zavedenie elektronickeho myta na Slovensku

sekcia venovaná Národnej Diaľničnej Spoločnosti a.s. a pripravovanému mýtnemu systému

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod legal » 10. Jan 2010 17:21

legal
diskutujúci
 
Príspevky: 117
Obrázky: 5
Založený: 11. Máj 2006 19:59

Odoslaťod stanog » 10. Jan 2010 17:33

Pripájam sa k tomu čo písal ELZ, riešil som nejaké problémy iných štátnych zákaziek a naozaj všade to išlo nejak podobne, takže scenár podľa mňa blízky realite:
1. Ktosi vo vláde si zaumienil že v roku X sa napr. spoplatnia diaľnice
2. Rôzne záujmové skupiny začnú lobovať za riešenie, ktoré by mohli predať a zarobiť na tom (pritom nezávisí či lobista má vôbec nejaké skúsenosti s niečím podobným)
3. Lobista niekoho presvedčí, že určitý systém s istou techológiou vec absolútne bez problémov zvládnu, riešenie bude navyše nové a pokrokové takže nebude problém obhájiť vyššiu cenu = každý zainteresovaný sa nejakou formou bude môcť "priživiť" na realizácií či už priamo alebo nepriamo a žať bohatú úrodu. Lobista dostane prísľub že sa "ide do toho"
4. Lobista začne obchádzať potenciálnych zhotoviteľov a dohovárať nezáväzne alebo záväzne budúcu spoluprácu.
5. Vyhlási sa verená súťaž viac alebo menej otvorene našitá na riešenie Lobistu.
6. Lobista prostredníctvom svojej alebo nastrčenej alebo novo zbúchanej spoločnosti ponúkne riešenie a cenu
7. Ak Lobista na všetko správne dohliadol a niečo totálne nezvrzal súťaž vyhrá
8. Lobista odkryje karty pred partnermi ktorí zákazku budú skutočne realizovať. Tí veľakrát až teraz zisťujú o čo vlastne ide. Niektorí odskakujú, iní sa začnú modliť či to zvládnu, narýchlo sa zbúcha nejaký manažment ktorý má zákazku realizovať. Zrazu sa zistí že nie je domyslené ani poriadne čo sa má realizovať a ako.
9. Začnú na povrch vyliezať problémy o ktorých doteraz nikto netušil, nakoľko reálne zadanie zvyčajne nie je úplne totožné s tým čo sa pôvodne dohodlo, keďže do veci hovorí mnoho ľudí, stanú sa nepresnosti, chyby a pod. A na všetko striehnu novinári, resp. neúspešná konkurencia a jej "kone" v orgánoch zadávateľa zákazky.
10. Keďže všetko realizujú externí dodávatelia ktorí v rovnakom zložení ešte na takomto niečom nepracovali, narastá tlak, hromadia sa chyby, za pochodu sa hľadajú riešenia a ľudia aby sa stihol termín.
11. Aby nebola blamáž vždy sa nejaké riešenie spustí a až následne sa začne overovať či funguje. Podľa sily ľudí čo za tým všetkým stoja sa buďto štát snaží problémy ututlať alebo vyskočiť z vlaku a zvaliť neúspech na dodávateľov.
12. Ak sa vec nepodarí, Lobista nezaplatí externým dodávateľom a tímto ostávajú oči pre plač.
13. Lobista tak či tak dostane svoje a s ním aj určitá časť zainteresovaných. Prípadné pokuty zaplatia subdodávatelia, alebo nikto.
14. Vyhlási sa nový projekt ktorého cielom je vyšší level pôvodného riešenia, v skutočnosti oprava jeho chýb, ale nesmie sa to tak nazvať. Alebo sa na "drzovku" podpíše dodatok na práce ktoré boli od začiatku nutné urobiť, ale neboli v zadaní a to sa zistilo až dodatočne, alebo sa dodatkom dohodnú práce nad rámec zadania a zarobí sa ešte viac.

Problémom mýta je že sa týka priamo peňaženiek ľudí a tí nedokázali chyby ktoré im priamo siahajú na peňaženky zhltnúť len tak a začali protestovať. A niekoho to poriadne rozdráždilo lebo všetci dúfali že všetko sa udeje pekne potichu, nič nebude treba vysvetlovať a vynaložené peniaze budú "v suchu".
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

Odoslaťod i15 » 10. Jan 2010 19:20

stanog, presne si vystihol najvacsi problem. Uz sme si zvykli, ze statne verenjne obstaravanie sprevadza amaterizmus a vysledkom je mrhanie peniazmi statneho rozpoctu. Statny rozpocet zije z nasich dani, ale bezny obcan si az tak vyrazne neuvedomuje, ze ked stat plytva peniazmi, plytva peniazmi, na ktore sa skladame vsetci. V pripade myta vsak mame konkretne sumy, ktore sa tahaju z vrecak dopravcov a ktore sa premietnu do cien. Zatial boli avizovane zvysenia cien liskov v autobusovej doprave, ale casom pribudnu aj tovary.

Slovensko nie je krajinou s vysokym podielom tranzitu a nikdy nou ani nebude, lebo nase prirodne podmienky a rozmiestnenie obyvatelstva neumoznuju stavat ekonomicky efektivne dialnice pre tranzit. Takze splatenie mytneho systemu pojde v prvom rade z penazi obyvatelov SR.

Je OK, ze su spoplatnene dialnice a paralelne cesty 1.triedy. Ale je vrchol drzosti spoplatnit aj vsetky dolezite tahy, ktore na dialnicu este len cakaju. Ked platim, chcem za to primeranu kvalitu, a nie dvojprudove cesty sirky 7,5m s mnozstvom zakrut a rozbitym asfaltom. Ano, je potrebne ziskat peniaze na dalsiu vystavbu, ale system je nastaveny tak, ze vynosy prezerie spravca mytneho systemu a NDS, takze na cesty 1.triedy nezostane nic.

Takze co treba urobit:

1.Najprv opravit technicke chyby - aby myto zodpovedalo prejdenej vzdialenosti. Na blog.sme.sk som cital prispevok nejakeho technika, ktory sa zaobera snimanim pohybu vozidiel po SR a podla jeho nazoru je slovensky system okopirovany z nejakho zahranicneho, kde vsak maju spoplatnene len dialnice. Tie maju presne stanovene miesta na odbocenie, a tych miest je malo, takze vypocet myta je ovela jednoduchsi. V podmienkach nasich ciest 1.triedy to vsak nefunguje.

2. Mytny system by mal byt spravodlivejsi. Idealne by bolo zrusit spoplatnenie ciest mimo paralelnych k dialniciam. Ak to nie je mozne (lebo tych 800 mil. za system treba z niecoho zaplatit), vlada by mala odsuhlasit aspon kompenzacie vo forme znizenia spotrebnych dani z paliv a dani z motorovych vozidiel.


Fico a Vazny zatial pristupuju k tomuto problemu dost arogantne, takze dufam, ze to skonci ostrym strajkom dopravcov. Nasledne im to verejnost spocita pri volbach :twisted: Fico ako neomylny vladar iste nevyvodi osobnu zodpovednost za toto fiasko, takze to budu musiet urobit obcania sami.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod Dialniciar » 10. Jan 2010 19:32

PZ SR má k dispozícii 82 ťažkých odťahových vozidiel. Ja som počul, že ich surovo budú odťahovať ... a kiež by. Celý rok boli ticho a ozvali sa 20 dní pred zavedením systému. A že zlyháva ? Snáď nikto nečakal na to, že systém bude tak nastavený, aby zvládol prvý nápor, keď už taký nápor nikdy nezažije. :) Nezvládajú to obchodné domy pri otvorení, nezvládajú to kultúrne domy pri vystúpeniach ...
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod i15 » 10. Jan 2010 19:34

kto ma facebook, moze sa pridat do tejto skupiny: http://www.facebook.com/pages/Podporuje ... 6312988873 A stalkeri ma mozu skusit pohladat medzi 30tis. clenmi :)
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod i15 » 10. Jan 2010 19:36

Dialniciar napísal:PZ SR má k dispozícii 82 ťažkých odťahových vozidiel. Ja som počul, že ich surovo budú odťahovať ... a kiež by. Celý rok boli ticho a ozvali sa 20 dní pred zavedením systému. A že zlyháva ? Snáď nikto nečakal na to, že systém bude tak nastavený, aby zvládol prvý nápor, keď už taký nápor nikdy nezažije. :) Nezvládajú to obchodné domy pri otvorení, nezvládajú to kultúrne domy pri vystúpeniach ...


Neozvali sa, lebo v popredi boli skandaly ohladom vyberu vyberaca myta a ten vcas neinformoval o presnej vyske spoplatnenia a o spoplatnenych usekoch.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod Tomas PO » 10. Jan 2010 19:42

Dialniciar napísal:PZ SR má k dispozícii 82 ťažkých odťahových vozidiel. Ja som počul, že ich surovo budú odťahovať ... a kiež by. Celý rok boli ticho a ozvali sa 20 dní pred zavedením systému. A že zlyháva ? Snáď nikto nečakal na to, že systém bude tak nastavený, aby zvládol prvý nápor, keď už taký nápor nikdy nezažije. :) Nezvládajú to obchodné domy pri otvorení, nezvládajú to kultúrne domy pri vystúpeniach ...

Ako sa mali ozvat, ked neprenikli ziadne relevantne informacie?
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Dialniciar » 10. Jan 2010 20:17

Legislatíva sa vedela vopred, ceny sa vedeli vopred a aj ostatné sa vedelo oveľa skôr.

Je to môj názor, mám na neho právo. Vy si pre mňa za mňa choďte štrajkovať s nimi. :)
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Tomas PO » 10. Jan 2010 20:33

Dialniciar napísal:Legislatíva sa vedela vopred, ceny sa vedeli vopred a aj ostatné sa vedelo oveľa skôr.

Je to môj názor, mám na neho právo. Vy si pre mňa za mňa choďte štrajkovať s nimi. :)

Cize MDPT kona uplne bezchybne?
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Dialniciar » 10. Jan 2010 20:46

V tomto áno.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Tomas PO » 10. Jan 2010 20:54

Dialniciar napísal:V tomto áno.

Aj SkyToll kona bezchybne?
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Dialniciar » 10. Jan 2010 20:57

SkyToll nie.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Tomas PO » 10. Jan 2010 21:01

Dialniciar napísal:SkyToll nie.

Ale MDTP su predsta objednavatelia SkyTollu, cez NDS.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Dialniciar » 10. Jan 2010 21:05

Tomas PO napísal:
Dialniciar napísal:SkyToll nie.

Ale MDTP su predsta objednavatelia SkyTollu, cez NDS.
Takže podľa tejto (učiteľskej logiky) ak sa v BA vykoľají električka, tak má odstúpiť minister dopravy. Rovnako tak, ak si do busu MHD v Prešove sadne primátor H. tak má odstúpiť minister dopravy.

Vieš čo Tomáš, k tebe ja sa vyjadrovať nebudem. Ty si pre mňa za mňa aj zjedz Drutarovského múry ... :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod i15 » 10. Jan 2010 21:09

Netreba odstupovat, ale riesit problemy, ktore vznikli. Ked sa policia celosvetovo strapni, zasmejeme sa a ideme dalej, lebo chlieb drahsi nebude. Ale kvoli mytu bude.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod Dialniciar » 10. Jan 2010 21:10

Ale to sa vedelo, že bude drahšie. Takže ak si to ty nevedel, tvoj problém.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 10. Jan 2010 21:11

Predsa tých 165 mil. € sa musí niekde odraziť. Ten výnos má byť 2-2,5x vyšší ako doterajšie známky, už očistené od výnosu pre SkyToll a DPH.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Tomas PO » 10. Jan 2010 21:14

Aspon mi je sudena kultura vyjadrovania. Na rozdiel od Teba :)
Cize kamionisti ked nesuhlasia, maju sa ist stazovat do sukromnej firmy, napriek tomu, ze firma kona iba tak, ako je prikazala vlada.
Svojim vyrokom si mi pripomenul stupidnu myslienku Vazneho, ze ked sa Ti nepaci platit za cestu, chod inokadial :).
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Dialniciar » 10. Jan 2010 21:15

Je ti súdená blbosť a ak si nepochopil, bola to irónia: tak podľa teba všetci sú padnutí na hlavu, áno ? Tak potom teda keby si bol zjedol tie múry, mohli ste mať dávno stavbu NK hotovú, lebo chudák PO nemá ani KO. Pán urazený, mne je srdečne jedno, čo si ty myslíš ...
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 10. Jan 2010 21:16

Tomas PO napísal:Svojim vyrokom si mi pripomenul stupidnu myslienku Vazneho, ze ked sa Ti nepaci platit za cestu, chod inokadial :).
A čo je na tom stupidné ? :?:

Kto nechce platiť, nemusí tadiaľ ísť. :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod i15 » 10. Jan 2010 21:27

Dialniciar napísal:Kto nechce platiť, nemusí tadiaľ ísť. :wink:


A co ma robit taky, co denne vozi nieco zo Secoviec do Michaloviec? Platit myto, ktore sa prezerie na splacanie PPP projektov? Ekonomicky efekt z postavenia dialnic na vychod mu moze byt ukradnuty, ked mu naklady rastu o 10-tky percent a kym sa tie dialnice postavia, on skrachuje.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod Dialniciar » 10. Jan 2010 21:29

Skrachuje, ak sa neprispôsobí cenami. Tak ako skrachovalo niekoľko desiatok dopravcov v ČR, resp. stoviek v Nemecku. Niektorí hold skrachujú a ľudia zaplatia viac. To je Ficova politika nezvyšovania cien diaľ. nálepiek pre os. autá. :)
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Driver » 11. Jan 2010 01:37

No možno niektorí skrachujú, ale veľa je takých, ktorých životná úroveň je vysoko nadpriemerná, a štrajkujú len preto aby sa neznížila. A ich kamióny som tiež videl v štrajkujúcich kolónach. A keďže robím vo firme, ktorá si dopravu objednáva, viem o čom píšem.

A ešte k tomu tranzitu. Minulý týždeň som išiel trasou PO-Sk (trasa R4)
a aj keď bol večer na ceste plno poľských kamiónov. Asi im to mýto až tak nevadí.
Obrázok používateľa
Driver
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 497
Obrázky: 1287
Založený: 22. Dec 2009 21:01
Bydlisko: Desolate valley

Odoslaťod i15 » 11. Jan 2010 06:09

No Presov-Svidnik je naozaj "uzasne kvalitna" cesta hodna spoplatnenia :roll: Ja som bol zase minuly tyzden v BJ a na ceste PO-BJ bolo viditelne viac kamionov. Ta cesta 2.triedy, co tam vedie, je miestami kvalitnejsia, ako I/73 medzi PO a SK.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

chyby

Odoslaťod rozkvet » 11. Jan 2010 08:35

Dialniciar napísal:V tomto áno.

hej ? :wink:

Mne sa nezdá v poriadku, že platíš za celý úsek, aj keď prejdeľ len časť... Teda v preklade, že ak idem po spoplatnenej ceste, odbočím a neskôr sa vrátim a pokračujem, platím dva krát. Popri tom, nás Vážny Fico kŕmi tým, že je to spravodlivé.
Tak Diaľničiar, je to pre teba OK, že si zaplatíš pohár džúsu, odpiješ si, zaplatíš za celý pohár a keĎ si odpiješ druhý krát, tak zase zaplatíš celý pohár...? A nevadí ti to, aj keď ti garantovali, že to je spravodlivé ?
rozkvet
diskutujúci
 
Príspevky: 100
Obrázky: 32
Založený: 21. Jan 2008 19:08

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľničná spoločnosť a mýto

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.