D1 Beharovce - Fričovce

Bratislava (Petržalka – križovatka s D2) – Trnava – Trenčín - Žilina – Prešov – Košice – Záhor, štátna hranica SR/Ukrajina

Moderátor: Moderátori

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod mb1000 » 15. Máj 2014 09:53

Ono hlavne by malo byt primarnym zaujmom spravcu cesty / policie, aby znacenie nebolo nejednoznacne, pripadne jeho vyznam schovany za nejakou logikou vo vyhlaske.
To znamena, ak niekde umiestnim znacku, tak takym sposobom, aby vyklad bol trivialny a jednoznacny. Ak tak znacka umiestnena nie je, tak je to kretenstvo.
mb1000
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 406
Obrázky: 283
Založený: 23. Feb 2010 11:59

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod jonusko04 » 15. Máj 2014 10:28

Geco napísal:jonusko04: Vas prvy citat zakona jednoducho hovori ze platnost tychto znaciek: .................obec, miestnu časť obce, obytnú zónu, pešiu zónu, školskú zónu, zónu s dopravným obmedzením, zónu s plateným alebo regulovaným státím, diaľnicu a rýchlostnú cestu.................., konci az prislusna znacka, nie krizovatka. Absolutne to nema nic spolocne s tym co sa tu teraz riesi. Tu sa riesi to , ze znacka dialnica, rychlostna cesta nerusi predoslu najvyssiu povolenu rychlost, ale az dalsia krizovatka. Kdesi to raz rozoberal pan Drahovsky v denniku sme ale neviem to teraz najst.


Hovoríte, že platnosť značky Diaľnica IP 23a končí až príslušná značka a že tento citát zákona nemá nič spoločné? Ak doplníme §16 odst.2 zákona 8/2009:
" Vodič autobusu a vodič motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg smie jazdiť rýchlosťou najviac 90 km.h-1. Na diaľnici a na rýchlostnej ceste vodič autobusu smie jazdiť rýchlosťou najviac 100 km.h-1 a <b>vodič motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg rýchlosťou najviac 130 km.h-1</b>."
Potom za značkou IP 23a "Diaľnica" mám ísť rýchlosťou 80km/h, ak bola najvyššia dovolená rýchlosť 80 pred značkou Diaľnica? Neporušujem náhodou §16 odst.2 zákona 8/2009?

Pán Drahovský riešil presne situáciu pri výjazde z Bratislavy po diaľnici, kde bola Najvyššia dovolená rýchlosť 80km/h a potom nasledovala značka koniec obce. Vodiči zrýchlili za značkou koniec obce na rýchlosť 130km/h až po najbližšiu križovatku, kde bola za križovatkou znova značka najvyššia dovolená rýchlosť 80km/h.
http://drahovsky.blog.sme.sk/c/246837/Dalsie-zmeny-na-dialnici-D1-Bratislava-Trnava.html

Pre Kankyho: Aký je rozdiel významovo medzi značkou Najvyššia dovolená rýchlosť 60 a 80 umiestnenej ako trvalá dopravná značka a premenná dopravná značka?
(Príloha č. 1 k vyhláške č. 9/2009 Z. z.) Vysvetlenie zo zákona k značke B 31a:
"Značka Najvyššia dovolená rýchlosť (č. B 31a) zakazuje vodičovi prekročiť rýchlosť v kilometroch za hodinu vyznačenú číslom na značke; <b>značka končí platnosť predchádzajúcej značky č. B 31a s iným údajom na značke</b>, ak nie je skôr skončená inak.
To je práve situácia, na ktorú ste dali odkaz pri výjazde z tunela Branisko. Najprv je premenná DZ 100km/h a za ňou trvalá DZ 80km/h. Tieto značky sú rozdielne umiestnené, ale významovo rovnocenné.
Kde situácia predtým, pri jazde smerom do tunela Branisko bola premenná DZ B 31a (Najvyššia dovolená rýchlosť) a za ňou koniec rýchlostnej cesty. Toto nie sú významovo rovnocenné DZ.
jonusko04
návštevník
 
Príspevky: 13
Založený: 12. Máj 2014 19:40

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod Kanky » 15. Máj 2014 10:50

pan jonusko, ved vy tvrdite, ze plati toto:
Zákon 9/2009 §5 ods.10 Zvislé trvalé dopravné značky s premenným symbolom (ďalej len „premenné značky“) sú značky zobrazené na elektronickom (č. Z 11a) alebo na elektromechanickom paneli na premenné značky (č. Z 11b); premenné značky sú nadradené prenosným a trvalým zvislým dopravným značkám. Ako premenné značky nemôžu byť zobrazené zvislé dopravné značky č. P 1 až P 15.

a teraz sa opytate toto
Aký je rozdiel významovo medzi značkou Najvyššia dovolená rýchlosť 60 a 80 umiestnenej ako trvalá dopravná značka a premenná dopravná značka?


preto som vas vyzval na doplnenie info, nakolko z toho prveho vobec nevyplyva to, ze dopravne znacky s premennym symbolom nie su nadradene trvalym dopravnym znackam s rovnakym vyznamom...

viete to teda dat dokopy? aby bol aj vlk cely aj baran syty?
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod Geco » 15. Máj 2014 13:08

janousko04: mal som na mysli iny clanok od Drahovskeho. OPAT je vas odkaz uplne OD VECI!!!!. Je jasne kazdemu, ze znacka koniec obce rusi predosle obmedzenia rychlosti a nahradza tym nove obmedzenie: 90/130 ( podla toho kde). ALE, znacka zaciatok rychlostnej cesty a znacka zaciatok dialnice NERUSI predosle rychlostne obmedzenia. Tie rusi az dalsia KRIZOVATKA!!!
Geco
návštevník
 
Príspevky: 48
Obrázky: 30
Založený: 22. Okt 2013 13:03

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod JaNY » 15. Máj 2014 14:55

Tak toto je ozaj riadne zamotane( tak ako cely sistem slovenska) ale pokracujte dalej. Niekto kompetentny to precita a umiestni tam spravnu kombynaciu znaciek na principe tu vyssie uvedenom od mb 1000.
Mam otazku. MUK alebo obycajna krizovatka maju tie iste " povahove vlastnosti" voci ruseniu alebo povoleniu inej rychlosti?
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod jonusko04 » 15. Máj 2014 15:31

Značka Diaľnica neruší, ale mení rýchlostné obmedzenia.
Podľa vyhlášky 9/2009:
Značka Diaľnica (č. IP 23a) označuje cestu, na ktorej platia <b<zvláštne ustanovenia o premávke na diaľnici</b> a rýchlostnej ceste.

A na diaľnici platí podľa zákona 8/2009:
<b>...vodič motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg rýchlosťou najviac 130 km.h-1</b>.
... a najmenej mimo obce 80km/h.

Ak by križovatka Beharovce bola vzdialená 30km od značky začiatok diaľnice, tak 20km pôjdete 60km/h?
jonusko04
návštevník
 
Príspevky: 13
Založený: 12. Máj 2014 19:40

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod i15 » 15. Máj 2014 16:02

mb1000 napísal:Ono hlavne by malo byt primarnym zaujmom spravcu cesty / policie, aby znacenie nebolo nejednoznacne, pripadne jeho vyznam schovany za nejakou logikou vo vyhlaske.


Malo by to tak byť ale nie je to tak. Ja mám pocit, že majú nízky budget na značky a šetria nimi kde sa len dá. Nájdu sa ale aj svetlé výnimky, napríklad upozornenie na 50-tku v Levoči, alebo na 90-ku na konci R2 pri Ožďanoch.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod Geco » 15. Máj 2014 17:39

JaNY: MUK alebo ina krizovatka sa nerozlisuje. Podla Viedenskeho dohovoru ktory sa Slovensko zaviazalo dodrziavat sa za krizovatku povazuje aj SPAJANIE a ROZPAJANIE pruhov. To znamena ze aj odbocovacia vetva MUK je krizovatka. Dalsia debata moze byt o odpocivadle... Tam som pocul zase ze odpajacia a pripajacia vetva pri odpocivadle sa nepovazuje za krizovatku. Toto ma aj logiku nakolko premenne elektronicke znacenie sa neopakuje po odpocivadle. Ak mam byt uprimny, ja neviem niekedy co je krizovatka a co nie, cize neviem niekedy po kadial plati rychlost stanovena znackou.

Napriklad na ceste I/68 v obci Sabinov v smere na Lipany je znacka 70. Po kadial plati?? po ceste je milion parkovisk, ale ani jedno nie je oznacene znackou PARKOVISKO. Kazda vedlajsia ceste ma znacku daj prednost v jazde, ale ja po hlavnej nemam ziadnu. co je ucelova komunikacia a co je riadna krizovatka. Je v tom chaos.

Na jednom sa vsetci zhodneme: Znacenie rychlosti je chatoicke. Malo by to byt ako v USA. Rychlost vyplyvajuca zo znacky plati az kym ju nezrusi dalsia znacka.

janousko04: Neviem co by som robil, asi by som isiel tak 80 lebo by som si pomyslel ze niekto to znacenie poplietol.
Geco
návštevník
 
Príspevky: 48
Obrázky: 30
Založený: 22. Okt 2013 13:03

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod Jano1 » 15. Máj 2014 18:45

Kanky napísal:chlapi, len tu je este dalsia vec a to je toto po vyjazde z tunela: https://maps.google.sk/maps?q=korytne&h ... .09,,0,1.7
nie je to dobre vidiet cez google sw, ale svieti tam 100
cize, podla zakonov jonuska a podla Jana1 plati tato premenna znacka a teda 100 je nadradena nad zvislymi 80 aj 60 aaaaa 100 je zrusena az krizovatkou MUK Beharovce :wink:

Premenlivu znacku "obmedzenie rychlosti" nemoze zmenit trvala zvisla znacka. Zrusit ju moze docasna znacka, ak tie obmedzenia znizujuce rychlost pred rozsirenim na plny profil neumiestnili na bielo-cervene stlpiky je to chyba.
Jano1
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 17. Máj 2013 10:00

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod jonusko04 » 15. Máj 2014 20:51

Pre Jano1: Asi ešte nestihli namaľovať stĺpiky, možno neskôr, uvidíme.

Možno sa značenie ešte viac spresní a uvidíme. Veď je to len dočasné 10 - 20 ročné riešenie značenia, kým sa nenájdu ďalší ľudia, ktorí budú chcieť urobiť ďalší veľký "tunel" na Slovensku.

Škoda, že tento úsek nepotiahli bližšie k tunelu Branisko za ten veľmi "krátky" čas, ktorý bol na stavbu stanovený.. Ale asi preto nie, lebo je to považované za ďalší diaľničný stavebný úsek.
jonusko04
návštevník
 
Príspevky: 13
Založený: 12. Máj 2014 19:40

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod Geco » 15. Máj 2014 22:35

Jano1 napísal:
Kanky napísal:chlapi, len tu je este dalsia vec a to je toto po vyjazde z tunela: https://maps.google.sk/maps?q=korytne&h ... .09,,0,1.7
nie je to dobre vidiet cez google sw, ale svieti tam 100
cize, podla zakonov jonuska a podla Jana1 plati tato premenna znacka a teda 100 je nadradena nad zvislymi 80 aj 60 aaaaa 100 je zrusena az krizovatkou MUK Beharovce :wink:

Premenlivu znacku "obmedzenie rychlosti" nemoze zmenit trvala zvisla znacka. Zrusit ju moze docasna znacka, ak tie obmedzenia znizujuce rychlost pred rozsirenim na plny profil neumiestnili na bielo-cervene stlpiky je to chyba.


To znamena za 80ka v tuneli branisko smer Kosice plati az po MUK Siroke, pretoze znacka koniec viacerych zakazov nie je na farebnom stlpiku? Nieco sa mi nezda...
Geco
návštevník
 
Príspevky: 48
Obrázky: 30
Založený: 22. Okt 2013 13:03

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod kstano » 16. Máj 2014 09:00

Motate to tu. Premenlive ma prednost pred trvalym len v pripade rozporu tych znaciek. Napriklad ak je vyznacene parkovanie na kraji cesty a pocas stavby tam daju zakaz statia. Ale nie ze je max rychlost a ked sa tam da premenlive znacenie, tak akoby trvale obmedzenie rychlosti neexistovalo.

V tom pripade je to jednoznacne tak, ze znackou zaciatok dialnice zacinaju platit predpisy pre dialnicu ale sucasne ostava v platnosti obmedzenie rychlosti. Platnost znacky obmedzenie rychlosti ukoncuje znacka koniec obmedzenia, krizovatka alebo koniec obce - nic viac. Teda znacka zaciatok dialnice neukoncuje platnost obmedzenia rychlosti.
kstano
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 263
Obrázky: 14
Založený: 09. Nov 2005 17:34

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod Kanky » 18. Máj 2014 16:02

Geco napísal:
Jano1 napísal:Premenlivu znacku "obmedzenie rychlosti" nemoze zmenit trvala zvisla znacka. Zrusit ju moze docasna znacka, ak tie obmedzenia znizujuce rychlost pred rozsirenim na plny profil neumiestnili na bielo-cervene stlpiky je to chyba.


To znamena za 80ka v tuneli branisko smer Kosice plati az po MUK Siroke, pretoze znacka koniec viacerych zakazov nie je na farebnom stlpiku? Nieco sa mi nezda...

a presne v tom je dalsia nezhoda..tu dam ten link: https://maps.google.sk/?ll=48.995988,20 ... 59,,0,4.48
a cela blbost znacenia a zakonov je v tom, ze na naslednom premenlivom znaceni svieti zelena sipka, namiesto toho, aby tam bola vysvietena ta zvisla...koniec viacerych zakazov
a o tom, co sme sa bavili na opacnej strane, tam svieti teda 100 ka a tam mal byt teda tiez koniec viacerych zakazov a hned za tym zvisla 100 atd... a potom by boli normalne platne zvisle znacky 80 a 60...
aspon mate teraz vyhovorku, kto tam prekroci rychlost :)
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod Kanky » 18. Máj 2014 16:08

ak sa ale budete drzat toho, co som tu uz citoval, tak nikto nic nepokazi
Pre rýchlostné cesty na Slovensku platia zo zákona rovnaké pravidlá ako pre diaľnice. Najvyššou povolenou rýchlosťou je 130 km/h, ak dopravná značka neurčí inak. Ak je určená maximálna povolená rýchlosť, dopravná značka začiatku a konca diaľnice alebo rýchlostnej cesty neruší rýchlosť určenú značkou obmedzujúcou najvyššiu povolenú rýchlosť.

nakolko, ta krizovatka je ozaj len par metrov za zaciatkom dialnice, preto tu 130 dosiahne drviva vacsina prechadzajucich vozidiel az za krizovatkou :)

a vobec nie je potrebne vytahovat dalsie zakony, ktore nepoznaju ani pojicajti :wink:
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod Geco » 18. Máj 2014 16:21

najlepsie to napisal kstano, toho sa treba drzat:

kstano napísal:Motate to tu. Premenlive ma prednost pred trvalym len v pripade rozporu tych znaciek. Napriklad ak je vyznacene parkovanie na kraji cesty a pocas stavby tam daju zakaz statia. Ale nie ze je max rychlost a ked sa tam da premenlive znacenie, tak akoby trvale obmedzenie rychlosti neexistovalo.

V tom pripade je to jednoznacne tak, ze znackou zaciatok dialnice zacinaju platit predpisy pre dialnicu ale sucasne ostava v platnosti obmedzenie rychlosti. Platnost znacky obmedzenie rychlosti ukoncuje znacka koniec obmedzenia, krizovatka alebo koniec obce - nic viac. Teda znacka zaciatok dialnice neukoncuje platnost obmedzenia rychlosti.
Geco
návštevník
 
Príspevky: 48
Obrázky: 30
Založený: 22. Okt 2013 13:03

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod svaco » 21. Máj 2014 09:50

Nevie niekto o kolko zrychli pridany usek dialnice casovo cestu autom, ci to urobi aspon minutu?
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod Kanky » 21. Máj 2014 12:00

v smere vychod zapad je teraz oproti vystavbe rozdiel nejakych 22 s :) +-

https://www.youtube.com/watch?v=bR9jNu5_VDQ&hd=1
https://www.youtube.com/watch?v=6aPQJDNDUAQ&hd=1
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod i15 » 21. Máj 2014 15:36

minúta navyše bude na MÚK Jablonov
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod Henry46 » 16. Jún 2014 13:20

MUK Beharovce smer zapad-vychod
https://www.youtube.com/watch?v=FvAVME8 ... e=youtu.be
ta 60 je tam uplne zbytočna...
Henry46
návštevník
 
Príspevky: 16
Obrázky: 0
Založený: 18. Máj 2013 17:45

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod ANDi » 16. Jún 2014 21:31

Ze zbytocna... Si myslis, ze netreba prispievat do statneho rozpoctu?
Obrázok používateľa
ANDi
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1142
Založený: 14. Júl 2012 16:12

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod Kanky » 16. Jún 2014 21:56

Henry, dik za video, ja som velmi nestihal, tak nemam az taku kvalitku ako ty...ale pozeram, ze si usekom prefrcal rychlejsie ako ja :)

a ta 60 podla nedavnych komentov, podla niektorych, vobec neplati lebo ju rusia ine znacky, tak smelo...

zaujimave, ze v tuneli 80 a tu 60...

https://www.youtube.com/watch?v=QTHU5Z_M_8g&hd=1

hej a oprava toho mosta na MUK nic moc, jak na lodi...
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod Tomas PO » 16. Jún 2014 23:05

isiel som tadial, hotova katastrofa. vsetko pekne urobene, najma smer BA-PO. a takto dobabrbane 60kou. 60ka smer Po-Ba sa este pochopit da, lebo je tam esicko, aj ked uz tak, tak dodatkova tabula "plati pre TIR". ale budiz.
Ale smer BA-PO...najprv dlho 130, potom 'brzdiaca' 100ka - tiez OK, 80ka a nezmyselna 60ka pri jazde rovno, navyse smerovo oddelene pruhy. Potom uz len 80 az do tunela (nie 100, ako kedysi). V opacnom smere vsak 100 je. No blud.
Nikdy som nechapal, a ani teraz nechapem odstavnej ploche. To sa ma nadrozmerny kamion ako tam dostat?
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod Geco » 17. Jún 2014 06:24

Ta 60ka praveze plati. Niektori sa domnievali ze znacka zaciatok RC rusi predoslu znacku, ale to robi az dalsia krizovatka.
Geco
návštevník
 
Príspevky: 48
Obrázky: 30
Založený: 22. Okt 2013 13:03

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod Henry46 » 17. Jún 2014 08:53

Presne ako pisete Ked tak chcu tu 60 tak mali dat dodatkovu tabulu pre TIR alebo za dazda aj to len smer vychod zapad.Ja napr. jazdim oba smery 120 na tempomat :D
Henry46
návštevník
 
Príspevky: 16
Obrázky: 0
Založený: 18. Máj 2013 17:45

Re: D1 Beharovce - Fričovce

Odoslaťod Kanky » 17. Jún 2014 11:22

len tam na tej odstavnej ploche zvykli meravat...ale teraz uz prakticky nemaju kde zastavovat...ale zasa, je objektivna zodpovednost...
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na D1

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 20 hostí.