Je diaľnica luxus alebo štandard?

sekcia venovaná Národnej Diaľničnej Spoločnosti a.s. a pripravovanému mýtnemu systému

Moderátor: Moderátori

Ste za to, aby majitelia alebo iní užívatelia osobných áut do 3,5t za používanie diaľnic a rýchlostných komunikácií na Slovensku neplatili?

Áno, pretože osobné autá diaľnice ničia najmenej
20
31%
Nie, pretože je to luxus, môžu ísť aj po cestách I. triedy
44
69%
 
Celkový počet hlasov : 64

Odoslaťod joe1024 » 06. Jan 2009 21:07

i15 napísal:joe ale co budes robit v Madarsku v zime? :) stavat snehuliaka na puste? :)
Praveze v zime su Aquaparky najlepsie,nie v lete ked je vonku 35`C. A pri sucasnom kurze forintu - no ved pozri http://www.wellnessweekend.hu/
Navyse, oproti ceste okolo Popradu tam nehrozia zaveje/15cm snehu na ceste.


Ale nechal som sa uniest - zoberme si to realisticky - v r.2014 este zdaleka nebude ani Janovce-Jablonov, budeme radi ak bude konecne PO-Svinia a mozno Jablonov-Beharovce, co je dokopy cca 10 km, cize nic strasne :-)

Este by bolo zaujimave, ci bude Branisko vynimka zo spoplatnenia, kedze tam to bude este 10 rokov polprofil :-)
joe1024
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 855
Založený: 10. Jan 2008 12:40

Odoslaťod aquila » 06. Jan 2009 21:08

i15 napísal:joe ale co budes robit v Madarsku v zime? :) stavat snehuliaka na puste? :)


s prihliadnutim na oteplovanie v principe to iste .. chodit na wellness a tam su madari niekde uuuuuplne inde :lol:

inak k myte aj pre auta sa urcite dopracujeme .. stat ma motoristov za dojnu kravu od kedy vysli prve auta na rozbahnene cesty ..

ja dialnicami budem jazdit aj ked bude myto na osobne auta .. je to proste extra sluzba ..

v taliansku uz maju teraz elektronicke osobne myto a pohoda ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Dialniciar » 06. Jan 2009 21:19

joe1024 napísal:Aky bude pre ne rozdiel v cene za 1 km cesty I.triedy oproti dialniciam ?


Cesty I. triedy sa neplánujú zaradiť do spoplatnenej siete pre osobné autá do 3,5t.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod i15 » 06. Jan 2009 21:19

Welness je tam lepsie uz teraz, ale co sa tyka turistiky, alebo lyzovacky, Slovensko nema konkurenciu :) A dat nejake 4 eura poplatok za cestu do Tatier po D1 mi nepripada vobec tragicke...
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod Dialniciar » 06. Jan 2009 21:22

aquila napísal:ja dialnicami budem jazdit aj ked bude myto na osobne auta .. je to proste extra sluzba ..


Vidíš :D ... pred časom (rok 2005-06) sme sa tu dohadovali na tom, že ja považujem diaľnicu za luxus a ty nie. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod joe1024 » 06. Jan 2009 21:36

Dialniciar napísal:
joe1024 napísal:Aky bude pre ne rozdiel v cene za 1 km cesty I.triedy oproti dialniciam ?


Cesty I. triedy sa neplánujú zaradiť do spoplatnenej siete pre osobné autá do 3,5t.
Ja som myslel pre nakl.auta - lebo od toho rozdielu potom bude zavisiet kolko aut zostane na cestach I.triedy.
joe1024
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 855
Založený: 10. Jan 2008 12:40

Odoslaťod aquila » 06. Jan 2009 21:42

dialniciar.. jemne zavadzas .. nezostava mi len citovat sam seba ...

aquila napísal:oops, zle som si to precital. som jednoznacne za spoplatnenie dialnic a o to vacsim dielom pre kamoniony. podla istej nemeckej studie zistili ze kamion nici dialnicu resp cestu ako taku 40 tisic viac krat ako osobne auto.

inak nestaval by som do pozicie luxus vs. standard, ale skor ci su ochotny platit za zvysene pohodlie/ rychlost premiestnovania sa z bodu A do bodu B.

ja nejako slovicko luxus nemam moc rad, lebo sa mi to zda byt do istej miery taky komunisticko/burzoazny prezitok :)

resp za luxus povazujem, ked niekto RR, maybach, strieborne priborey, obrovske sidlo so sluzobnictvom etc

ale dialnice podla mna luxus nie su, su to lepsie "cesty" za ktore som ochotny platit :)


to som napisal pred tromi rokmi a stojim si za tym aj teraz ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod devil » 07. Jan 2009 08:59

myto cestovnemu ruchu nijak vazne neublizi, tak ako si ludia zaplatia cestu do chorvatska a spat zaplatia si aj domace dialnice.

ide skor o nasu znamu miestnu dopravu, a obsluhu uzemia ktorou sa odovodnuju dialnice. paralelne cesty pre osobne auta sa neodvazi spoplatnit ziadna vlada ak nechce spachat harakiri, mozno ani nakladne, az na cesty paralelne s dialnicami ktore su spoplatnene aj teraz.

mozeme pocitat s vyskou myta najmenej 1 Sk, cim vacsie budu zavazky statu (uvery, splatky PPP) tym viac, stat bude postupne presuvat vsetky tarchy, vratane stavania novych ciest na ich uzivatelov.

pri jazde SC-BA cca 2x15 km 22x mesacne to bude cez 650 Sk, npr. MT-ZA 2x25 km 1.100 Sk, pri vyse 40 km dochadzani uz okolo 2.000 Sk. v tom nie su vikendove nakupy, navstevy, dovolenky atd...to sa pocita s tym ze k vyraznejsiemu presunu dopravy nedojde -pri zvyseni o par desiatok halierov to uz neplati- ale z dovodu ktory sa zovseobecnil....paralelna cesta sa definovala ako obchadzka, nekvalitna cesta so zlymi parametrami predlzujuce trasu casovo aj km. z tohoto nic neplati na BA-SC, alebo ZA-MT atd. a je velmi velka miestna premavka, pri branisku, novej bani prave naopak...to potom suvisy s temou ci treba 3+3 pruhy...a v neprospech, alebo ci treba rozsirovat cestu do SC alebo cestu pod strecnom, a vyzera to ze ano.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod stanog » 07. Jan 2009 10:51

Dovolenkarov vysoke ceny mytneho neodradzaju, aj ja ked som siel do Chorvatska pred 3-ma rokmi po otvoreni prvych dlhych dialnic nevidel som problem v platbe, 1x za rok to prezije kazdym Dorazilo ma ale ked som potom pred Malou Kapelou stal v 9 hodinovej kolone a namiesto skoro rano som dosiel k moru neskoro vecer. A vtedy ma ta uhrada zacala stvat lebo znami co neplatili dosli po starych cestach o 6 hodin skor a zadarmo.
Takze tvrdim ze medzi vyskou myta a prospechom z jazdy po dialnici vo forme usetreneho casu pripadne paliva pre vodica musi byt uzky suvis. A uz vobec nema myto vyznam na nesuvislych usekoch (ako obchvat Figy, Tornale a pod... kde sa po bezproblemovom kratkom useku auta zaseknu v kolone na jeho konci. Jednoducho dialnica musi mat svoje benefity a za tie si ludia priplatia. Na druhej strane myto musi byt primerane platom kvoli mobilite pracovnej sily. Ved kolki dochadzaju v pondelok a piatok na tyzdnovky stovky km tyzden co tyzden.
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

Odoslaťod i15 » 07. Jan 2009 18:07

devil napísal:myto cestovnemu ruchu nijak vazne neublizi, tak ako si ludia zaplatia cestu do chorvatska a spat zaplatia si aj domace dialnice.

ide skor o nasu znamu miestnu dopravu, a obsluhu uzemia ktorou sa odovodnuju dialnice. paralelne cesty pre osobne auta sa neodvazi spoplatnit ziadna vlada ak nechce spachat harakiri, mozno ani nakladne, az na cesty paralelne s dialnicami ktore su spoplatnene aj teraz.

mozeme pocitat s vyskou myta najmenej 1 Sk, cim vacsie budu zavazky statu (uvery, splatky PPP) tym viac, stat bude postupne presuvat vsetky tarchy, vratane stavania novych ciest na ich uzivatelov.

Pri jazde SC-BA cca 2x15 km 22x mesacne to bude cez 650 Sk, npr. MT-ZA 2x25 km 1.100 Sk, pri vyse 40 km dochadzani uz okolo 2.000 Sk. v tom nie su vikendove nakupy, navstevy, dovolenky atd...to sa pocita s tym ze k vyraznejsiemu presunu dopravy nedojde -pri zvyseni o par desiatok halierov to uz neplati- ale z dovodu ktory sa zovseobecnil....paralelna cesta sa definovala ako obchadzka, nekvalitna cesta so zlymi parametrami predlzujuce trasu casovo aj km. z tohoto nic neplati na BA-SC, alebo ZA-MT atd. a je velmi velka miestna premavka, pri branisku, novej bani prave naopak...to potom suvisy s temou ci treba 3+3 pruhy...a v neprospech, alebo ci treba rozsirovat cestu do SC alebo cestu pod strecnom, a vyzera to ze ano.


pre stat je vlastne vyhodne stavat co najviac dialnic a paralelne cesty nechavat v zlom stave - zarobi na myte :) Pre lokalnu dopravu by bolo najvhodnejsie mat 2+2 cestu Sered-BA, MT-ZA, ale pre stat je najvhodnejsie mat 4+4 D1 BA-TT a Visnove s extra priplatkom
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod Dialniciar » 07. Jan 2009 18:07

aquila napísal:dialniciar.. jemne zavadzas .. nezostava mi len citovat sam seba ...

aquila napísal:oops, zle som si to precital. som jednoznacne za spoplatnenie dialnic a o to vacsim dielom pre kamoniony. podla istej nemeckej studie zistili ze kamion nici dialnicu resp cestu ako taku 40 tisic viac krat ako osobne auto.

inak nestaval by som do pozicie luxus vs. standard, ale skor ci su ochotny platit za zvysene pohodlie/ rychlost premiestnovania sa z bodu A do bodu B.

ja nejako slovicko luxus nemam moc rad, lebo sa mi to zda byt do istej miery taky komunisticko/burzoazny prezitok :)

resp za luxus povazujem, ked niekto RR, maybach, strieborne priborey, obrovske sidlo so sluzobnictvom etc

ale dialnice podla mna luxus nie su, su to lepsie "cesty" za ktore som ochotny platit :)


to som napisal pred tromi rokmi a stojim si za tym aj teraz ..


No však to je presne ono. :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod kraken » 04. Feb 2010 19:49

Samozřejmě že luxus.
Obrázok používateľa
kraken
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 375
Založený: 25. Aug 2008 13:14
Bydlisko: Czechoslovakia (CS)

Odoslaťod spisino » 10. Feb 2010 15:17

kraken napísal:Samozřejmě že luxus.

suhlasim
spisino
návštevník
 
Príspevky: 19
Založený: 09. Jan 2010 13:43

Re:

Odoslaťod JaNY » 27. Mar 2010 01:38

Krateros napísal:Diaľnice sú štandardom vo vyspelom svete a luxusom v rozvojových krajinách. Platiť sa môže, to ešte nič nehovorí o luxuse, pretože vo vyspelej krajine by občan nemal mať problém platiť za služby a diaľnica je istou službou, rýchlejšia a pohodlnejšia cesta.

Toľko k tejto téme z mojej strany.


Aj ked je tomu 5 rokov ale dvomi vetami povedane vela. Hlasoval som prvu variantu. Na Fore prevlada nazor ze dialnica je luxus. Dovolim si tvrdit ze tak zmysla vecsina ludi. Dokazom toho je ze vystavba dialnic meska 10-15 rokov. Keby vsetci kompetentny, od ministrov financakov, projektantov, strategov a dalsich brali dialnice a R-ky ako nevyhnutnost dnesnej doby, mohli by sme byt ovela dalej. Proste cele je to o zmyslani ludi.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Je diaľnica luxus alebo štandard?

Odoslaťod LubosG » 27. Mar 2010 11:59

Súhlasím s JaNY, tak ako píše, že meškáme s budovaním diaľnic, my sme už dávno mali mať, od toho r. 1993, 1994, dobudovanú základnú diaľničnú, cestnú sieť (samozrejme že tento názor zdieľa asi väčšina tu na fóre)- konkrétne D1 BA-KE, R1 po BB plus niekoľko obchvatov na R2 smer KE. A teraz sa malo už stavať a už aj finišovať na D3 a R2 po KE (tam to malo dnes byť aspoň komplet rozostavané). A v súčasnosti sa mohlo pristúpiť k výstavbe R7, R3, R4, D4, proste k dôležitým stavbám druhého sledu. Zdá sa mi, že za 17 rokov samostatnosti SR (čo nie je zrovna krátky čas) sme toho v budovaní ciest urobili dosť málo.
D1 NM
Obrázok používateľa
LubosG
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 87
Založený: 13. Jan 2007 18:16
Bydlisko: BpJ/NM

Re: Je diaľnica luxus alebo štandard?

Odoslaťod JaNY » 27. Mar 2010 18:05

Nechcel som poukazat na to ze dialnice meskaju, lebo to je stara vec. Len nacrtnut jednu z moznych pricin, preco je to tak.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Je diaľnica luxus alebo štandard?

Odoslaťod Tomas PO » 29. Mar 2010 15:07

Ale zase je zaujimave, ze Slovensko je tak mala krajina, ze raz bude cela dialnicna siet komplet dostavana.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: Je diaľnica luxus alebo štandard?

Odoslaťod joe1024 » 29. Mar 2010 18:02

Tomu sam predsa neveris, ze vsetky tie R-ky vratane D1 po hranicu sa naozaj v tomto storoci dostavaju ...

U nas to bude stale luxus - aj o 30 rokov a vtedy uz bude nevyhnutne sucasne plany prehodnotit, lebo za taku dobu dojde k slusnej migracii obyvatelstva - aj ti, co sa teraz len narodili a nemaju mestsku aglomeraciu dostupnu v rozumnej vzdialenosti, sa tam do 30 rokov prestahuju...

Ktovie, aka bude urgentnost takej R2-ky o 30 rokov, resp. R4 okolo Svidnika (80% tych, co so mnou studovali, a boli z Svidnika, tam uz davno nezije a prestahovalo sa - kolko ludi sa tam o 30 rokov narodi ?) ...
joe1024
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 855
Založený: 10. Jan 2008 12:40

Re: Je diaľnica luxus alebo štandard?

Odoslaťod JaNY » 29. Mar 2010 20:54

Tomas PO napísal:Ale zase je zaujimave, ze Slovensko je tak mala krajina, ze raz bude cela dialnicna siet komplet dostavana.

Mala krajina, male peniaze. Alebo, mala krajina velky mess.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Je diaľnica luxus alebo štandard?

Odoslaťod Čumil » 30. Mar 2010 14:31

Preco sa tu zamyslame len nad tym, ze dialnice su luxus pre vodicov? Vodic nie je jediny, komu prinasaju osoh. Presunom dopravy na dialnicu predsa stupne zivotna uroven ludom v obciach v okoli dialnice. Ak je spravne pytat peniaze od vodicov za "luxus", "pohodlnejsie cestovanie" ci ako to budeme nazyvat, nebolo by potom spravne pytat zvlastne dane od obyvatelov obci vo vzdialenosti 10 km od dialnice? Pripadne od nich ziadat aby sa odvdacili za kazdy kamion odkloneny z ich obce?
Čumil
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 806
Založený: 01. Okt 2005 15:41

Re: Je diaľnica luxus alebo štandard?

Odoslaťod JaNY » 31. Mar 2010 01:34

Cumil, to myslis vazne alebo si zabudol tam dat veseleho smajlika?
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Je diaľnica luxus alebo štandard?

Odoslaťod Čumil » 31. Mar 2010 06:37

Polovážne. Jasné, že zdaňovanie ako som to popísal je pritiahnuté za vlasy. Vážne myslím to zamýšlanie sa nad tým, komu diaľnica prináša prospech a zvýšenie kvality života. Nepaáči sa mi totiž, kam celé spoplatnenie postupne smeruje. Kedysi bolo prirodzené, že štát buduje a udržiava cesty z daní. Keď sa ukázalo, že údržba ciest je drahá, zaviedla sa extra daň na palivo. Prestalo to stačiť, zavádza sa mýto rôzneho druhu. Keď sa však človek chce vyhnúť mýtu, lebo je drahé, nastupuje spoplatnenie ciest prvej triedy. Začína mi to pripomínať situáciu v stredoveku - keď dane zavedené na alkohol boli privysoké a ľudia sa krčme začali vyhýbať, kráľ zaviedol daň z prázdnej krčmy. Bojím sa, aby sme nakoniec neskončili pri dani z prázdnej cesty.
Čumil
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 806
Založený: 01. Okt 2005 15:41

Re: Je diaľnica luxus alebo štandard?

Odoslaťod devil » 31. Mar 2010 06:59

nechem byt zly, ale kazdy zastanca severnej trasy by mal drzat hubu a platit myto. je nestandartne ze krajina ako Sk robi taketo akcie v takomto rozsahu a potom je nestandartne aj mnozstvo spoplatnenych ciest I. tr. aj zavedenie myta v dobe ked nam to nikto nekazal.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Je diaľnica luxus alebo štandard?

Odoslaťod Dialniciar » 31. Mar 2010 13:16

devil: kľudne môžeme zaviesť mýto pre OA aj NA, celoplošne všade. Zrazu by sme videli, že drtivá časť PPP projektov je v pohode zaplatiteľná. Ale týkať sa to potom musí aj všetkých hlavných 2x2 ťahov v krajských mestách, aj 1/2 profilov. Inak ale mne zase nedá: kľudne buď zlý, je to ale iba tvoj názor ... som rád, že sú ľudia, čoho majú iný a privádzajú ťa do varu, lebo aspoň vidíš, aké to je keď to je naopak. Už je inak len otázka času, kedy VÚC spoplatnia aj cesty II. triedy.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: Je diaľnica luxus alebo štandard?

Odoslaťod Tomas PO » 31. Mar 2010 13:20

Ono platit sa da, len ked na to mas. Zo 700 eur mesacne je tazke zaplatit odvody, poistky, benzin, najom, potraviny, zubara...
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľničná spoločnosť a mýto

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.