R4 Prešov, severný obchvat

Štátna hranica MR/SR – Milhosť – Košice – v peáži s diaľnicou D1– Prešov – Svidník – Vyšný Komárnik – štátna hranica SR/PL

Moderátor: Moderátori

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Tomas PO » 30. Nov 2016 01:37

pravda, aj ked je nezvyk, ze sa tema nebude volat tak, ako aj stavany usek. ale suhlasim, zbytocne vela tem.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod jarino » 01. Feb 2017 13:35

Voči povoleniu stavby bol podaný rozklad
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Tomas PO » 02. Feb 2017 22:13

este som ho necital, co je dovodom?
tu je link: http://egov.presov.sk/FileOutputHttpHan ... 1NUg%3d%3d
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod eric987 » 03. Feb 2017 08:02

Nejaky manzelsky par ma pozemky nad tunelom Bikos a ide sa handrkovat ze nemaju tieto pozemky vysporiadane. Akosi pozabudli, ze pre podzemne stavby sa pozemky nevysporiadavaju (vlastnik "vlastni" iba povrch, to co je pod nim je stale majetkom statu). Cize zasadne rozkladova komisia a nasledne to cele na jej navrh minister zamietne ako nedovodne.
eric987
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 94
Založený: 16. Júl 2014 08:16

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod caki » 13. Feb 2017 10:57

viewtopic.php?f=35&t=22212
Severný obchvat na rýchlostnej ceste R4 vyčíslili kompetentní na ďalších 535 miliónov. Sám Kažimír píše, že kilometer D1 na obchvate vyjde na 45 miliónov, v prípade úseku R4 to bude 39 miliónov za kilometer

vyzera, ze matematika Kazigrafovi nejde:
SO PO 14,5 km - http://www.enviroportal.sk/sk/eia/detai ... ny-obchvat
535 mil / 14,5 km = cena za km 36,9 mil./km a nie 39 ako uvadzaju. Stavba obsahuje 2 tunely spolu cca cca 3km, 22 mostov, reko cesty I/68 v dlzke cca 1,9 km (tusim prelozka na 2+2 to bude),...
Stale sa vsak bavime o statnej expertize, co je max. cena. Sutaz moze priniest aj prekvapenie...

Podobne parametre ma HP-LL - tunely celkovo ca 3 km, 11 mostov a celkova dlzka 11,3 km - cena 427 mil => 37,78 mil./km
A tu nikomu nevadila cena???
caki
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 362
Obrázky: 34
Založený: 01. Júl 2010 11:47

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod devil » 13. Feb 2017 12:33

aj ked hp-ll vychadza lepsie pretoze tam bude vyssia intenzita ako na SO PO aj spolu s JZO ...je to spravna pripomienka...
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod aquila » 13. Feb 2017 16:30

HP - LL bola bohuzial predrazena .. bol tam efektivne jediny ucastnik tendru a netendrovala to Skanska .. netrab zabudat, ze HP - LL vychadza drahsie aj ako narocnejsie visnove hned vedla .. kazdopadne je pevne dufam, ze tento trend analyz value for money pojde dalej
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod caki » 13. Feb 2017 17:19

mozno by mohli analytici spocitat kolko by stal cely SO v parametroch cesty 1. triedy. Pozemky su nachystane usetrilo by sa cca 50% nakladov a keby nebol spoplatneny mytom, lahsie by na nu odklonili kamiony z PL smerom na zapad aj na juh :)
caki
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 362
Obrázky: 34
Založený: 01. Júl 2010 11:47

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Ister » 13. Feb 2017 17:48

"Verejné obstarávanie na pripravovaný severný obchvat Prešova na rýchlostnej ceste R4 po Kapušany v dĺžke takmer 15 kilometrov by sa podľa Érseka mohlo začať do konca tohto roku. Stavba je momentálne v procese stavebného konania. Národná diaľničná spoločnosť, a. s. plánovala začať s výstavbou tohto úseku ešte v minulom roku, no doteraz nevyhlásila súťaž na zhotoviteľa." http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clano ... ch-planov/


.... tak to som fakt zvedavy, sa mi zda, ze Ersek tie terminy nejak hadze bez rozmyslu, kade chodi tade slube, ze tento rok sa nieco zacne .. napr. orava R3 a teraz R4
Ister
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 287
Obrázky: 13
Založený: 10. Feb 2008 11:32

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod juancarlos » 15. Feb 2017 14:45

Je niekde mapa kade by mala viesť upravená trasa?

viewtopic.php?f=35&t=22231

Ináč celkom fasa tuto na Slovensku, pred vydaním stavebného povolenia sa ide meniť trasa. Keď vidím koľko humbuku je pri predĺžení tunela pri Ružomberku o 1,5 km a čo všetko je k tomu potrebné, tak tomuto úseku dávam tak termín niekedy po roku 2025, ak vôbec.
juancarlos
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 733
Založený: 04. Mar 2015 21:08
Bydlisko: BA, CA, SB

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod TV Lopata » 15. Feb 2017 15:14

Oni chcú naozaj upraviť tento úsek len s jedným tunelom a dvojprudovku ???!!!
Porovnajte objem financií vynaložených na cesty a diaľnice na západnom, strednom a východnom SK...
Obrázok používateľa
TV Lopata
návštevník
 
Príspevky: 41
Založený: 29. Nov 2016 13:34
Bydlisko: Východné SK :D

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod DrX » 15. Feb 2017 15:29

Druhe najlepsie riesenie, hned po tom uplne ten severny obchvat zrusit.
Dufajme, ze usetria dost penazi na to, aby zacali v polprofile pripravovat aj vychodny obchvat, ktory z dlhodobeho hladiska bude tak jak tak treba.
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod mb1000 » 15. Feb 2017 15:33

Ak by bolo PO-zapad - PO-sever 2+2 s tunelom a PO-sever - Kapusany 1+1 bez tunela, tak by som to este pochopil (aj ked netusim ci myslia toto a ako by to realizovali, nechajme sa prekvapit).
mb1000
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 406
Obrázky: 283
Založený: 23. Feb 2010 11:59

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod svaco » 15. Feb 2017 15:58

Ja som len zvedaví kde použijú tie ušetrené prachy, či v PO na napr. MK3 MK5 alebo to je len ofake a zas chcú Presovcanov odrbat. Ak by sa urobili tie MK potom by som tom akože bral, ale velmi tomu neverím.

Ináč riadne sa masíruje verejná mienka čísla sa len tak sypú. Pri sume 535mil sa všade uvádza popis akože cena a nie predpokladaná cena, ktorá teoreticky môže padnúť aj na 400mil, boli totiž aj ďaleko väčšie prepady cien v minulosti a tu sa pritom šermuje s akýmisi hypotetickymi číslami.

Pri obchvate BA sa cely polrok pre vyhlásením súťaže písalo o Aky podvod ide a ked skončila súťaž a ceny boli zverejnené všetkým padla sánka a zrazu bol každý spokojný a predtým chceli ten tender zrušiť.

Ale co je dovolené bohovi nie je dovolené volovi staci si len zameniť postavy za bratislavcana a Prešovčana.

No nic ako hovoril taticek Masaryk Toš budeme sedlad, v prešovských realitách to znamená začíname blokovať cesty nech si kamióny začnú trebárs lietať.
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod juancarlos » 15. Feb 2017 16:33

No ja by som do toho Bratislavčana neťahal, stačí si pozrieť pár príspevkov tu na fóre (napr. 2 príspevky nad tvojim) a zistíš, že poniektorí ehm "z východu" by najradšej zrušili aj celý Prešov nielen obchvat.
Ináč s tými cenami máš úplnú pravdu, keď sa súťažila D4 tak som aspoň 100x počul v médiách veľaváženého Stromčeka ako si treba počkať na ponuky a uzatvorenie súťaže. A teraz Kazigraf zaveštil z gule, že takto to bude a nijak inak.
juancarlos
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 733
Založený: 04. Mar 2015 21:08
Bydlisko: BA, CA, SB

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod aquila » 15. Feb 2017 16:43

juancarlos napísal:Je niekde mapa kade by mala viesť upravená trasa?

http://dialnice.info/viewtopic.php?f=35&t=22231

Ináč celkom fasa tuto na Slovensku, pred vydaním stavebného povolenia sa ide meniť trasa. Keď vidím koľko humbuku je pri predĺžení tunela pri Ružomberku o 1,5 km a čo všetko je k tomu potrebné, tak tomuto úseku dávam tak termín niekedy po roku 2025, ak vôbec.


ak som to spravne pochopil, vratia sa k povodnemu variantu 1 prelozky cesty I/18.

na tejto mapke to je znazornene. terajsia R4 resp severny obchvat nie je nic ine, len premenovana prelozka I/18, nieco na styl I/66 v BB, len v presove to pimpli na dialnicne parameter. je tam aj ideovy vychodny obchvat.

357

inak povedane, tato prva cast severneho obchvatu sa zrejme bude realizovat ako ja v tom EIA navrhu, akurat v polprofile. a dalej sa to bude klukatit ako klasicka jednicka. a stavat sa to bude mozno 2040+

osobne si myslim, ze je to krok spravnym smerom, ale dufam, ze sa to bude na slovensku uplatnovat plosne a skonci konecne dialnicny hype a budu sa robit aj kvalitne cesty prvej triedy ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod juancarlos » 15. Feb 2017 16:52

To potom ale bude treba prerobiť MÚK Prešov-západ, či?
juancarlos
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 733
Založený: 04. Mar 2015 21:08
Bydlisko: BA, CA, SB

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod aquila » 15. Feb 2017 16:59

nie, lebo ak si vsimnes variant 1 vychadza z MUK presov zapad. variant 2 vychadza z MUK, ktora mala byt za malym sarisom, v podstate to je pekne vidno na tejto povodnej ortofoto k useku svinna - presov zapad, kde mala MUK presov zapad iny tvar a je tam aj naznacena MUK maly saris.

71

celkovo by som to zhodnotil, ze fico, kazimir a ersek vykazuju tymto cinnost a tvartia sa idu usetrit peniaze, ale podla mna na D1 sa nezmeni nic, lebo tam sa uz len caka kedy prejde EIA. prvy usek R4 sa temer nezmeni. a co sa bude menit bude R4, kde sa vratia k staremu trasovaniu severneho obchvatu I/18 ..

cize realne sa nic hned neusteri, len teoreticky v buducnosti ..

kazdopadne ako PR a medialny virvar je to dobre :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod juancarlos » 15. Feb 2017 17:06

Aha, už rozumiem. Vďaka.
juancarlos
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 733
Založený: 04. Mar 2015 21:08
Bydlisko: BA, CA, SB

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod rastislav5 » 15. Feb 2017 17:17

Ked neprsi, aspon kvapka. Velke pozitivum je, ze Kazimir sa zastal timu Hodnota za peniaze na jeho vlastnom vychode a aspon nieco sa usetri. To je dobre znamenie do buducnosti, minimalne sa bude dat odvolavat na tento precedens pri dalsich stavbach. A dufam, ze Presovcania budu pri posudzovani stavieb v inych castiach Slovenska rovnako prisni, ako je su ministerstva prisne na Presovcanov.
rastislav5
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 25. Nov 2006 18:58

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod svaco » 15. Feb 2017 17:46

Chcelo by to ešte vedieť o koľko sa skráti/predlži trasa R4-SO oproti pôvodnemu variantu.

Pri tých všetkých negatívach (vychádzam z toho že ide o ODRB, postaví sa D1 a R4 sa odsunie o X rokov, lebo bude všetko potrebné prepracovať, ale rád sa nechám pozitívne prekvapiť) je tu aj jedno pozitívum a síce vo variante 1 na tej mapke je zakreslená aj MUK niekde v oblasti toku rieky Sekčov medzi Kútmi a priemyselnou zónou Širpo, a ak by sa postavila, tak by to mohlo spriechodniť vnútromestskú dopravu, ak by sa to ešte nejako rozumen napojilo na cestu I/18, vtedy by sa smery od SB a Sidl.3 do tejto časti PO a opačne úplne vyhli centru Mesta. Napr. cesta Sidl.3 - OC-MAX by sa tiež takto dala zrealizovať veľmi krásne s vyhnutím sa množstvu križovatiek. Akurát ta MUK vyzerá akoby v poli, takže som zvedavý, na ďalšie info.
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod eric987 » 15. Feb 2017 21:07

aquila napísal:
juancarlos napísal:Je niekde mapa kade by mala viesť upravená trasa?

http://dialnice.info/viewtopic.php?f=35&t=22231

Ináč celkom fasa tuto na Slovensku, pred vydaním stavebného povolenia sa ide meniť trasa. Keď vidím koľko humbuku je pri predĺžení tunela pri Ružomberku o 1,5 km a čo všetko je k tomu potrebné, tak tomuto úseku dávam tak termín niekedy po roku 2025, ak vôbec.


ak som to spravne pochopil, vratia sa k povodnemu variantu 1 prelozky cesty I/18.

na tejto mapke to je znazornene. terajsia R4 resp severny obchvat nie je nic ine, len premenovana prelozka I/18, nieco na styl I/66 v BB, len v presove to pimpli na dialnicne parameter. je tam aj ideovy vychodny obchvat.

357

inak povedane, tato prva cast severneho obchvatu sa zrejme bude realizovat ako ja v tom EIA navrhu, akurat v polprofile. a dalej sa to bude klukatit ako klasicka jednicka. a stavat sa to bude mozno 2040+

osobne si myslim, ze je to krok spravnym smerom, ale dufam, ze sa to bude na slovensku uplatnovat plosne a skonci konecne dialnicny hype a budu sa robit aj kvalitne cesty prvej triedy ..

To pochybujem. Preco by vypustali kratsi a relativne bezproblemovy Bikos, a ponechali sakramensky problemovy a dlhsi Okruhliak? Skor po MUK PO-S to pojde v povodnej trase a nasledne v trase MK5, v udoli Sekcova sa to stoci popod Kuty, dalej, v medzere medzi Finticami a Niznou Sebastovou k povodnej trase okolo Kapusian. BTW, ak toto chcu stavat v 1/2 profile, radsej nech spravia plnoprofilovu D1 Bidovce-MI, to PO aj celemu vychodu pomoze viac ako takyto paskvil.
eric987
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 94
Založený: 16. Júl 2014 08:16

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod svaco » 15. Feb 2017 21:32

Nevypustia Bikoš ale Okruhliak. skús lepšie čítať.
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod BoroZA » 15. Feb 2017 21:47

Smutné, ako to nakoniec s R4 vyzerá v tomto úseku... Value for money podľa mňa v tomto prípade úplne zlyhalo, keď povýšilo "peniaze nad hodnotu". Ak sa vybuduje severný obchvat Prešova len v polprofile, bude to podľa mňa na dlhé desaťročia definitíva v tom smere, že dostavba na plný profil nebude. Možno ani v tomto storočí nie.
BoroZA
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 349
Obrázky: 0
Založený: 29. Máj 2016 12:52
Bydlisko: ZA

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod aquila » 15. Feb 2017 22:01

nie, je to konecne rozumne hospodarenie s peniazmi a skoda ze sa nezacalo skor.. aj oststne usek by sa radikalnd museli osekat a aspon by sa mohlo stavat viac usekov jedniciek.

eric, este raz si topozri. ten navrh je docela rozumny , ale vacsi problem vidim v tom, ze kedze sa zbytocne vyplieskali peniaze inde , tak ani osekana verzia nebude skorej ako 2030...
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na R4

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 10 hostí.