Pod Strečnom sa zrútil stotonový skalný masív, škody ...

Moderátor: Moderátori

Pod Strečnom sa zrútil stotonový skalný masív, škody ...

Odoslaťod rado » 18. Júl 2017 21:07

Pod Strečnom sa zrútil stotonový skalný masív, škody zatiaľ známe nie sú

Obchádzky sú zatiaľ ohlásené do konca mesiaca. Ako budú napredovať práce na brale, geológovia ešte nevedia odhadnúť.

18. júl 2017 o 20:27 (aktualizované 18. júl 2017 o 21:44) PETER KOVÁČ, sme.sk
ZDROJ: https://domov.sme.sk/c/20606587/strecno ... skaly.html
Článok obsahuje infografiku a mapku obchádzok.

BRATISLAVA. Približne sto ton tvrdého skalného masívu spadlo na cestu pod hradom Strečno, hlavný ťah medzi Žilinou a Vrútkami. Informáciu priniesla televízia TA3. Zatiaľ nie je známe, či pád spôsobil väčšie škody.

Masív chceli odstraňovať po častiach, aby sa cesta nepoškodila. Skalný blok sa však pri páde roztrieštil o skaly a na cestu dopadli kusy skál.

Na frekventovanú trasu pod skalným blokom už skôr nanosili takmer metrovú vrstvu štrku, aby sa zmiernil prípadný pád skaly. Geotechnici sami nevedeli, ako skala zareaguje.

„Jednou možnosťou je, že keď do toho začneme zasahovať, celé to pôjde dole naraz,“ vysvetlil Branislav Prelovský, projektový manažér pri sanáciách na brale. V takom prípade by podľa neho došlo zrejme k poškodeniu vozovky. Ak by skala spadla na kraj cesty, poškodiť by sa mohol dokonca aj oporný múr cesty.

Pádu skál do Váhu majú zabrániť bočné zábrany.

Cesta popod Strečno je v súčasnosti od víkendu úplne uzavretá. Zatiaľ sa ráta s uzávierkou do konca mesiaca. Keďže geotechnici zatiaľ nevedia odhadnúť, dokedy sanačné práce potrvajú, termín sa môže ešte zmeniť.

Obchádzajú aj kamióny

Uzávera cesty je pritom úplná, a to aj pre chodcov a cyklistov. Na trase sú v súčasnosti rozostavené aj policajné hliadky, ktorého nikoho ďalej nepúšťajú.

Motoristom preto cestári odporúčajú obchádzať Strečno cez Terchovú alebo horský priechod Fačkov. Mnohým sa oplatí použiť aj trasu cez Donovaly a Banskú Bystricu.

„Je turistická sezóna a doprava je tu i tak zahustená. Môže teda byť problém dostať sa do niektorých častí obce,“ upozornil zástupca starostu Terchovej Jozef Dávidík. Ak by sa sanačné práce neskončili už v júli, obci to môže skomplikovať situáciu ešte viac Už 3. až 6. augusta sa v Terchovej koná tradičný folklórny festival Jánošíkove dni, ktorý každoročne navštívi približne 70-tisíc ľudí.

Na to, že uzavretie cesty už teraz obci Strečno odčerpáva zvyčajné príjmy z turizmu, sa sťažuje aj jej starosta Dušan Štadáni.

Kým obchádzky cez okolité obce pri Strečne slúžili do víkendu len pre osobnú dopravu, v utorok po štvrtej poobede ich začali využívať aj kamionisti. Rozhodol o tom žilinský krajský dopravný inšpektorát, ktorý dovtedy trval na obchádzke cez Trenčín, ktorá je dlhá takmer 350 kilometrov.

Vpustenie kamiónov z Oravy cez Kysuce si vyslúžilo kritiku niektorých starostov, ku ktorým sa pridal aj poslanec parlamentu Ján Podmanický, ktorý je aj starostom obce Stará Bystrica. Prekáža mu, že so starostami nikto nerokoval, a avizoval, že ak sa tak ešte nestane, bude iniciovať blokádu cesty medzi Kysucami a Oravou.

„Určite tých pár dní, kým sa nespustí Strečno, by obyvatelia Kysúc vydržali. Sú obce na Slovensku, kde dennodenne jazdia stovky kamiónov,“ oponoval zase poslanec Igor Janckulík (Most-Híd), ktorý je z Oravy.

Dosiaľ sanovali len polovicu masívu

Premávka na vyťaženej ceste prvej triedy popod Strečno bola komplikovaná už dlho. Skalný masív je značne poškodený a geológovia ho kontrolujú už 35 rokov. V posledných mesiacoch sa však otváranie trhliny zrýchlilo.

Geológovia z Geologického ústavu Dionýza Štúra už pred troma rokmi upozornili na pohyb skalného masívu priamo nad cestou. Prišli na to, že skala sa hýbe v rozmedzí niekoľkých milimetrov a vápencový masív je silne tektonicky narušený s viacerými zlomami.

Najnovšie sa prišlo na to, že hradné bralo má praskliny aj na iných miestach, než sú tie, ktoré geotechnici opravovali v posledných mesiacoch. Geológovia si poškodenia všimli v marci, keď sa zo skalného masívu odštiepilo menšie množstvo skál.

Geológovia dosiaľ skúmali len polovicu hradného brala, keďže tak im úlohu zadalo ministerstvo životného prostredia. To dnes však tvrdí, že sa chce zaoberať aj druhou polovicou. Ak by tak nespravilo, pád celej druhej časti skalného masívu by mohla hroziť aj tam.

„Envirorezort je pripravený napríklad zabezpečiť podrobnejší monitoring územia, koordináciu realizácie okamžitých protihavarijných opatrení so sanačnými prácami,“ reagoval hovorca rezortu Tomáš Ferenčák.

Hovoriť o podrobnostiach ďalšieho zabezpečenia skaly je podľa neho predčasné. Ministerstvo hovorí, že práce bude vedieť podrobnejšie naplánovať až podľa záverečnej správy po dokončení súčasných sanačných prác.

Trvalý odklon dopravy cez tunel Dubná skala, ktorý má byť súčasťou diaľničnej siete, je stále v nedohľadne. Aj keď podľa pôvodných plánov štátu mal byť tunel hotový v roku 2019, majiteľ spoločnosti Dúha Miroslav Remeta pre Trend nedávno pripustil, že stavba zaostáva. Omeškať by sa mala asi o dva roky.
Obrázok používateľa
rado
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

Naspäť na 2017

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.