Vodna/lodna doprava v SR a vo svete

sekcia venovaná iným infraštrukturálnym stavbám ako diaľnice a železnice, t.j. napríklad letiská, nosný dopravný systém, pozemným stavbám a developerským projektom

Moderátor: Moderátori

Vodna/lodna doprava v SR a vo svete

Odoslaťod Adaios » 27. Jan 2006 15:17

Tuto temu som chel zalozit uz velmi dlho a konecne som si spomenul.

SR ma celkovo pristavy (vyznamne) - Bratislava a Komarno.

V Komarne by mali byt aj lodenice. A pristav v BA by sa mal premiestnit a zmodernizovat ak mam spravne info.

Z hladiska vodnej dopravy, najviac sa vo svete prepravuje jedna jedina surovina - ropa a nasledne jej rozne upravy.

Najvacsi pristav vo svete sa nachadza v Holandsku v Rotterdame. Tu sa nachadza aj jedno z najvacsich prekladisk vo svete. Najvacsie prekladisko tovaru sa nachadza v niektorom azijskom pristave.

Najvacsia obchodna flotila v EU je pod Greckom a zaroven ma Grecko . najvacsiu namornu flotilu vo svete.

Z hladiska prepravy tovaru su dolezite rozne uziny atd. a z hladiska vnutrostatnej prepravy su potom dolezite rozne vodne kanaly ako aj splavnenie koryt velkych riek. V SR by to mal byt Dunaj a Vah po mesto Sered od Dunaja.

Takze - tema je to velka, da sa tu toho pisat dost vela, toto na zaciatok staci. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 27. Jan 2006 15:19

Doplnenie - Grecko ma 5. najvacsiu flotilu na svete.

A este doplnim, ze poslednou velkou udalostou bola preprava 3 500t tazkeho lisu do KIA, ktory doplaval po oceane, potom az po Komarno a odtial sa prepravoval po "kusoch" pomocou vlakov a kamionov az do ZA. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Re: Vodna/lodna doprava v SR a vo svete

Odoslaťod wazari » 27. Jan 2006 15:32

Adoas napísal:Najvacsi pristav vo svete sa nachadza v Holandsku v Rotterdame. Tu sa nachadza aj jedno z najvacsich prekladisk vo svete. Najvacsie prekladisko tovaru sa nachadza v niektorom azijskom pristave.


mal by to byt Singapur
Rotterdam a Singapur sa vzdy navzajom dotahuju
jeen z nich myslim nejak vyraznejsie vedie v kontajnerovej doprave, ale neviem ktory
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Re: Vodna/lodna doprava v SR a vo svete

Odoslaťod Adaios » 27. Jan 2006 15:34

wazari napísal:
Adoas napísal:Najvacsi pristav vo svete sa nachadza v Holandsku v Rotterdame. Tu sa nachadza aj jedno z najvacsich prekladisk vo svete. Najvacsie prekladisko tovaru sa nachadza v niektorom azijskom pristave.


mal by to byt Singapur
Rotterdam a Singapur sa vzdy navzajom dotahuju
jeen z nich myslim nejak vyraznejsie vedie v kontajnerovej doprave, ale neviem ktory


Ano spravne - ja som si nemohol spomenut. Ale tiez neviem ohladom tych kontajnerov. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Re: Vodna/lodna doprava v SR a vo svete

Odoslaťod wazari » 27. Jan 2006 15:40

Adoas napísal: z hladiska vnutrostatnej prepravy su potom dolezite rozne vodne kanaly ako aj splavnenie koryt velkych riek. V SR by to mal byt Dunaj a Vah po mesto Sered od Dunaja.


Europska komisia si momentalne dala ako prioritu vnutrozemsku plavbu
asi je to aj tym, ze je to zaujem Rakuska ako momentalnej predsednickej krajiny
no, myslim ze v sucasnosti sa da pri priaznivom vodnom stave plavat do Sale - na to, aby to bolo trvale, tak chyba este dake vodne dielo/diela
obcas bezi este debata na temu prepojenia Dunaj-Odra-Labe, resp. Vah po ZA - ale na to treba dost penazi
no a nedavno som cital o splavneni Moravy (potom pripadne napojenie na Labe) a tam sa pisalo, ze bez Woflsthalu je to nemozne - no a Rakusania sa ho stavat nechystaju
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Adaios » 27. Jan 2006 15:42

Ja tvrdim: rakuske predsednictvo trva 0,5 roka - takze to nie je az tak vela aby sa dalo hodnotit co sa bude a co sa nebude stavat. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod wazari » 27. Jan 2006 15:45

Adoas napísal:Ja tvrdim: rakuske predsednictvo trva 0,5 roka - takze to nie je az tak vela aby sa dalo hodnotit co sa bude a co sa nebude stavat. :wink:


no, ono skor ide o podporu vnutrozemskej vodnej dopravy v sucasnych infrastrukturalnych podmienkach - cize len zvysit prepravu tovaru po existujucich vodnych cestach
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Adaios » 27. Jan 2006 15:49

V ramci SR by mala jednoznacne existovat vodna cesta po rieke Vah az po ZA, aby sa tak splnil ciel dopravno-hospodarskej tepny SR, BA-ZA, na tento ciel by bolo potrebne celkovo investovat max. 1 mld. EUR. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Re: Vodna/lodna doprava v SR a vo svete

Odoslaťod Adaios » 28. Jan 2006 01:53

Adoas napísal:
wazari napísal:
Adoas napísal:Najvacsi pristav vo svete sa nachadza v Holandsku v Rotterdame. Tu sa nachadza aj jedno z najvacsich prekladisk vo svete. Najvacsie prekladisko tovaru sa nachadza v niektorom azijskom pristave.


mal by to byt Singapur
Rotterdam a Singapur sa vzdy navzajom dotahuju
jeen z nich myslim nejak vyraznejsie vedie v kontajnerovej doprave, ale neviem ktory


Ano spravne - ja som si nemohol spomenut. Ale tiez neviem ohladom tych kontajnerov. :wink:


A nie je to Hong Kong :?:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Re: Vodna/lodna doprava v SR a vo svete

Odoslaťod wazari » 29. Jan 2006 21:32

Adoas napísal:
A nie je to Hong Kong :?:


V Rotterdame mi ludia, co s tym robia, povedali, ze superia o prvenstvo na svete s Singapurom
iba ak by mi nehovorili pravdu :wink:
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod aquila » 29. Jan 2006 23:30

wazari ma pravdu ;) je to singapur a rotterdam.. niekedy sa zvykne uvadzat aj ARA => amsterdam, rotterdam, anvertpy.

cez ARA ide az 80% dalej do nemecka
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod wazari » 30. Jan 2006 09:50

aquila napísal:
cez ARA ide az 80% dalej do nemecka


Holandania kvoli tomu postavili specialnu zeleznicnu trasu pre nakladnu dopravu do Nemecka - Betuwe line sa to vola
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod aquila » 30. Jan 2006 17:17

jo jo, tam je viacero zaujimavych projektov, napriklad tam je usek zeleznice, kde mozu prekladat vlaky za jazdy. je to sice tusim len do Vmax 10kmh, ale je to zaujimave ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Dialniciar » 03. Feb 2006 17:18

wazari,

neviem ako si to myslel s tou podporou Rakúska, ale Rakúsko investuje skoro 0,5 mld. EUR na prepravu po Dunaji. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2763
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Lenny » 04. Feb 2006 21:36

Myslím, že je to Rotterdam, který vede i v kontejnerech. Pro zajímavost: kontejnerů se vejde na loď 3300.

K projektu Dunaj - Odra - Labe
Ten je zadefinován v územních plánech ČR. Nejprve by se měly splavnit úseky Přelouč - Pardubice na Labi a Ostrava - Opole na Odře. V Ostravě-Vrbicích a v Pardubicích budou vybudovány veřejné přístavy a dopravní terminály. V další etapě se počítá se splavněním Ostrava - Břeclav - Dunaj s odbočnými větvemi do Brna a Olomouce, přístavy by měly být v Břeclavy, v Brně, v Olomouci a snad i v Přerově. Nakonec se počítá s výstavbou propojovací větve Pardubice - Olomouc s přístavem v České Třebové. Existují snahy tuto větev vypustit.

Proti splavnění úseku Přelouč - Pardibice - Olomouc protestují ekologické a občanské sdružení. Splavnění Odry závisí na polské straně, kde leží velká část úseku. :wink:

Je otázkou z čeho se tak drahý projekt zaplatí, z peněz EU? z rozpočtu? Nemyslím si, že by se našlo tolik peněz na celý projekt, část možná ano. Jinak mi přijde trochu jako sci-fi. 8)

Německo má hustou síť kanálu, kterou budovali za pomoci soukromého kapitálu, který za to dostal výnosy z provozu vodních elektráren, někde jsem to četl nevím na kolik je tato informace pravdivá.
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod aquila » 04. Feb 2006 22:47

Lenny napísal:Myslím, že je to Rotterdam, který vede i v kontejnerech. Pro zajímavost: kontejnerů se vejde na loď 3300.

v rotterdame maju mimo ine aj plne automatizovanu vykladku a prekladku a prekladku kontainerov z oboch stran lode.

inak uz su "bezne" aj lode s okolo 10 000 TEU* ... a tento rok by sa mali dokoncit uz aj nejake s 12 000 TEU .. a uz som videl aj plany na 18 tisic TEU lod .. ale co viem, tak tam boli nejake velmi tazko prekonatelne technicke problemy, ci uz pri samotnej lodi ale aj pri pristavoch => prilis dlha vykladka a nakladka takej lode.

*TEU => twenty-foot equivalent unit => standardny container s rozmeri 20 stop. byvaju aj 40 stope, ktore sa pocitaju logicky za dva TEU
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Lenny » 05. Feb 2006 00:01

Adaos,

není nahodou Řecko taky jedno ze zemí tzv. levných vlajek jako jsou Panama a Liberie?
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Adaios » 05. Feb 2006 01:07

Lenny napísal:Adaos,

není nahodou Řecko taky jedno ze zemí tzv. levných vlajek jako jsou Panama a Liberie?


Nepochopil som smer tohoto prispevku. :roll:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Dialniciar » 05. Feb 2006 01:29

Lenny napísal:Adaos,

není nahodou Řecko taky jedno ze zemí tzv. levných vlajek jako jsou Panama a Liberie?


To je zase čo - lacná vlajka? :roll:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 05. Feb 2006 12:49

Dy napísal:To je zase čo - lacná vlajka? :roll:


registracia lodi za vyhodnych podmienok. horsia regulacia, nie zrovna najprisnejsie kontroly od odpovednych uradov.

cyper tym este trpi, ale uz sa to musi zlepsovat kvoli EU. vsak tam aj na lietadla platilo to iste, ze neni problem vydat osvedcenie, ze lietadlo je airworthy ale zistilo sa, ze posledne tri roky nebola vykonana ani jedna obhliadka ;)

v grecku to je sice lepsie, ale tiez sa zmenilo az od vstupu EU. cim sa grecko zo sfery lacnych vlajok vymanilo. no a kedze zrazu by boli kvoli EU predpisom problemi s registraciou lodi doma, tak greci za poslednych 15-20 preregistrovali asi 50 % svojich lodi pod panamsku vlajku...
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Lenny » 05. Feb 2006 20:17

Dy napísal:
Lenny napísal:Adaos,

není nahodou Řecko taky jedno ze zemí tzv. levných vlajek jako jsou Panama a Liberie?


To je zase čo - lacná vlajka? :roll:


aquila to pěkně vysvětlil
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Dialniciar » 05. Feb 2006 20:26

Niekto mi zmazal príspevok, ale ja ho zopakujem. :arrow:

aquila, ďakujem za odpoveď.

A raz som pozeral na Discovery, že dnes to majú lode tak zaujímavo spravené:

Napríklad, loď sa vyrobí v Írsku, vlastní ju firma z Francúzska, prenajíma si ju firma z Brazílie, ale registrovaná je v Paname, poistená je v Nemecku a plaví sa len v Ázii, ... posádka je ... a potom keď sa niečo stane, tak je naozaj ťažké určiť, kto je zodpovedný. :lol:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Lenny » 05. Feb 2006 22:10

Ve Vídni se bude konat ve dnech 13 - 15. února 2006 Summit pro vnitrozemskou vodní dopravu.

http://www.mdcr.cz/cs/Vodni_doprava/Akcni+program.htm
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Adaios » 07. Feb 2006 19:29

Dy napísal:wazari,

neviem ako si to myslel s tou podporou Rakúska, ale Rakúsko investuje skoro 0,5 mld. EUR na prepravu po Dunaji. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2763


Dy,

wazari napisal ze Rakusko podporuje vnutrozemsku lodnu dopravu a nepodporuje namornu dopravu - teraz ma Rakusko 1/2 roka predsednictvo v EU. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 06. Mar 2006 20:46

Arabský investor má v amerických prístavoch problémy. Kongres chcel zákonom zabrániť ich prevzatiu firmou zo Spojených arabských emirátov. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=3092

Toto je inak rasizmus.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Ďalšia

Naspäť na Ostatná infraštruktúra, pozemné stavby a developerská činnosť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 10 hostí.

cron