R1 Žiar nad Hronom - Budča

Trnava – Nitra – Žarnovica – Žiar nad Hronom – Zvolen – Banská Bystrica – Ružomberok (križovatka s D1)

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod Miro » 04. Aug 2005 13:26

Antimander napísal:Ano, v ČR dosť nezmyselne spoplatňujú, nejde o to, že spoplatňujú aj 5 km úseky, ale o to, že od septembra. Je to nezvyčajné.


a u nás cca od polovice júla :oops:
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Odoslaťod Caesar » 05. Aug 2005 21:43

Ešte stále je mesiac júl takmer na úrovni 1/2 roka, okrem toho je to obdobie prázdnin a príchodu turistov, ale september už je skutočne dosť "divný" termín pre spoplatnenie nejakých úsekov. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Miro » 10. Aug 2005 14:16

Caesar napísal:Ešte stále je mesiac júl takmer na úrovni 1/2 roka, okrem toho je to obdobie prázdnin a príchodu turistov, ale september už je skutočne dosť "divný" termín pre spoplatnenie nejakých úsekov. 8)

Polrok tiež nepovažujem za šťastný, keď nemáme polročné diaľničné nálepky, ale len ročné a týždenné.
Okrem toho, vie mi niekto povedať, kde je príslušná vyhláška o spoplatnení tohto úseku a od ktorého dátumu platí? Alebo tam boli tie značky dané len tak, že sa niekto na MDPT vyspal, zavolal na SSC či kam a povedal "Počuj Fero, potrebujeme nejaké ďalšie peniaze, dajte značky na ďalšie RK" :?:

Ja osobne teraz riešim dilemu, či jazdiť zo ZA do BS
a) po starej ceste cez Hronskú Dúbravu, lenže to by som aj tak musel ísť pár metrov po spoplatnenej R1, aby som sa dostal na cestu do BS, alebo
b) ísť drzo po R1 a pri kontrole tvrdiť, že som o spoplatnení nevedel a pred križovatkou od Kremnice ma žiadna tabuľa neupozornila a keď som na R1 nabehol, tak už som sa jej nemal ako vyhnúť, alebo
c) ísť úplne inou cestou (napr. cez Sklené Teplice)
Nálepku si pre tých necelých 10 km kupovať nebudem :shock:
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Odoslaťod Krateros » 10. Aug 2005 14:30

Miro napísal:Nálepku si pre tých necelých 10 km kupovať nebudem :shock:


No a toto je ďalší taký názor: ... tak si ju nekupuj.

tak potom, čo chcete ľudia? Diaľnice sú drahé, na Slovensku otvárate úseky 3-10 km, takže treba platiť aj za 10 km úsek alebo po nej nejazdiť.

Veľmi chcú byť Slováci pred EÚ, ale sami sa správať nevedia. A tento názor to len potvrdzuje. Ak si myslíte všetci múdri, že práve vy ste tí naj, tak sa trošku pozrite na to, ako sa jazdí v "starej" 15-tke a ako sa tam žije.

Nechápem takých ako si ty. Takže predpokladám, že nechápeš ani ty mňa, takže to nechajme tak.
Krateros
diskutujúci
 
Príspevky: 80
Obrázky: 1
Založený: 19. Júl 2005 20:42

Odoslaťod devil » 10. Aug 2005 14:43

Patri sa dat odpoved na polozenu otazku.

Ja osobne teraz riešim dilemu, či jazdiť zo ZA do BS
a) po starej ceste cez Hronskú Dúbravu, lenže to by som aj tak musel ísť pár metrov po spoplatnenej R1, aby som sa dostal na cestu do BS, alebo
b) ísť drzo po R1 a pri kontrole tvrdiť, že som o spoplatnení nevedel a pred križovatkou od Kremnice ma žiadna tabuľa neupozornila a keď som na R1 nabehol, tak už som sa jej nemal ako vyhnúť, alebo
c) ísť úplne inou cestou (napr. cez Sklené Teplice)
Nálepku si pre tých necelých 10 km kupovať nebudem


a) asi najlepsi napad, ak maju kompetentny minimum zdraveho usudku tak by sa na tych par m nemalo platit,
b) ak tam tabula ale je, tak to by som neodporucal, ak tam nie je tak to je ich problem
c) tam treba ist aj cez ziarsky lievik a tym je povedane vsetko
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Caesar » 10. Aug 2005 14:57

Kupovať či nekupovať diaľničnú nálepku?

To je asi dilema, ak človek nejazdí každý deň po diaľnici a potrebuje ísť len raz za čas a aj to 5-10 km.

Ale ja by som sa aj zastal Kraterosa v tom, že diaľnice sú drahé, a preto ten, kto neplatí, okráda ostatných, to je môj názor.

Inak sa prikláňam k devilovej odpovedi. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Miro » 10. Aug 2005 16:18

Caesar napísal:Kupovať či nekupovať diaľničnú nálepku?

To je asi dilema, ak človek nejazdí každý deň po diaľnici a potrebuje ísť len raz za čas a aj to 5-10 km.

Ale ja by som sa aj zastal Kraterosa v tom, že diaľnice sú drahé, a preto ten, kto neplatí, okráda ostatných, to je môj názor.

Inak sa prikláňam k devilovej odpovedi. 8)


Súhlasím, že diaľnice sú drahé, ale naozaj sa mi nechce platiť za tých pár km nálepku platnú pre celú SR, keď tam idem svojím autom 2-3 krát do roka. Keby bola možnosť platiť len za prejdenie toho úseku, nech by to bolo aj 4 Sk za kilometer, rád ich zaplatím. (Ale mohla by tam byť povolená aj vyššia rýchlosť, nie len tých 90. :o )
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Odoslaťod Miro » 10. Aug 2005 16:20

Ešte aby som nebol zle pochopený, nechcem porušovať zákon a jazdiť po spoplatnených cestách bez zaplatenia, to nie. :!:

Keď idem tri-štyri krát do roka svojím autom zo ZA do BA na víkend, rád si kúpim nálepku za 150 Sk, pretože viem, že to stojí za to.
Naposledy upravil Miro dňa 10. Aug 2005 16:43, celkovo upravené 2 krát.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Odoslaťod Miro » 10. Aug 2005 16:36

devil napísal:Patri sa dat odpoved na polozenu otazku.

a) asi najlepsi napad, ak maju kompetentny minimum zdraveho usudku tak by sa na tych par m nemalo platit,
b) ak tam tabula ale je, tak to by som neodporucal, ak tam nie je tak to je ich problem
c) tam treba ist aj cez ziarsky lievik a tym je povedane vsetko


Ďakujem za odpoveď, len by som rád podotkol:
ad a) neviem, kompetentní sa vyjadrili, že zákon neukladá, že musí existovať súbežná nespoplatnená cesta, takže aj na tých pár metroch by mohli chcieť pokutu
ad b) Išiel som tade 13. júla, ešte tam žiadna tabuľa nebola, bola to obyčajná cesta I. triedy. Potom som tade išiel 27. júla, prichádzal som od Kremnice, pred križovatkou nebola žiadna tabuľa, ktorá by upozorňovala, že cesta na Zvolen je už cestou pre motorové vozidlá, dokonca pri tej stopke, ako sa vchádza na R1, bolo ešte staré číslo cesty s tabuľou "s poplatkom na 3,5 tony" :!: a až tam kde sa zvyšuje počet jazdných pruhov, kde sa už nemožno otočiť, bola tabuľa "cesta pre motorové vozidlá". Takže som to prešiel bez nálepky, našťastie to tam nekontrolovali.
ad c) Obyčajne tam jazdím cez víkend, minule som v nedeľu 31. júla išiel z BS do ZA cez Sklené Teplice, Hliník, ZH, PD a Rajec a bolo to v pohode, približne za rovnaký čas ako cez Kremnicu a MT. Cez pracovný deň je to podstatne horšie, aj to som už zažil :evil:
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Odoslaťod Krateros » 10. Aug 2005 16:47

Miro napísal:Ešte aby som nebol zle pochopený, nechcem porušovať zákon a jazdiť po spoplatnených cestách bez zaplatenia, to nie. :!:

Keď idem tri-štyri krát do roka svojím autom zo ZA do BA na víkend, rád si kúpim nálepku za 150 Sk, pretože viem, že to stojí za to.


Ano, ja to chápem, ako to bolo myslené.

Na Slovensku chýba niečo také ako denná známka. Proste na výber aj 10 druhov. Denná/nočná, 2-dvojdenná, týždenná, 14-dňová, mesačná/30 dňová, 2-mesačná, 1/4 ročná, 1/2 ročná, celoročná. Sú rôzne kombinácie v celej EÚ. :wink:
Krateros
diskutujúci
 
Príspevky: 80
Obrázky: 1
Založený: 19. Júl 2005 20:42

Odoslaťod Miro » 10. Aug 2005 16:55

Krateros napísal:
Miro napísal:Ešte aby som nebol zle pochopený, nechcem porušovať zákon a jazdiť po spoplatnených cestách bez zaplatenia, to nie. :!:

Keď idem tri-štyri krát do roka svojím autom zo ZA do BA na víkend, rád si kúpim nálepku za 150 Sk, pretože viem, že to stojí za to.


Ano, ja to chápem, ako to bolo myslené.

Na Slovensku chýba niečo také ako denná známka. Proste na výber aj 10 druhov. Denná/nočná, 2-dvojdenná, týždenná, 14-dňová, mesačná/30 dňová, 2-mesačná, 1/4 ročná, 1/2 ročná, celoročná. Sú rôzne kombinácie v celej EÚ. :wink:

Som rád, že sme sa nakoniec predsa len pochopili. :D Tvoja prvá reakcia ale vyzerala úplne inak :roll:
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Odoslaťod aquila » 10. Aug 2005 17:17

znamky pre rozne obdobia su trosku narocnejsie/drahsie na administraciu ... dalej nie su tak "vynosne" ako na dlhsie obdobie ...

na slovensku myslim 10 dnova, polrocna a rocna by bohate stacili ;) co by mozno pomohlo keby bola rocna od datumu vydania ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Caesar » 10. Aug 2005 17:52

aquila napísal:znamky pre rozne obdobia su trosku narocnejsie/drahsie na administraciu ... dalej nie su tak "vynosne" ako na dlhsie obdobie ...

na slovensku myslim 10 dnova, polrocna a rocna by bohate stacili ;) co by mozno pomohlo keby bola rocna od datumu vydania ..


aquila,

možno sú drahšie z hľadiska administratívneho, ale videl by si, že by sa zvýšil záujem.

Tu nejde o veľkosť krajiny či jej diaľničnej siete, tu ide o neschopnosť úradov.

V tomto má Krateros pravdu. Služby sú prejavom slušnosti každej krajiny a jej obyvateľov, takže aj toto je ten prejav. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod eucitizen » 10. Aug 2005 22:49

Preco je tam 90km/h ked ta dali znacku RC? kvoli tomu ze tam chyba paralelna cesta? JE to myslim èekne okaslanie ludi, uz ked tam dali to znacenie nech tam povolia aj 130km/h, nietkorej casti aj menej ale 90km/h je to smutne
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod rodan » 11. Aug 2005 07:28

Jazdím úsekom ZV - ZH dosť často, aby som si dokázal vytvoriť názor. Je to RC alebo nie? Ak je, prečo je tam iba 90? Myslím, že by to v pohode unieslo obmedzenie na 110. Tých 90 tam málokto dodržuje, každý to považuje za nezmysel. Ale 110 by už brali vážne, tak ako berú vážne kilometrový úsek medzi ZV a BB s obmedzením na 100. Tam to toiž má zmysel za dažďa a v zime. Ak má byť v celom úseku obmedzenie na 90, potom stráca zmysel označenie RC.
rodan
nováčik
 
Príspevky: 7
Založený: 04. Júl 2005 09:38

Odoslaťod Miro » 11. Aug 2005 08:27

rodan napísal:Jazdím úsekom ZV - ZH dosť často, aby som si dokázal vytvoriť názor. Je to RC alebo nie? Ak je, prečo je tam iba 90? Myslím, že by to v pohode unieslo obmedzenie na 110. Tých 90 tam málokto dodržuje, každý to považuje za nezmysel. Ale 110 by už brali vážne, tak ako berú vážne kilometrový úsek medzi ZV a BB s obmedzením na 100. Tam to toiž má zmysel za dažďa a v zime. Ak má byť v celom úseku obmedzenie na 90, potom stráca zmysel označenie RC.


Má to zmysel, keď je to RC (v zmysle zákona o premávke "Cesta pre motorové vozidlá") s obmedzením na 90, dá sa vyberať za pokuty za chýbajúcu nálepku aj za rýchlosť :oops: Btw., keď som tade išiel 27. júla, videl som označenie RC, ale obmedzenie rýchlosti som si nevšimol, možno preto, ako tu bolo spomenuté, že je asi 50 metrov za začiatkom RC :roll:
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Odoslaťod expwy » 11. Aug 2005 09:25

Označovanie RC nestráca zmysel, lebo značka zároveň aj označuje, že daný úsek je spoplatnený. 90-ka tam je preto, lebo cesta nespĺňa štandard RC, nie kvoli absencii súbežnej komunikácie, s ňou to nemá absolútne nič. Sú tam autobusové zastávky, nie sú tam pripájacie a odbočovacie pruhy, polomer zákrut nie je stavaný na vyššiu rýchlosť. Možno 110 kmh by sa tam mohlo dať, ale 130 je na tom úseku o "hubu".

Medzi križovatkami Hronská Breznica a Hronská Dúbrava nie je žiadne miesto pre kontrolu diaľničných nálepiek. Podľa zákona môže polícia vykonávať kontrolu nálepok len na odpočívadlách alebo odstavných plochách a na celom tomto úseku je len odpočívadlo Budča. Toto miesto musí byť riadne ounačené a doprava presmerovaná na odpočívadlo. Dokonca aj keď polícia kontroluje vodiča napr. za rýchlosť, nemala by kontrolovať nálepku.

Diaľnica alebo rýchlostná cesta je nadštandard a treba za ne platiť aj vo vyspelejších krajinách. Ľudia by chceli mať v zime čiernu vozovku, opravené vozovky a väčší jazdný komfort. Lenže tieto veci niečo stoja....
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod eucitizen » 11. Aug 2005 09:58

MH napísal:Označovanie RC nestráca zmysel, lebo značka zároveň aj označuje, že daný úsek je spoplatnený. 90-ka tam je preto, lebo cesta nespĺňa štandard RC, nie kvoli absencii súbežnej komunikácie, s ňou to nemá absolútne nič. Sú tam autobusové zastávky, nie sú tam pripájacie a odbočovacie pruhy, polomer zákrut nie je stavaný na vyššiu rýchlosť. Možno 110 kmh by sa tam mohlo dať, ale 130 je na tom úseku o "hubu"...


Ale tie autobusove zastavky sa likviduju, ked sa nemylim. A pocita sa s rekonstrukciou tohto useku aby mohla byt vacsia rychlost? KEd bude hotovy usek od Benadiku az po BB tak bude tento usek poriadne henvat soferov ze zo 130 na 90 a potom zase 130:)
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

130 kmh

Odoslaťod B; » 11. Aug 2005 10:13

Ci je tam 130 o hubu by som si nedovolil tvrdit, ja som tam (tak sa mi zda :) )jazdil este na Favorite bezne 130.

Nech teda daju pri zjazdoch a prijazdoch 90 alebo 100 ako to bolo pri Dechtaroch a inde 130.

HB-RnH tiez nie je parametricky alebo prevedenim hocico a je tam 130.
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod expwy » 11. Aug 2005 11:18

Zastávky sa len budú likvidovať, ale o nejakej rekonštrukcii tohto úseku vedomosť nemám. Tento rok sa na ňom bude opravovať len vozovka asi za 20 mil. Sk. Časom sa tu určite zavedie min. 110 kmh, ale o tom je teraz predčasné hovoriť, Možno to bude aktuálne po otverení súvislého ťahu R1. Tú rýchlosť ovplyvňujú aj iné faktory ako boli povedané. Teleso cesty a vozovka sú konštrukčne vo veľmi zlom stave, je tam veľa smrtelných nehôd a polícia a MDPT zatiaľ nedovolia vyššiu rýchlosť ako 90 kmh, takže na jej zvýšenie si budeme musieť chvíľu počkať :D
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod jopop » 18. Aug 2005 19:26

S tymi policajtami mas asi pravdu, ved kde inde by zobrali taku zlatu banu na vyberanie pokut - ked neplnia plan, jednoducho tam postavia nejaky radar a korunky sa sypu (aj do vlastnych vreciek samozrejme).

Tento scenar je uz trapny - presne toto iste sa opakuje na kazdom useku RC a po vymene nejakeho vyssieho sefa sa usek vzdy "zazracne" zmeni na schopny premavky rychlostou 130 km/h. Myslim ze vsetci si pamatame ze presne toto iste sa dialo najprv na useku Zvolen - Banska Bystrica, potom na useku Trnava - Sered - Nitra...
jopop
návštevník
 
Príspevky: 10
Založený: 01. Aug 2005 18:57

Odoslaťod B; » 19. Aug 2005 09:18

A paradoxne sa na tomto useku, kde je problem dat 130, maju prelinat trasy
R1+R2+R3 cize kumulovane intenzity.
Fenomen ziarskeho lieviku je asi nesmrtelny..
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod fh » 19. Aug 2005 10:21

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Naposledy upravil fh dňa 30. Aug 2005 13:59, celkovo upravené 1 krát.
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Odoslaťod mel » 19. Aug 2005 12:12

trochu Offtopic, ale suvisi to s usekom:

Pre mna je stale otvorena otazka ukoncenie R3 na R1 ... ma to byt na Zvolen, ale pocul som, ze sa uvazuje aj s napojenim na Budcu ... do-/pre-stavba sucasnej krizovatky... to by sa mi zdalo lepsie a logickejsie...

K tej 90tke ... je to hardcore, nema to vyznam a boli to vyhodene peniaze na znacky ... prosim vyvratte mi to, ak mate niekto info, ze to malo vyznam, ale s tou 90tkou je to fakt zle ... aspon 100 ked uz nie 110 tam mali dat... su tam useky, kde sa da ist aj rychlejsie, ta 90tka tam je fakt hrozna...
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod devil » 19. Aug 2005 12:26

Samozrejme, 110 sa tam da ist vsade, niekde sa da aj 130.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na R1

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 11 hostí.