myto pre vozidla do 3,5t

sekcia venovaná Národnej Diaľničnej Spoločnosti a.s. a pripravovanému mýtnemu systému

Moderátor: Moderátori

sposob platby za dialnice pre auta do 3,5t

dialnicne znamky
5
36%
elektronicke cipy (ala madarsko)
6
43%
elektronicke myto
3
21%
 
Celkový počet hlasov : 14

Odoslaťod Jurislav » 25. Apr 2007 14:36

kvalitná dialnica napísal:A keby sa pre osobnú dopravu spoplatnili iba dialnice a RK? a ostatné komunikácie nie...
Moje slová. Veď keď niekto nechce platiť za kvalitnú cestu, nech ide po menej kvalitnej bez toho, že by platil. Ak, tak pre autá > 3,5t. A to isté pre prejazd centrom mesta. Ak, tak pre mestskú diaľnicu alebo len ak je postavený obchvat. Pri zvýšení intenzít by som bol pre nejaké tie "diaľničné známky" pre cesty I. triedy, prípadne zase pre centrá miest.
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ

Odoslaťod Čavo » 25. Apr 2007 16:25

kvalitná dialnica napísal:a ja nesúhlasím z názorom , že by mýto malo sledovať kroky vodiča, hlúposť :)

Neide o to čo by mýto malo, ale čo sú schopní, tí čo budú mať k tomu prístup, s tým urobiť.
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod johhan » 25. Apr 2007 17:36

Je len otázkou času kedy cesty prejdu čiatočne na princíp železnice a to platby za dopravnú cestu - teda spoplatnenie celej siete.

Ano mytny system bude sledovať auta - sekundarnym produktom mytneho systemu je sledovanie rýchlosti na dialniciach ... potom v celej sieti ... a pekne budu chodit pokuty automaticky
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Dialniciar » 25. Apr 2007 18:38

Čavo napísal:To akože ma budú sledovať, všade, kam sa pohnem? (Teda autom, ale ťažko povedať, či sa schopnosť sledovania obmedzí len na autá)

Už len RFID čip pod kožu a k Matrix-u už ďaleko nemáme.


OT: Matrix asi je, že ja som film Matrix ešte nevidel ...
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod salam64 » 10. Aug 2007 10:39

Čavo napísal:To akože ma budú sledovať, všade, kam sa pohnem? (Teda autom, ale ťažko povedať, či sa schopnosť sledovania obmedzí len na autá)

Už len RFID čip pod kožu a k Matrix-u už ďaleko nemáme.


plne sa zhodujem s tymto nazorom, je pekne zaviest jednoduchy elektronicky/satelitny system, avsak naozaj v tom pripade bude mozne sledovat, kadial sa dane auto(vodic) pohybuje. dokonca(v pripade satelitov), si myslim, ze to bude mat dosah dokonca mimo spoplatnenych usekov. s mytom suhlasim, avsak hlavne pre pravnicke osoby(resp. auta nad 3,5t), to je celkom v poriadku. pre osobne auta sa mi to zda ako zasah do sukromia. preto hlasujem jednoznacne za zachovanie dialnicnej znamky pre osobne automobily(moznost rozhodnut sa pre myto/pausal). nevadi mi a pochopim, ak jej cena bude vyssia ako doteraz. neviem do akej miery by bol realizovatelny napad "predplatneho" tj. napriklad na zaciatku roka by som si zakupil nejaku "virtualnu" (rocnu)dialnicnu znamku, a tato informacia by bola ulozena do databazy(spolu so SPZ). potom by overovanie bolo o dost jednoduchsie a predislo by sa spekulaciam o prelepovani znamok medzi vozidlami. obcasni uzivatelia spoplatnenych usekov by mali moznost vyuzit prave spominany mytny system.
salam64
nováčik
 
Príspevky: 1
Založený: 17. Júl 2007 19:49

Dialnicne znamky / myto pre vozidla do 3,5t

Odoslaťod aquila » 10. Jún 2009 13:12

v CR od 2011 uz nebudu pouzivat dialnicne znamky ale elektornicke krabicky. nieco podobne je uz aj v madarsku.

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=12035

u nas sa predbezne pocita s mytom od 2012 aj pre auta do 3,5t.. osobne by som radsej platil vyssiu dialnicnu znamky (aj 100 resp 200 euro) ako myto ..

a este lepsie je samozrejme system ako maju v madarsku, resp chystaju v CR .. lebo to prelepovanie tiez neni uplne OK.

len skoda, ze take nieco sa neriadi na europskej urovni .. jedna krabicka a by som si nabijal pre tu ci onu krajinu .. takto ak niekto viac cestuje ma cele okno oblepene znamkami .. a teraz hrozi, ze co krajina to ina krabicka ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod eucitizen » 10. Jún 2009 13:41

V CZ bude ta krabicka aj prenositelna, teda kto ma viac aut usetri.
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod Ondra O.K. » 10. Jún 2009 13:57

Zrovna tahle proklamovana vlastnost mi prijde jako nejvetsi hloupost. Co se stane v situaci kdy budu potrebovat jet obema autama zaroven? Budu mit doma druhou krabicku a na ni si dobijet jen kratkodobe intervaly..Kratkodobou znamku si uz totiz nekoupim.
Obrázok používateľa
Ondra O.K.
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 573
Obrázky: 112
Založený: 28. Aug 2006 14:58

Odoslaťod Dialniciar » 10. Jún 2009 16:15

elektronickému mýtu sa netreba brániť a treba ho zaviesť čo najskôr aj pre autá
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Tomáš » 22. Sep 2009 23:03

Do 500 Sk. Keby to bolo viac, tak by som neisiel po dialnici
Logické. Veď toľko benzínu nespálim aj keď sa trepem cez dediny.
Obrázok používateľa
Tomáš
diskutujúci
 
Príspevky: 52
Obrázky: 5
Založený: 23. Mar 2009 22:05
Bydlisko: Galanta

Odoslaťod Tomáš » 22. Sep 2009 23:05

Ale nevymýšlajte kúpim na šelke ďálničnú, nalepím na sklo a idem. Čo komplikujú furt?
Tomas
Obrázok používateľa
Tomáš
diskutujúci
 
Príspevky: 52
Obrázky: 5
Založený: 23. Mar 2009 22:05
Bydlisko: Galanta

Odoslaťod Dialniciar » 12. Nov 2009 14:13

Tomáš napísal:
Do 500 Sk. Keby to bolo viac, tak by som neisiel po dialnici
Logické. Veď toľko benzínu nespálim aj keď sa trepem cez dediny.
Tvoje príspevky sú na tomto fóre povestné. Takže ty zvládaš BA-KE severom/juhom prejsť tak, že neminieš v aute ani benzín za 500 SKK ? ... Tak to si potom fakt dobrý. To ideš do polovice autom a potom vlakom, že ? :twisted:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: Dialnicne znamky / myto pre vozidla do 3,5t

Odoslaťod Majkl » 22. Nov 2015 07:35

aquila napísal:v CR od 2011 uz nebudu pouzivat dialnicne znamky ale elektornicke krabicky. nieco podobne je uz aj v madarsku.

viewtopic.php?t=12035

u nas sa predbezne pocita s mytom od 2012 aj pre auta do 3,5t.. osobne by som radsej platil vyssiu dialnicnu znamky (aj 100 resp 200 euro) ako myto ..

a este lepsie je samozrejme system ako maju v madarsku, resp chystaju v CR .. lebo to prelepovanie tiez neni uplne OK.

len skoda, ze take nieco sa neriadi na europskej urovni .. jedna krabicka a by som si nabijal pre tu ci onu krajinu .. takto ak niekto viac cestuje ma cele okno oblepene znamkami .. a teraz hrozi, ze co krajina to ina krabicka ..


Nasiel som tento starsi prispevok. Elektronicke znamky pre auta uz takisto mame. Myto mozno bude dalsi krok, ale takzo odhadovat kedy to bude. Je niekde vobec v Europe uz myto pre auta do 3,5t zavedene?
Majkl
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 754
Obrázky: 1291
Založený: 03. Máj 2005 08:20

Re: myto pre vozidla do 3,5t

Odoslaťod Kanky » 22. Nov 2015 08:46

Majkl napísal:Nasiel som tento starsi prispevok. Elektronicke znamky pre auta uz takisto mame. Myto mozno bude dalsi krok, ale takzo odhadovat kedy to bude. Je niekde vobec v Europe uz myto pre auta do 3,5t zavedene?

Ja by som to nenazval myto lebo "myto" je vlastne poplatok za pouzivanie dialnic a roznych ciest a prakticky aj akakolvek nalepena dialnicna znamka je platenie myta, je to skor nazov z historie, ved aj v davnych dobach sa platilo na roznych branach za prejazd.
Dnes sa tomu vsade nadava spoplatnenie vymedzenych usekov pre rozne kategorie vozidiel (jednym slovom sa zauzivalo myto, angl. Toll)
"Myto" pre vozidla do 3,5 t funguje v krajinach, kde existuju na dialniciach klasicke mytne brany (zavory) a zaroven tam neexistuju znamky pre vozidla do 3,5 t (ci uz lepene alebo elektronicke)
A to su krajiny:
Taliansko
Vsetky druhy vozidiel platia na branach za useky medzi branami, kde ta pustaju zavory, platit sa da v hotovosti, platobnou alebo kreditnou kartou a tiez maju tzv. Viacard - karta na platenie od roznych dodavatelov alebo Telepass (OBU), za ktore sa ale plati navyse poplatok, vyuzvaju to preto len vacsie prepravne spol., ktore toho vela najazdia a ziadaju si vratku dph, lebo dph ti vratia, len ak je to platene prostrednictvom viacard, cez vytvoreny ucet.
Spanielsko a Portugalsko:
Skoro to iste ako tal., maju tak isto branky (zavory) akurat v esp. funguju karty ViaTe a v Por. karty ViaVerde + v oboch krajinach sa da platit aj francuzskou mytnou jednotkou Interroute, tato OBU sa da pouzit okrem esp.,por a fra este aj na platenie 2 usekov v Belgicku pre vozidla nad 12 t. Apropo v Bel. sa zavadza el.platba usekov pre vozidla nad 12 t od aprila 2016.
Francuzsko
Taktiez zavory na dialniciach, rozdiel od vyssie spominanych krajin je to, ze sa da na brankach navyse platit aj roznymi palivovymi kartami
Polsko
V celom PL sa plati (do 3,5 t) len za cca 700 km autostrad
Vozidla do 3,5 t mozu pouzit OBU od ViaTollu okrem useku A4 Krakow-Katowice, kde ale cca pred mesiacom spustili moznost platenia palivovymi kartami
Chorvatsko, Srbsko, Macedonsko, Grecko
Nie su to typicke transitne krajiny pre vozidla do 3,5 t, preto sa tam co ja viem, nevyuzivaju OBU, mozno nejake lokalne, prip. nejake zlavnene karty, ale obchvaty velkych miest maju do 3,5 t bezplatne

To plati aj o vsetkych horespominanych krajinach, ze maju okrem platenych usekov, mnoho km hlavne obchvatov miest zadara, aby miesti, ktori nejazdia mimo mesta nemuseli platit lebo inac by zahlcovali bezplatne mestske cesty

Slovensko je po Madarsku 2. krajinou v Europe, kde budu fungovat elektronicke dialnicne znamky pre vozidla do 3,5 t urcene na casove obdobie, nie na prejdene useky.

Buduci rok by sa do partie malo pridat aj Nemecko
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: myto pre vozidla do 3,5t

Odoslaťod Majkl » 22. Nov 2015 09:05

Kanky vdaka za podrobne vysvetlenie a informacie. Skor som mal na mysli, ci sa uz niekde pouziva cisto satelitne platenie myta podobne ako pre auta nad 3,5t s poplatnenim podla prejdenych km namiesto pausalnej uhrady. Neplanuju to takto zavadzat v Nemecku?
Majkl
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 754
Obrázky: 1291
Založený: 03. Máj 2005 08:20

Re: myto pre vozidla do 3,5t

Odoslaťod Kanky » 22. Nov 2015 09:48

V Nemecku ma byt to iste co u nas pre vozidla do 3,5 t, akurat bude hodnota el.znamky zavisiet na tom, ake mas ekologicke auto, ale max rocna do 3,5 t by mala byt niekde medzi 100-200 eur, to som uz aj prehnal, to je za tie tisice km dialnic bez obmedzenia rychlosti smiesna suma
Zatial zaviedli od 1.10.2015 myto s obu cez satelit pre voz. nad 7,5 t
Este sa teraz caka, ze co bude presne s vozidlami medzi 3,5 az 7,5 t, ked to bude uplne jasne, tak to budem hlasit :-)

Ale pomocou obu a cez satelit ci mikrovlnu neplatia vozidla do 3,5 t nikde v Europe, chcem vidiet vladu, ktora by takto spachala samovrazdu, to by sa ciste teoreticky dalo zaviest len v krajinach, kde maju komplet dialnicnu siet hotovu s komplet paralelnymi cestami 1.tr., si myslim
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: myto pre vozidla do 3,5t

Odoslaťod eucitizen » 22. Nov 2015 11:12

Kanky v Srbsku a v Chorvatksu maju OBU, dokonca aj cudzinci si ju mozno lahko kupit, vacsinou sa nabijaju kreditom. Prave keby cudzinci viac kupovali tie jednotky, tak by v Chorvatsku neboli take zapchy na mytnych staniciach. V Taliansku cudzinci tazsie dostanu OBU, vacsinou chcu taliansky ucet, ale viem ze na SK to vie vybavit aj Unicredit banka, alebo tiez palivove karty, ale to skor pre nakladnu dopravu.
V Taliansku, na novej dialnici A36, je system free flow kde nie su mytne stanice ale len brany, tak ako napriklad v Rakusku alebo v CR pre nakladne vozidla.
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Re: myto pre vozidla do 3,5t

Odoslaťod Kanky » 22. Nov 2015 15:02

Ano, ale je to to, co som pisal, ze doprava do 3,5 t jazdi na Balkan sporadicky, preto OBU nevyuzivaju, dovolenkarom sa to tiez neoplati, zastavovat, vybavovat OBU, radsej si zaplatia na kazdej brane a poviem ti, ze si nespominam ani ziadneho nakladneho dopravcu, ktory by vyuzival OBU v tychto krajinach, ale samozrejme, ze mozu...
To iste je v PL, na brankach zapchy, aj ked maju moznost OBU...
V Taliansku je to jedno, ci nakladne alebo osobne vozidlo registrujes lebo sa to registruje na kusy a az na mytnej brane snimace rozoznavaju, ze akym vozidlom ides...ale ano, osobaky to vyuzivaju menej ako nakladiaky...
V Taliansku je vyhodou, ze byvaju lepsie ceny, ak sa stanes clenom a pravidelne vyuzivas myto...
Napr. vo Francuzsku dopredu registrujes o ake vozidlo sa jedna, brany to potom nerozoznavaju
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: myto pre vozidla do 3,5t

Odoslaťod rastislav5 » 31. Máj 2017 20:44

Na obzore je zjednotenie spoplatnenia ciest pre osobne vozidla v EU - od roku 20124 by sa malo platit za prejdenu vzdialenost.
viewtopic.php?f=35&t=22551
Predpokladam, ze je to reakcia aj na ocakavany nastup elektromobilov, ktore spotrebnu dan z pohonnych hmot neplatia. Na druhej strane - spotrebna dan by sa mohla znizit, ako ciastocna kompenzacia za novy mytny system
rastislav5
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 25. Nov 2006 18:58

Predchádzajúca

Naspäť na Diaľničná spoločnosť a mýto

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.