Štátna aplikácia znižuje bezpečnosť na cestách, tvrdia motor

Moderátor: Moderátori

Štátna aplikácia znižuje bezpečnosť na cestách, tvrdia motor

Odoslaťod jozin z bazin » 14. Jan 2017 10:13

Štátna aplikácia znižuje bezpečnosť na cestách, tvrdia motoristi


ROZHOVOR

Štátna dopravná aplikácia je v praxi nevyužiteľná, vraví prezident Automotoklubu Slovenskej republiky Štefan Mihálik.

13. jan 2017 o 18:16 Marek Poracký


Ministerstvo dopravy spustilo novú stránku a aplikáciu O doprave. Vyskúšali ste ju už?
„Samozrejme, pozrel som sa, ako vyzerá, ako to funguje, aké má funkcie. Bol som sklamaný.“

Prečo?
„Mapy sú veľmi pomalé. Všetky informácie okrem cestovných poriadkov sú dostupné v iných aplikáciách. Navyše google maps či waze sú omnoho rýchlejšie a príjemnejšie na ovládanie.“

Príjemnejšie na ovládanie?
„Waze a google maps môžem intuitívne ovládať. Pri štátnej aplikácii musím veci veľmi zložito hľadať. Je však možné, že ide aj o zvyk.“

Ministerstvo dopravy hovorí, že aplikácia je výnimočná tým, že poskytuje vodičom množstvo informácií, ktoré konkurenčné aplikácie nemajú. Napríklad oznamuje pohyb kamiónov.
„Na praktické využitie je aplikácia nevyužiteľná. Keď som za volantom a potrebujem dopravné informácie, nemôžem si informácie prácne vyhľadávať počas šoférovania. Informácie, ktoré si musím vyhľadávať, sú prakticky nepodstatné. Okrem toho, ak by som chcel nejakú informáciu nájsť, musím niekde zastať, aby som ju našiel."

Jedným z argumentov je tiež, že systém má zlepšiť dopravnú situáciu a bezpečnosť na cestách.
"Z pohľadu bezpečnosti cestnej premávky ide skôr o jej zníženie. Aby som sa dozvedel informácie, musím s aplikáciou robiť niečo, čo odpútava moju pozornosť od šoférovania.“

Nemalo z tohto pohľadu ministerstvo ustúpiť z ambície poskytovať tieto informácie?
„Pokiaľ viem, bola to požiadavka Európskej únie. Každá krajina sa však k tomu postavila inak. Nebolo presne stanovené, čo všetko musí takéto informačné centrum obsahovať. Bolo len dané, že dopravné informácie musia byť na jednom mieste."

Ako sa s touto požiadavkou vysporiadali ostatné krajiny Európskej únie?
„Každá krajina inak. U nás sa to poňalo veľmi široko, dokonca si myslím, že až zbytočne. Množstvo informácií, zaťažuje to server a je to pomalé. Český systém je oveľa rýchlejší a nájdem v ňom všetko, čo potrebujem. “

Systém stál 14,2 milióna eur bez DPH. Stálo to túto sumu?
„Nie. Konzultoval som to aj s programátormi, ktorí povedali, že ide o prehnanú sumu. Tvrdili, že sa dal urobiť lacnejšie – možno aj za tri či štyri milióny eur.“

Dalo sa to urobiť jednoduchšie?
„Z hľadiska motoristov áno.“

Budú podľa vás systém motoristi využívať?
„Ťažko predpokladať, či to nezlepšia, alebo to bude slúžiť len pre potreby ministerstva. Pre motoristov ide o informácie, ktoré bude využívať veľmi málo – možno päť či desať percent z nich.“

http://ekonomika.sme.sk/c/20432875/statna-aplikacia-znizuje-bezpecnost-na-cestach-tvrdia-motoristi.html
jozin z bazin
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 470
Obrázky: 30
Založený: 14. Dec 2009 14:57

Naspäť na 2017

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.