Skanska kúpila žilinskú firmu SkyBau

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Skanska kúpila žilinskú firmu SkyBau

Odoslaťod miso » 07. Dec 2010 17:00

Špecialista na železobetónové stavby bude pod vlastnou značkou pôsobiť ešte tri-štyri roky

Skupina Skanska sa stala novým 100-percentným vlastníkom spoločnosti SkyBau Žilina. Menšia slovenská stavebná firma odovzdá veľkému nadnárodnému koncernu skúsenosti so železobetónovými a murárskymi prácami v hlavnej stavebnej výrobe. Akvizičnú zmluvu podpísali firmy dnes na obed, cenu transakcie nezverejnili.

V rebríčku Trend Top stavebných podnikov podľa tržieb za rok 2009 bola Skanska piatou najväčšou stavebnou spoločnosťou na slovenskom trhu. SkyBau sa umiestnila na 15. priečke.

Žilinská firma sa síce stane členom skupiny Skanska, naďalej však bude pôsobiť pod svojím menom a pod vedením manažmentu zloženého zo zakladateľov a doterajších majiteľov firmy – Miroslava Trnovského a Petra Janíčka.

,,SkyBau ako značka zostane na trhu minimálne tri až štyri roky. Peter Janíček bude riaditeľom a ja sa budem naďalej starať o zákazky a marketing. Postupne budeme odovzdávať kontakty a vzťahy spoločnosti Skanska,“ povedal pre TREND M. Trnovský.

K predaju SkyBau dochádza podľa neho po štyroch rokoch vyjednávania s viacerými záujemcami a pod vplyvom tlaku krízy na stavebný trh. Menšie stavebné spoločnosti sú nútené hľadať si silnejších partnerov, pretože investori požadujú od stavebných firiem finančnú spoluúčasť na veľkých projektoch. To menšie firmy nie sú schopné poskytnúť.

V rekordnom roku 2008 dosiahla SkyBau obrat 86 miliónov eur, vlani necelých 46 miliónov a tento rok odhaduje na približne 26 miliónov eur. ,,Je to dôsledok skutočnosti, že na trhu nie je dostatok zákaziek,“ spresnil M. Trnovský .

Spojenie víta aj vedenie Skansky. „Doplnili sme kapacity, ktoré nám najviac chýbali hlavne v pozemnom staviteľstve,“ potvrdil Tibor Kočvara, generálny riaditeľ spoločnosti Skanska SK.

Spoločnosť SkyBau Žilina založil v roku 1992 stavebný inžinier Miroslav Trnovský ako firmu, ktorá riešila najmä rekonštrukcie budov v Nemecku. M. Trnovský pôsobil 33 rokov na stavbách, okrem iného na vodnom diele Liptovská Mara, na diaľniciach v Iraku, či pri exporte stavebných prác firmy Váhostav. Neskôr začala spoločnosť realizovať stavby v Českej republike aj na Slovensku.

SkyBau sa špecializuje najmä na železobetónové skelety a výškové budovy najmä v Bratislave. V súčasnosti zamestnáva okolo 900 ľudí. Na slovenskom trhu za posledných osem rokov niekoľkonásobne zvýšila objem stavebných prác. V poslednom čase dodávala stavby „na kľúč“, realizovala 900 objektov a developerských aktivít. V Bratislave stavala napríklad nákupné centrá Eurovea, Aupark, obytný komplex Rozadol či vežu, v ktorej sedí IBM pri Poluse. Podieľala sa aj na stavbe Auparku v Žiline či Hotela Four Seasons Praha.

Spoločnosť získala napríklad dva tituly Stavebná firma roka od odborného časopisu ASB a jeden z jej majiteľov Miroslav Trnovský získal titul Podnikateľ roka 2007 v súťaži poradenskej spoločnosti Ernst & Young.

Skanska zlúčením šiestich dcér od jari tohto roka podniká pod názvom Skanska SK. Pôsobí vo všetkých oblastiach stavebníctva, pričom najväčšie zákazky získava v oblasti infraštruktúry – pri výstavbe diaľnic či rekonštrukcii železničných tratí. Základné imanie spoločnosti dosahuje 1,66 milióna eur. Tržby spoločnosti vlani ešte pod menom najsilnejšej dcéry Skanska BS Prievidza presiahli 1,16 miliardy eur a na slovenskom a českom trhu má vyše päť tisíc pracovníkov.

Od svojho vstupu na slovenský trh posilňuje trhové postavenie najmä akvizíciami - kúpila napríklad bývalé prievidzské Banské stavby, košický Klimavex, a martinský Stamart. Je súčasťou svetového koncernu Skanska so sídlom vo Švédsku, ktorý patrí to najväčšej päťky európskych stavebných firiem.

07.12.2010 / Jana Morháčová

Zdroj: portál http://www.etrend.sk
http://reality.etrend.sk/realitny-bizni ... kybau.html
miso
diskutujúci
 
Príspevky: 74
Obrázky: 88
Založený: 24. Apr 2010 21:02

Naspäť na 2010

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.