Vyšetrili príčinu zosuvu

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Vyšetrili príčinu zosuvu

Odoslaťod Andrej » 06. Dec 2011 13:53

Vyšetrili príčinu zosuvu
05.12.2011 - (Markíza, 19:00; Televízne noviny; 02/12/2011; P. Sivák)

Záhada prečo sa na obchvate Svidníka pred dokončením zosunula vozovka je vyriešená. Kompetentní to riešili vyše dva a pol roka. Pritom by celkom stačilo, keby sa spýtali miestnych.

Svidnícky obchvat pripomínal nekonečný príbeh. Začali ho stavať v decembri 2007 a motoristom mal slúžiť v máji 2009. Krátko predtým sa cesta na viacerých miestach rozpadla. Rok a pol trvalo kým ju opravili a vlani v decembri obchvat konečne sprejazdnili.

(Začiatok archívneho záznamu z októbra 2010)

Ján Kotuľa, vtedajší prevádzkový riaditeľ NDS: "Tam mal byť most, ďalšie pole a jednoducho ten most sa skrátil, aby to bolo lacnejšie a rýchlejšie sa postavilo, ale je tam veľký násyp, ktorý ušiel."

(Koniec archívneho záznamu z októbra 2010)

Súčasné vedenie rezortu dopravy dokonca vlani v októbri hovorilo aj o neprimerane rýchlom tempe výstavby. Zo 48 mesiacov ju za vtedajšieho ministra Vážneho skresali na 18.

obyvateľ Svidníka: "To rýchlo, rýchlo a to rýchlo nič nedobre, aj pirohy keď človek rýchlo uvarí, tak nie sú kvalitné, aj toto cesta narýchlo."

Presnú odpoveď na otázku prečo sa cesta zosunula a kto za to nesie zodpovednosť, mala dať komisia pre riešenie sporov. Zástupcovia Národnej diaľničnej spoločnosti a stavebných firiem, ktoré obchvat stavali, teraz prijali záväzné a konečné stanovisko.

telefonuje Marcel Jánošík, Národná diaľničná spoločnosť: "Príčinou vzniku trhlín a zosuvov, ktoré sa udiali na tejto stavbe, bolo popri výnimočných klimatických podmienkach, boli tam intenzívne lejaky a záplavy, aj nedostatočne pevné podložie."

O nie práve najlepšej zemine na trase obchvatu pritom miestni vo Svidníku veľmi dobre vedeli, i vedia.

obyvateľ Svidníka: "Ja som chodil na hríby tam, som videl tú pôdu, mokré všetko bolo."
AA: "Starí Svidníčania, ešte môj dedo, keď žil, tak rozprával, že tam vždy toto zamákalo, sa zosúvalo, to nebola dobrá pôda."

Stanovisko komisie tak miestnym nepovedalo nič nové. Spokojné môžu byť aj stavebné firmy, ktoré obchvat stavali. Vinu nesie zlé počasie a nedostatočne pevné podložie. Nikto konkrétny zodpovednosť nenesie.

telefonuje Marcel Jánošík, Národná diaľničná spoločnosť: "Naše stanovisko myslím si, že je jednoznačné."

http://www.ndsas.sk/monitoring-medii/12326s?prm3=44120
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Naspäť na 2011

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.