Pivo urobilo rozpočtový škrt. Ušetrí sa na cestách

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Pivo urobilo rozpočtový škrt. Ušetrí sa na cestách

Odoslaťod duro_z_dediny » 03. Dec 2010 00:31

Zvýšenie spotrebnej dane na pivo neprešlo. Ministerstvo financií vyrátalo, že treba nájsť 8,2 milióna eur. Menej pôjde na cesty.
BRATISLAVA. Peniaze, ktoré mala priniesť do štátneho rozpočtu vyššia spotrebná daň na pivo, bude vláda hľadať v kapitole ministerstva dopravy. Ide o 8,2 milióna eur.
Rezort dopravy vedie predseda KDH Ján Figeľ. Práve kresťanskí demokrati sa postarali o to, že v parlamente neprešiel v stredu návrh na zvýšenie spotrebnej dane na pivo. Štyria z nich sa zdržali hlasovania a jedna poslankyňa nehlasovala vôbec.
Koaliční partneri KDH vyzvali, aby prišli s návrhom, ako sa tento výpadok vykryje. SDKÚ žiadalo, aby sa zobralo z peňazí pre rezorty pod gesciou KDH. Keďže kresťanskí demokrati nechceli siahnuť na peniaze zdravotníkom ani policajtom, výdavky sa budú viazať v rezorte dopravy.
Znížia sa výdavky na cesty
Minister Figeľ včera povedal, že sa budú krátiť výdavky v cestnej oblasti. „No bol by som radšej, keby peniaze išli tam, kde boli pôvodne určené.“ No keďže sa nezaťažia konzumenti piva a ide o rozpočet, treba podľa Figeľa tento „relatívne malý, ale predsa citeľný úbytok“ zadefinovať pri výstavbe cestnej siete.
„Poslancom som vytkol tento postup, pretože buď nezvážili všetky súvislosti, alebo urobili chybu pri celkovom posúdení situácie,“ kritizoval minister postup niektorých straníckych kolegov.
„Bolo to nezodpovedné hlasovanie. Bohužiaľ, dopadne to tak, že peniaze budú chýbať v konkrétnom rezorte. Namiesto ciest budú peniaze v spoločnostiach, ktoré vyrábajú pivo,“ povedal včera poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý.
Figeľ nepovedal bližšie, či sa zoberie z peňazí určených na údržbu ciest, alebo ich výstavbu.
Pivo, víno či tvrdý alkohol?
V priebehu budúceho roka sa má pripraviť nový návrh na zvýšenie spotrebných daní. Platiť by mal od júla. Taký je výsledok koaličných rokovaní a ráta s tým aj Figeľ. To by vykrylo časť výpadku zdrojov určených na cesty.
Ani poslanci KDH, ktorí sa v stredu zdržali hlasovania, nemajú rovnaký názor na to, ktorá spotrebná daň by sa mala zvýšiť. Poslanec Anton Marcinčin trvá na tom, aby sa okrem piva zdanilo viac aj takzvané tiché víno.
„Máme veľký priestor pri víne, kde sa ľudia opíjajú škatuľovým vínom, ktoré dovážame, a ktoré sa robí z odpadu,“ povedal Marcinčin. Priestor vidí aj vo vyššom zdanení destilátov.
Jeho stranícky kolega Andrej Ďurkovský však víno zdaňovať nechce. „Ja hovorím len o tvrdom alkohole. V žiadnom prípade nie víno.“
Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) v stredu poslancom v pléne vysvetľoval, že daň na alkohol sa zvyšovala za predchádzajúcej vlády, a ďalšie zvýšenie by bolo spojené s pálením načierno.
Poslanci včera súhlasili s kompromisným riešením a schválili zavedenie fiškálnych pokladníc od januára 2012. Pôvodne vláda chcela dvojročný odklad, Marcinčin s poslancom Jozefom Kollárom z SaS chceli odklad len o tri až šesť mesiacov.
Ďalšia zmena je v treťom pilieri. Sporitelia, ktorí majú doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie či inak dlhodobo sporia, si už nebudú môcť znížiť daňový základ do výšky 398 eur ročne. Daň sa im tak zvýši o 76 eur.

piatok 3. 12. 2010 | Marianna Onuferová
Zdroj: Sme, portál http://www.sme.sk
http://ekonomika.sme.sk/c/5667073/pivo- ... stach.html
Obrázok používateľa
duro_z_dediny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 207
Založený: 18. Jún 2009 10:46

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.