Paneláky - Väčší biznis pre stavebné firmy než diaľnice

sekcia venovaná iným infraštrukturálnym stavbám ako diaľnice a železnice, t.j. napríklad letiská, nosný dopravný systém, pozemným stavbám a developerským projektom

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod aquila » 05. Aug 2005 22:50

inak ten napad s tym rozmontovani a recyklaciou panelov nie je zly. predsa len tieto panely maju este hodne hodne dlhu zivotnost, aj ked mizerne tepelnoizolacne vlastnosti ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Caesar » 06. Aug 2005 19:15

Panely sa dajú použiť na viaceré účely. Aj na cestnú infraštruktúru, ak by malo prísť k vojenskej invázii. Lenže na to stačí niekoľko sídlisk a cesty budú hotové. Potom je tu využitie aj na "ploty", ...

V každom prípade je to problém. Panel je takmer nezničiteľný dlhú dobu a len na veľmi málo vecí použiteľný. Nedá sa recyklovať sám o sebe a má veľmi zlé vlastnosti bez opráv/úprav. Jeho použitie je veľmi lacné, jeho údržba je jednoduchá, ale v rámci dlhodobejšieho hľadiska tieto prvé, krátkodobé faktory veľmi rýchlo zaniknú a prídu problémy, finančné, ak cheme, aby panely mali svoju budúcnosť aj dlhšiu dobu.

Výhodou panelu je jeho životnosť a odolnosť. A okrem toho, je veľmi jednoduché ho použiť na panelovú výstavbu, pretože je jednoduché ho "napojiť" na ďalšie a ďalšie panely. A v dobe, keď bolo treba riešiť bytovú otázku pre značnú časť obyvateľstva, v dobe, keď bolo málo peňazí, ... sa to všetko spojilo a stavali sa masívne paneláky - celé sídliská. Nikto sa nevenoval problémom ako zateplenie či iné nedostatky, ktoré vznikali, pretože všetko sa odkladalo na ... potom. A je to tu. Takže dnes máme ďalšie riešenia, 10-tky riešení, analýz, cenových odhadov a sem-tam aj nejakú snahu riešiť "staré paneláky", ale zase máme aj to, čo bolo predtým, ... definitívne riešenie má čas, ... min. 40 rokov.

Takže teda, potom. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Caesar » 08. Aug 2005 08:42

Na Slovensku sa nemecké riešenie zatiaľ uplatňovať nebude. Viac informácií: http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=8107#8107
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod aquila » 08. Aug 2005 09:55

caesar: ono faktom je ze nemci na to dostavaju velmi stedre dotacie na riesenie recyklacie. neviem ci to neriesia aj cez fondy EU v ramci zivotneho prostredia. za dalsie, na slovensku v podstate neexistuju ako bolo spravne napisane vyludnene sidliska. co vo vychodnom nemecku je, kde su "mesta duchov" ... cize situacia je fakt kusok ina .. ale to nic nemeni na fakte ze panelaky su casovana bomba :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Caesar » 08. Aug 2005 19:43

aquila napísal:caesar: ono faktom je ze nemci na to dostavaju velmi stedre dotacie na riesenie recyklacie. neviem ci to neriesia aj cez fondy EU v ramci zivotneho prostredia. za dalsie, na slovensku v podstate neexistuju ako bolo spravne napisane vyludnene sidliska. co vo vychodnom nemecku je, kde su "mesta duchov" ... cize situacia je fakt kusok ina .. ale to nic nemeni na fakte ze panelaky su casovana bomba :)


aquila,

to je pravda, ale veď za niekoľko rokov sa bude taká Petržalka celá postupne meniť. Nikto tam nemá záujem ísť bývať, ceny bytov tam klesajú, vznikajú tam isté getá a toto sídlisko začne naberať "ľudskejšiu tvár".

Podobne aj iné, zdevastované sídliská ako Luník IX. v KE, čo s nimi? 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod aquila » 08. Aug 2005 21:49

caesar, len takych je fakt neporovnatelne menej na slovensku .. odchod 1 milion vychodnych nemcov na zapad sa muselo niekde prejavit ;)

navyse v BA su takehoto typu v podstate len dve oblasti a to kopcianska a pentagon .. petrzalka sa meni. najprv samostatne stojace 12poschodaky a pojde to dalej ..

inak v petrzalke este len bude boom :) resp na tej strane dunaja .. lebo je tam este obrovsky priestor / rovina kde sa da stavat ;) a nemyslim si ze by tam ludia nechceli byvat. ti poviem ze je tam mozno viac zelene ako aj na kopu viedenskych panelakovych sidliskach ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Caesar » 08. Aug 2005 21:55

aquila napísal:inak v petrzalke este len bude boom :) resp na tej strane dunaja .. lebo je tam este obrovsky priestor / rovina kde sa da stavat ;) a nemyslim si ze by tam ludia nechceli byvat. ti poviem ze je tam mozno viac zelene ako aj na kopu viedenskych panelakovych sidliskach ;)


aquila,

to je v poriadku, ale výsledkom novej výstavby bude lepšia kvalita a menej bytov, než keby sa stavalo tak ako pred 30 rokami. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Caesar » 29. Sep 2005 19:20

Rumunsko a Bulharsko sa pridalo k V4 v otázke obnova/oprava bytov, ... aby sa spolu tieto krajiny pokúsili ovplyvniť rozhodnutie EÚ k tejto záležitosti:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=10109#10109
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Adaios » 05. Okt 2005 22:44

Ja mozem len potvrdit, ze panelove domy su problemom aj v Grecku, ale aktivnym sposobom sa to riesi. Domy sa opravuju a aj niektore buraju, ale je z coho - je vytvoreny fond a dost penazi do neho plynie.

Grecko je krajina znama tym, ze stavia kvalitne, ale pomaly, ale na cas, vsetko sa stihne, ked treba.

Priklad Olympijskych hier je ten spravny - vysledok stal za to a vyuzitie je aj teraz - olympijska dedina sluzi obyvatelom a stadiony sportu aj nadalej. Stare stadiony sa buraju alebo zatial zostavaju. A OH boli ziskove napriek rekordnym vydavkom v historii. Ale tak 3 mesiace pred zaciatkom hier to vyzeralo dost nedoveryhodne. :lol:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 12. Okt 2005 15:13

Vasa vlada prijala rozhodnutie velmi spravne nacasovane presne na financne obdobie EU - postup pri financovani obnovy bytov na Slovensku.

Celková potrebna suma je 400 mld. SKK, ale tento material urcil ze za toto dane obdobie sa preinvestuje suma 66 mld. SKK.

Viac info: http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=1649

Moj nazor: S tymto je dost znacny problem aj v Grecku, aj vo Francuzsku, kde vsak narozdiel od Slovenska existuju fondy, ktore tuto problematiku riesia so sumou 600-900 mil. EUR rocne, takze sa pomaly riesi aj tento problem. Podotykam, ze v tychto statoch su tieto byty urcene na normalne byvanie, nerobia sa z nich socialne byty ako napriklad v Holandsku alebo v Nemecku.

Osobne nepredpokladam, ze EU vycleni nejaku znacnu sumu na obnovovanie bytoveho fondu v jednotlivych statoch. Budete si musiet poradit takmer len vy sami.

A osobne si tiez myslim, ze je to spravne, ze EU by nemala pomahat v tejto oblasti - viac treba davat na vzdelanie, vedu a infrastrukturu. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

temp

Odoslaťod Bager3 » 16. Dec 2005 08:44

pozn. admin: pokracovanie z temy o UA:
http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=147


Adoas napísal:2. Obnova panelovych domov bude stat min. cca. 300 mld. EUR - tu je len cena odhadnuta, EU zatial neprijala jasne stanovisko k tomu ci sa bude podielat na tejto aktivite.


ale stale mi nejde do hlavy co maju za problem s panolovymi domami ved to je uz v sukromnych rukach tak nech sa majitelia staraju :evil: mne kto da dotaciu ci da panieze na zaizolovanie domu ? nikto tak ked si kupili panelaky tak nech sa o ne staraju ved ich kupili za smiesne ceny. Preco im to mam platit ja z mojich dani? :evil:

a nech idu penize z unie do vystavby ciest tie pouzivaju vsetci ludia. (nielen dialnic)
Bager3
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 322
Obrázky: 2
Založený: 16. Nov 2005 12:12

Odoslaťod Adaios » 16. Dec 2005 08:49

Bager3 napísal:ale stale mi nejde do hlavy co maju za problem s panolovymi domami ved to je uz v sukromnych rukach tak nech sa majitelia staraju :evil: mne kto da dotaciu ci da panieze na zaizolovanie domu ? nikto tak ked si kupili panelaky tak nech sa o ne staraju ved ich kupili za smiesne ceny. Preco im to mam platit ja z mojich dani? :evil:

a nech idu penize z unie do vystavby ciest tie pouzivaju vsetci ludia. (nielen dialnic)


Pretoze su zalezitosti, o ktorych novi vlastnici nevedeli ked kupovali svoje byty. Konstrukcne chyby, zle spoje panelov atd. a tu je na vine este stat. Okrem toho treba zateplovat, menit rozvody, opravovat vytahy atd. a neboli na to vytvorene ziadne fondy aj kedy vytvorene mali byt, takze tu sa stat rozhodol aspon ciastocne pomoct.

Staty V4 a este niekolko dalsich statov chce aby sa EU financne podielala na opravach panelovych domov a su to vsetko staty, kde je podiel obyvatelstva byvajuci v panelovych domoch viac ako 40%. A sem podla mojich info patri aj SR.

De facto Bager3 mas pravdu, ze dnes je kapitalizmus a sukromny trh, nie je socializmus - avsak toto su chyby statu, nie ludi a preto je spravne aj podla mna ze by mal stat financne pomoct a kludne aj EU.

Toto nie je suma, ktora zahrna prestavbu bytoveho socialneho zariadenia, ani nakup novej kuchynskej linky atd. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod aquila » 16. Dec 2005 09:08

adoas, zhodou okolnosti panelaky ako take problem nie su. to su pozvarovane panely, dokonca boli robene tak aby vydrzali vybuch bomby. v zmysle, ze panelak sa pokruti, nahne, ale nerozpadne sa ako je to napriklad pri tehlovych domoch, kde odstrelis jednu stenu a dom ti spadne.

ich problem su len tepelno izolacne vlastnosti, ktore su veskere zadne. potom zla elektroinstalacia, voda, plyn (proste celkovo rozvody) a obluzne zariadenia (vytahy, hydranty, okna etc etc)

ale samotny skelet ma zivotnost asi 100-200 rokov :)

je pekne vidno aj tunak na obci chanov .. kde vlastne cigani znicili vsetko, ale kostru nedokazali znicit ani oni :) a to oni su snazivi :) vsak je to aj vidno, takto by to neobielili ani kobylky :lol:

Obrázok

resp preto aj v luniku IX este nespadly panelaky. skelet je plus minus neznicitelny (jedine extremny poziar moze rozdrobit betonove panely a roztavit zeleza)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Bager3 » 16. Dec 2005 10:10

Preco by mal štat dotovat zateplovanie a rekonstrukcie bytoviek nevidim na to ani najmensi dovod :!:

Lebo stat postavil chybne panelaky :?:
tak ked štat postavil zle a chybne stavby tak preco ich predaval? a podla akeho pravidla to bude fungovat ved niektore bytovky uz zateplili z vlastnych penazi z vlastnych penazi opravili celi panelak a druhe bytovky nerobia nic chatraju za to moze stat ? odkial ti ostatne bytovky zobrali penize?

proste je to z mojho hladiska blbost doslovna. Lebo to dopadne ako pri vymienani okien na einstanovej (aj ked neviem ako to dopadlo) ty ktory si uz okna vymenili za vlastne peniaze maju smolu.

Postup bude takyto ludia v panelokov zacnu pocuvat od politikov ze im daju na zateplenie panelokov a keby som bol majitel tak by som uz nezateploval a cakal az sa bytovka uplne rozpadne lebo ked stat bude vidiet ze mam rozpadnutu bytovku tak mi da dotacie na opravu toto je SPRAVNE RIESENIE :!:

nemyslim si podla mna stat odpredal byty za smiesne penieze ludom ktory v tych bytoch byvali dobre teraz su ty ludia ich vlastnikmi tak nech sa o tie byty staraju nech si opravia co im nefunguje a co je zle ved vedeli co kupovali nikto ich kupovat nenutil :!:

striktne nesuhlasim stym aby sa davali nejake statne penieze na bytovky z mojich dani :!: a ani z penazi EU

mozno padne otazka co s tymi panelakmi? proste ked raz niekto vlastny dom rodinny ci panelak ci inu budovu tak sa o nu musi starat. a stat by mal vytvorit take zakony a postupy aby sa ludia doakzali jendoducho zdruzit a aby si dokazali na opravu poziciat peniaze a splacat. Lebo to vydim teraz ako najvacsi problem dokazat sa dohodnut vramci panelaku. a pritom ide o smiesne splatky pre jednotlivych obyvatelov domu.
Bager3
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 322
Obrázky: 2
Založený: 16. Nov 2005 12:12

Odoslaťod mel » 16. Dec 2005 10:15

aquila,

"tvoj" panelak je tzv prazsky typ, sam som v takom byval (a byvaju moji rodicia dodnes v KE) a stavali sa v druhej pol. 70tych rokov pokial sa nemylim...

Su ale aj panelove stavby, ktore boli stavane skor (50-60te roky) ale aj neskor (80te), kde ta kvalita nie je zdaleka taka ako pri tychto domoch zo 70tych r.

Niekde za to nemoze samotna panelova konstrukcia, ale fuserstvo, zle podlozie, blizkost hl. cesty (kamiony dokazu vela ... ).

Ja s tebou suhlasim, ze nie vsetko treba platit z fondov, ale riesit to treba a je to globalny problem ... Ja osobne byvam v jednom 40r panelaku, ktory je na pocudovanie vo velmi dobrom stave, ale zateplenie by sa mu zislo ... nie len kvoli tomu, ze panel nema izolaciu, ale aj ze su tam medzery, nedokonalosti, na ktore sa nemyslelo kedysi.

Cize ja by som bol za to, aby sa dali aj na zateplenie peniaze, ale menej % ako trebars na opravy skutocne konstrukcnych chyb, lebo zateplenie riesi aj tieto konstrukcne chyby vo vacsine ... treba sa na to pozerat tak, ze zateplovanie neriesi iba zateplenie.

Fond na taketo veci existuje aj v SR, ja len podotykam, ze pravidla su nejasne, resp. fond sa da pouzit na rozne opravy, nielen zateplenie. To ze by EU mala na to prispiet je otazka dohody, v principe by to nemal byt prispevok vo velkej vyske, skor pomoc, hlavne zdroje by mali dat majitelia
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Adaios » 16. Dec 2005 10:38

Bager3,

ked ja som bol 1., kto s tebou zacal diskutovat na tuto temu, tak to budem ja, kto bude reagovat aj dalej, pretoze :arrow:

Preco by mal štat dotovat zateplovanie a rekonstrukcie bytoviek nevidim na to ani najmensi dovod :!:


To nie je dotovanie, ale pozicka. Alebo fond, ktorym sa tieto aktivity len podporuju - ludia maju fond oprav na Slovensku (a nielen na Slovensku) a do neho sa skladaju, ale niekedy chyba cca. 10% nakladov a tie im stat doplati. A preco nie? Co mas proti tomu co som teraz napisal?

Ja znovu opakujem, ze stat bude riesit take problemy, za ktore obyvatelia nemozu a nemohli o nich vediet - schodiska, vytahy, chybne spoje v paneloch. A stat to aj riesi, ale velmi pomaly a preto sa aj SR snazi presvedcit EU aby sa aj na toto davali nejake peniaze. A preco nie?

Lebo stat postavil chybne panelaky :?:
tak ked štat postavil zle a chybne stavby tak preco ich predaval?


Pretoze sa chcel tohoto majetku "zbavit". Stat uz ked ich predaval, tak na seba prevzal niekolko rizik - vratane danych chyb ktore uz som napisal.

proste je to z mojho hladiska blbost doslovna. Lebo to dopadne ako pri vymienani okien na einstanovej (aj ked neviem ako to dopadlo) ty ktory si uz okna vymenili za vlastne peniaze maju smolu


Vyvolane investicie pri dialniciach v takomto rozsahu su uplne zbytocne aj podla mna. Toto vsak nema vplyv na hodnotenia, pretoze je to len zalezitostou SR a teda nebudem to viac komentovat.

Postup bude takyto ludia v panelokov zacnu pocuvat od politikov ze im daju na zateplenie panelokov a keby som bol majitel tak by som uz nezateploval a cakal az sa bytovka uplne rozpadne lebo ked stat bude vidiet ze mam rozpadnutu bytovku tak mi da dotacie na opravu toto je SPRAVNE RIESENIE :!:


Keby si cital co pisem, tak toto nema opodstatnenie. A teda nebudem na to reagovat - zateplovanie prebieha z penazi ludi. Ale skus aj ty pochopit, ze ked sa uz robi komplexna rekonstrukcia paneloveho domu, tak stat zaroven opravi aj schodiska a vytahy a to sposobom, ze da pozicku alebo jednorazovu dotaciu vo vyske niekolkych mil. SKK na cely panelovy dom. A ludia daju 95% ostatnych penazi. A ja sa pytam, preco by to takto byt nemalo?

nemyslim si podla mna stat odpredal byty za smiesne penieze ludom ktory v tych bytoch byvali dobre teraz su ty ludia ich vlastnikmi tak nech sa o tie byty staraju nech si opravia co im nefunguje a co je zle ved vedeli co kupovali nikto ich kupovat nenutil :!:


Stat pri predaji postupoval velmi rozvazne. Nebudem sa opakovat, v prispevku najdes odpoved aj na toto.

striktne nesuhlasim stym aby sa davali nejake statne penieze na bytovky z mojich dani :!: a ani z penazi EU


Davaju sa formou min. dotacie a pozickovym systemom. Nerozumiem co je na tom zle.

Ty striktne nesuhlasis a ja som za v pripadoch ake som uviedol v tomto prispevku. A EU - keby sa len 25% zo sumy, ktora sa dava na polnohospodarstvo davala na obnovu panelovych domov vo forme ako som ju ja uviedol, tak za 7 rokov EU nema problem. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 16. Dec 2005 10:44

mel napísal:Ja s tebou suhlasim, ze nie vsetko treba platit z fondov, ale riesit to treba a je to globalny problem ... Ja osobne byvam v jednom 40r panelaku, ktory je na pocudovanie vo velmi dobrom stave, ale zateplenie by sa mu zislo ... nie len kvoli tomu, ze panel nema izolaciu, ale aj ze su tam medzery, nedokonalosti, na ktore sa nemyslelo kedysi.

Cize ja by som bol za to, aby sa dali aj na zateplenie peniaze, ale menej % ako trebars na opravy skutocne konstrukcnych chyb, lebo zateplenie riesi aj tieto konstrukcne chyby vo vacsine ... treba sa na to pozerat tak, ze zateplovanie neriesi iba zateplenie.

Fond na taketo veci existuje aj v SR, ja len podotykam, ze pravidla su nejasne, resp. fond sa da pouzit na rozne opravy, nielen zateplenie. To ze by EU mala na to prispiet je otazka dohody, v principe by to nemal byt prispevok vo velkej vyske, skor pomoc, hlavne zdroje by mali dat majitelia


mel,

1. odsek - spravne. Vela statov Juznej Europy toto riesi ze sa omietaju panelaky. Zateplenie netreba a panelak tym ze ziska omietku a farbu sa stava skutocne normalnym slusnym a elegantnym domom. A pritom staci tak malo.

2. odsek - presne toto podporujem aj ja avsak v otazke zateplenia, to by si mali hradit len majitelia a vynimocne by to mal podporit stat.

3. odsek - suhlasim a ohladom EU sa k takejto dohode este teraz nedospeje - nie je to este nutne.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Bager3 » 16. Dec 2005 11:39

Adoas
V podstate sme sa zhodli suhlasim s tvojim nazorom a zhrnul by som to takto

Stat by mal dotovat nasledovne:

Opravy schodisk, sanacia chybnych panelov a podobne vady sposobene nespravnym stavebnym postupom a fuserstvom (nieco ako opravy ktore by clovek normalne reklamoval)
mozno ze by sa na ten system reklamacie aj dalo nieco vymyslie typu ze majitelia bytovky by si dali posudit chyby a vady sposobene chybnou vystavbou a v tej vyske by im stat prispel ale len za predpokladu ze budu celu bytovku rekonstruovat (zateplovat, atd ...)

Majitelia bytov by si sami mali hradit:
zateplenie bytovky, oprava strechy, vymena okien, rekonstrukcia vytahou ak mi jestvujuci nevyhovuje a podobne


a co sa tyka dotacii do polnohospadarstva suhlasim stebo tam idu nenormalne penieze a niekedy sa az cloveku zastavuje rozum (niekto dostane penieze za to aby neobrabal podu) ale zatial som este nikde necital a ani nepocul napad ako by sa to dalo vyriesit bez dotacii a ako by to dopadlo.
Bager3
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 322
Obrázky: 2
Založený: 16. Nov 2005 12:12

Odoslaťod Adaios » 21. Dec 2005 23:50

Obrovsky lobbing z viacerych statov EU od krajin V4 az po Francuzsko bol na nieco dobry. Nie sice stale jasne kolko penazi a akym sposobom sa budu moct cerpat, ale EU dala svoje ano pre obnovu panelokov z jej penazi. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2338

A ja uz by som len doplnil, ze to rozhodne nie je vacsi biznis nez dialnice z hladiska do najblizsich 20 rokov. Ani z hladiska vystavby bytov to nie je lepsie nez cela cestna dopravna infrastruktura. Obnova panelakov si celkovo vyziada cca. 400 mld. SKK, kym SR chyba zakladna dialnicna siet v hodnote cca. 500 mld. SKK. Takze na Slovensku to vacsi biznis nie je. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 09. Jan 2006 20:23

Staty V4 uspesne pokracuju v snahe cerpat peniaze na opravu panelovych domov z EU. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2517
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Dialniciar » 16. Jan 2006 18:48

Inak v globálnom hľadisku reálne preinvestovaných peňazí je bývanie tou najvýznamnejšou časťou stavebníctva všade vo svete ... ale reálne skôr len časť obnova bytových komplexov ako výstavba narozdiel od dopravnej infraštruktúry, ktorá sa stále stavia aj nová, následne sa aj opravuje a modernizuje ale často sa aj celkovo tzv. zbúra a postaví sa niečo nové, väčšinou megalomanské a pod zemou.

Konkrétne ohľadom panelákov, EÚ bude financovať opravy panelákov len v min. rozsahu, ale pre štáty ako V4, F, GR je to úspech. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2559
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Dy - ked uz pises - tak ja to doplnim

Odoslaťod Adaios » 23. Jan 2006 22:53

Dy napísal:Inak v globálnom hľadisku reálne preinvestovaných peňazí je bývanie tou najvýznamnejšou časťou stavebníctva všade vo svete ... ale reálne skôr len časť obnova bytových komplexov ako výstavba narozdiel od dopravnej infraštruktúry, ktorá sa stále stavia aj nová, následne sa aj opravuje a modernizuje ale často sa aj celkovo tzv. zbúra a postaví sa niečo nové, väčšinou megalomanské a pod zemou.


Cim viac sa stavia - tym sa viac musi obnovovat a raz za nejaku dobu sa musi aj cele zburat a postavit nove alebo to nechat zostarnut ale nakoniec sa to rozpadne same.

Dnes nie je vsetko megalomanske pod zemou - obrovske budovy, rozne komplexy maju dnes praveze aj dopravu (cestna, zeleznicna) "vo vzduchu" v "tuneloch prekrytych nejakymi plastami/plexisklom" atd. - stavia sa vyrazne nad zemou alebo potom pod zemou. A oba sposoby su megalomanske pretoze keby neboli tak by nestali. Megalomania = nieco velke a drahe. Ale aj pojem "drahy" je len teoreticky. Napriklad Cina. Chudobna krajina - megalomanske projekty su samostatne ako prepojenie najvacsich riek alebo nejake super dlhe dialnice/zeleznice, ale uplna megalomania je Sanghai alebo Hongkong - tieto mesta su v ramci statu Cina 2 megalomanske mesta. Ukazka toho ako si Cina predstavuje prezentaciu svojho rozvoja.

Stale tu su tieto staty, ktore najviac stavaju (poradie nie je presne):

USA, EU, Japonsko, Kanada, Cina, India, Australia, UAE, Rusko, ...

A az potom su tieto kontinenty:

Juzna Amerika, Afrika a aj z tychto svetadielov je to len niekolko statov ako Juhoafricka republika, Brazilia, Argentina, Mexiko, Egypt, Botswana atd. - ale este medzi nimi su rozne ine staty ako Svajciarsko, HR atd.

Tento svet je zalozeny na polnohospodarstve, stavebnictvu a vyspelom priemysle. Uz od zaciatku sa toto vsetko len zdokonaluje a bude tomu tak aj v buducnosti. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Lenny » 23. Feb 2006 18:21

Slovenský ministr čeká ještě bitvu o peníze EU na paneláky :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=18673#18673
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Lenny » 01. Mar 2006 16:11

Kolik je na Slovensku DPH na stavební práce?
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Adaios » 01. Mar 2006 16:13

Lenny napísal:Kolik je na Slovensku DPH na stavební práce?


19%, rovna dan, DPH sa naposledy zvysilo na stavebne prace z 14 na 19%. Most Apollo sa predrazil ale to vlada este doplatila. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Ostatná infraštruktúra, pozemné stavby a developerská činnosť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 10 hostí.