Črtá sa nová železnica z Liptova až do Košíc

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Črtá sa nová železnica z Liptova až do Košíc

Odoslaťod Ogi11 » 15. Dec 2011 13:19

doprave je zazmluvnených viac ako polovica projektov.
BRATISLAVA, 15.12.2011 11:37 | SITA

Slovensko do konca novembra vyčerpalo 979 miliónov eur z Operačného programu Doprava, pričom zazmluvnených je už 52 % z projektov v celkovej výške 2 miliardy eur.

Ide o desať veľkých projektov v oblasti železničnej dopravy, sedem v cestnej infraštruktúre, štyri projekty infraštruktúry intermodálnej dopravy a desať projektov infraštruktúry integrovaných dopravných systémov.

Slovensko môže peniaze z operačného programu využívať až do roku 2015. "Budú sa realizovať veľké projekty nad 50 mil. eur, pričom chceme vybudovať približne 90 km diaľnic, 40 km rýchlostných ciest, zmodernizovať 80 km železníc. Obnovených by malo byť okolo 600 kilometrov ciest prvej triedy," povedal minister dopravy Ján Figeľ.

Celkovo na operačný program doprava je alokovaných vyše 3,8 miliardy eur, pričom z EU je 3,2 miliardy eur. Hlavnými prijímateľmi nenávratnej finančnej pomoci z európskych fondov z tohto programu sú Národná diaľničná spoločnosť, Slovenská správa ciest, Železnice SR a Železničná spoločnosť Slovensko.

Na východe Slovenska bolo dosiaľ vyčerpaných zatiaľ 477 mil. eur. Na budúci rok by sa mali začať aj ďalšie stavby v rámci budovania Integrovaného dopravného systému Košíc. Postupne sa bude modernizovať aj železničná trať medzi Liptovským Mikulášom a Košicami, čo je okolo 160 kilometrov.

Podľa Christophera Todda z Európskej komisie je dôležité, aby boli prepojené Košice s Bratislavou diaľnicou, no súčasne musí byť v rovnováhe železničná a cestná doprava, musia sa odstrániť rozdiely v infraštruktúre v rámci regiónov.

http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/ekonom ... kosic.html
Ogi11
diskutujúci
 
Príspevky: 233
Obrázky: 31
Založený: 24. Jún 2011 15:16

Naspäť na 2011

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

cron