R4 Svidník obchvat

Štátna hranica MR/SR – Milhosť – Košice – v peáži s diaľnicou D1– Prešov – Svidník – Vyšný Komárnik – štátna hranica SR/PL

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod Dialniciar » 04. Dec 2007 17:01

Rio13.zm napísal:niekto si zarobi :)


Predpokladám, že štátny podnik Slovenské lesy. :wink: Na tomto nikdy nezarobia stavebné firmy alebo prípadne súkromný majiteľ lesa, ale o tom pochybujem.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod konstrukt » 31. Dec 2007 15:28

Cena stavby obchvatu bola stanovená štátom na 714 975 000 Sk bez DPH

Cena ponúknutá Inžinierskymi stavbami,a.s. KE 664 598 265 Sk bez DPH

Poddodávky budú tvoriť 8,22 %

Na NDS ohľadom výberu zhotoviteľa bola podaná žiadosť o nápravu firmy Taisei Corporation. NDS uvedenú žiadosť zamietla.
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod tybs » 01. Jan 2008 15:30

Cena ponúknutá Inžinierskymi stavbami KE je už nemenná? Musia to postaviť za túto cenu? Alebo sa to bude postupne predražovať....
tybs
diskutujúci
 
Príspevky: 86
Obrázky: 0
Založený: 05. Dec 2007 00:55

Odoslaťod konstrukt » 01. Jan 2008 16:15

tybs napísal:Cena ponúknutá Inžinierskymi stavbami KE je už nemenná? Musia to postaviť za túto cenu? Alebo sa to bude postupne predražovať....
Malo by to tak byť, ale ak sa vyskytnú nejaké nepredvýdateľné problémy, cena sa nôže zvýšiť.
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod tybs » 02. Jan 2008 09:07

Zaujíma ma to len z toho dôvodu, že keď už raz nejaká spoločnosť na základe ponúknutej ceny vyhrá súťaž na výstavbu, tak by tú svoju cenu mala dodržať, alebo nie? Pretož práve na základe ponúknutej ceny vyhrala nad svojimi konkurentmi! Ak sa to spoločnosti predraží, je to jej problém a jej strata, mali si to lepšie spočítať...
tybs
diskutujúci
 
Príspevky: 86
Obrázky: 0
Založený: 05. Dec 2007 00:55

Odoslaťod Dialniciar » 02. Jan 2008 11:56

tybs napísal:Zaujíma ma to len z toho dôvodu, že keď už raz nejaká spoločnosť na základe ponúknutej ceny vyhrá súťaž na výstavbu, tak by tú svoju cenu mala dodržať, alebo nie? Pretož práve na základe ponúknutej ceny vyhrala nad svojimi konkurentmi! Ak sa to spoločnosti predraží, je to jej problém a jej strata, mali si to lepšie spočítať...


V princípe máš pravdu. Neočákavateľné okolnosti sú ale napr. vyššia inflácia ako 3% ročne, nadmerný rast cien za ropu a stavebné materiály. V zmluvách sa zakotví max. rast pre stavebné materiály o 5% a ak bude napr. cement drahší o 6%, rozdiel bude musieť pokryť štát.

Firma si nedokáže presne zrátať všetky náklady, to sa nedá. Museli by sa na Slovensku zaviesť pevné ceny, t.j. firma by všetky rozdielne náklady musela znášať sama a štát by garantoval navyšovanie iba o celkovú priemernú infláciu, nie jednotlivé komodity. Ale ani to nie je záruka, že štát ušetrí: zrovna môžu byť niektoré komodity tak drahé, že inflácia v krajine bude 4-5%, pričom ropa a iné tovary budú drahšie o 2-3% a prerobí len a len štát.

O tom, že konkurencia prehrala ... v princípe je to ale tak na každom úseku a v každej krajine. Mimochodom, väčšinou sú rozdiely pri napr. 10 uchádzačoch pri úseku v hodnote 2-3 mld. SKK až do 1 mld. SKK.

Okrem toho - nevinil by som firmu. Kto je na vine, to je štát aj s jeho robením štátnych expertíznych cien. Spraví sa komplexná analýza napr. k r. 2005 a potom do r. 2007 sa robí len úprava podľa inflácie, nie podľa skutočných nákladov na výstavbu a nezohľadnujú sa ani iné parametre. Je preto len na firmách, ako z toho vychádzajú.

Predraženie tu bude na 100%. Ale v rámci normy, v rámci inflácie. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod tybs » 02. Jan 2008 14:13

Ďakujem za odpoveď. Takže v konečnom dôsledku to aj tak viac-menej závisí od toho, ako sa postaví zmluva, aj keď inflácia by tam samozrejme zahrnutá byť mala.
Ohľadom štátnych expertíz - keby štátni experti odhadli cenu výstavby úseku, ktorá by však nebola zverejnená, resp. zostala utajená pred vyhlásením tendra a po prijatí ponúk by sa urobila porovnávka cien ponúknutých stavebnými spoločnosťami so štátom odhadovanou cenou, možno by tie ceny boli ešte nižšie - v prípade, že by sa tieto spoločnosti nesnažili štát "ošklbať" ("kartelová dohoda" apod.), tak by cena mala byť dosť podobná tej štátom odhadovanej a možno aj o dosť nižšia - Aspoň si myslím, aj keď je to trochu utópia. V každom prípade si však myslím, že štát by svoje expertízy zverejňovať nemusel - zase na druhú stranu, peniaze na výstavbu ciest musia byť v zákone o štátnom rozpočte atď... Je to trochu zložitejšie.
Ale už začínam byť OT.
tybs
diskutujúci
 
Príspevky: 86
Obrázky: 0
Založený: 05. Dec 2007 00:55

Odoslaťod Tomas PO » 02. Jan 2008 14:24

tybs napísal:Ďakujem za odpoveď. Takže v konečnom dôsledku to aj tak viac-menej závisí od toho, ako sa postaví zmluva, aj keď inflácia by tam samozrejme zahrnutá byť mala.
Ohľadom štátnych expertíz - keby štátni experti odhadli cenu výstavby úseku, ktorá by však nebola zverejnená, resp. zostala utajená pred vyhlásením tendra a po prijatí ponúk by sa urobila porovnávka cien ponúknutých stavebnými spoločnosťami so štátom odhadovanou cenou, možno by tie ceny boli ešte nižšie - v prípade, že by sa tieto spoločnosti nesnažili štát "ošklbať" ("kartelová dohoda" apod.), tak by cena mala byť dosť podobná tej štátom odhadovanej a možno aj o dosť nižšia - Aspoň si myslím, aj keď je to trochu utópia. V každom prípade si však myslím, že štát by svoje expertízy zverejňovať nemusel - zase na druhú stranu, peniaze na výstavbu ciest musia byť v zákone o štátnom rozpočte atď... Je to trochu zložitejšie.
Ale už začínam byť OT.

Ja si skor myslim, ze expertiza je postavena tak, aby cena bola co najnizsia.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Dialniciar » 02. Jan 2008 14:28

tybs napísal:Ďakujem za odpoveď. Takže v konečnom dôsledku to aj tak viac-menej závisí od toho, ako sa postaví zmluva, aj keď inflácia by tam samozrejme zahrnutá byť mala.
Ohľadom štátnych expertíz - keby štátni experti odhadli cenu výstavby úseku, ktorá by však nebola zverejnená, resp. zostala utajená pred vyhlásením tendra a po prijatí ponúk by sa urobila porovnávka cien ponúknutých stavebnými spoločnosťami so štátom odhadovanou cenou, možno by tie ceny boli ešte nižšie - v prípade, že by sa tieto spoločnosti nesnažili štát "ošklbať" ("kartelová dohoda" apod.), tak by cena mala byť dosť podobná tej štátom odhadovanej a možno aj o dosť nižšia - Aspoň si myslím, aj keď je to trochu utópia. V každom prípade si však myslím, že štát by svoje expertízy zverejňovať nemusel - zase na druhú stranu, peniaze na výstavbu ciest musia byť v zákone o štátnom rozpočte atď... Je to trochu zložitejšie.
Ale už začínam byť OT.


Záleží vždy len od dvoch vecí:

1. Zmluva.
2. Zákony daného štátu.

Štát musí zverejniť hodnotu diela. MUSÍ tak spraviť, ak chce, aby EÚ niečo preplatila alebo naopak aby EÚ Slovensko nekritizovala.

Štát by mohol pomeniť pravidlá a cenu nezverejniť. Ale MUSÍ zadať podmienky prác: komplexný technický opis výstavby, preložiek, formy (či AB alebo CB kryt atď.), vyvolané investície. Okrem toho musí zverejniť, aké hospodárske výsledky by firma mala mať. A z týchto údajov si firma odhadne sama hodnotu štátnej expertízy. :idea:

A úplne ideálne je, ak nejaká firma robí aj tvorenie ceny pre štát a cez inú (dcérsku firmu) radí nejakej stavebnej firme ... (to je aféra vo France)

Štátna expertízna cena byť musí. Chyba je, že verejnosť nikdy nevie, či ide o maximálnu, min. alebo inú hodnotu a s akými vplyvmi. Samotné firmy obdržia presnejšie parametre, ale ani tie vždy nemajú všetko spolu.

Potom záleží od samotných firiem a ich právnikov, ako dokážu so štátom postupovať ďalej pri prípadných problémoch. A tu Slovensko zatiaľ prehralo vždy ...

A ešte niečo na záver: ak by štát nezverejnil žiadnu cenu a firmy by dali len ceny vyššie - nebolo by možné im nič dokazovať. Ani kartel, ani to, že nepoznajú podmienky, ani nič. :idea:

Tá samotná logika, že štát si určí nejakú cenu, tá je správna. To je normálny, bežný postup. Bez utajovania akýchkoľvek skutočností. A potom je na trhu, ako si s tým poradí. Napríklad nejaká veľká firma sa rozhodne ani neprihlásiť do tendru za takú cenu (lebo vie, že kvalitne sa to spraviť nedá) atď. ... :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 02. Jan 2008 14:29

Tomas PO napísal:Ja si skor myslim, ze expertiza je postavena tak, aby cena bola co najnizsia.


Na D1 M-J posledné 2 tendre bola maximálna. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod konstrukt » 25. Jan 2008 19:40

Celková konečná hodnota zákazky bez DPH je 664 598 265 SK.

Poddodávky 8,22 %

8 prijatých ponúk
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod Rio13.zm » 26. Jan 2008 01:46

dnes som videl na post.sk, patri to pod SME, ze tento rok ukoncia 22 km dialnic, pisali tam o D1, o 2 a 3 etape mengusovce-janovce, o R2 fige a R4 svidniku, este to poriadne nezacali stavat a tento rok to chcu aj odovzdat, celkom ma to zabavilo :)
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod Rio13.zm » 26. Jan 2008 01:48

Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod Dialniciar » 26. Jan 2008 16:23

Rio13.zm napísal:dnes som videl na post.sk, patri to pod SME, ze tento rok ukoncia 22 km dialnic, pisali tam o D1, o 2 a 3 etape mengusovce-janovce, o R2 fige a R4 svidniku, este to poriadne nezacali stavat a tento rok to chcu aj odovzdat, celkom ma to zabavilo :)


1/2 profil sa dá postaviť do roka na tomto úseku. Ale pochybujem, že sa tak bude na SVK stavať. :idea:

Myslím, že tam boli dimenzované 4,5 mesiaca: odlesnenie, zemné práce, stavenisko, komplet materiál a ostatné mala byť výstavba, otvorenie na konci r. 2008 a dokončenie v r. 2010.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Rio13.zm » 26. Jan 2008 16:27

myslel som, ze to nemoze trvat kratsie ako dva roky, ale ak je to tak, tak len dobre pre svidnik, ja im ten obchvat doprajem :)
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod Dialniciar » 26. Jan 2008 16:31

Rio13.zm napísal:myslel som, ze to nemoze trvat kratsie ako dva roky, ale ak je to tak, tak len dobre pre svidnik, ja im ten obchvat doprajem :)


Pozri Rio, obytný dom postavíš za rok bez problémov v našich podmienkach. Bežné to však nie je, lebo často viaznu niekde financie. Koridor sa dá opraviť do 2 rokov všade v EÚ, u nás to trvá 6 rokov na tej trati, lebo viaznu financie a všetko sa predražuje. Máme úseky ako Važec-Mengusovce, ktorý sa mal otvoriť po 3 rokoch výstavby a úplne dokončiť do 5 rokov, prešlo 10 a on sa ešte len otvoril aj to na 1/2 profil.

Ja len hovorím, že termín otvorenia v r. 2008 je stavebno-technicky možný, ale neverím, že to tak v prípade SR aj skutočne bude. A skôr to bude r. 2009.

Čo mi chýba v tých úsekoch je napr. Svinia-Prešov. :roll:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod devil » 26. Jan 2008 17:45

je dost mozne ze sa na ministerstve jednoducho sekli a poplietli useky. nebolo by to prvykrat.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Tomas PO » 27. Jan 2008 14:41

Dialniciar napísal:
Rio13.zm napísal:Čo mi chýba v tých úsekoch je napr. Svinia-Prešov. :roll:

O tom je vsade ticho, ved rozastavanost bola stale vysoka, a zrazu postupne tento usek z roku 2008 vypadol.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Andrej » 29. Jan 2008 10:46

Tak uz aj NDS pripusta, ze tento rok obchvat Svidnika nestihnu
http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=9189
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod sergej » 29. Jan 2008 11:00

OT:
v tom clanku sa pise: "V pondelok zverejnenom pláne výkonov diaľničnej spoločnosti však nie sú spomenuté dve stavby..."
Da sa to niekde stiahnut?
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Odoslaťod devil » 29. Jan 2008 11:17

dobra otazka. ak nie, mali by ho poskytnut na ziadost podla zakona o info.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Svidník

Odoslaťod mardzano » 11. Feb 2008 08:46

zdravím páni, nevedel by mi niekto z Vás poradiť, kde by som mohol nájsť plány či nákresy pre jednotlivé križovatky, resp. mosty, ktoré sa majú vybudovať pri obchvate Svidníka? v miestnej tlači sa používajú nejaké nákresy, ale akosi ich neviem nájsť na nete. za každú odpoveď ďakujem.
apropo, čo sa týka výrubu stromov, tak sa to už z veľkej časti realizuje, čoskoro by mal byť vybudovaný provizorný most pre ich techniku cez rieku Ladomírka (časť už je vybudovaná) a práce pokračujú celkom rýchlym tempom. čoskoro by mala do práce nastúpiť ťažká technika.
Svidníčan
mardzano
diskutujúci
 
Príspevky: 53
Obrázky: 30
Založený: 11. Feb 2008 08:40
Bydlisko: Svidník

Odoslaťod Rio13.zm » 11. Feb 2008 09:00

nedalo by sa spravit par fotiek ? dakujeme :)
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod mardzano » 11. Feb 2008 11:04

Rio13.zm napísal:nedalo by sa spravit par fotiek ? dakujeme :)


možno sa tam vyberiem dnes popoludní, takže zajtra by nejaké foto mohlo byť. a neviete kde by som našiel tie plány križovatiek a podobne?
Svidníčan
mardzano
diskutujúci
 
Príspevky: 53
Obrázky: 30
Založený: 11. Feb 2008 08:40
Bydlisko: Svidník

Odoslaťod i15 » 11. Feb 2008 19:25

na nete som nic nenasiel, ale mozno niektori "vyvoleni" z tohoto fora maju pristup k ortofotomapam ;)
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na R4

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 19 hostí.