne inde. V tomto zmysle napríklad v súčasnosti budované megakanalizačné projekty považujem za výsostne neekologické, pretože prevádzajú obrovské množstvá vody z povodia niekam, kde nemajú čo hľadať a prispievajú tak k vysušovaniu krajiny. Namiesto podpory malých domových čistiarní alebo obecných čistiarní, ktoré vyčistenú vodu viac menej vypustia tam, kde aj bola odobratá a vrátia ju do kolobehu, tak máme kanalizačné monopoly.
Tým samozrejme nechcem potierať snahu o využívanie dažďovej vody trebárs ako úžitkovej. Ja napríklad mám na záhrade dva podzemné zásobníky na dažďovú vodu (spolu skoro 7 kubíkov, zvedené zostriech) a môžem povedať, že aj počas minuloročného suchého leta som nemal problém so zavlažovaním.
Celkovo je to veľmi široký problém, naviac previazaný s inými odvetviami - lesníctvom, poľnohospodárstvom, vodohospodárstvom i stavebníctvom. Žiaľ, u nás sa preferujú skôr tie sivé betónové prístupy, namiesto zelených, rovnako účinných. Je to o tom, že Slováci ešte stále nechápu, že sa o svoju krajinu musia starať a nie je humpľovať. A to sme zase pri vlastenectve (nie tom falošnom ***), pri osobnej angažovanosti a záujme, systéme vzdelávania a ekologickej gramotnosti obyvateľstva. Ja sa z mojej pozície snažím vysvetľovať okoliu iné spôsoby, ale je to niekedy do úmoru a niekedy úplne zbytočné - viď trebárs D1 Turany - Hubová, kde vlastne na argumentoch a faktoch nezáleží, lebo politický cieľ je postaviť diaľnicu aj cez mŕtvoly údolím :-) A takýto prístup je v tejto krajine k všetkému. Ale to som trochu mimo témy. Prepáčte, som dnes negativne naladený:-P
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod Bager3 » 24. Feb 2016 07:51

Len mala poznamka k COV. Cim mensia cisticka odpadovych vod tym mensia ucinost cistenia (tak isto je nasavena norma, cim mensia cisticka tym benevolentnejsia norma). Osobne som vydel mnozstvo COV pre rodinne domy a ich najvacsou slabinou su ich majitelia nestaraju sa o ne. U nas to funguje tak ze ak vam urad povoli COV (nie vsade vam ju povolia) tak viac sa o to nestara, nik nesleduje parametre vypustanej vody (aj ked v povoleni to ma prevadkovatel za povinost).
Druhy problem malych COV je ak by do nej isli len vody s toalety dokazala by ju COV ako tak vycitit, ale ak tam ide voda s pracky alebo umyvacky riadov, tak nastava problem, ze v malom sa nedaju prvky ako P (fosfor) a podobne sucasti pracich praskou vycistit.
Preto je tendencia vybudovat vacsiu COV, napriklad pre viac obci aby dokazali vodu kvalitnejsie vycistit.
Priklad ze voda z kanalizaci se cerpana z jedneho povodia do druheho je COV Modra (povodie Dunaja). Z dedin Dubova, Časta ( povodie Vahu) bude splaskova voda cerpana do Modry. Otazkou je ci niekto skumal dosledky tohoto cerpania na zivotne prostredie .
Bager3
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 322
Obrázky: 2
Založený: 16. Nov 2005 12:12

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod magnus » 25. Feb 2016 07:55

Veď áno, ale to je stále o ľuďoch - tých čo čističku majú aj o tých čo kontrolujú jej funkčnosť, nie o tom, či MČOV majú alebo nemajú byť. Je to stále o environmentálnom vzdelávaní a cite pre krajinu a jej fungovanie. O hospodárení s vodou. Limity sú stanované podľa možnosti vypúšťania prečistenej vody. Myslím, že keby vodné toky do ktorých sa vypúšťa prečistená voda neboli zničené reguláciami ale mali prirodzený a zdravý brehový a dnový porast, tak si tie rastliny poradia aj so zvyškovým fosforom a dusíkom a nie je potrebné žiadne zložité technické opatrenie. Alebo sa dajú dorobiť koreňové čistiarne, ktoré navyše môžu nahradiť aj zničené mokraďové a vodné biotopy. Proste sa to dá aj bez betónu a komplexnejším prístupom, ktorý rieši viac problémových vecí. A hlavne sa prirodzene zmierni vysúšanie krajiny. Ale ako som započul od politikov - tak vysúšaniu treba zabrániť výstavbou zavlažovacích kanálov (!) - čiže zasa betónové riešenie následkov a nie príčiny. Viď východné Slovensko - systém meliorácií stiahol hladinu podzemnej vody a zrazu je problém so zavlažovaním.
Ja mám nafotenú kanalizáciu v našej obci. Môžem povedať, že je to fušerina prvej kategórie, ktorej výsledkom je, že výkopy pôsobia ako plošný drén, na mnohých miestach stiahli vodu z lokálnych potokov (!). Toto nikto nekontroluje a úradníkom je to srdečne jedno. Hlavne že sme ekologickí a minuli sme milióny pre stavebné firmy :-) A stvorili kanalizačné monopoly.
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod juraj1 » 07. Mar 2016 16:33

Magnus, nespochybňujem, čo píšeš, ale chcem reagovať na čiastkovú vec. Mám dojem, že pre rodinné domy už nie je v súčasnosti povoľovaný dažďový zvod do spľaškovej kanalizácie, ale sa vyžaduje vybudovanie trativodu alebo iného systému vsakovania vody na vlastnom pozemku. Minimálne u nás (BA-Rusovce) bolo toto podmienkou stavebného konania, ale myslím si, že je to už plošné.

Čo sa týka závlahy z dažďovej vody: budovanie rezervoárov, pokiaľ majú mať adekvátnu kapacitu, je dosť neefektívne. Zavlažovanie okrasných trávnikov predpokladá priemerne 3-4 litre na meter štvorcový denne (v horúcich letných mesiacoch +20-30%). Pri trávniku napr. 150 m2 (čo je malý trávnik) je to najmenej pol kubíka denne. V lete, keď je potreba zavlažovania najväčšia, máš bežne obdobie bez dažďov mesiac a viac. Potrebuješ teda aspoň 15 kubíkovú nádrž, čo už je finančne dosť náročné a môže byť aj priestorový problém s jej umiestnením. Výhodnejšie je čerpať závlahovú vodu zo studní, pokiaľ je samozrejme podzemná voda dostupná (nie je v priveľkej hĺbke). V prípade, že studňa nemá dostatočnú výdatnosť, tak je asi výhodnejšie riešiť to nejakou menšou vyrovnávacou nádržou, do ktorej sa v priebehu dňa bude čerpať voda a potom sa jednorazovo vyčerpá na závlahu.
juraj1
diskutujúci
 
Príspevky: 205
Obrázky: 2
Založený: 09. Sep 2005 14:44
Bydlisko: BA (TN)

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod magnus » 09. Mar 2016 07:45

Veď to je aj správne, že dažďová voda nemá ísť do kanalizácie, s tým úplne súhlasím.
Čo sa zavlažovania týka, môj názor je, že v prvom rade treba robiť všetko pre to aby sa krajina nevysušovala. Tj. vrátiť rieky a potoky do prírodných korýt (tam kde je to vzhľadom na zastavanosť možné) aby mohli vody prirodzene komunikovať s podzemnou vodou v náplavoch, obnoviť kde to len ide mokrade, v rámci meliorácií odrezané ramená riek. Zrušiť odvodňovacie kanály znižujúce hladinu podzemnej vody. Rozčleniť veľké poľnohospodárske plochy remízami, na svahoch sa vrátiť k medziam. Obnoviť les všade kde sa nehospodári, v lesoch rekultivovať lesné cesty a znížiť ich celkovú plochu. V eróznych ryhách robiť "kravčíkovské" prehrádzky na zníženie erózie, neponechávať pôdu bez vegetačného pokryvu. Tých opatrení, ktoré sa dajú urobiť rýchlo a relatívne lacno je veľa. Budovanie akýchkoľvek rezervoárov je len technokratický spôsob riešenia problému ale bez pochopenia súvislostí.
V zastavaných územiach sa ale už asi technickým riešeniam nevyhneme a tam preto podporujem aj malé rezervoáre na dažďovú vodu, no a v mestách by bolo treba vymyslieť komplexný systém, keďže je tam veľa spevnených plôch. Žiaľ, mestá sú celkovo dosť problém, a hlavne megaveľkoplošné haly a parkoviská a cesty, ktoré nielenže neumožňujú prirodzenú infiltráciu zrážok ale ešte zvyšujú prehrievanie a prašnosť. Toto treba riešiť a nebudeme musieť potom vymýšľať zložité zádržné zariadenia.
Keďže s tým, ako ľudia zle hospodária s krajinou prichádzam do styku denne, je toto pre mňa dosť dôležitá téma o ktorej sa málo diskutuje. Ja som rád za každý názor a návrh riešenia.
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod Čavo » 09. Mar 2016 09:47

V mestách hlavne zelené strechy, všade kde sa dá. Keď to aj nezachytí všetok dážď keď naprší, tak aspoň oneskorí jeho odchádzanie niekam (napr. do kanalizácie) a tým pádom ju nepreťaží. Ale hlavne sa urdží vhlkosť v meste a automaticky aj zníži teplota prostredia v meste v lete.

Mimo mesta, kde sa dá vo svahu použiť swale (ryha, alebo járok po vrstevnici). zadrží celú, alebo časť dažďovej vody a prinúti ju vsiaknuť na mieste. Zastaví vodnú eróziu.
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod ANDi » 24. Júl 2016 17:31

Obrázok používateľa
ANDi
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1142
Založený: 14. Júl 2012 16:12

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod ANDi » 29. Júl 2016 19:35

Obrázok používateľa
ANDi
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1142
Založený: 14. Júl 2012 16:12

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod magnus » 06. Apr 2017 08:11

magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Re: Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod,

Odoslaťod Rasťo » 10. Jún 2017 14:17

Buduci tyzden sa odovzdava staveniako na atavbe aglomeracia Sebedrazie. Obce Sebedrazie, Cigel a Kos dostanu kanalizaciu na vsetkych uliciach. Zhotovi ju firma Arko technogy Brno.
Rasťo
diskutujúci
 
Príspevky: 60
Založený: 13. Apr 2017 21:00

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Ostatná infraštruktúra, pozemné stavby a developerská činnosť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.