D1 Turany - Hubová

Bratislava (Petržalka – križovatka s D2) – Trnava – Trenčín - Žilina – Prešov – Košice – Záhor, štátna hranica SR/Ukrajina

Moderátor: Moderátori

Ktorý variant by ste uprednostili v súčasnej situácii na úseku D1 Turany-Hubová?

Tunelový variant s tunelmi Korbeľka/Havran resp. Veľká Fatra
276
90%
Povrchový variant s tunelmi Rojkov/Havran
32
10%
 
Celkový počet hlasov : 308

Odoslaťod Alexander Velky » 02. Júl 2005 20:58

johhan napísal:Tak to bol iný paškvil tá zmluva :-)


Johhan,

konkrétne na tomto príklade je to jasné:

Tu sa výrazne "nabalili" viacerí, pretože tá zmluva tak bola spravená zámerne. Jeden z najväčších tunelov v ČR krytí tými najvyššími.

Zmluva bola nevýhodná a odstúpili od nej a tiež to bolo nevýhodné viac, než ako to malo byť. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod kaviarista » 04. Júl 2005 11:45

Vsak na tej zmluve su snad nejake podpisy, nie? Do basy s nimi, az sa tak za nimi zaprasi :)

A viem si predstavit, ze na Slovensku je este vacsi bordel.
Obrázok používateľa
kaviarista
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 10. Feb 2005 20:46
Bydlisko: Zem

Odoslaťod Alexander Velky » 04. Júl 2005 11:49

kaviarista napísal:Vsak na tej zmluve su snad nejake podpisy, nie? Do basy s nimi, az sa tak za nimi zaprasi :)

A viem si predstavit, ze na Slovensku je este vacsi bordel.


Kaviarista,

nemôžeš toto hodnotiť, dokiaľ SR "nemá" skúsenosti s PPP. AKo to chceš hodnotiť?

Ale ak tam bude tá "predraženosť" pri PPP na úrovni nad 230%, tak to bude symbolom. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod mel » 04. Júl 2005 12:07

Alexander Velky napísal:
kaviarista napísal:Vsak na tej zmluve su snad nejake podpisy, nie? Do basy s nimi, az sa tak za nimi zaprasi :)

A viem si predstavit, ze na Slovensku je este vacsi bordel.


Kaviarista,

nemôžeš toto hodnotiť, dokiaľ SR "nemá" skúsenosti s PPP. AKo to chceš hodnotiť?

Ale ak tam bude tá "predraženosť" pri PPP na úrovni nad 230%, tak to bude symbolom. :lol:


Suhlas ... uz som to rozpisoval v inej teme ... jednoducho zratat, ze dialnica cez PPP nas stoji 86,7 mld = 25 Rokov x 3,47 mld SKK (rocny pausal) a povedat, ze nas by to stalo 48 mld a teda je to 2x take draheje populizmus ... treba ratat NPV ... inymi slovami 3,47 mld v roku 2005 nie je 3,47 mld v roku 2025... peniaze maju casovu hodnotu a preto za pozicku platis uroky ... inak to nie je ani pri PPP.
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Alexander Velky » 04. Júl 2005 12:10

mel napísal:Suhlas ... uz som to rozpisoval v inej teme ... jednoducho zratat, ze dialnica cez PPP nas stoji 86,7 mld = 25 Rokov x 3,47 mld SKK (rocny pausal) a povedat, ze nas by to stalo 48 mld a teda je to 2x take draheje populizmus ... treba ratat NPV ... inymi slovami 3,47 mld v roku 2005 nie je 3,47 mld v roku 2025... peniaze maju casovu hodnotu a preto za pozicku platis uroky ... inak to nie je ani pri PPP.


Nie, nepochopil si ma, ale nevadí.

Je rozdiel, či to bude do 200%, do 220-230% alebo nad 230%.

Ten rozdiel môže dosiahnuť aj financovanie diaĺnic z r. 2002, teda aj 10 mld. Sk rozdiel, naviac pre PPP.

Sú štáty, kde sa stavalo aj s 280%, ... a stavia sa dnes so 180%. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod Alexander Velky » 04. Júl 2005 12:14

mel napísal:Suhlas ... uz som to rozpisoval v inej teme ... jednoducho zratat, ze dialnica cez PPP nas stoji 86,7 mld = 25 Rokov x 3,47 mld SKK (rocny pausal) a povedat, ze nas by to stalo 48 mld a teda je to 2x take draheje populizmus ... treba ratat NPV ... inymi slovami 3,47 mld v roku 2005 nie je 3,47 mld v roku 2025... peniaze maju casovu hodnotu a preto za pozicku platis uroky ... inak to nie je ani pri PPP.


Budem ešte presnejší,

v EÚ a aj inde vo svete sa už uzatvárajú dohody aj o tom, ako bude nastavené PPP kde-tu a buď na to štát pristúpi alebo nebude stavať. A na slovenskom trhu možno bude mediálna hra pre celý svet, že tu bude 10 konzorcií, ale reálne sa vždy 2-3 dohodnú a to, ktoré vyhrá, dá "niečo" tým druhým 1-2.

Ak sa vie, že na Slovensku treba postaviť diaľnice za 500 mld. Sk, tak je to trh s cca. 13 mld. Euro, je to dosť, ale zároveň o niečo menšia suma sa dáva len v Nemecku ročne na cesty a železnice ... a na Slovensku táto suma bude platiť do r. 2030-2050.

Chápeš? :lol:
Naposledy upravil Alexander Velky dňa 04. Júl 2005 12:31, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod Alexander Velky » 04. Júl 2005 12:16

Možno tu ani nebude "žiadna hra" a budú 2-3 konzorciá. O slovenský trh sa nikto biť nebude.

O český sa tiež nikto biť nechcel, pretože keby ano, tak to tam inak vyzerá a ČR bola naivná až moc. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod mel » 04. Júl 2005 12:19

Alexander Velky napísal:
mel napísal:Suhlas ... uz som to rozpisoval v inej teme ... jednoducho zratat, ze dialnica cez PPP nas stoji 86,7 mld = 25 Rokov x 3,47 mld SKK (rocny pausal) a povedat, ze nas by to stalo 48 mld a teda je to 2x take draheje populizmus ... treba ratat NPV ... inymi slovami 3,47 mld v roku 2005 nie je 3,47 mld v roku 2025... peniaze maju casovu hodnotu a preto za pozicku platis uroky ... inak to nie je ani pri PPP.


Nie, nepochopil si ma, ale nevadí.

Je rozdiel, či to bude do 200%, do 220-230% alebo nad 230%.

Ten rozdiel môže dosiahnuť aj financovanie diaĺnic z r. 2002, teda aj 10 mld. Sk rozdiel, naviac pre PPP.

Sú štáty, kde sa stavalo aj s 280%, ... a stavia sa dnes so 180%. :lol:


jasne, pochopil som ... ale tie cisla do 230, nad 230 su len fiktivne hranice, ktore sa nastavenim zmluvy a "povinnych vykonov" zo strany koncesionara mozu zmenit ...

k dalsiemu prispevku nemam co dodat ... je to jasne... :)
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod kaviarista » 04. Júl 2005 14:59

AV, ked netecie , nech aspon kvapka. V konecnom dosledku sa ani velkym hracom nemusi oplacat vypustit mensie zakazky, lebo ten mensi hrac si na nich moze vybudovat casom velke meno.

Dufam, ze ta prva slovenska zmluva o PPP bude verejnosti pristupna. Mala by to byt zo strany statu podmienka, aby vitaz tendra suhlasil so zverejnenim konecnej zmluvy. Lebo tak ako pise mel, v konecnom dosledku moze byt kludne aj tych 230 percent pre stat vyhodnych, ak sa prenesie na konzorcium maximalny diel zodpovednosti.
Obrázok používateľa
kaviarista
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 10. Feb 2005 20:46
Bydlisko: Zem

Odoslaťod Caesar » 04. Júl 2005 15:40

kaviarista napísal:AV, ked netecie , nech aspon kvapka. V konecnom dosledku sa ani velkym hracom nemusi oplacat vypustit mensie zakazky, lebo ten mensi hrac si na nich moze vybudovat casom velke meno.

Dufam, ze ta prva slovenska zmluva o PPP bude verejnosti pristupna. Mala by to byt zo strany statu podmienka, aby vitaz tendra suhlasil so zverejnenim konecnej zmluvy. Lebo tak ako pise mel, v konecnom dosledku moze byt kludne aj tych 230 percent pre stat vyhodnych, ak sa prenesie na konzorcium maximalny diel zodpovednosti.


Malé firmy, pokiaľ si to veľkí hráči neželejú, tak ani nevstupujú na daný trh. Kaviarista, tu ide miliardy, ale len SKK, nie Eur. To je až pri PPP a tam sa uvidí, čo bude. AV chcel len naznačiť, že niekedy PPP stavia s väčším ziskom, než je rozumné aj keď splní všetky podmienky štátu, ... je lepšie na AV nereagovať, už neodpíše, keďže odišiel. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Alexander Velky » 13. Júl 2005 15:50

kaviarista napísal:Dufam, ze ta prva slovenska zmluva o PPP bude verejnosti pristupna. Mala by to byt zo strany statu podmienka, aby vitaz tendra suhlasil so zverejnenim konecnej zmluvy. Lebo tak ako pise mel, v konecnom dosledku moze byt kludne aj tych 230 percent pre stat vyhodnych, ak sa prenesie na konzorcium maximalny diel zodpovednosti.


Zmluva PPP nemusí byť verejnosti prístupná, stačí ak štát/minister zodpovie na základné otázky. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod Lenny » 06. Aug 2005 21:05

Dneska jsem jel vlakem kolem Krpelan a přemýšlel jsem jak tady chtějí nacpat dálnici do takového svahu. Vždyť je to nesmysl, daleko lepší je tunel Korbelka. Nějteří by měli trochu začít používat rozum a jít se podívat na to, o čem rozhodují.
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Antimander » 06. Aug 2005 21:13

Lenny napísal:Dneska jsem jel vlakem kolem Krpelan a přemýšlel jsem jak tady chtějí nacpat dálnici do takového svahu. Vždyť je to nesmysl, daleko lepší je tunel Korbelka. Nějteří by měli trochu začít používat rozum a jít se podívat na to, o čem rozhodují.


Svätá pravda.

Tu je ešte stále prežitok a obava z toho, že tunel je tá najdrahšia varianta.
Obrázok používateľa
Antimander
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 425
Obrázky: 5
Založený: 02. Aug 2005 13:46

Odoslaťod aquila » 06. Aug 2005 23:40

tiez dufam ze to pojde korbelkou ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Caesar » 07. Aug 2005 16:14

Lenny napísal:Dneska jsem jel vlakem kolem Krpelan a přemýšlel jsem jak tady chtějí nacpat dálnici do takového svahu. Vždyť je to nesmysl, daleko lepší je tunel Korbelka. Nějteří by měli trochu začít používat rozum a jít se podívat na to, o čem rozhodují.


Lenny,

po stránke stavebnej to problémom nebude. Všetko sa dá poriešiť, ak sa chce, len tá cena bude vysoká, pretože to bude manipulácia so zeminou vo väčšom rozmere a zrejme sa budú stavať trošku iné mosty/estakády.

Takže nakoniec zvýťazí variant tunelový. Dúfam. Aj keď je to jedno, niečo sa postaviť musí. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Caesar » 07. Aug 2005 16:16

aquila napísal:tiez dufam ze to pojde korbelkou ..


Ja som nebyť kaviaristu ani nevedel o tom, že sa chystá nejaká úprava v takom znení, že by tunel Korbeľka sa stavať nemal. Takže kaviaristovi ďakujem za upozornenie, aspoň som "v obraze" a adminovi za toto fórum, predsa len má význam. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Adaios » 16. Okt 2005 17:32

Na tomto useku by mal byt postaveny tunel s ohladom na ZP a moznosti, ktore tu su. Cena je len mierne vysia nez pri povrchovom - estakadovom variante.

Zalezi aj od PPP - ale zalezi aj od podmienok statu. Nie je mi jasne, preco sa tu ma stavat estakada, ked to je jedno co sa ceny tyka. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod aquila » 16. Okt 2005 19:57

ja len fakt dufam, ze v ramci PPP sa nakoniec spravi tunel, lebo estakada by bolo velmi zle ...
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Moje nove info

Odoslaťod Adaios » 17. Okt 2005 09:34

aquila napísal:ja len fakt dufam, ze v ramci PPP sa nakoniec spravi tunel, lebo estakada by bolo velmi zle ...


V ramci PPP uz je snaha stavbarov presvedcit SR, ze treba nechat cely projekt na PPP a aj variant. Uvidime. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod aston » 17. Dec 2005 17:40

Pozrel som si dnes mapu dialnic a RC umiestnenu na stranke NDS, a.s. S prekvapenim som zistil, ze usek Turany - Hubova je tu zakresleny len v povrchovom variante. Tunelovy variant s tunelom Korbelka tu nie je zakresleny ani len alternativne....

Zaujimalo by ma teda ci to znamena, ze uz bolo rozhodnute a tento usek sa bude stavat ako povrchovy???

Zarazilo ma to hlavne z dovodu, ze este vela usekov na mape NDS-ky je zakreslenych variantne, vid napr. skvele trasovany usek na R4 so smerovanim cez Stropkov.....
Obrázok používateľa
aston
nováčik
 
Príspevky: 8
Založený: 09. Máj 2005 13:58
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Adaios » 23. Dec 2005 15:57

aston napísal:Pozrel som si dnes mapu dialnic a RC umiestnenu na stranke NDS, a.s. S prekvapenim som zistil, ze usek Turany - Hubova je tu zakresleny len v povrchovom variante. Tunelovy variant s tunelom Korbelka tu nie je zakresleny ani len alternativne....

Zaujimalo by ma teda ci to znamena, ze uz bolo rozhodnute a tento usek sa bude stavat ako povrchovy???

Zarazilo ma to hlavne z dovodu, ze este vela usekov na mape NDS-ky je zakreslenych variantne, vid napr. skvele trasovany usek na R4 so smerovanim cez Stropkov.....


Ak da NDS, a.s. ako podmienku pre PPP, ze chce aby sa staval povrchovy variant, tak sa bude stavat povrchovy variant.

Toto PPP bude dost "zdeformovane" - dialnica si na seba dost nezarobi a SR bude musiet "doplacat" a okrem toho trasa je pripravena - co je v poriadku, ale uz nie je v poriadku ze sa planuje aj sposob, ako sa ma stavat a co sa ma stavat.

Ak je to deformovane zamerne pre "niekoho" tak uplne zbytocne, lebo estakady dokaze postavit ktorakolvek velka stavebna firma. A taka firma dokaze postavit aj tunely uplne bez problemov a pre PPP bude dolezite mat velke a silne stavebne firmy, aj ked samozrejme zrejme tu bude aj spolupraca domacich firiem. Uvidime.

Je dokazane, ze povrchovy variant je lacnejsi ako stavat tunel Korbelka na 60%. To ostatne je riziko, ze tomu tak nebude napriklad pre problemy s danym pohorim atd.

Ohladom upravenia severnej vetvy R4 nie je nic zle na tom, ked R4 pojde medzi Stropkovom a Svidnikom - je to prijatelne. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Lenny » 15. Feb 2006 21:00

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=18199#18199

Trasy diaľnice sa dostávajú do zložitých hornatých terénov. Asi najzložitejšia stavba bude na D1 v úseku Turany – Hubová. Predpokladaný náklad zo štúdie je asi 20 miliárd Sk, dĺžka úseku je 16,5 km. Podľa skúsenosti je predpoklad vedenia trás v tomto teréne minimálne 250 miliónov korún na kilometer diaľnice, minimálne 500 miliónov korún na kilometer mosta a 1 200 miliónov korún na kilometer tunela.
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod johhan » 15. Feb 2006 22:48

No Faktor má v tom riadny bordel :shock: Veď priemerný náklad na kilometer u tejto stavby vychádza 1,2 mld a on tu splieta niečo 250 mil/km dialnice pričom to bude minimálne 500 mil., pri estakáde 1 miliarda a 1,5 miliardy pri tuneli. Toto pretláčanie povrchového variantu je už silná káva.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Foto useku pri Krpelanoch a Sutove

Odoslaťod Tibx » 27. Feb 2006 22:20

Do fotogalerie som pridal nacrt useku oboch variant dialnice. Ak to nie je celkom spravne, opravte ma... :)

http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=929
Tibx
návštevník
 
Príspevky: 16
Obrázky: 8
Založený: 27. Feb 2006 21:07

Re: Foto useku pri Krpelanoch a Sutove

Odoslaťod random » 27. Feb 2006 23:00

Tibx napísal:Do fotogalerie som pridal nacrt useku oboch variant dialnice. Ak to nie je celkom spravne, opravte ma... :)

http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=929


ak mas mapu kde su vyznacene oba varianty tak sa na to mozem pozret popripade zakreslit do google earth predlohy ...
... jo ten tunel kolbelka asi nie je moc dobre v lavo hore ti konci vo vzduchu ... no ale potrebujem ten nakres variantov
Obrázok používateľa
random
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 75
Založený: 04. Feb 2005 09:34

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na D1

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 20 hostí.